Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Polis: Fight for the Hegemony
W czasie moich odwiecznych poszukiwań gier dla 2 osób natknąłem się na tą grę. Wygląda ciekawie i dodatkowo jest lub była wersja print and play. Wie ktoś gdzie można dostać te materiały? Może ktoś ma i chciałby się podzielić? ;). Jak gierka mi się spodoba to i tak kupię... jak nie znajdę p&p to pewnie i tak kupię :P.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Mam gre od wydawnictwa. Dzisiaj zagralismy z Wookim i szalu wielkiego nie bylo ;) Wiecej napisze po kilku rozgrywkach.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dzięki. Skoro szału nie było to już trochę ochłonąłem :).
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

No zobaczymy. Moze po paru rozgrykwach cos sie zmieni, ale jak na razie - kilka bardzo fajnych mechanizmow plus niestety zbyt duzo wkurzajacej losowosci (nad ktora nie mozna w zaden sposob "zapanowac") ...
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: edrache »

Z tego co czytalem w jakiejś recenzji to dopiero po kilku rozgrywkach zaczyna się czuć grę. My zagraliśmy raz i mi się podobało, chociaż graliśmy z ogromnymi błędami :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Pozyjemy, zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Itsuma Oki
Posty: 208
Rejestracja: 18 maja 2008, 11:52

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Itsuma Oki »

Miałem przyjemność grać z Markiem. Mam mieszane uczucia. Grałem Spartą i mam wrażenie, że z góry byłem na wygranej pozycji. W grze najważniejsze jest jedzenie, Ateny bez dostępu do 2 głównych regionów "zbożowych" nie ma możliwości wykarmienia ludności. Handel nie rekompensuje tej dysproporcji w odpowiedni sposób moim zdaniem. Graliśmy z pewnymi błędami dotyczącymi handlu, ale myślę, że nie wiele to zmienia. Kolejna wnerwiająca rzecz to oblężenia miast: obojętnie ile jednostek wyślesz, musisz tylko dorównać ilości obrońców, możesz mieć 5 razy więcej wojska i nie ma to znaczenia, rzucasz kostką i albo się uda, albo nie. Trochę to głupie w tak rozwiniętej grze. System bitew w miarę ok, ale też mogli to jakoś inaczej powiązać, nie na zasadzie, że musisz odpowiedzieć tą samą kartą, tylko np. konnica bije łuczników, łucznicy piechotę, piechota powstrzymuje konnice. Ale to szczegół taki.

Ogólnie chciałbym zagrać przynajmniej jeszcze raz, tym razem Atenami, żeby przekonać się, czy moje obawy są słuszne. A może po prostu Edrache okazał się słabym przeciwnikiem ;)
Nie szatan zdobi człowieka.

www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Moze juz dzisiaj bedziesz mial okazje ;)
Awatar użytkownika
Itsuma Oki
Posty: 208
Rejestracja: 18 maja 2008, 11:52

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Itsuma Oki »

Dziś raczej nie, ale kiedyś to zrobię. Napiszcie jak się grało.
Nie szatan zdobi człowieka.

www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Tak ogólnie to przyjemnie się w to gra? Czuć że rozbudowujemy swoje imperium?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Okej. Zagralismy dzisiaj z Edrache dwa razy. Raz z bledami i nie dokonczylismy. Drugi raz juz pelna 4-rundowa partia. I musze przyznac, ze czym wiecej gram tym bardziej mi sie Polis podoba. Przede wszystkim - duzo wieksza wage przylozylismy do dyplomacji. Bylo zdecydowanie wiecej "pokojowego" przejmowania miast i handlu niz oblegania na "dzikusa". Na plus. Sprawa druga. Z Wookim zle gralismy bitwy przez co utrata jednej kostki spowodowala lawine i niemozliwosc odrobienia strat. Przy dobrych zasadach i kazdorazowym dociaganiu kart, bitwy sa krotsze, ale za to czuc nad nimi wieksza kontrole - bo rzeczywiscie mozna co nieco przewidziec i zapamietac. Takze kolejna zmiana w nastawieniu in plus. Generalnie wrazenia jak najbardziej pozytywne i na pewno bede gral wiecej, bo to jedna z tych gier, ktore trzeba poznac i ktorych nalezy sie nauczyc, zeby poznac cale spektrum mozliwosci. A trzy przegrane pod rzad ladowe (!) bitwy z Atenami o jedna prowincje (ktorzy to ostatecznie wygrali cala gre) spowodowaly u mnie przemozna chec rewanzu :)

ps. oblezenia sa wciaz najslabszym elementem gry - ale coz, nie ma idealow ;)

Fruczak Gołąbek pisze:Tak ogólnie to przyjemnie się w to gra? Czuć że rozbudowujemy swoje imperium?
Hmm, nie wiem czy mozna tu mowic o rozbudowie IMPERIUM. W koncu teatr dzialan jest mocno ograniczony i raczej odnosi sie wrazenie lokalnego konfliktu, w ktorym obie strony staraja sie uzyskac lepsze pozycje na kilku dostepnych plaszczyznach (militarnej, handlowej, kulturalnej itd. ). Na pewno nie jest to gra o rozwoju cywilizacji do jakiej przyzwyczailo nas kilka wydanych wczesniej tytulow. Mamy co prawda rozbudowe miast, ale nie jest ona az tak znaczaca. Najwazniejszym elementem pozostaje handel, a nastepnie polityka, militaria i logistyka, bo niezwykle wazne jest jak rozdysponowujemy swoje oddzialy na mapie.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Już się bałem że tylko jak gram wbrew regułom ( Warhammer - po 100 partiach dopiero z kumplem zauważyliśmy że nie ma limitu wystawiania 3 unitów do battlefielda :oops: :lol: / Innowacje - po miesiącu zauważyłem że zagranie dogmatu przez przeciwnika, zmusza nas do wykonania go jeśli mamy możliwość ).

Czyli warto się jednak grze przyjrzeć. Jeśli pogracie troszkę dłużej to daj znać jakie masz odczucia i dzięki za to co już napisałeś.
Jeszcze pytanko. Jak jest z czasem gry? Tak jak BGG podaje 150 min? Czy da się trochę skrócić.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Hehe, kazdemu sie czasem przytrafi niedoczytanie regul ;)

Co do czasu gry, to wydaje mi sie ze zeszlismy dzisiaj ponizej 2 h, ale moge sie mylic. Duzo zalezy tutaj tak naprawde od odpowiedniego rozplanowania kazdej rundy. Jesli dobrze to zrobimy, bedziemy mieli duzo akcji i potrwa ona dluzej. Jesli natomiast szybko pozbedziemy sie mozliwosci, stracimy duzo prestizu, badz w inny sposob zablokujemy sobie mozliwosc dzialania - runde trzeba bedzie konczyc wczesniej, a i sama gra potrwa wtedy mniej. Generalnie czas jest wiec zapewne zalezny od doswiadczenia graczy. Im wieksze - tym i rozgrywka dluzsza.

Co do wrazen - bedzie recenzja w ŚGP (prawdopodobnie na www), takze w odpowiednim czasie podesle link ;)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: staszek »

Przeczytam recenzję z chęcią,ale nawet przed przeczytaniem, jak będziecie z Wookiem chcieli się pozbyć swojego egzemplarza, to chętnie przygarnę za rozsądną cenę
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: KubaP »

staszek pisze:Przeczytam recenzję z chęcią,ale nawet przed przeczytaniem, jak będziecie z Wookiem chcieli się pozbyć swojego egzemplarza, to chętnie przygarnę za rozsądną cenę
A ja dam o dychę więcej niż staszek :D
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: staszek »

Kuba-bo się pogniewamy :lol:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: KubaP »

Dobra, dobra. Potem będziesz się sadził przez rok cały, jak to miałeś jedyny egzemplarz Polis, kiedy nikt tego nie lubił, a potem niechcący go oddasz w MatHandlu i będziesz jęczał o tym przez kolejny rok. Nie, nie, u mnie będzie bezpieczniejsza - dla Ciebie i dla nas, Twoich współgraczy :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: yosz »

O jakiej grze mówicie?? :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: staszek »

Przecież w Math Handlu nic się nie oddaje niechcący-można tylko przez przypadek nie wziąć w nim udziału 8)
Yosz, Kuba to nie wiem o jakiej a ja o Polis.Mimo,że w nią nie grałem,myślę że jest warta przekomarzania się z Kubą ;)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Krwawisz »

Hehe, ciekawa dyskusja ;)

Ostatnia testowa rozgrywke w Polis przeprowadzilem wczoraj. Gra jest generalnie bardzo dobra. Recenzja pojawi sie w ciagu tygodnia na naszej www.

Niestety nie mam w nia z kim grac, a kazdorazowa jazda 35 km zeby sobie raz zagrac nie bardzo mi sie podoba, wiec raczej bede sprzedawal ;)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Filip z Lublina »

Napisz proszę tak na szybko coś o losowości. Co z tymi bitwami?
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: Filip z Lublina »

co z tą recenzją?;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: janekbossko »

wiem ze jest polska instrukcja. Ma ktos do niej dostep i by sie podzielil?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4047
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 149 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: lacki2000 »

Ponoć można pograć od niedawna na BGA
(Zakres 0-6 chyba)
Złożoność: 5
Strategia: 4
Losowość: 3
Interakcja: 1
http://boardgamegeek.com/boardgame/6977 ... t-hegemony
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Polis: Fight for the Hegemony

Post autor: alagor »

lacki2000 pisze:Ponoć można pograć od niedawna na BGA
Dokładnie od wczoraj :wink:
ODPOWIEDZ