Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: rastula »

Teraz po angielsku na pewno system rozkwitnie niebywale - i z całym szacunkiem dla Aftara, który faktycznie narobił się aktywnie przy budowaniu sceny x-winga , to zobaczymy ile to wsparcie OP w Polsce będzie trwało. Zresztą " na usprawiedliwienie REBELA można uznać "limity nakładu" ponoć równe tym z USA i anglojęzycznej Europu (piszą UK, ale wiadomo, że to trafia wszędzie) - excell Asmodee pokazał Rebelowi miejsce w szeregu. Mnie to osobiście nie dotyka w żaden sposób, bo ani turniejowo nie gram, ani 2 ed nie wniosła w moich oczach nic takiego za co bym chciał płacić 2 raz , ale pewnie kilak osób czuje się mocno zawiedzionych.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: karawanken »

Oczywiście twardych danych nie mam. Ale to chyba był "najbardziej polski" bitewniak jeśli chodzi o scenę turniejową. Jak widziałem na konwentach potyczki w pierwszą edycję to chyba większość miała karty po polsku. Tragedii nie ma. Jak ktoś chce kupić do grania domowego druga edycję to i tak sporo tego wyszło. Turniejowcy będą musieli się z tym pogodzić
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: rastula »

tak jest, ale dodruków PL raczej nie będzie ...
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: karawanken »

rastula pisze: 02 sie 2019, 11:02 tak jest, ale dodruków PL raczej nie będzie ...
Wątpię czy szybko się skończy. Patrząc na to, że jescze pierwsza edycja jest dostępna a turniejowcy z przesiąda się na angielska.
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Tuminure »

Czemu turniejowcy mieliby się przesiąść na angielską?
Jeżeli ktoś turniejowo grał dotychczas w języku polskim to zapewne sobie zostawi swoją kolekcję. A to co będzie chciał mieć (z rzeczy do 5 fali włącznie) kupi również po polsku - bo taniej i bo pasuje do większości kolekcji. Nie bardzo widzę powody, czemu ktoś kto woli polskie wydania miałby kupować angielskie pudełka.
rastula pisze: 02 sie 2019, 11:02 tak jest, ale dodruków PL raczej nie będzie ...
Na pytanie dot. dodruku core setu Aftar odpowiedział, że "Decyzję podejmiemy bliżej końca nakładu.", więc sprawa dodruków chyba nie jest przesądzona. Ale też bym obstawiał, że nie będzie ;).
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: REBEL.pl »

Informacja z wątku wydawniczego Rebela:

Obrazek

Ruszyła przedsprzedaż piątej fali dodatków do X-Winga (druga edycja).
Światowa premiera zaplanowana jest na 13 września 2019 (piątek).
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: micaj »

Rozumiem, że od VI fali all idzie po angielsku, czy tak?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

micaj pisze: 08 wrz 2019, 02:05 Rozumiem, że od VI fali all idzie po angielsku, czy tak?
Tak. Będzie jeszcze zestaw konwertujący statki Epic po polsku, a dalej wszystko już po angielsku.
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Grzeju »

A te 3 mini dodatki z kartami? Przeszkody, urządzenia i piloci? Wyjdą jeszcze po polsku czy już nie?
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Aftar2 »

Grzeju pisze: 08 wrz 2019, 21:39 A te 3 mini dodatki z kartami? Przeszkody, urządzenia i piloci? Wyjdą jeszcze po polsku czy już nie?
Wchodzą w skład fali 6., więc zostaną wydane tylko po angielsku. Rebel będzie je miał w dystrybucji. Jeżeli pojawi się jakaś opcja na karty z tych zestawów po polsku, to będziemy informować. :)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć!
Właśnie rozegrałem swoją pierwszą potyczkę zestawem startowym i jak to zwykle w moim przypadku bywa chcę więcej ... statków ! :)

Planuję rozwijać 2 frakcje z podstawki i teraz zastanawiam się jak podejść do zakupów... myślałem żeby kupić dodatkową podstawkę z 1 edycji żeby mieć więcej kostek, linijek + podwojoną liczbę podstawowych statków (w podstawce do 2 ed. mamy 2 razy więcej płytek niż jest statków więc jeśli chodzi o komponenty to problemu nie ma).

Myślałem żeby jednak nie kupować zestawów konwertujących bo na samo to wydam koło 300 zł a de facto żaden dodatkowy statek do mnie nie trafi. Z drugiej jednak strony strasznie podobają mi się takie modele jak np. TIE Phantom którego w 2 edycji nie ma... czy znacie może jakąś stronkę czy krążą po sieci jakieś (najlepiej legalne :P ) pliczki, żebym mógł sobie wydrukować karty tych interesujących mnie statków? 1 edycyjne modele to koszt koło 30 zł więc bardzo tanio - szybko bym rozwinął swoją flotę do odpowiednich rozmiarów.

Czy w grze są jakieś modele 'must have'? Czy gra raczej jest zrównoważona i nie ma dużego ryzyka że kupię jakiś szajs pod każdym względem gorszy od innych dostępnych samolotów?

Jeżeli zdecyduję się kupować tylko modele które wyszły do 2 edycji to jakie 2 zakupy do każdej z frakcji proponujecie?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Witamy w uzależniającym świecie X Winga :)
Kupując zestaw do 1 ed. będziesz miał więcej statków ale nie będziesz miał "kółek" - to największy problem. A różnice są na dialach, nie wykorzystasz starych.
Zestawy konwertujące obecnie tracą na sensowności, bowiem coraz więcej statków już wyszło jako 2 ed. Możesz się obejść bez zestawu - no ale z drugiej strony wciąż są statki którymi bez konwersji nie polatasz.
rozwiązaniem jest grupa handlowa na FB --> https://www.facebook.com/groups/1501835313459659/
Można tam znaleźć pojedyncze zestawy do konkretnych statków, bez konieczności kupowania całego kita.
Pliki - nic takiego nie znajdziesz. Możesz użyć takiej strony ---> http://squadprinter.blackbitz.com
wklejasz swoją rozpę w/g instrukcji i drukujesz wszysko . Ale znów pojawia się problem, bo nie masz kartoników do włożenia w podstawkę. A tego za bardzo nie ma czym zastąpić.
II ed. jest bardzo zrównoważona, a przynajmniej o wiele bardziej niż 1 edycja. Pomiędzy oboma edycjami jest przepaść na korzyść tej nowej. Większosć modeli jest użyteczna, coś zawsze zdziałają. No może poza wyjątkami, ale to pojedyncze przypadki.
Obecnie masz 7 frakcji, ciężko podawać niezbędne modele. Poza tym 2 modele to w większości liczba niewystarczająca do osiągnięcia 200 pkt - chyba że duży statek + mały. Ale nie wszystkie frakcje dasz radę ta złożyć.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki Indar za odpowiedź!

Kurcze ... to w takim razie przez brak tych kółek chyba faktycznie nie ma sensu kupować podstawki z 1 edycji ... a szkoda bo stateczki mają inne kolory + dają więcej kostek :P ...

Czy przychodzi Ci na myśl tak na szybko jakiś statek gorszego sortu do imperium/rebelii? Bo będę kupował totalnie po wyglądzie :)

Ale w tym momencie jeszcze nie myślę o tym turniejowym formacie w postaci 200 punktów. Na ten moment świetnie się bawię moimi 3 stateczkami bo mam w końcu okazję postrzelać do dziewczyny a w ten weekend postaram się też wciągnąć w to hobby sąsiada :)
Chciałbym żebyś polecił mi po 1-2 statki które by wprowadziły coś nowego na pole bitwy - żeby nie były totalnie wtórne do tego co już mam ale żeby umiały zaskoczyć jakimś ciekawym manewrem albo coś :>
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Z Rebelii takim warzywniakiem jest Z-95, mało się go widuje. Ale nigdy nie należał do popularnych statków, to raczej maszyna do zapychania rozpisek.
Z Imperium - Tie Aggresor, jakoś furory nie robi.

A co kupić... Do Rebeluchów weż Renegatów Sawa, to zestaw łączący 1 i 2 edycję. Masz tam U Winga i X winga z kompletem do 2 edycji. U wing jst na średniej podstawce i ma ciekawe zdolności pilotów.
Ruch Oporu - X Wing T70 i Transportowiec ( w sumie to 2 statki)
Imperium - Defender i Tie Advanced (Vader)
FO - tu za dużego wyboru nie masz, Tie Silencer i Tie SF
Scumy - StarViper i Fang
Republika - ARC i Delta 7
Separatysci - tu jest problem bo w tej frakcji lata się swarmem, na 2 statki ciężko coś zlożyć.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Bartoszeg02 »

To wiem już w zasadzie wszystko :)

Jedno pytanie co do Renegatów Sawa. Jak widzę na zdjęciach to posiadają nakładki na podstawki wykonane w starym stylu. Mówiąc że są aktualni miałeś na myśli to że ich kółeczka spełniają wymogi 2 edycji?
Czy są jeszcze jakieś zestawy z 2+ statkami które niby są ze starej edycji ale jednak można już ich śmiało używać w aktualnej bez kupowania zestawu konwertującego?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Są dwa - Renegaci Sawa i Tie Reaper (Imperium) to zestawy wydane zaraz przed startem 2 edycji i zawierają wszystko co niezbędne żeby użyć statków w obu edycjach. Kupując któryś z nich masz wszystko co potrzebne - kółka, karty pilotów i nakładki na diale .
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Rumcajs »

A są tam też karty "szybkiego tworzenia"?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Nie.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Porfirion »

Jeśli mogę dodać jeszcze radę - jak w przypadku prawie wszystkich gier FFG kupno drugiej podstawki jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy gramy Imperium lub Rebelią. Podwójny zestaw kości, znaczniki dla dwóch osób. No i 4 TIE na 2 XW to już ciekawsza rozgrywka.
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Tuminure »

czy znacie może jakąś stronkę czy krążą po sieci jakieś (najlepiej legalne :P ) pliczki, żebym mógł sobie wydrukować karty tych interesujących mnie statków?
Co do plików kart... jak najbardziej znajdziesz legalnie grafiki w internecie. Nie trzeba daleko szukać, bo są one w oficjalnym squadbuilderze - wystarczy przeciągnąć obrazek na pasek przeglądarki. Zarówno jeżeli chodzi o pilotów, jak i o ulepszenia. Nie zagrasz jednak nimi na turniejach ale to domyślam się, że mały problem. Link do squadbuildera: https://squadbuilder.fantasyflightgames ... ilder/tool (ale pewnie i tak znasz).

Przykładowo:
https://sb-cdn.fantasyflightgames.com/c ... 4a1295.png
https://sb-cdn.fantasyflightgames.com/c ... a8611c.png
Myślałem żeby jednak nie kupować zestawów konwertujących bo na samo to wydam koło 300 zł a de facto żaden dodatkowy statek do mnie nie trafi.
Przekalkuluj sobie to dokładnie ;). Wszystko zależy po prostu od tego ile tych statków ostatecznie chcesz mieć i ile chcesz wydać na tą jedną konkretną grę. Jeden zestaw konwertujący "zwraca" się po zakupie ok. 6-8 statków z 1 edycji (a konwersja w jednym zestawie jest do ponad 30 statków). Jeżeli chcesz skończyć z 10-15 statkami to faktycznie się nie opłaca ale sytuacja ma się zupełnie inaczej, jeżeli chcesz bardziej rozbudować swoją flotę ;). A jeżeli sąsiad da się namówić (nie tylko na grę ale też na kupowanie), to zawsze można się zrzucić na taki zestaw konwertujący z którego każdy weźmie to, co potrzebuje.
Planuję rozwijać 2 frakcje z podstawki i teraz zastanawiam się jak podejść do zakupów... myślałem żeby kupić dodatkową podstawkę z 1 edycji żeby mieć więcej kostek, linijek + podwojoną liczbę podstawowych statków (w podstawce do 2 ed. mamy 2 razy więcej płytek niż jest statków więc jeśli chodzi o komponenty to problemu nie ma).
Manewry tie/fo są takie same w 1 i 2 edycji, więc dwa z trzech statków dasz radę wykorzystać w nowej edycji, o ile nie przeszkadza Ci to, że diale wyglądałyby inaczej (mi by przeszkadzało). Tie/fo jest w czerwonym starterze, więc kolory statków miałbyś takie same. Weź też pod uwagę, że trochę lat minęło od powstania pierwszej edycji i statki z wczesnych fal prezentują się na stole nieco gorzej, niż te nowe. No i z tymi dialami również nie pograsz na turniejach.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Bartoszeg02 »

dzięki! Wiem już wszystko :)
chyba postaram się złapać jakąś używaną podstawkę żeby zagęścić liczbę podstawowych samolotów ale zaraz po tym biorę się za ciekawsze modele :)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Banan2 »

Offtop, ale niektórzy mogą mnie ozłocić :wink: :)

Rozpoczęła się przedsprzedaż biletów na GWIEZDNE WOJNY: SKYWALKER. ODRODZENIE.

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: zawias »

Wiecie może, czy nowy dodatek "Wielkie Bitwy" będzie można sobie zastosować do 1 edycji gry (bez zestawów konwertujących) ?
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: imrowai »

Krótkie pytanie początkującego. Postanowiłem spróbować z synem (8lat) wejść w bitewniakowe klimaty i padło na X-Winga 2ed.
Z filmików wygląda, że nie będzie trudno.
Tak patrzę na sklepowe półki i by zapewnić sobie jakąś początkową sensowną grywalność to sama podstawka to mało i tu pytanie - kupić dwie podstawki czy też do podstawki dokupić 2 statki tak by grać 2 na 3?. Ekonomia wskazuje że bardziej opłaca się kupować podstawki... Ale co z balansem? Z góry dziękuje za info
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: feniks_ciapek »

Kup podstawkę i poszukaj statków z 1 edycji - powinny być jeszcze na wyprzedażach, może coś upolujesz.
ODPOWIEDZ