Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

To raczej nie przez żadne olśnienie WotC, tylko przez zwyczajne konflikty biznesowe. Warto wziąć pod uwagę, że FFG wykupiło licencję, kiedy jeszcze nie należało do giganta Asmodee - a teraz należy. No a WotC należy do giganta Hasbro. Jeśli Hasbro uważa Asmodee za konkurencję, to dziwnym byłoby sprzedawanie im licencji, żeby na niej zarabiali. No ale to tylko takie gdybanie.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mauserem »

Już niedługo sporo się będzie działo w ogólnie pojmowanej tematyce cyberpunka.
Po E3 i pokazanych tam trailerach widać, że CDProjekt RED tego nie zamierza spier :wink: ..ć
Pytanie czy FFG dostanie po Wiedźminie drugą szansę? Bo Trzewik raczej nie :mrgreen:

Jako tematyka, Cyberpunk będzie na sporej fali wznoszącej.
Pojawiają się pogłoski o nowym kodeksie rpg "Cyberpunk Red" przypadek? :D

Podejrzewam raczej ze strony FFG ruch w stylu działania na uniwersum Terrinoth - czyli nowy produkt, nowa dynamika.
W zasadzie kwestia licencji na Netrunnera może zatoczyć ładne kółko:
Netrunner Garfielda oparty jest na uniwersum z rpg Cyberpunk 2020 autorstwa Mike'a Pondsmith'a - a ten już od ładnych paru lat jest "po uszy" zakopany w prace nad Cyberpunk 2077.
Na miejscu FFG od dawna prowadziłbym rozmowy nad karcianką LCG tylko z Cyberpunk 2077 w nazwie zamiast Android Netrunner. I jak znam FFG nawet specjalnie mocno nie będą męczyć się z nowymi grafikami - te z AN pasują praktycznie w 90%. Pojawią się nowe korporacje, nazwy własne etc - betka - spory zespół siedzi nad nimi od 2012 roku :mrgreen:
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Karit »

Tak offtopowo gdybając to gra w świecie Cyberpunk mogłaby wiele z Netrunnera zabrać - osobiście chciałbym grę w k†órej mogę składać swoją postać - dosłownie z różnych elementów które będą wpływały na grę np. głowa robota, ręce człowieka itd...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Niezaprzeczalną siłą Netrunnera nie jest setting (choć na pewno pomaga), ale mechanika i rozgrywka. Tych FFG kopiować nie wolno. Można przypuszczać, że będą wydawać nowe gry w świecie Android, ale do swojego Android: Netrunnera już się nie zbliżą. Najbardziej prawdopodobny jest Android Coop LCG, ale to zapewne nieprędko, jeśli w ogóle.

Co WOTC zrobi ze swoją licencją - nie wiadomo. Jeśli była to przepychanka biznesowa, to nie zrobi nic - po prostu będzie na niej siedzieć i cieszyć się, że rywale jej nie używają. Jeśli natomiast idzie za tym coś więcej, być może Android: Netrunner powróci znów jako Netrunner CCG, osadzony w nowym settingu, który nie jest Androidem (Cyberpunk, Shadowrun, czy inne). Ironia losu jest taka, że osoba, która wskrzesiła Netrunnera w FFG, jako Android: Netrunner - Lukas Litzsinger, teraz pracuje właśnie w WOTC. Co prawda, wg jego własnych słow, nad niczym związanym z Netrunnerem, ale to się przecież może zmienić. Wypuszczenie Netrunnera na nowo przez WOTC dla obecnych fanów gry może być albo dużym zawodem (gówniany setting, gówniany model sprzedaży) albo dużą wygraną (wielokrotnie większe pieniądze i zaangażowanie w turniejowe i designerskie wsparcie gry). Czas pokaże.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Karit »

rattkin pisze: 19 cze 2018, 15:43 Niezaprzeczalną siłą Netrunnera nie jest setting (choć na pewno pomaga), ale mechanika i rozgrywka. Tych FFG kopiować nie wolno.
A to nie jest odwrotnie - "temat" jest zastrzeżony a mechanika nalezy do ffg(?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Nie. Android IP należy do FFG. Mechanika była licencjonowana od WOTC i udoskonalana potem "in-house".
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: kempy »

Karit pisze: 19 cze 2018, 15:54
rattkin pisze: 19 cze 2018, 15:43 Niezaprzeczalną siłą Netrunnera nie jest setting (choć na pewno pomaga), ale mechanika i rozgrywka. Tych FFG kopiować nie wolno.
A to nie jest odwrotnie - "temat" jest zastrzeżony a mechanika nalezy do ffg(?)
Oryginalny Netrunner, zaprojektowany przez Richarda Garfielda (twórcę innych pionierskich gier karcianych jak m.in. Magic the Gathering i Vampire: the Eternal Struggle) był wydany przez Wizard'ów jako CCG w 1996-ym roku i osadzony został w świecie gry RPG Cyberpunk 2020. Po pierwszym dodatku gra przestała być wspierana. Powodem tej decyzji było najprawdopodobniej nowa polityka firmy, która zakładała zlikwidowanie wewnętrznej konkurencji dla produktu flagowego czyli MtG. Po latach FFG wynajmując licencję wprowadziło trochę poprawek, ale głównie dotyczących deckbuildingu (karty Identity i "kolory", limit kopii w talii itd.) i umieściło grę w świecie Androida.

Ogólnie o cyberpunku jako gatunku może być ponownie głośno w związku z majaczącym na horyzoncie Cyberpunk 2077. Stąd WotC woli trzymać łapę na mechanice z nadzieją, że uda się ją spieniężyć na fali popularności gry. Byłoby super gdyby Netrunner wrócił do źródeł tj. do oryginalnego Pondsmith'owego Cybera.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 357 times
Been thanked: 250 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Deem »

rattkin pisze: 19 cze 2018, 16:09 Nie. Android IP należy do FFG. Mechanika była licencjonowana od WOTC i udoskonalana potem "in-house".
W zeszłym roku przez forum przewinął się ten temat - mechanika gry nie jest chroniona prawami autorskimi.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Dzielenie włosa na czworo. Ja nie mówiłem nic o prawach autorskich, tylko o licencjonowaniu.

Sama 'mechanika' może nie podlega "prawom" per se, ale zestaw nazw, ról i zależności/interakcji między elementami już tak (w formie zasad/podręcznika, czy też trademarku) - a przynajmniej na tyle, by sprawę nieść do sądu. Abstrahując od tego *co* dokładnie było w tej licencji, na pewno można stwierdzić, że było wystarczająco tyle, by FFG bez tego nie mogło / nie chciało zrobić gry, którą zrobiło. Równie dobrze mogła to być dżentelmeńska umowa między dwoma "parties", której nie zawarcie / po zawarciu - złamanie, skończyłoby się długoletnim sądem i wysokimi kosztami sądowymi.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2018, 10:15 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

rattkin pisze: 19 cze 2018, 21:12 Dzielenie włosa na czworo. Ja nie mówiłem nic o prawach autorskich, tylko o licencjonowaniu.

Sama 'mechanika' może nie podlega "prawom" per se, ale zestaw nazw, ról i zależności/interakcji między elementami już tak (w formie zasad/podręcznika) - a przynajmniej na tyle, by sprawę nieść do sądu. Wystarczy przywoływać słynny przykład 'tapowania', którego nie wolno nikomu używać. Abstrahując od tego *co* dokładnie było w tej licencji, na pewno można stwierdzić, że było wystarczająco tyle, by FFG bez tego nie mogło zrobić gry, którą zrobiło. Równie dobrze mogła to być umowa między dwoma "parties", której nie zawarcie / po zawarciu - złamanie, skończyłoby się długoletnim sądem i wysokimi kosztami sądowymi.
Trochę wprowadzasz ludzi w błąd, gdyż powoływanie się na "tapowanie" z MTG to bardzo zły przykład. Akurat przy tapowaniu możesz iść do sądu, gdyż ta nazwa jest zastrzeżona patentem, co normalnie żaden inny twórca gier nie robi. Stąd słownictwo z Netrunnera możesz bez problemu użyć w innej grze, dopóki nie jest to nazwa własna zastrzeżona znakiem towarowym.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Brylantino pisze: 20 cze 2018, 09:19 Akurat przy tapowaniu możesz iść do sądu, gdyż ta nazwa jest zastrzeżona patentem, co normalnie żaden inny twórca gier nie robi.
Ten patent już wygasł. Obecnie to jest tylko kwestia potencjalnego sądu i unikania tego rodzaju nieprzyjemności. Ale dobra, usunąłem.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2018, 10:16 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: costi »

Dokłądnie, to chronione było określenie "tapowanie" (nazwa własna), a nie mechanika obrócenia karty o 90 stopni.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: evrard »

Jestem zainteresowany kupieniem Netrunnera do domowego grania, w wersji anglojęzycznej. Z tego co wyczytałem, nowy core set zawiera bardziej zbalansowany zestaw kart. Nie wiem natomiast czy jest sens kupować jakieś dodatki, z drugiej strony jak to z LCGami bywa nie wiem czy jeden core set wystarczy żeby stworzyć pełnoprawne talie do gry. Czy ktoś mógłby mi doradzić co wypada kupić, tak żeby do domowego grania było idealnie, tzn wyciągam talie z pudła i gram, nie mając poczucia wybrakowania talii.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

W ANR nie da się "wyciągnąć talii i grać", trzeba je jednak poskładać. Zarówno nowy jak i stary coreset dadzą Ci w tej materii trochę możliwości i pola manewru na zmiany. Oczywiście "najwiekszy" sens, to kupić wszystko :) - a jeśli nie, to chociaż duże (deluxe) dodatki.
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: evrard »

A duże dodatki dają każdej frakcji podobną pulę kart, czy raczej są dedykowane jednej, dwóm konkretnym?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Dwóm, jednej ze strony runnera, jednej ze strony korpa. Jeśli kupisz wszystkie 4, to całość jakby "zatoczy koło" i wszystkie frakcje znów będą miały po równo (jest 8 frakcji, 4 x korp, 3 x runner + 1 x mini-runner faction (która dzieli się na 3 pomniejsze, ale to nieistotne) ). Do tego jest ostatni, dodatek, Reign and Reverie, który dodaje po równo każdej frakcji.
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: evrard »

Rattkin dzięki za pomoc, teraz mam znacznie większą jasność co i jak :)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Morgon »

Zapomniałeś o Terminal Directive (duże pudełko).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Nie zapomniałem, celowo pominąłem. Po pierwsze dlatego, że jako campaign daje dość wątpliwą frajdę, a po drugie dlatego, że jako dodatek deluxe wypacza równowagę ilościową między frakcjami, którą opisałem wyżej, a o którą było pytanie. W przypadku osób, które podchodzą do tego z zacięciem "planszówkowym", czyli kupić możliwie niewiele z dodatków, a mieć możliwie dużo opcji i "sprawiedliwie" (każda frakcja po równo), TD jest dosłownie i w przenośni "piątym kołem u wozu".
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: kempy »

Z tego co słyszałem, pudełko z Terminal Directive sprawdza się dobrze jako pudło do trzymania w nim kolekcji. ;)
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Morgon »

To jest lcg. Po równo masz wtedy gdy kupisz wszystkie duże pudła albo tylko reign and reverie, które dostępne będzie jak zrobią drugi druk, bo pierwszy rozszedł się na pniu. Terminal Directive zawiera dużo dobrych kart, niestety jest ciut droższy ze względu na doczepioną kampanię, która jest taka nijaka. Polecam na początek pograć na dwóch core setach, to wciąż sporo zabawy i odkrywania gry dla nowego gracza.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Na start spokojnie starczy jeden core set. Nie ma fajerwerków, ale można dobrze poznać grę, ograć talie startowe, potem samemu coś poskładać i zobaczyć czy chce się więcej. Dla nas core set to było spokojnie ponad 50 partii.
Oczywiście wtedy wykorzystujemy kart do maksimum i nie mamy złożonych na raz 4 talii dla wygody dwóch graczy.
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: dgd79 »

są 2 problemy z dużymi dodatkami:
1. dostępność - Order and Chaos i Honor and Profit są niedostępne (jeśli jest inaczej proszę o wskazanie źródła)
2. dla niektórych frakcji (HB, Weyland) Terminal Directive jest lepsza niż duże dodatki
Chrostek84
Posty: 72
Rejestracja: 20 lip 2010, 18:28
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Chrostek84 »

Poszukuję następujących dodatków:
Sovereign Sight
Council of the Crest
Whispers in Nalubaale
czy ktoś może mi podesłać linki do sklepów gdzie można je dostać ?
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Morgon »

Będzie ciężko. Jeden z nich jest na planszostrefa (do 30 dni). O pozostałe musisz zapytać czy sprowadzą.
ODPOWIEDZ