Vampire Empire

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Vampire Empire

Post autor: Gabriel »

A może jednak jakiś polski wydawca się skusi?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Vampire Empire

Post autor: Wothan »

Gabriel pisze:A może jednak jakiś polski wydawca się skusi?
Popieram! Myślę, że gra znajdzie wielu nabywców. Świetna grafika, niebłaha mechanika - czego chcieć więcej?
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

Ja mam i wczoraj zaliczyłem trzy pierwsze rozgrywki.

Vampire Empire to dwuosobowa karcianka konfrontacyjna, zarządzanie ręką + blef i dedukcja.
Gra bardzo mi się podoba, może nie ma w niej żadnych rewolucyjnych mechanizmów, ale czegoś takiego właśnie mi brakowało w mojej kolekcji. Temat jak najbardziej powiązany z mechaniką, czuć fajny mroczny klimacik.
Gra działa sprawnie, partia to max 25 minut. Wszystkie nasze partie były do końca wyrównane, w 2 rozgrywkach kończyło się na 1vs1 a raz 1vs2.

Wykonanie gry na bardzo wysokim poziomie - eleganckie metalowe pudełko, dobra jakość kart i żetonów, woreczek do losowania i koszulki na część kart. Jak na 65zł to nie czuje się zawiedziony.

jedno pytanko bo mam pewne obawy:

Mieliśmy następującą sytuację: w zamku były 3 postacie , wszyscy ludzie. Człowiek wie o tym na 100%, bo dwie z nich to jego zaufani a jeden po prysznicu w święconej wodzie. Nie żyje jeden człowiek. Co gracz kontrolujący ludzi powinien zrobić ? Wampir de facto prowadzi w końcowym podliczeniu 1 punktem i nie jest mu na rękę robić nic, teoretycznie mógłby przewinąć deck.
Co człowiek w zasadzie może oprócz zabicia swojego pewniaka ?
Oczywiście to pytanie czysto teoretyczne, bo odpowiedź brzmi : wampir szczuje na siebie ludzi :mrgreen:
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Vampire Empire

Post autor: ja_n »

Można spasować (odrzucając 2 karty), łatwo zapomnieć o tej opcji.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

Jestem po 5 rozgrywkach i gra bardzo mi się podoba, ale ta opcja, o której pisałem wydaje mi się mocno niedopracowana :(

De facto jako człowiek jestem zmuszony atakować swoich pewniaków lub za 2 karty pasować ? Strasznie to naciągane rozwiązanie żeby "popchnąć grę dalej". Słabiutko jeśli rzeczywiście nie ma innego wyjścia - u mnie na 5 gier taka sytuacja zdarzyła się 3 razy więc nie jest to jakaś sytuacja wyjątkowa.

Pytanie co do walki po odkryciu tożsamości wampira: rozumiem, że ze strony człowieka po użuciu wody święconej możemy do walki uzywać tylko białych kart, tj. ten atak nie jest robiony przez jakąś konkretną postać ?

Sam nie wiem co mam myśleć - klimacik, założenia i mechanika bardzo mi przypadły do gustu, ale wspomniana sytuacja powodująca taki przestój i konieczność szkodzenia samemu sobie to straszna rysa na tej dobrej grze.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Vampire Empire

Post autor: ja_n »

herman pisze:Pytanie co do walki po odkryciu tożsamości wampira: rozumiem, że ze strony człowieka po użuciu wody święconej możemy do walki uzywać tylko białych kart, tj. ten atak nie jest robiony przez jakąś konkretną postać ?
Ta kwestia jest niedopracowana w zasadach. Nie jest napisane, na czym ma polegać ten atak. A skoro nie jest napisane, to należy rozumieć, że to atak jak każdy inny. A więc: chlust wodą święconą, okazuje się, że wąpierz, a więc mogę jeszcze na dokładkę zaatakować. Jak zaatakować? Ano tak, jak napisano w instrukcji, biorę więc inną kartę z zamku i atakuję. Jako kartę ataku mogę wykorzystać pustą flaszkę po tamtej wodzie i dołożyć coś jeszcze. Tak ja to rozumiem, a szczerze mówiąc nie pamiętam jak to było na etapie prototypu.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Vampire Empire

Post autor: yosz »

Jest dokładnie tak jak pisze ja_n - jak się okazuje że to wampir to można teraz używać wszystkiego co się ma w arsenale plus kart święconej wody.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

ale rozumiem, że z jednego rodzaju (w sensie np: fioletowe karty) i tylko tej postaci, która jeszcze jest w mieście ?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vampire Empire

Post autor: Filippos »

Tak Herman, jednego rodzaju, bo atakujesz jedną z postaci z zamku. Tak jak w normalnej walce. Wszystkie zasady normalnej walki maja tu zastosowanie.

Jeśli chodzi o konieczność zabijania własnych ludzi zostawiłem ten element z rozmysłem. Wiem, że niektórym się to nie podoba ale to jest gra o polowaniu na wampiry. Twoim celem nie jest żeby wszyscy ludzie przeżyli, twoim celem jest śmierć wszystkich wampirów. Ofiary muszą być. :twisted:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

:? No to w takim razie bida jak dla mnie, przecież rozgrywka może się nie skończyć przed wybicie jednego "gatunku" (u mnie raz była taka sytuacja) i co wtedy ? Załóżmy, że przegram człowiekiem o 1 pkt. na koniec a w trakcie gry sam musiałem sobie zabić 2 postacie ? (mało, ale ciągle prawdopodobne). Lekko się zirytować można. Człowiek może nie mieć na to żadnego wpływu. Trochę się to kłóci z warunkiem zwycięstwa - "punkty po skończeniu talii"

Tak jak pisałem - gra bardzo fajna, ale jak dla mnie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i trochę mi popsuła ogólny odbiór.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vampire Empire

Post autor: Filippos »

Rozumiem herman że nie podoba Ci się ten element. Nie chciałem go zmieniać z powodów które opisałem wcześniej. Są też w talii ludzi karty które pozwalają ominąć wybijanie własnych postaci. Możesz wysłać jednego z trzech ludzi na zamku w "sekretną podróż", lub uciec z bratobójczej walki "tajnym przejściem". Możesz też uleczyć zabitego własnoręcznie ludzia zielarzem. Co więcej te karty sprawiają też, że przetasowuje się miasto więc prawdopodobieństwo ukrycia się wszystkich wampirów na dnie talii jest jeszcze mniejsze.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Vampire Empire

Post autor: ja_n »

herman pisze::? No to w takim razie bida jak dla mnie, przecież rozgrywka może się nie skończyć przed wybicie jednego "gatunku" (u mnie raz była taka sytuacja) i co wtedy ? Załóżmy, że przegram człowiekiem o 1 pkt. na koniec a w trakcie gry sam musiałem sobie zabić 2 postacie ? (mało, ale ciągle prawdopodobne).
To jest wkalkulowane w tę grę. To karcianka, losowość ma znaczenie. Miałem taką partię, w której wampirami zostały akurat te trzy postacie, które w talii wampirów mają bonusy +2 (Lady, Cook i Bishop). Tak się ułożyło, to ułatwia grę. Z kolei mając trzy wampiry z tej samej profesji masz trudniej, bo mniej kart do obrony ich. Balans w każdej rozgrywce pływa, raz lepiej ma człowiek, raz wampir. Jeśli zdarzy Ci się taka gra, jak piszesz, to trudno - przegrałeś. Tasuj karty i graj rewanż.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

No tak, ale jak dla mnie jest pewna różnica między tym jeśli karty Ci się nie ułożą i masz np: ciężej kogoś zabić czy Twoje działania w większym bądź mniejszym stopniu są utrudnione,a tym że zwyczajnie nie masz co zrobić. Jeśli człowiek nie ma wspomnianych przez Filipa kart, to albo bije sam siebie tracąc cenne karty, albo zrzuca dwie do fosy.

Kończąc - rozumiem, że taka sytuacja może mieć miejsce i już, dzięki za odpowiedź 8)
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Vampire Empire

Post autor: herman »

Rozumiem, że karty supportu dotyczące wzmocnienia postaci rzucamy w segmencie pomiędzy 2 i 3 etapem tury a nie w walce ?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vampire Empire

Post autor: Filippos »

herman pisze:Rozumiem, że karty supportu dotyczące wzmocnienia postaci rzucamy w segmencie pomiędzy 2 i 3 etapem tury a nie w walce ?
Dobrze rozumiesz co do zasady. :wink: Jedynie jeśli karta wyraźnie sugeruje możliwość zagrania w trakcie walki można to zrobić.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Vampire Empire

Post autor: Kolejarz »

Coś o grze cicho, a wiązałem z nią nadzieje. Zakup odsunąłem licząc na polską wersję, ale skoro nie widać jej na horyzoncie, to można zainteresować się angielską. Tylko czy warto? Przed wydaniem zapowiadało się na hit, świetne opinie testerów, ale później nie pojawiły się żadne recenzje ani szersze opisy. Może to przez brak polskiego wydania?
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Vampire Empire

Post autor: Epyon »

Gra jest dobra, nawet bardzo. Nie wiem co w kwestii polskiego wydania, ale nie trzeba tutaj jakichś niewyobrażalnych umiejętności językowych - wystarczy sobie przetłumaczyć instrukcję i kilka kart specjalnych, te standardowe są ładnie oznaczone kolorami i wszystko wiadomo.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Vampire Empire

Post autor: Gabriel »

Ale to nie jest do końca eleganckie rozwiązanie. Jak coś ma być - to zrobione porządnie. Ile jest tych kart specjalnych? Jak skomplikowane są to instrukcje?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Vampire Empire

Post autor: Kolejarz »

Raczej nie musiałbym nawet nic tłumaczyć, nie sądzę, bym miał grać z osobami nie znającymi języka. To dwuosobówka, więc jest łatwiej. Nie spieszy mi się jednak, a popieram polskie wydania dobrych gier, ale czekać bez sensu też nie zamierzam.
Epyon, czy zamierzać napisać coś więcej o grze na swoim blogu?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Vampire Empire

Post autor: espresso »

Potwierdzam, gra jest bardzo dobra. Kupiłam ją komuś jako prezent gwiazdkowy, miałam okazję zagrać kilka partii i poważnie zastanawiam się nad zakupem swojej kopii. W grze jest sporo blefowania, więc jeśli ktoś lubi ten aspekt w mechanice gry, to pewnie mu VE mu się spodoba. Szczerze się dziwię, że gra nie ukazała się po polsku, bo jest naprawdę ciekawa.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vampire Empire

Post autor: Filippos »

Według mojej wiedzy polskie wydanie się nie szykuje niestety. :( Rodzimi wydawcy nie wykazują zainteresowania tytułem. Za to wkrótce gra pojawi się w innym, sporym kraju. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Vampire Empire

Post autor: Kolejarz »

W Stanach? Będą jakieś różnice w wydaniu?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vampire Empire

Post autor: Filippos »

W jakim konkretnie kraju będzie ujawnione na dniach przez wydawcę. :) Różnice w wydaniu minimalne - głównie poprawione teksty na kilku kartach support, które wzbudzały wątpliwości w interpretacji ich działania.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Vampire Empire

Post autor: Gabriel »

Filippos pisze:Według mojej wiedzy polskie wydanie się nie szykuje niestety. :( Rodzimi wydawcy nie wykazują zainteresowania tytułem. Za to wkrótce gra pojawi się w innym, sporym kraju. :wink:
Dlaczego? "W Polsce wampiry nie idą"?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Vampire Empire

Post autor: KubaP »

W Polsce wampiry nie idą... :/ Smutna sprawa. Gra bardzo fajna, gratulacje, Filip!
ODPOWIEDZ