Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: aryann »

Jesteśmy już po premierzy wersji PL, a na forum nie ma żadnych opinii i relacji z tego co poprawili a co schrzanili. Nikt nie kupił jeszcze?
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Protoplasm »

aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: aryann »

W podanym linku nie ma nic o co pytałem.
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Protoplasm »

Ale to jest temat o tej grze, lol.
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Tyrogus »

Protoplasm - sądze, że aryannowi chodziło o to, że temat, który podałeś dotyczy tylko i wyłącznie zasad.

Co do tematu, ja czekałem na polską wersję od dawna i wyszło, że kupiłem tydzień po premierze. Od tego czasu zdążyłem zagrać jedynie raz i to w trzy osoby. Co do samego wydania to dużo się chyba nie zmieniło w porównaniu do angielskiej wersji. Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że został poprawiony błąd na karcie Slaanesha dotyczący warunków postępu wskaźnika.
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Protoplasm »

Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: RasTafari »

Tyrogus pisze:Od tego czasu zdążyłem zagrać jedynie raz i to w trzy osoby.
a 'antenki' z kultystów też nagminnie odpadają?
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
albarist
Posty: 60
Rejestracja: 20 lut 2012, 11:44

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: albarist »

Wyginają się w każdą stronę ale w mojej wersji jeszcze się trzymają
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Tyrogus »

"Antenki" niestety byly już powiginane u większości kultystów po otworzeniu pudełka. Sama rozgrywka nie wpłynęła na ich stan.
Vaen
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2012, 13:43

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Vaen »

Gra świetna, stosunkowo szybka, klimatyczna i rewelacyjnie wydana(można jedynie czepić się wspomnianych antenek. Tips dla sfrustrowanych: Odciąć i zapomnieć :D ).
Wadą jest dla mnie jedynie niemożność gry w dwie osoby, choć i na to znaleziono radę. Można grać z prowadzonym chaotycznie/losowo Khornem, do którego zasady są opublikowane na gameboardgeeku. Po trzech grach rozegranych z Khornem Bogiem Kukłą :mrgreen: , mogę stwierdzić, że gra się bardzo przyjemnie. Co gorsza Khorn Kukła na trzy gry wygrał raz,a raz był bliski zwycięstwa, co jak na prowadzonego kostką gracza jest niezłym sukcesem i obrazą dla strategicznych umiejętności żywych graczy :lol: .

http://boardgamegeek.com/image/724100/c ... -old-world
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: lintu »

Co do polskiej wersji Chaosu, to w skrócie:
- plansza to porażka - nie wiedzieć czemu składa się ją znacznikami do wewnątrz, przez co łatwo o otarcia, uszkodzenia i skrzywienie planszy
- żetony są ładniejsze niż w angielskiej wersji
- tłumaczenie jest momentami śmieszne bądź dyskusyjne (np. przetłumaczenie "upgrade card" jako "karta rozwinięć", a nie ulepszeń

Ogólnie cieszę się, że mam wersję angielską tak podstawki, jak i Szczura. Ładniejsze pudełko i bez kfiatków w tłumaczeniu ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: BloodyBaron »

lintu pisze:Co do polskiej wersji Chaosu, to w skrócie:
- plansza to porażka - nie wiedzieć czemu składa się ją znacznikami do wewnątrz, przez co łatwo o otarcia, uszkodzenia i skrzywienie planszy
- żetony są ładniejsze niż w angielskiej wersji
- tłumaczenie jest momentami śmieszne bądź dyskusyjne (np. przetłumaczenie "upgrade card" jako "karta rozwinięć", a nie ulepszeń
;)
odkopuję, bo się zainteresowałem nabyciem do grania w 5 osób ze szczurem.
Jakie inne uwagi - zwłaszcza na nie - macie względem edycji PL?

no i pytanie o grywalność w 5 osób - nie chodzi mi już o całość dodatku - wiem, że budzi kontrowersje - ale czy po samym dołożeniu szczura - ze starymi kartami etc. - jest grywalnie i fajnie (nowi gracze, bez doświadczenia) - czy jednak balans popsuty.
_________
Moje gry
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: schizofretka »

Jak dołożysz szczura nie powinieneś grać ze starymi kartami. Teoretycznie zbalansowany jest tylko do nowych kart chaosu. W praktyce to wiadomo jak z tym jest u FFG. Za mało grałem, by się autorytatywnie wypowiadać, ale na pewno Khorne ma łatwiej (choć to może być złudne, bo wszyscy - poza Slaneshem, i słusznie - mają chyba łatwiej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: lintu »

Gra jest dobrze zbalansowana i w 5 osób chodzi lepiej niż w 4 - większy ścisk na planszy, bardziej kontaktowa rozgrywka, więcej się dzieje etc. Z jednej strony, większy tłok i więcej mięcha armatniego promuje Khorne'a i Szczura, ale nowe karty chaosu z dodatku świetnie balansują frakcje (i np. Khorne nie jest już tak przepakowany, jak w podstawce). Zastrzeżenia mam tylko do Slaanesha, gra się nim bardzo nierówno przez zróżnicowane karty w nowym decku z dodatku - jedną partię sromotnie przerżnąłem, bo miałem fatalny dociąg i kiepskie rozłożenie żetonów na planszy, drugą partię wygrałem, głównie zagrywając odpowiednie karty (które tym razem mi "siadły"). Generalnie dodatek polecam, jego dość wysoką cenę rekompensuje fakt, że gra jest zbalansowana na nowo i działa lepiej.

A tak poza tym, to gra jest świetna - mam zapchaną półkę różnymi topowymi tytułami, a jakoś najczęściej mam ochotę sięgać właśnie po Chaos, mimo rozegrania sporej ilości partii.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Zet »

A co z opiniami, że dodatek całkowicie zniszczył Nurgla, którym podobno teraz już wcale nie da się wygrać?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: BloodyBaron »

Zet pisze:A co z opiniami, że dodatek całkowicie zniszczył Nurgla, którym podobno teraz już wcale nie da się wygrać?
no właśnie, właśnie ;)
choć ja mam wrażenie, że Chaos jest dość podatny na takie: wcale się nie da wygrać - a potem wychodzi na to, że groupthink powodował, że wszyscy grali cały czas tak samo - tj. grający tym słabym bogiem, który zawsze przegrywa (nieważne którym :) )
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: dawciu »

BloodyBaron pisze:
Zet pisze:A co z opiniami, że dodatek całkowicie zniszczył Nurgla, którym podobno teraz już wcale nie da się wygrać?
no właśnie, właśnie ;)
choć ja mam wrażenie, że Chaos jest dość podatny na takie: wcale się nie da wygrać - a potem wychodzi na to, że groupthink powodował, że wszyscy grali cały czas tak samo - tj. grający tym słabym bogiem, który zawsze przegrywa (nieważne którym :) )
Niestety jest to prawda - zarówno karty chaosu jak i karty ulepszeń Nurgle ma słabsze niż w podstawce... na kilka rozegranych partii Nurgle nie wygrał ani razu, co mnie troche smuci. Dlatego postanowiliśmy z kumplami zrobić własny balans nurgla, i teraz pomijamy na jego wskaźniku drugi obrót i przekręcamy od razu na kartę rozwoju, żeby mógł się ulepszyć w tym samym czasie co reszta, po za tym zastanawiamy się czy nie pozostać przy starej talii kart chaosu nurgla podczas gdy reszta bedzie grała tymi z podstawki
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: aryann »

I jak? pomijanie remove 1 corruption pomaga? Nie widze uzasadnienia by Nurgle byl jakos poszkodowany i dostawal upgreade pozniej niz wszyscy. zalozylem watek na pficjalnym forum ffg o poprawienie balansu wiec moze dodacie glos od siebie.:)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: schizofretka »

Pytanie do znających Lore Warhammera - czy ciągłe walki pomiędzy demonami poszczególnych bogów są tematycznie uzasadnione?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Zet »

Jak najbardziej tak. Tzeentch nienawidzi Nurgla (ciągłe zmiany w przeciwieństwie do nieuchronności śmierci), Khorne nienawidzi Tzeencha (bo nienawidzi wszelkiej magii), a to tylko przykłady (nie pamiętam wszystkich zależności ;) - pozostawiam to specjalistom WFB). Pewni bogowie w pewnych okresach mogą oczywiście ze sobą współpracować, ale generalnie wojny między nimi nie są odstępstwem od fabuły.

Warto dodać, że gdy wyznawcy Khorna nie mają z kim walczyć, to bywa, że walczą i zabijają siebie nawzajem.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: sirafin »

Gdyby ci pomyleńcy przestali się napierniczać między sobą to byłby koniec świata! Dosłownie! :D Całe szczęście każdy z nich pragnie totalnej dominacji i każdy ma na to zupełnie inny pomysł, więc bez końca wchodzą sobie w drogę. Każdy z nich karmi się czym innym, ich natura jako istot boskich jest jednotorowa, dlatego nienawidzą się wzajemnie, bo napędzają ich sprzeczne cele. Khorne to szalony rzeźnik i cieszy go prymitywna masakra, wiec można sobie wyobrazić jak reaguje na Slaanesha, który chce szerzyć chaos poprzez jakąś durną subtelną deprawację. Tzeentch uwielbia wszystko wypaczać, zniekształcać, ale jak ma się karmić zamętem i ciągłymi zmianami, kiedy Nurgle robi wszystko, aby jego ofiary oddały się stagnacji i chce, aby świat pogrążył się w leniwym rozkładzie. Nie ma szan żeby ten kwartet się dogadał ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: schizofretka »

Cieszy mnie to :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

Khorne z Nurglem się z jednej strony zgadza - ludzie powinni umierać. Ale przyczyny tego zgonu okazują się przyczyną sprzeczek ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
McKlocki
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2013, 11:02

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: McKlocki »

Jak się ma fajność grania w trzech, w stosunku do czterech graczy?
Przewiduje, że głównie będziemy grać w 3 osoby i nie chciałbym czuć niedosytu, jakby zabrakło kolejnego gracza.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

Czuć niedosyt. No chyba że nigdy nie zagrasz na 4 osoby, wtedy nie czuć ;) Teoretycznie jest dużo więcej do odkrywania, bo brak każdego boga to inna gra, ale w praktyce bogowie są tacy, że brak jednego faworyzuje innego - bo nie ma naturalnego wroga. Grać się da, dalej jest to całkiem przyjemne, ale taki brak balansu może przeszkadzać. Niemniej - niewiele jest gier, które działają prawdziwie dobrze na 3 osoby, więc moim zdaniem i tak warto kupić :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ