Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
varrol
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2018, 16:03

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: varrol »

Mam pytanie o karty z rozszerzenia - znalazłem skrajne opinie - jedne mówią, że wyciągają z gry maksimum i bez porównania do podstawki, a drugie że zaburzają balans i w sumie te s podstawki są idealne.

Jako, że rozszerzenie jest ciężko dostępne za rozsądne pieniądze (kosztuje tyle co podstawka, mimo 1/3 ceny początkowej), to kupowanie go jest bardzo wątpliwe - zastanawiam się, czy po prostu nie wydrukować sobie nowych kart na próbę i z nimi zagrać (tylko wariant z mieszaniem wtedy by nie zadziałał - musiałbym zamienić wszystkie). Ale tak czy inaczej jest to albo droga opcja, albo trochę pracy na którą nie mam czasu za bardzo.

No i moje pytanie - czy warto kombinować/kupować dodatek dla samych kart - czy jednak podstawowe wcale nie są takie wiele gorsze? Wariantu 5 osób narazie nie biorę pod uwagę, bo skład jest raczej zawsze parzysty, ew 3 osobowy.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Dr_Kecaj »

Z doświadczeń moich gier, moge stwierdzić że szczur ma sens jak gra się w pełnym składzie 5 osób. Jako, że grałem i z dodatkiem jak i bez, a aktualnie go nie posiadam, śmiało mogę stwierdzić, że jeżeli liczba graczy nie przekracza 5 osób, szczur nie jest konieczny. Podstawka spokojnie daje radę.

Swoją drogą tendencja odkopywania/odświeżania/reedycji/przejęć licencji/cf/ itd pozwala mi mieć z tyłu głowy myśl, że być może wkrótce jak filip z konopi wyskoczy info, że będzie ponownie wznowione wydanie chaosu. Nawet mimo trudnej sytuacji co do praw do gry.
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
rwieczor84
Posty: 46
Rejestracja: 27 kwie 2015, 13:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: rwieczor84 »

Jeśli podstawka bardzo się Wam podoba i dużo gracie to Szczur jest pozycją wręcz obowiązkowa dla fanów.
Wnosi dużo świeżości i zupełnie inny styl gry dla większości bogów chaosu.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Morgon »

varrol pisze: 12 paź 2018, 23:09 Mam pytanie o karty z rozszerzenia - znalazłem skrajne opinie - jedne mówią, że wyciągają z gry maksimum i bez porównania do podstawki, a drugie że zaburzają balans i w sumie te s podstawki są idealne.

Jako, że rozszerzenie jest ciężko dostępne za rozsądne pieniądze (kosztuje tyle co podstawka, mimo 1/3 ceny początkowej), to kupowanie go jest bardzo wątpliwe - zastanawiam się, czy po prostu nie wydrukować sobie nowych kart na próbę i z nimi zagrać (tylko wariant z mieszaniem wtedy by nie zadziałał - musiałbym zamienić wszystkie). Ale tak czy inaczej jest to albo droga opcja, albo trochę pracy na którą nie mam czasu za bardzo.

No i moje pytanie - czy warto kombinować/kupować dodatek dla samych kart - czy jednak podstawowe wcale nie są takie wiele gorsze? Wariantu 5 osób narazie nie biorę pod uwagę, bo skład jest raczej zawsze parzysty, ew 3 osobowy.
Jeżeli nie gracie w 5 osób to szczur nie jest potrzebny. Możesz spokojnie wydrukować karty. Tych kart z dodatku nie miesza się z tymi z podstawki. Po prostu grasz albo kartami z podstawki albo tymi z dodatku (wyjątek szczur - bo ma tylko jeden zestaw kart). Jeżeli chodzi o karty wydarzeń to jest ich tylko 9 (jak mnie pamięć nie myli), w tym jedna która poprawia skopaną wersję tej samej karty z podstawki i absolutnie nie są potrzebne do gry (szału nie ma). Nie opłaca się wykładać 200 zł za dodatek, nawet jakbyś zawsze grał ze szczurem to wciąż cena jest zaporowa.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: hipcio_stg »

Nie znoszę tej gry i cieszę się, że zaraz wypadnie z pierwszej setki BGG :D Co do dodatku... jak gra słaba to i dodatek nie poratuje ;)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: TuReK »

Słaby to jest ten post. Jak Cię gra nie interesuje to po co w ogóle włazisz w temat, typowe trollowanie.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Marx »

Nabijacz. Chaos w Starym Świecie jest grą swietna, uwielbiam area control/dudes on map i tutaj działa wszystko swietnie. Do tego frakcje asymetryczne, miód.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1340
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: nahar »

Oraz ma mega klimat. Ale to dla tych którzy w liceum spędzali noce nad WFRP 1ed. grając takie przygody jak Potępieniec, Liczmistrz, czy WW.

Lub jak ja i moja drużyna - graliśmy w Wewnętrznego Wroga drugą stroną jako kultyści usiłujący przekabacić na stronę Pana Zmian maluczkich jednocześnie walcząc z posłańcami Rogatego Szczura.
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Elrond »

Kilkanaście lat prowadziłem Młotka jako MG, aż się łezka w oku kręci. Chaosa wraz z dodatkiem mam od dawna ale nie miałem okazji jeszcze zagrać (ani czasu nie było {dzieci}, ani z kim) :cry:
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: duulamon »

Czy jakaś dobra i łaskawa dusza byłaby w stanie wrzucić do sieci skany kart z Rogatego Szczura?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 485
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 923 times
Been thanked: 202 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

duulamon pisze: 13 kwie 2019, 13:42 Czy jakaś dobra i łaskawa dusza byłaby w stanie wrzucić do sieci skany kart z Rogatego Szczura?
Również przyłączam się do prośby.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: duulamon »

Ponawiam prośbę o skan kart z Rogatego Szczura. Rozumiem że jest z tym trochę zachodu i zajmie trochę czasu, ale w zamian ile uznania i wdzięczności od całej społeczności.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Halloween »

A nie ma na chomiku tego przypadkiem? Jest tam ze dwoch userów co wrzucaja skany planszówek, nawet ciezko dostepnych tytułów.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Gatherey »

Zawsze można po prostu kupić dodatek zamiast próbować kręcić cebulę :)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Halloween »

Gatherey pisze: 26 kwie 2019, 13:25 Zawsze można po prostu kupić dodatek zamiast próbować kręcić cebulę :)
W tym wypadku ich doskonale rozumiem bo cena za ten tytuł jest skrajnie zawyżona. Jak za starą Magie i Miecz.
Po co namawiać do dalszego nakręcania spekulacji cenowej.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: miszczu666 »

Gatherey pisze: 26 kwie 2019, 13:25 Zawsze można po prostu kupić dodatek zamiast próbować kręcić cebulę :)
Tutaj to raczej sprzedający dodatek kręcą cebulę :D
I to taką, co ma dużo warstw. Jak ogry :lol:
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
gogovsky
Posty: 2202
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: gogovsky »

Nie stać Cie nie grasz, dla mnie proste ;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 1929 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: warlock »

Już widzę jak wszyscy wyzywający ludzi od cebulaków sprzedawaliby swoje kopie Rogatego Szczura tak po 89 zł za sztukę.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Halloween »

gogovsky pisze: 26 kwie 2019, 14:49 Nie stać Cie nie grasz, dla mnie proste ;)
Osoby co powtarzaly taka mantre prawie zabily format vintage i legacy w MtG.
Takze ostroznie.

Choc po namysle Chaos juz nie zyje wiec chyba nie trzeba sie przejmowac jego przezyciem :)
W swiadomosci sporej liczby osob i tak jeszcze pozostanie jakis czas.
gogovsky
Posty: 2202
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: gogovsky »

Halloween pisze: 26 kwie 2019, 14:56
gogovsky pisze: 26 kwie 2019, 14:49 Nie stać Cie nie grasz, dla mnie proste ;)
Osoby co powtarzaly taka mantre prawie zabily format vintage i legacy w MtG.
Takze ostroznie.

Choc po namysle Chaos juz nie zyje wiec chyba nie trzeba sie przejmowac jego przezyciem :)
W swiadomosci sporej liczby osob i tak jeszcze pozostanie jakis czas.
Martwy, bo Ty tak mówisz?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 485
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 923 times
Been thanked: 202 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

warlock pisze: 26 kwie 2019, 14:54 Już widzę jak wszyscy wyzywający ludzi od cebulaków sprzedawaliby swoje kopie Rogatego Szczura tak po 89 zł za sztukę.
Gdy ostatnio pojawiła się tu na forum oferta sprzedaży kompletu za 600 złociszy, zapytałem o możliwość zakupu samego dodatku.
Dostałem kwotę 400 PLN.

Może powinienem od razu zaproponować kupno podstawki za 200 ;)
Ale nie chcę rozpoczynac kolejnej dyskusji na temat wystawiania gier OOP na sprzedaż.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Halloween »

gogovsky pisze: 26 kwie 2019, 14:58
Halloween pisze: 26 kwie 2019, 14:56
Choc po namysle Chaos juz nie zyje wiec chyba nie trzeba sie przejmowac jego przezyciem :)
W swiadomosci sporej liczby osob i tak jeszcze pozostanie jakis czas.
Martwy, bo Ty tak mówisz?
Bo wydawca FFG tak mowi. I licencjodawca Games Workshop, ktore nawet zlikwidowal swiat,w ktorym gra ma miejsce .
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 485
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 923 times
Been thanked: 202 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Halloween pisze: 26 kwie 2019, 15:02
gogovsky pisze: 26 kwie 2019, 14:58
Halloween pisze: 26 kwie 2019, 14:56
Choc po namysle Chaos juz nie zyje wiec chyba nie trzeba sie przejmowac jego przezyciem :)
W swiadomosci sporej liczby osob i tak jeszcze pozostanie jakis czas.
Martwy, bo Ty tak mówisz?
Bo wydawca FFG tak mowi. I licencjodawca Games Workshop, ktore nawet zlikwidowal swiat,w ktorym gra ma miejsce .
A nie było ostatnio jakiejś nowej edycji WFRP, która dzieje się jeszcze przed End Times?
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Halloween »

miszczu666 pisze: 26 kwie 2019, 14:46
Gatherey pisze: 26 kwie 2019, 13:25 Zawsze można po prostu kupić dodatek zamiast próbować kręcić cebulę :)
Tutaj to raczej sprzedający dodatek kręcą cebulę :D
I to taką, co ma dużo warstw. Jak ogry :lol:
Tez troche sami jestescie sobie winni bo zamiast zajac sie nowszymi pozycjami interesujecie sie starszym, kompletnie niedostepnym tytulem.

Nawet jak tego szczura nie znajdziesz to specjalnie nie zaluj. Ale pewnie ktos wam zeskanuje bo gra pozostaje wciaz w pewnym sensie modna.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Michał M »

Halloween pisze: 26 kwie 2019, 15:08Tez troche sami jestescie sobie winni bo zamiast zajac sie nowszymi pozycjami interesujecie sie starszym, kompletnie niedostepnym tytulem.
To tak na poważnie?
ODPOWIEDZ