Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Dokładnie. Naprawdę jest to OGROMNA zmiana na korzyść bohaterów.
To tak naprawdę jakby w grze pojawiała się trzecia postać (bo takie minimum było testowane w scenariuszach i ogromna ilość ludzi narzekała, że na dwie osoby jest niegrywalne bo MW zawsze wygrywa).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Myślę że zdecyduje się na zakup. Pytanie które nadal wisi to który duży dodatek najpierw kupić zanim zniknie ze sklepów i który daje najwięcej contentu (w tym dodatkowe kampanię a apce) ?
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Najwięcej wnoszą Cienie Nerekhall (i w apce jest jedna kampania, która ich wymaga).
Kilka dni temu pojawiła się też w apce nowa kampania wymagająca Legowiska Jaszczura + Labirynt Zagłady - jeszcze w nią nie grałem więc nie wypowiem się czy jest ciekawa czy nie. Zaś te dwa wymienione dodatki nie wnoszą już tak dużo jak Cienie :) Legowisko jedynie wnosi fajnego bossa - smoka jako przeciwnika (moim zdaniem).
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Miszon »

Cienie zdecydowanie wszędzie polecane jako dodatek najwięcej dający i najciekawszy.

ale myślę, że najpierw zagraj sobie w podstawkę, chociaż z 5 misji i dopiero wtedy decyduj o dodatku. Póki co jest raczej dostępny w miarę powszechnie w sklepach.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Dazir »

Ja też zaczynałem niedawno przygodę z Descentem i powoli buduję kolekcję. Moje podejście jest trochę inne. Wiem (czytałem, oglądałem), że Cienie daja grze zastrzyk sterydów, natomiast ja zdecydowałem sie zacząć od samego początku, czyli tak jak gra była wydawania. Cofnąłem sie nawet do pierwszej kampanii (The Shadow Rune), zastąpionej później przez Spadkobierców. BTW można ją znależć na BGG w pdf. Następnie kupiłem wszystkie 3 dodatki "solo". Później kupiłem trollfens i uzupełniłem Legowiskiem - dodają secret rooms, plots. Pokusiłem sie na kilka H&M. Gra jest fenomenalna, wciągnąłem żonę i dzieciaki. Żona preferuje Overlorda :), ale gramy też razem np. z apką.
Ja poleciłbym Ci ograć podstawkę bo daje naprawdę dużo frajdy i później spokojnie, zobacz sobie Nature's Ire, Wrath of elements albo forgotten souls - wszystkie trzy dają MEGA frajdę i wywracają Descenta do góry nogami. Niech Cię nie zmyli "mała" zawartość tych dodatków - te "kilka" kart w środku daje tyle losoowości i frajdy z każdego pomieszczenia, jakie przyjdzie Ci pokonać. Rewelacja.
Jeżeli po tym będziesz chciał coś więcej to polecam ... coś mniejszego tj. H&M - wybierz bohatrów, jacy Cię interesują i potwory. Każdy daje fajny zestaw i 2 questy, któe można włączyć do każdej kampanii. Z tych potworów korzysta też Apka.
Jak już ograsz to wszystko to wtedy dodatek większy - poczytaj co, który daje i wybieraj. Jest tego naprawde bardzo dużo.

Przy okazji koniecznie ściągnij sobie Community Rules Reference Guide (Bardzo duży niezbędnik do gry!), Erratę od FFG.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Dazir pisze: 27 cze 2019, 07:35 (...) Cofnąłem sie nawet do pierwszej kampanii (The Shadow Rune), zastąpionej później przez Spadkobierców. BTW można ją znależć na BGG w pdf. (...)
Można ją też pobrać w wersji PL w dobrej jakości ode mnie z chmury ;)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Berni77 a dasz namiary na tą twoją chmurę ? (może link ?) :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Tak wiem widziałem ale z tego linku można dostać się tylko (przynajmniej u mnie tak to działa) do folderu z plikami RAOV
dżeq
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: dżeq »

No fakt, teraz jest dostęp tylko do jednego katalogu.
Link do wersji ENG Community Rules Reference Guide na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/172945 ... guide-crrg
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Phate pisze: 27 cze 2019, 11:56 Tak wiem widziałem ale z tego linku można dostać się tylko (przynajmniej u mnie tak to działa) do folderu z plikami RAOV
Link jest faktycznie tylko do RAOV.
Odnośnie Runu Cienia to napisz na PW, bo to produkt stworzony przez Galaktę i publicznie go nie udostępnię :)
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: stary gracz »

Jest nowa wersja aplikacji.

20 CZERWCA
v1.5.2 - Released
Adding Lost Legends expansion pack to the Collection Manager.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Benson »

Zastanawiam się nad kupnem Descenta pod katem grania solo (może z czasem przekonam dziewczynę do przygodówek :) ), ale nie wiem, czy dobrze rozumiem, jak to działa.
Czy wystarczy sama podstawka i aplikacja?
Z apką można rozgrywać wszystkie misje "papierowe" i kampanię, czy też są tam inne misje (czytałem, że można jakieś dokupić)?
No i po ewentualnym zakupie dodatków fizycznych, scenariusze, które są do nich dodane też współpracują z apką w trybie solo?
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Dazir »

Na wstępie powiem, że ja gram głównie solo nawet w kampanie z Overlordem. Jest trochę kombinowania, ale da radę.
Co do apki - niestety nie zapewnia możliwości grania solo w żaden papierowy scenraiiusz/kampanie. Ma za to swoje misje/kampanie, część jest darmowa, część trzeba kupić dodatkowo, a niektóre (zdaje się, że 2) wymagają posiadania dodatków papierowych.
Apka w ciekawy sposób korzysta z dodatków papierowych tj. losuje kafelki albo potowory. Zdarza sie, że grając ten sam scenariusz kilka razy za każdym razem napotykasz inne potwory.
Poza apką są jeszcze 3 papierowe kampanie, które w genialny (IMO) sposób wprowadzają mechanikę zarządzania overlordem. Do tego wprowadzają świetne eventy na każdym kafelku, karty niebezpieczeństw itd.

Generalnie polecam descenta do gry solo z założeniem, że trzeba troche pokombinować w kampaniach papierowych. Warto i świetna zabawa. Natomiast czy jest to idealna gra solo - nie, nie jest. Myślę, że są lepsze jeżeli chcesz grać typowo solo. Nie zrozum mnie źle, jestem przekonany, że bedziesz bawił się świetnie, natomiast trzeba sie trochę pogimnastykować, żeby w całość grać solo.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Benson pisze: 01 lip 2019, 07:34 Zastanawiam się nad kupnem Descenta pod katem grania solo (może z czasem przekonam dziewczynę do przygodówek :) ), ale nie wiem, czy dobrze rozumiem, jak to działa.
Czy wystarczy sama podstawka i aplikacja?
Z apką można rozgrywać wszystkie misje "papierowe" i kampanię, czy też są tam inne misje (czytałem, że można jakieś dokupić)?
No i po ewentualnym zakupie dodatków fizycznych, scenariusze, które są do nich dodane też współpracują z apką w trybie solo?
Kilka postów wyżej masz info o apce i grze solo jak również info o tym jakie kampanie w apce jakich dodatków wymagają.
W wielkim skrócie:
Apka nie pozwala na grę w kampanie papierowe.
Z apką można grac solo lub coop w to co w niej jest opublikowane (tutorial + 3 kampanie darmowe + 2 płatne tryby rozgrywki) - zasady gry trochę się różnią od zasad gry w wersję papierową.
Jeżeli chcesz grać solo w kampanie papierowe to po prostu użyj RAOV, który też jest przetłumaczony na PL.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Benson »

Dzięki za odpowiedzi :) Spróbuję jakoś to wszystko ogarnąć.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 92 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Rigidigi »

Dazir pisze: 01 lip 2019, 07:52 Generalnie polecam descenta do gry solo z założeniem, że trzeba troche pokombinować w kampaniach papierowych.
Możesz rozwinąć myśl o co chodzi z tym kombinowaniem?
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Dazir »

Ja podszedłem do tego na kilka sposobów:
pierwszy to automated variants już się pojawił i rzeczywiście działa, ale troche trzeba sie namachać.
drugi to po prostu grałem "sam ze sobą" tj. 2-3 bohaterów vs. overlord, którym też zarządzałem przy czym decyzję komu "przywalić" zostawiałem kostce jeżeli nie wynikało to z sytuacji.
np. "problem" pojawia sie przy wyborze otwartych grup, kogo atakować, jak się poruszać itp itd, bo pojawia sie "konflikt interesów", ale da się to ogarnąć.
Co ciekawe znalazłem później film na YT z gameplayem, gdzie gościu robił podobnie. Wychodzi całkiem nieźle, bawiłem sie super, niestety spory downtime może się wygenerować przy tym.

Dlatego uważam, że trzeba pokombinować, Descent nie jest idealny do solo są inne pozycje, które sprawdzają sie lepiej np. jakby FFG dodało rozwiązanie z Runebound (w sumie to jest coś a'la automated variants) to byłoby bosko. Wątpie, żeby coś takiego miało kiedykolwiek miejsce natomiast największą wadą dla mnie jest to, że żeby zagrać solo z Apką trzeba kupić 3-4 dodatki multi, które bez kombinowania nie pograsz solo... Ja niestety mam często tak, że partnerów do gry brakuje...
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Benson »

Hmm, to trochę szkoda, że apka nie pozwala grać papierowych scenariuszy, a trochę średnio mi się uśmiecha płacić za coś i tego nie wykorzystać. A co do RAOV, to boję się, że nie ogarnę tego na moim wczesnym etapie przygody z planszówkami :) Jak to wygląda w przypadku np. Władcy Pierścieni: Wędrówek przez Śródziemie i/lub Posiadłości Szaleństwa? Czy to co jest w pudle i dodatkach (Posiadłość), gra się z apką?
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Lost Death »

Benson pisze: 01 lip 2019, 13:03 Jak to wygląda w przypadku np. Władcy Pierścieni: Wędrówek przez Śródziemie i/lub Posiadłości Szaleństwa? Czy to co jest w pudle i dodatkach (Posiadłość), gra się z apką?

nie rozumiem tego pytania. Jeśli chodzi Ci o to czy do tych gier wymagana jest aplikacja to tak. Posiadłość i Władca to gry przygodowe gdzie w aplikacji są scenariusze a apka prowadzi Cię przez nie.
ps: pytania na temat Posiadłości i Władcy powinieneś zadawać w innym dziale.
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Chciałbym się dowiedzieć jeszcze nt. regrywalności tytułu.
Na ile powiedzmy kampania z apki i Spadkobiercy Krwi sa regrywalne ? Za każdym razem będą one wyglądały tak samo ?
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 124
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Ashall »

Nie skończyłem jeszcze Spadkobierców, ale Runa Cienia to było 20 questów, a podczas jednej kampanii robiło się tylko 9, więc trzeba było przejść kampanię kilka razy, aby wszytko zobaczyć. W przypadku apki jest trochę mniej misji, ale sporo rzeczy jest losowych, więc spokojnie można kilka razy zagrać.
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Dazir »

Regrywalność jest dość spora mimo tego, że scenariusze są zawsze takie same, przy czym większość kampanii ma tzw. branching paths, czyli zwycięzca wybiera kolejny scenraiusz. To daje pewne urozmaicenie bo można (trzeba?) przejść kilka razy, żeby zobaczyć wszystko.
Do tego możesz i powinieneś zmienić bohaterów i ich ilość, bo to też ma wpływ na rozgrywkę. Dochodzą jeszcze grupy otwarte w większości misji. Dla mnie ciekawym urozmaiceniem są questy z Hero & Monster Packów, które dodaje sie do kart plotek dla Overlorda. Można z nich skorzystąć w trakcie podróżowania po mapie, gdzie otwierają się doddatkowe scieżki prowadzące do questów.
Co do Apki to mapy zawsze wyglądają tak samo, zmieniają sie grupy potworów, które apka losuje z Twojej kolekcji. Z tego co słyszałem to The Delve jest ponoć w pełni losowym dungeon crawlerem bez fabuły. Nie grałem, niech się ktoś wypowie czy tak jest.
Ja póki co ogrywam wszystko od początku, jest po the Shadow Rune - bez modyfikacji z BGG zgadzam sie z opinią, że kampania słaba i niezbalansowana. Nic dziwnego, ze zamienili na Spadkobierców. Teraz jestem na etapie Nature's Ire, Wrath of Elements i Forgotten Souls. Miałem już wiele podejść i żadnej nie ukończyłem. Mega zabawa. Następne w kolejce Spadkobiercy od nowa z Automated Variants > Trollfens > Lair of the Wyrm, czyli plan na jakies 3-5 miesięcy :) Do tego dołączyłem wszystkiem H&M (3 albo 4) i wszystkie questy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź odnośnie regrywalności.
Grasz sam czy w ekipie ? O jakich zmianach z bgg dla Runy Cienia piszesz ?
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Dazir »

Głownie gram solo, natomiast moja "ekpia" to 2 córki i żona :). Co ciekawe moje dzieciaki szybko ogarnęły zasady i nie raz mnie korygują jak gram, ale "boją" się aspektu taktycznego i dość szybko rezygnują z prowadzenia swoich postaci. Uwielbiają też unboxing dodatków :)
Żona natomiast genialnie sprawdza sie, jako Overlord. Tyle razy mnie już sprała... Gramy też coop i idzie nam całkiem dobrze. Ostatnio polegliśmy sromotnie w Wrath of the Elements na dość dalekim etapie.
Generalnie, jak chcesz pograć solo to polecam Ci te 3 "małe" dodatki z czego tylko jeden z nich wymaga posiadania czegoś więcej niż podstawki (zdaje sie Lair of the Wyrm jest potrzebny).

Co do Shadow rune to gdzieś był Balance Project i coś tam sie działo w temacie, nie śledziłem tego wątku i nie wiem czy został zakończony. Tak czy inaczej są lepsze kampanie dlatego zostawiłem niedokończoną rozgrywkę.
ODPOWIEDZ