Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Yuri »

Jan_1980 pisze: 23 paź 2019, 23:38 Klimat jest 110%. Powrót do lat 90 tych. Ale plansze jest słaba - ludzka skóra to przegięcie...
Ale to właśnie jeden z "kamyczków" dlaczego ludzie tyle dają za tą grę. Jest "z deczka" niecodziennym co by nie mówić i jednocześnie idealnie pasuje do świata WFRP.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: sasquach »

Jan_1980 pisze: 23 paź 2019, 23:38 Ale plansze jest słaba - ludzka skóra to przegięcie.
Ale zdajesz sobie sprawę, że w tej grze kierujesz bogami Chaosu, najbardziej zdeprawowanymi istotami jakie zna Stary Świat? Że celem gry jest sianie spustoszenia w krainach? Nie zajmowanie ich, nie kontrola nad nimi, nie zbieranie surowców, ale spustoszenie jak wyjałowienie wszystkiego co żyje. Złoto czy wartości są dobre dla słabych ludzi i ich małych bogów. Grasz Khornem dla którego mordownie jest jak sadzenie kwiatków w ogrodzie - odrobiną relaksu. Orgie czy sado-maso to dobre dla początkujących kultystów Slaanesha, ci bardziej zaawansowani dopuszczają się dużo większych zboczeń niż pedofilia czy nekrofila.A Nurgl? To nie jest bóstwo kataru czy przeziębienia, jego wojownicy biegają z gnijącymi flakami na wierzchu.

No i nigdzie nie jest powiedziane, że to ludzka skóra. Równie dobrze może być krasnoludzka albo elfia :P
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Jan_1980 »

A zdajesz sobie sprawę, że to tylko gra. Mam nadzieje, że jak grasz Slaneszem nie siedzisz przy stole nago a jak grasz Nurglem to, że jednak bałeś prysznic ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ShapooBah »

Jan_1980 pisze: 24 paź 2019, 07:44 A zdajesz sobie sprawę, że to tylko gra. Mam nadzieje, że jak grasz Slaneszem nie siedzisz przy stole nago a jak grasz Nurglem to, że jednak bałeś prysznic ;)
To się nazywa metagaming i wczucie się w role.
Jak w RPG ktoś gra orkiem barbarzyńcą to wymagam od niego jedzenia surowego mięsa, a jak gra elfim bardem to żeby .... grał na lutni.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Jan_1980 »

Jak tak się wczuwam w Shakespearze, Agricoli i Viticulture.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Fiacik »

Jan_1980 pisze: 24 paź 2019, 07:44 A zdajesz sobie sprawę, że to tylko gra. Mam nadzieje, że jak grasz Slaneszem nie siedzisz przy stole nago a jak grasz Nurglem to, że jednak bałeś prysznic ;)
Zatem o co chodzi z tą plansza?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: donmakaron »

Jan_1980 pisze: 24 paź 2019, 07:44 A zdajesz sobie sprawę, że to tylko gra. Mam nadzieje, że jak grasz Slaneszem nie siedzisz przy stole nago a jak grasz Nurglem to, że jednak bałeś prysznic ;)
Nikt też nie zastępuje planszy prawdziwą ludzką skórą ;) Ciekawe, że nie przeszkadza odgrywanie korumpcji, demoralizacji, mordowania cywili i pustoszenia całych krain, ale jedna ludzka skóra przelewa czarę goryczy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Jan_1980 »

Bez wódki nie rozbierzesz. Tak u mnie jest. Ta plansze mnie brzydzi :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: donmakaron »

Jan_1980 pisze: 24 paź 2019, 11:05 Bez wódki nie rozbierzesz. Tak u mnie jest. Ta plansze mnie brzydzi :)
Pochwała dla grafika. Cel osiągnięty :D
sasquach
Posty: 1822
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: sasquach »

Jan_1980 pisze: 24 paź 2019, 07:44 A zdajesz sobie sprawę, że to tylko gra. Mam nadzieje, że jak grasz Slaneszem nie siedzisz przy stole nago a jak grasz Nurglem to, że jednak bałeś prysznic ;)
Jan: "ludzka skóra to przegięcie", również Jan: "stary, to tylko gra" :D
A poważnie to plansza po prostu jest utrzymana w tematyce gry i tak powinno być. Jak kogoś brzydzi to są szachy abo My Little Scythe. I jak ktoś wcześniej słusznie zauważył coś tu jest nie tak, skoro mordowanie i inne deprawacje są ok, ale wygląd planszy to już za dużo.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Pastorkris »

Po dziesiątkach partii w "Chaos" z różnymi ludźmi z różnych ekip nigdy nie zauważyłem by na opisanie tematu gry i z czego rzekomo jest "zrobiona" mapa ktoś zareagował FUJ, NIE BĘDĘ W TO GRAŁA :)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: osa1908 »

Witam zastanawiamy sie z kumplami by zlozyc sie na gre.Martwi mnie jedno, podobno jest problem z niezbalansowana postać - Khorne.Czy rzeczywiscie jest to tak niezbalansowane?Jest nasz trzech czy warto kupic gre grajac w 3 osoby?Slyszalem ze Lang dal jakies zasady ze niszczy sie jakies terytoria przed rozgryka 3 osobowa?,kolejne pytanie wynik na kostce 6 posiada specialna umiejetnosc ,czy gracie moze bez tego efektu?.Czy po tylu latach gra moze cieszyc? jak juz sie posiada blood rage?Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Brylantino »

IMO Chaos jest najlepszym area control od Langa.

Czy Khorne jest taki niezbalansowany? Na ostatnie 3 rozgrywki, które graliśmy Khorne nigdy nie wygrał i zwykle był na końcu stawki - po prostu trzeba umieć go kontrować, co nie jest wcale takie trudne. Pomimo pierwszych wrażeń, to gra nie ma aż tak skopanego mimo wszystko balansu frakcji jak np. Rising Sun.

Jeżeli nie jesteście pewni samej gry i jak np. działa na 3 osoby, to może warto sprawdzić całość na TTS (Tabletop Simulator) - my właśnie w czasach zarazy tam grywamy w Chaos i gra się bardzo fajnie :)

Gramy z efektem kości K6, bo bez niego byłoby trochę bez sensu.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: EVOCATVS »

"Problem" Khorne'a jest taki, że jest łatwy do grania, więc na początku, zanim poznamy grę trochę bardziej, może wydawać się zbyt mocny.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: sirafin »

Trzecia cegiełka potwierdzenia ode mnie :) Khorne wydaje się mocny przy pierwszych rozgrywkach, bo nowi gracze często zbyt skupiają się na własnych celach, ignorując działania przeciwników. Gdy gracze bezmyślnie wdają się w konfrontację z Khornem i nie biorą pod uwagę możliwości, że czasem lepiej się wycofać, żeby nie mógł walczyć, lub utrudnić mu rozprzestrzenianie się po planszy i niszczenie figurek, to rzeczywiście Bóg Krwi ma ułatwione zadanie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: sin »

Dla mnie również Chaos to opus magnum Langa i w życiu nie wymieniłbym go na Blood Rage czy Rising Sun (ale na pewno przemawia przeze mnie sentyment, ta gra była fundamentem mojego planszówkowego hobby). Obiektywnie czuć, że ma swoje lata, zarówno mechanicznie jak i wykonaniu (niesławni kultyści), ale na pewno nadal może cieszyć, moim zdaniem nawet bardzo cieszyć. Ba, została honorowo wspomiana przez Gambita przy okazji listy top10 gier starszych niż 10 lat. :-)

Tak, Khorne jest niezbalansowany jeśli rozpatrywać wyłącznie czystą siłę bogów w walce i nieogranym w tytuł graczom może się wydawać przegięty. Natomiast Chaos jest istotnie asymetryczny, każdy bóg specjalizuje się w czymś innym i nierzadko wymagana jest współpraca między graczami by powstrzymać wschodzącego w danej chwili lidera. Komitywy te są bardzo kruche, co rewelacyjnie oddaje realia/klimat settingu i przepychanek bóstw chaosu. ;-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Macok »

osa1908 pisze: 21 kwie 2020, 16:18 Witam zastanawiamy sie z kumplami by zlozyc sie na gre.Martwi mnie jedno, podobno jest problem z niezbalansowana postać - Khorne.Czy rzeczywiscie jest to tak niezbalansowane?Jest nasz trzech czy warto kupic gre grajac w 3 osoby?Slyszalem ze Lang dal jakies zasady ze niszczy sie jakies terytoria przed rozgryka 3 osobowa?,kolejne pytanie wynik na kostce 6 posiada specialna umiejetnosc ,czy gracie moze bez tego efektu?.Czy po tylu latach gra moze cieszyc? jak juz sie posiada blood rage?Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.?
Balans w Chaosie jest "delikatny" i trzeba się nauczyć w niego grać. Gracze sami muszą sobie tą równowagę znaleść, bo bardzo łatwo jest jest na początku przegiąć w jedną czy drugą stronę.

W wielu grupach wygląda to tak, że Khorne wygrywa X pierwszych rozgrywek po czym zostaje na długi czas tak kontrowany, że nie ma szans wygrywać. Dopiero po kolejnych Y rozgrywkach ludzie w uczą, że Khorne jest potrzebny, żeby żaden inny bóg się nie rozpanoszył (kolejny zazwyczaj jest Nurgle).

Prawdę powiedziawszy, jeżeli grać będziecie tylko w 3 osoby i idea explodujących kości Ci sie nie podoba to ja bym sobie Chaos odpuścił.
Spoiler:
Owned
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: TuReK »

No to właśnie na 3 można zagrać bez Khorna, oba "problemy" rozwiązane.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: warlock »

IMO granie Khornem na dłuższą metę zawsze było po prostu nudne i takie na jedno kopyto. Dopiero Rogaty Szczur otwierał tę frakcję na inne strategie, ale po pewnym czasie jak przypadało mi granie Khornem w gołej podstawce to kończyło się to tylko smutnym westchnieniem... ;).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2318
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Galatolol »

Brylantino pisze: 21 kwie 2020, 19:34 Czy Khorne jest taki niezbalansowany? Na ostatnie 3 rozgrywki, które graliśmy Khorne nigdy nie wygrał i zwykle był na końcu stawki - po prostu trzeba umieć go kontrować, co nie jest wcale takie trudne.
Czyli niezbalansowany w drugą stronę :wink:

U nas na początku Khorne dominował, potem nauczyliśmy się nie wystawiać mu łatwych celów ataku, więc więcej już nie wygrywał. Natomiast ostatnio, po dłuższej przerwie i zapomnieniu gry, na nowo siał spustoszenie :D
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: gogovsky »

rozegraliśmy kilkadziesiąt partii, jak wszyscy są ogarnięci i grają optymalnie still nurgle albo khorne(mowię o grze na 5 z dodatkiem) mają ciut większe szanse:) Każdy bóg wygrał, nawet raz slanesh i szczur na obroty :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Brylantino »

Galatolol pisze: 22 kwie 2020, 13:57
Brylantino pisze: 21 kwie 2020, 19:34 Czy Khorne jest taki niezbalansowany? Na ostatnie 3 rozgrywki, które graliśmy Khorne nigdy nie wygrał i zwykle był na końcu stawki - po prostu trzeba umieć go kontrować, co nie jest wcale takie trudne.
Czyli niezbalansowany w drugą stronę :wink:

U nas na początku Khorne dominował, potem nauczyliśmy się nie wystawiać mu łatwych celów ataku, więc więcej już nie wygrywał. Natomiast ostatnio, po dłuższej przerwie i zapomnieniu gry, na nowo siał spustoszenie :D
Też niekoniecznie - we wczorajszej grze Khorne wygrał i każdy niby wiedział jak go kontrować, ale czasami po prostu nie było jak ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: hipcio_stg »

osa1908 pisze: 21 kwie 2020, 16:18 Witam zastanawiamy sie z kumplami by zlozyc sie na gre.Martwi mnie jedno, podobno jest problem z niezbalansowana postać - Khorne.Czy rzeczywiscie jest to tak niezbalansowane?Jest nasz trzech czy warto kupic gre grajac w 3 osoby?Slyszalem ze Lang dal jakies zasady ze niszczy sie jakies terytoria przed rozgryka 3 osobowa?,kolejne pytanie wynik na kostce 6 posiada specialna umiejetnosc ,czy gracie moze bez tego efektu?.Czy po tylu latach gra moze cieszyc? jak juz sie posiada blood rage?Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.?
Sam pomysł składania się na grę planszową jest dla mnie co najmniej dziwny?!? Jedyną formą składania się na planszówkę z kimkolwiek to stała ekipa do gry legacy. Razem kupujemy, razem gramy, razem wyrzucamy.

Natomiast składanie się na kiepską grę za sztucznie podbitą do granic absurdu ceną jest szaleństwem. Gra jest słaba,kiepsko wykonana i tylko na 4 graczy.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: EVOCATVS »

hipcio_stg pisze: 22 kwie 2020, 19:05 Natomiast składanie się na kiepską grę za sztucznie podbitą do granic absurdu ceną jest szaleństwem. Gra jest słaba,kiepsko wykonana i tylko na 4 graczy.
Możesz jakoś uargumentować słabość i kiepskość Chaosu? Co do wykonania, to jest co najmniej przyzwoite, tylko figurki są już trochę poza dzisiejszymi standardami, chociaż nie są najgorsze, ale oprawa graficzna, zwłaszcza plansza, jest bardzo fajna i klimatyczna. Do jakości komponentów też nie mam zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 780
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 154 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: VivoBrezo »

Też dorzucę swoje 3 grosze.

W mojej opinii, kupowanie Chaosu dla samego grania w Area Control jest bez sensu. Gra jest aktualnie za droga, jak na to co oferuje. Oczywiście jest to jedna z lepszych gier w swojej klasie, ale można się zastanowić nad innym tytułem, ponieważ:
- Gra jest najlepsza na 4 osoby (Bogowie nawzajem się kontrolują, jest ciasno na mapie, wyciska to najwięcej soku z gry)
- Jeszcze lepsza jest na 5 osób
- Ale dodatek to już w ogóle chora cena.
- Dodatek jest świetny, ale robi z Khorna nieprzewidywalną postać, która może łatwo wygrać na punkty
- Bo Khorn w podstawce wcale nie jest taki mocny (casus kotów z Roota) wszyscy się na niego rzucaja/uciekaja, więc ma problemy ze zdobyciem punktów
- Za niższą cenę masz np Lords of Hellas, Kemet, Mezo (w tym roku polska premiera), Pan Lodowego Ogrodu (moje top), Root (Bo to mega gra, z dziwnym balansem, jak w Chaosie i asymetrycznymi frakcjami jak w...Chaosie :D) itp, itd
- Ze składaniem się na gry planszowe jest jak z małżeństwem, bez intercyzy nawet nie próbujcie :D
- Z Grami Area Control jest też tak, że w pewnym momencie będziecie chcieli więcej, a więcej Chaosu to Rogaty Szczur, a Rogaty... patrz wyżej

Ale jeśli jesteś fanem Warhammera, Erica Langa, kolekcjonerem, albo masz nieograniczony budżet, to kupuj, bo to dobra gra jest. Z wadami jak każda, ale dobra. A co do balansu, to tak jak w Root, balansem są gracze. Jak komuś za dobrze idzie to miej pretensje do siebie że nie zrobiłeś mu wjazdu na chatę, a nie na grę ;)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ODPOWIEDZ