Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: karawanken »

FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: FeGy »

Witam

Chciałem zacząć przygodę z X-Wingiem. Co warto na start kupić ? Takie moje przemyślenia:

- dwa startery;

albo

- starter i po jednym dodatku na stronę. Np. Tie Advanced i Y-wing.

Co by było lepsze ?

P.S. chciałem od razu pójść w 2 edycję. Co do frakcji, to z wszystkich, to te dwie (z podstawki) mnie interesują najbardziej i je chciałbym rozwijać. Docelowo super jak by były w miarę wyrównane.

Pozdrawiam
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Indar »

Dwie podstawki raczej nie. Chyba że chcesz mieć drugi komplet kart i miarek.
Ygrek i tie advanced to doby pomysł, ale sugeruje zakup Renegatów Sawa i Tie Reaper. Raz że są w dobrej cenie, a dwa że w zestawach są już karty do 2 edycji.
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: FeGy »

Witam

Ok. Dzięki za opinię.

A jak to dokładnie wygląda jeżeli chodzi o tych Renegatów Sawa i Tie Reaper ? Tam są karty do drugiej edycji i są one wielkości itd. tych z drugiej edycji ? Czy to tylko taka "prowizorka" i wstępny pomysł ? A co do grywalności to są to dobre statki / karty ?

Pozdrawiam
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Indar »

To są zestawy które wyszły jeszcze za poprzedniej edycji, ale kiedy było już wiadomo że będzie druga - i zawierają komplety kart upgr. Pilotów i kółka do obu edycji. Karty są takie jak być powinny do 2.0 . Jedyne zastrzeżenie jest takie że wydawała to jeszcze Galakta i nie przyłożyli się chyba do tłumaczenia. Te same karty w innych zestawach mają inne opisy - ale ogólnie sens jest ten sam.
W renegatach masz x Winga i U Winga, Tie Reaper to tylko jeden statek.
To fajne zestawy , sporo można z nich ułożyć.
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: FeGy »

Witam

Ok, dzięki ! Ciekawa opcja zatem. Pomyślę.

Pozdrawiam
killgore
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2009, 17:51
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: killgore »

Cześć,

korzystając z wyprzedaży planuję dokupić statki do gry domowej.
Mam tylko podstawkę z przebudzenia mocy. Nie bardzo mam ochotę dokupować drugą podstawkę ze względu na kości i wskaźniki - nigdy nam ich brak specjalnie nie przeszkadzał, a nie mam za dużo miejsca na mnożenie bytów ponad potrzebę. Z tego też względu chciałbym uniknąć większych statków (Millenium etc.)
Chcę niewielkiej kolekcji która pozwoli rozgrywać dynamiczne i urozmaicone pojedynki w zaciszu domowym, ale nie znam wartości punktowych statków i nie wiem, czy to co planuję nie będzie niezbalansowane oraz pozwoli na jakiś płodozmian (raz gram tym statkiem, raz tym w ramach 100 pkt).

Poniżej moja lista:
- Asy Rebelii
- Asy Imperium
- Tie Advanced
- E-wing

Podsumowując pytania są dwa:
- czy powyższy zestaw dodatków jest w miarę zbalansowany i pozwoli tworzyć różne eskadry w ramach 100pkt, czy lepiej dokupić jeszcze jakieś małe statki, np. Tie Phantom i ARC-170?
- czy warto kupić podstawkę dla czegoś innego niż kości i wskaźniki jeśli nie kręci mnie więcej tych samych statków?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

Statki w tych podstawkach są inne - w czerwonej masz klasycznego X-Winga T-65 i dwa TIE Fightery, podczas gdy w niebieskiej X-Winga T-70 i dwa TIE Fightery Najwyższego Porządku. Wbrew pozorom to inne statki, mają inne karty pilotów i inne ulepszenia (przykładowo R2D2 z czerwonej podstawki to bardzo dobre ulepszenie). Za 40-45zl masz 3 dodatkowe statki i naprawdę dużo większe pole manewru przy składaniu eskadry, zwłaszcza że najtańszy TIE Fighter to 12pkt, co czasem pozwala fajnie uzupełnić punkty (albo przytłoczyć przeciwnika liczbą swoich statków).

Jeśli chodzi o dodatkowe zestawy, to Asy Rebelii to must-have - A-Wing i B-Wing są świetne! Zawsze mam ogromną frajdę latając nimi, zwłaszcza dobrze dobrany B-Wing daje mnóstwo zabawy, zwłaszcza jak masz go wyposażonego w ciężkie działo laserowe a przed Tobą pojawił się zbłąkany myśliwiec... :D

Asy Imperium też są spoko, dadzą Ci dużo frajdy, zwłaszcza jeśli czytałeś komiksy Karmazynowe Imperium (ale jeśli nie to też ;)). TIE Advanced jest świetny "bo Vader", daje dużo klimatu, zwłaszcza jak na stole zostanie on i Luke 1vs1 ;) Natomiast E-Wing... szczerze, jeśli chcesz coś z Rebelii, to polecam HWK-290, mam zawsze ogromną frajdę latając nim. Ewentualnie po prostu dokup Y-Winga, też się nie zawiedziesz.

Z Imperium kapitalny jest TIE-Defender. TIE Phantom może być trochę przekombinowany ze swoim kamuflażem - mnie średnio przypadła ta mechanika do gustu.

Jeśli mogę coś doradzić, to zakup HWK-290 jest ciekawy też z tego powodu, że jakbyś kiedyś rozważał granie też Szumowinami (do czego zachęcam, to moja ulubiona frakcja), to naprawdę warto wtedy kupić zestaw Ścigani. Oprócz Y-Winga i dwóch Z-95 w zestawie są tez diale i karty pozwalające użyć rebelianckiego HWK-290 właśnie po stronie Szumowin (oraz imperialnego Slave I, tak BTW). Wtedy wystarczy zdobyć za grosze karty rebelianckich pilotów do Y-Winga i Z-95 i regrywalność gry niesamowicie rośnie - masz wtedy trzy grywalne frakcje.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: helloween85 »

Czy kości z drugiej edycji różnią się czymś od tych z pierwszej? Chciałem zakupić dodatkowy zestaw a łatwo dostępne są tylko te nowe...
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: pyz »

O ile mi wiadomo to sie nie różnią.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Są takie same - można używać .
killgore
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2009, 17:51
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: killgore »

@EsperanzaDMV
Dzięki za typy. Nie wiedziałem, że niektóre statki można używać w różnych frakcjach.

Co do statków z podstawki - ja wiem, że one są nominalnie inne, ale wizualnie to niemal to samo - zastanawiam się, czy nie lepiej na ich miejsce dokupić dwa wybrane ze względu na cool factor, a nie dlatego że "są w podstawce" jeśli wiesz co mam na myśli.

Ponowię jednak jedno z moich pytań, może w nieco innej formie - ile statków wchodzi zwykle w skład eskadry? Chodzi mi o to abym mógł czasami zmieniać ich skład w ramach posiadanych zasobów.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Wszystko zależy jak bardzo napakujesz swoich pilotów, i czy postawisz na ilość czy jakość.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

killgore pisze: 04 gru 2018, 20:22 @EsperanzaDMV
Dzięki za typy. Nie wiedziałem, że niektóre statki można używać w różnych frakcjach.

Co do statków z podstawki - ja wiem, że one są nominalnie inne, ale wizualnie to niemal to samo - zastanawiam się, czy nie lepiej na ich miejsce dokupić dwa wybrane ze względu na cool factor, a nie dlatego że "są w podstawce" jeśli wiesz co mam na myśli.

Ponowię jednak jedno z moich pytań, może w nieco innej formie - ile statków wchodzi zwykle w skład eskadry? Chodzi mi o to abym mógł czasami zmieniać ich skład w ramach posiadanych zasobów.
Nie ma sprawy, polecam się na przyszłość ;)
Jeśli nie będziesz grać dużymi statkami (one często z ulepszeniami mają ponad 50pkt), to zazwyczaj na stole masz 3-4 statki Rebelii i 4-5 statków Imperium, w zależności od ulepszeń. Dlatego właśnie te TIE Fightery z czerwonej podstawki są bardzo przydatne - mają najmniejszą wartość punktową po stronie Imperium (12pkt) i można nimi "dopełnić" eskadrę do 100pkt.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: costi »

W Imperium to tak bardziej 2-3 ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Zefireq »

Czy kupując statki z 1 edycji i potem Conversion Kit mam dokładnie to samo, co gdybym kupił statki z 2 edycji, czy coś na tym tracę?
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: feniks_ciapek »

Zefireq pisze: 26 gru 2018, 21:29 Czy kupując statki z 1 edycji i potem Conversion Kit mam dokładnie to samo, co gdybym kupił statki z 2 edycji, czy coś na tym tracę?
X-Wingi z 1 ed. nie mają składanych skrzydeł :) Ogólnie modele z 2 ed. są dokładniejsze.

Podstawkę trzeba kupić na pewno, bo tam są wszystkie żetony i sporo kart. Co do dokładnego zestawienia (np. Tie Advanced z 2 ed vs konwersja albo Y-wing vs konwersja), to się nie wypowiem, bo nie sprawdzałem.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

To samo, tylko jak kolega zaznaczył podstawka do 2 ed. Się przyda.
Modele wydawane pod 2 edycję zostały delikatnie "zliftingowane", ale nie ma za dużych różnic. X Wingi t-65 mają faktycznie skladane skrzydełka , ale jest to tak niepraktyczne że ludzie wolą grać starymi modelami.
W każdym razie stare modele są jak najbardziej legalne.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Zefireq »

Podstawkę do 2 edycji właśnie mam :)
I w związku z nią mam też pytanie, bo nie wiem, czy czegoś nie robię źle. W podstawce jest 6 żetonów Charge. Dobierając (przez aplikację) do X Winga R5-D8, Afterburners i Elusive potrzebuję 6 Charge. No i chciałbym po 2 stronie wystawić Idena Verso, który potrzebuje siódmego znacznika.
Wiadomo że można czymś zastąpić itd, ale spodziewałem się 'pełnej' gry, stąd moja obawa, że mogę robić coś źle. A może faktycznie jest ich za mało?
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Grzeju »

Iden Versio jest kobietą.
A co do znaczników... W grach bitewnych często brakuje znaczników, kostek i innych elementów. Celem wydawcy jest dokupienie dodatkowych zestawów uzupełniających.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: costi »

Zefireq pisze: 28 gru 2018, 11:32 Podstawkę do 2 edycji właśnie mam :)
I w związku z nią mam też pytanie, bo nie wiem, czy czegoś nie robię źle. W podstawce jest 6 żetonów Charge. Dobierając (przez aplikację) do X Winga R5-D8, Afterburners i Elusive potrzebuję 6 Charge. No i chciałbym po 2 stronie wystawić Idena Verso, który potrzebuje siódmego znacznika.
Wiadomo że można czymś zastąpić itd, ale spodziewałem się 'pełnej' gry, stąd moja obawa, że mogę robić coś źle. A może faktycznie jest ich za mało?
W przypadku żetonów charge i tarcz FFG zwyczajnie przyoszczędziło w coresecie. Na pocieszenie powiem, że jakbyś się zdecydował na zestaw konwertujący, to będzie tego dosyć :)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Khag »

Cześć,
Zainteresowal mnie temat xwinga 2.0 i rzuciłem temat współgraczom. Napewno najpierw będzie konieczna podstawka + kości. Problem w tym że nie mam zajawki na imperium, ani na rebeliantów. Coś da się ciekawego złożyć z starych zestawów, które zawierały karty do wersji 2.0? Nie wiem co by wybrali wspolgracze.

Zapewne skusilbym się żeby kupić zestaw podany powyżej.
Poznań i okolice.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

"Podwójne" zestawy były tylko dwa - Rebelia (Renegaci Sawa) i Imperium (Tie Reaper). Z podstawką gdzie masz 2 x Tie i 1 x X Wing to rebeluchów jakoś dobijesz do 200 pkt, ale dla Imperium będzie mało. Tak czy inaczej trzeba będzie coś dokupić.
Jak nie chcesz rebelia/Imp to zostają Ci Skumy. Albo czekaj na III falę, wchodzą kolejne frakcje.
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Grzeju »

czy ktoś zna jakiś squad bulider dla wersji 2.0 który ograniczy wybory statków i ulepszeń do posiadanych dodatków. Mam podstawkę , Sawa i Reapera. Nie znam jeszcze kart na pamięć a tworzenie składów co chwile sprawdzając czy mam taką kartę w kolekcji ( i ile sztuk) jest co najmniej męczące.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Khag »

Indar pisze: 28 gru 2018, 21:54 "Podwójne" zestawy były tylko dwa - Rebelia (Renegaci Sawa) i Imperium (Tie Reaper). Z podstawką gdzie masz 2 x Tie i 1 x X Wing to rebeluchów jakoś dobijesz do 200 pkt, ale dla Imperium będzie mało. Tak czy inaczej trzeba będzie coś dokupić.
Jak nie chcesz rebelia/Imp to zostają Ci Skumy. Albo czekaj na III falę, wchodzą kolejne frakcje.
Wiadomo kiedy ma być ta 3 fala?
Poznań i okolice.
ODPOWIEDZ