Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Co do quest guide - nie wiem czy tutaj czy na innym forum ale ktoś kiedyś wrzucał link do bazy wiedzy descenta, tam było wszystko, łącznie z quest bookiem :) Więc da się znaleźć.


A co do gry gdzie ktoś nagle w środku kampanii dołącza. też o tym myślałem ale jeszcze nie wiem jak to zorganizować. Jak już byś wpadł na pomysł to daj znać (niestety w instrukcji nic o tym nie ma)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: espresso »

Nie miałam takiej sytuacji, ale w kampanii wszyscy bohaterowie zdobywają tyle samo doświadczenia na koniec scenariuszy. Więc nowej postaci dałabym do dyspozycji tyle samo punktów, ile do tej pory zdobył każdy z pozostałych oraz jakąś uśrednioną ilość złota (złoto zdobyte do tej pory prze bohaterów/ilość bohaterów do tej pory). W fazie kampanii nowy gracz mógłby dowolnie rozdysponować punkty i złoto (fabularnie: do drużyny dołącza nowy bohater, który do tej pory zdobywał xpa i złoto w innych przygodach, więc nie jest całkiem "goły").
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

espresso pisze:Nie miałam takiej sytuacji, ale w kampanii wszyscy bohaterowie zdobywają tyle samo doświadczenia na koniec scenariuszy. Więc nowej postaci dałabym do dyspozycji tyle samo punktów, ile do tej pory zdobył każdy z pozostałych oraz jakąś uśrednioną ilość złota (złoto zdobyte do tej pory prze bohaterów/ilość bohaterów do tej pory). W fazie kampanii nowy gracz mógłby dowolnie rozdysponować punkty i złoto (fabularnie: do drużyny dołącza nowy bohater, który do tej pory zdobywał xpa i złoto w innych przygodach, więc nie jest całkiem "goły").

Dokladnie, to jest chyba najlepsza opcja.

Z tym, że trzeba zapisywać złoto osobno po każdej przygodnie żeby je potem uśrednić :)

Tylko jak ze sklepem? Dać mu to co chce do kupna? czy też wylosować karty ekwipunku?

ja bym zrobił tak że za kazdą przygodę gdzie losowali bohaterowie karty dałbym jedno losowanie plus że karty które są wylosowane nie mogą zostać przydzielone innym graczom, w końcu jeżeli brał udział w innych przygodach to ma ekwipunek z innych przygód i nie mógł "przynieść" go dla innych bohaterów których nie znał jeszcze :)

Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę to, że jeżeli byłby jeden gracz więcej to byłoby o jeden żeton losowania więcej. Tutaj chyba bym zsumował liczbę dodatkowych żetonów przeszukiwania (np. z trzech przygód były by trzy, jakoś to trzeba zaokrąglić albo poprostu rzucić kostką czy są dwa czy jeden), potem potasował talię przeszukiwania (bez tajnego przejścia z pierwszego dodatku) i dał do wylosowania graczowi ;)

Z tego co pamiętam mroczny władca nie ma raczej żadnych benefitów za większą liczbę graczy, exp jest taki sam, siła potworków wzrośnie odpowiednio i chyba tyle ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Banan2 »

Galakta opublikowała Mini kampanię do Descenta (na bazie Legowiska Jaszczura).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: espresso »

AkitaInu pisze: Z tym, że trzeba zapisywać złoto osobno po każdej przygodnie żeby je potem uśrednić :)

Tylko jak ze sklepem? Dać mu to co chce do kupna? czy też wylosować karty ekwipunku?
Ja akurat zapisuję, tak na wszelki wypadek.

Dałabym normalnie 3 karty ze sklepu do wyboru, uzupełniając brakującą kartę po każdym zakupie (jeśli by było więcej). W wersji epickiej chyba jest podobnie, z tego co pamiętam.
AkitaInu pisze: ja bym zrobił tak że za kazdą przygodę gdzie losowali bohaterowie karty dałbym jedno losowanie plus że karty które są wylosowane nie mogą zostać przydzielone innym graczom, w końcu jeżeli brał udział w innych przygodach to ma ekwipunek z innych przygód i nie mógł "przynieść" go dla innych bohaterów których nie znał jeszcze :)
Bohaterowie mogą się wymieniać przedmiotami w trakcie kampanii, więc "nowemu" też mogliby coś oddać (albo on im). Dlaczego by nie, w końcu w interesie wszystkich jest, żeby jak najlepiej wyposażyć bohaterów. Generalnie traktowałabym nowego gracza tak samo jak pozostałych.
AkitaInu pisze: Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę to, że jeżeli byłby jeden gracz więcej to byłoby o jeden żeton losowania więcej. Tutaj chyba bym zsumował liczbę dodatkowych żetonów przeszukiwania (np. z trzech przygód były by trzy, jakoś to trzeba zaokrąglić albo poprostu rzucić kostką czy są dwa czy jeden), potem potasował talię przeszukiwania (bez tajnego przejścia z pierwszego dodatku) i dał do wylosowania graczowi ;)
Masz na myśli żetony przeszukania? Niewykorzystane przedmioty z tych kart i tak trzeba spieniężyć po zakończeniu przygody, więc losowanie chyba nie jest potrzebne. Obliczając zdobyte przez graczy złoto sumuję zawsze nagrody + kasę ze sprzedaży kart z przeszukania, więc dając nowemu graczowi średnią ilość złota, uwzględnia to również dochód z żetonów przeszukania. Ale można też zrobić tak jak piszesz, wylosować odpowiednią liczbę kart i od razu zamienić na złoto - dobre rozwiązania, jeśli nie zapisujemy zarobionego złota.
AkitaInu pisze: Z tego co pamiętam mroczny władca nie ma raczej żadnych benefitów za większą liczbę graczy, exp jest taki sam, siła potworków wzrośnie odpowiednio i chyba tyle ;)
Dokładnie, tu nie ma problemu.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: kudlacz135 »

Dzięki za odpowiedzi, dla mnie to było hipotetyczne, ale ważne pytanie, bo przymierzam się do zakupy :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

espresso pisze: Bohaterowie mogą się wymieniać przedmiotami w trakcie kampanii, więc "nowemu" też mogliby coś oddać (albo on im). Dlaczego by nie, w końcu w interesie wszystkich jest, żeby jak najlepiej wyposażyć bohaterów. Generalnie traktowałabym nowego gracza tak samo jak pozostałych.
Tak, masz rację, mi chodziło raczej żeby nowy bohater nie kupował specjalnie przedmiotów dla innych bohaterów bo to jednak byłoby nie fair ;)
espresso pisze: Masz na myśli żetony przeszukania? Niewykorzystane przedmioty z tych kart i tak trzeba spieniężyć po zakończeniu przygody, więc losowanie chyba nie jest potrzebne. Obliczając zdobyte przez graczy złoto sumuję zawsze nagrody + kasę ze sprzedaży kart z przeszukania, więc dając nowemu graczowi średnią ilość złota, uwzględnia to również dochód z żetonów przeszukania. Ale można też zrobić tak jak piszesz, wylosować odpowiednią liczbę kart i od razu zamienić na złoto - dobre rozwiązania, jeśli nie zapisujemy zarobionego złota.
Niewykorzystane jak i wykorzystane :) To akurat nie ma znaczenia.

Ale tak, miałem na myśli żetony przeszukiwania, pamiętaj że grając na 3 osoby jest o jeden mniej niż przy 4 bohaterach, i właśnie o tą różnicę mi chodziło. Ale rzeczywiście można też uśrednić to w ten sposób w jaki Ty to opisałaś
Ostatnio zmieniony 09 gru 2013, 15:03 przez AkitaInu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: espresso »

AkitaInu pisze:... opisałeś
"opisałaś" - dziewczyny też grają w Descenta ;) (to również może być ważna informacja, dla przymierzających się do zakupu)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

espresso pisze:
AkitaInu pisze:... opisałeś
"opisałaś" - dziewczyny też grają w Descenta ;) (to również może być ważna informacja, dla przymierzających się do zakupu)
Już zmienione, przepraszam bardzo :)

Fakt faktem, moja Dziewczyna bardzo lubi descenta, już prawie trzy kampanie za nią ;)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: kudlacz135 »

No właśnie to ma być poświąteczna zmiana klimatu dla mojej lepszej połówki, która wstępnie wyraziła aprobatę :) Także, dzięki za dodatkowy argument xD
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Desaix1800 »

Moj Descent czeka na rozgrywke, również kupowany był pod kontem małżonki. Mam pytanie co do rozgrywania kampanii. Czy istniej możliwość awansu graczy i potworow nie tylko w obrębie jednej kampanii lecz kilku z nich ? Bo rozumiem ze jeśli gracze przejda kampanię z podstawki a potem chcieli by grac tymi samymi postaciami w labirynt zagłady to ich herosi znow będą zaczynać z poczatkowymi umiejętnościami i ekwipunkiem ?

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Desaix1800 pisze:Moj Descent czeka na rozgrywke, również kupowany był pod kontem małżonki. Mam pytanie co do rozgrywania kampanii. Czy istniej możliwość awansu graczy i potworow nie tylko w obrębie jednej kampanii lecz kilku z nich ? Bo rozumiem ze jeśli gracze przejda kampanię z podstawki a potem chcieli by grac tymi samymi postaciami w labirynt zagłady to ich herosi znow będą zaczynać z poczatkowymi umiejętnościami i ekwipunkiem ?

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Tak, to będą dwie osobne kampanie i dwie osobne gry (herosi będą zaczynać od początku), ciężko było by to połączyć ponieważ pod koniec kampanii gracze już są tacy całkiem potężni :)

ale to wtedy po prostu bierzesz inną klasę (z dodatkiem jest ich sporo) i gracie od nowa ale tak naprawdę inaczej :)

Ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak spróbować :) Wtedy już to będą naprawdę wykoksieni herosi :)

p.s. pod kątem ;)
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Desaix1800 »

Haha pod "kontem" :) to napisałem ech komorki :)

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4036
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Pasza26 pisze:Czy jest ktoś w posiadaniu skanu albo może czy komuś udało sie znaleźć na necie księgę scenariuszy do Descent:Legowisko Jaszczura?

Instrukcja i FAQ na stronce galakty jest, ale scenariuszy nie mogę nigdzie znaleźć.

http://www.descentinthedark.com/2nd/

Poszukaj tutaj, powinno się coś znaleźć
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Don_Silvarro »

Fantasy Flight Games nie publikuje w internecie przygód/scenariuszy do żadnej ze swych gier, jedynie reguły podstawowe.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Banan2 »

FFG zapowiedziało kolejny dodatek Shadow of Nerekhall.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ajfel »

Banan2 pisze:FFG zapowiedziało kolejny dodatek Shadow of Nerekhall.
Zapowiedzieli go pod koniec października ;-)
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Arbaal »

Witam!

Zastanawiam się nad kupnem Descenta i wszystkich dodatków wydanych do tej pory przez Galaktę. Czy Polska podstawka albo dodatki zawierają jakieś błędy drukarskie albo jakieś braki itp? Jeśli tak to jak jest to rozwiązane przez wydawcę?

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Solmath
Posty: 57
Rejestracja: 25 kwie 2013, 14:56
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Solmath »

Wszelkie błędy są ujęte i poprawione w erracie.
http://www.galakta.pl/download/Descent_FAQ_1.3.pdf
szewc6
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Opole

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: szewc6 »

Witam wszystkich forumowiczów. Z uwagi że to mój pierwszy post chciałbym wszystkich przywitać.

Właśnie zakupiłem Descenta 2 i czekam na paczuszkę mam jednak kilka pytań do już posiadających i grających osób. A mianowicie czy warto do kampani z podstawki wmieszać któryś z dodatków (mam na myśli jeden z małych ) z uwagi na urozmaicenie lub bardziej na dodatkowe zasady warte uwagi.
Druga sprawa to kwestia popleczników a dokładniej zestawów z figurkami i kartami. Z tego co czytałem zawierają one także dodatkowe zasady dla każdego poplecznika. Czy warto w to inwestować, a jeśli tak to w którego konkretnie. Może ktoś coś słyszał o tych zestawach które ma wypuścić Galakta wraz z tłumaczeniami bo na ich stronie cisza nawet w zapowiedziach.
I ostatnia sprawa to koszulki na karty. Przeglądałem ten temat i czytałem o koszulkach Arcane Tinmen pomijając sprawę ceny czy są naprawdę lepsze od FFG czy to poprostu dobra cenowo alternatywa.

Pozdrawiam
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ajfel »

Odnośnie małych dodatków:
Relacja cena->ilość nowych atrakcji nie jest zbyt korzystna, niemniej wprowadzają one różne fajne rzeczy.
Najważniejsze (dla mnie) to nowi bohaterowie, klasy i potwory. Także nowe klasy overlorda (tutaj Trzęsawiska Trolli
wypadają ciekawiej niż Legowisko Jaszczura). Poza tym każdy mały dodatek urozmaica kampanię wszystkim po trochu.

Zawarty w nich zestaw przygód może rozszerzyć kampanię o questy poboczne, ale z tego akurat nie korzystam. Robi
to trochę fabularny bałagan, poza tym wydłuża kampanię która i tak sporo trwa.

W małych dodatkach bardzo podoba mi się pomysł na minikampanie i to imho zdecydowanie lepszy sposób na wykorzystanie
scenariuszy z Legowiska i Trzęsawisk.
Reasumując: jeżeli zaczynasz przygodę z Descentem, to przy pierwszej kampanii możesz sobie małe dodatki odpuścić, a po jej
rozegraniu ewentualnie rozważyć zakup.

Odnośnie popleczników:
Ja nie jestem przekonany co do opłacalności tych zestawów i jeszcze nie zdecydowałem się na zakup. Żetony popleczników
trochę irytują, dlatego zastępuję je na razie figurkami z innych gier.

Co do koszulek:
Próbowałem w grach różnych, ale akurat tych o których piszesz nie miałem okazji. Dla mnie osobiście te robione przez FFG są
świetne i raczej ich się trzymam.
szewc6
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Opole

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: szewc6 »

Wielkie dzięki za odpowiedz co do koszulek to znalazłem je w tym wątku jakieś 10 stron w tył.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: BloodyBaron »

Ja już czekam na pierwszych 6 poruczników (prezent gwiazdkowy, lekko opóźniony dostepnoscią tychże w PL ): jak tylko wpadną w moje ręce to napisze o wrażeniach.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: skolo »

moje wrazenia slabe. jak pomaluje to beda moze lepsze.
plastik slaby, musialem robic wrzatek-zimno zeby naprostowac.
6 porucznikow i milion tokenow do nich bo w kazdym jest zestawik, kart na razie nie czytalem, w sumie interesowaly mnie na razie figsy.
no nic. prajmniete wiec jak wroce na chate to zaczne bazgrac.
szewc6
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Opole

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: szewc6 »

Nie planuje kupić wszystkich poruczników ale tak ze trzech może i dlatego zależy mi na opinie już posiadających takowe zestawy które najlepiej wybrać.
Najważniejsze dla mnie są zasady jakie wprowadzają do gry i ich uniwersalność itp. na samych modelach zależy mi średnio jeżeli jakichś kupie to dla ich dodatkowych kart.
ODPOWIEDZ