Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Marx »

A jak ta gra się skaluje dla 5, 6 oraz 7 graczy? Ktoś ma doświadczenie w tej materii? Mam spore grono chętnych, ale nie wiem czy przy takiej liczbie graczy nie popełnimy przypadkiem planszówkowego seppuku.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

6 graczy to ciężki dramat, grałem raz, w doświadczonym gronie i nikt nie miał ochoty na powtórkę. 4-5 to skład optymalny. Co do dodatków to trochę się nie zgodzę, że gra się zawsze z nimi. Ja wróciłem do grania samej podstawki, z dodatkowymi kartami robi się bardziej nieprzewidywalnie, a arena jest nieco spychana na dalszy plan. Ratunkiem ma być właśnie primus, który sam w sobie jest świetny, ale został wprowadzony aby dwóch graczy mogło dostać influence w jednej walce i nieco nadgonić zbierających więcej z kart. Więcej kart sprawia też, że nie do końca wiadomo czego się spodziewać. Oczywiście po pewnym czasie dodatki są jak najbardziej do kupienia, ale podstawka wystarcza na wiele partii.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Deem »

Marx pisze:A jak ta gra się skaluje dla 5, 6 oraz 7 graczy? Ktoś ma doświadczenie w tej materii? Mam spore grono chętnych, ale nie wiem czy przy takiej liczbie graczy nie popełnimy przypadkiem planszówkowego seppuku.
5 jest chyba najlepszą konfiguracją - dużo się dzieje, a czas oczekiwania na swoją kolej jest akceptowalny. Przy 6 downtime staje się odczuwalny (raczej nie polecam, ale da się), na 7 szkoda mi było czasu, żeby sprawdzać.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

Marx pisze:A jak ta gra się skaluje dla 5, 6 oraz 7 graczy? Ktoś ma doświadczenie w tej materii? Mam spore grono chętnych, ale nie wiem czy przy takiej liczbie graczy nie popełnimy przypadkiem planszówkowego seppuku.
W 5 ogranych osób da radę, ale to będzie dłuższe posiedzenie. W 6 masakra, 7 brakuje mi odpowiedniego słowa :) Dla mnie zdecydowanie najlepiej jest we czwórkę.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Marx »

I wszystko jasne. Dziękuję za komentarz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Deem »

mat_eyo pisze:
Marx pisze:A jak ta gra się skaluje dla 5, 6 oraz 7 graczy? Ktoś ma doświadczenie w tej materii? Mam spore grono chętnych, ale nie wiem czy przy takiej liczbie graczy nie popełnimy przypadkiem planszówkowego seppuku.
W 5 ogranych osób da radę, ale to będzie dłuższe posiedzenie. W 6 masakra, 7 brakuje mi odpowiedniego słowa :) Dla mnie zdecydowanie najlepiej jest we czwórkę.
Gra we trójkę-czwórkę ma jeden drobny mankament - nie wystarczająco wykorzystuje karty festiwali, które fajnie potrafią namieszać.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: warlock »

Hm... czyli mówicie, że nie warto od razu w cały pakiet inwestować i na spokojnie ogrywać podstawkę?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Deem »

warlock pisze:Hm... czyli mówicie, że nie warto od razu w cały pakiet inwestować i na spokojnie ogrywać podstawkę?
Jeśli nie planujesz grać w więcej niż 4 osoby, to podstawka spokojnie wystarczy. Dodatki dorzucają fajne rozwiązania (primus, festwiale, boasty, inne rody, więcej kart), ale nie są must have od początku.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

Ja gorąco polecam zagrać jedną lub dwie gry na czystej podstawce, dopiero później dorzucić dodatki.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

Zależy czy jesteś komplecjonistą ;) Jeśli od razu lecisz z kartami z dodatków to masz pewnie z 5 albo i więcej partii, gdzie niespecjalnie wiesz czego się spodziewać po kartach - bo nie ma szans calej talii przewinąć. Więc grasz tak jakby z ukrytymi zdolnościami domów, o których się dowiadujesz w momencie działania, czyli za późno. Niektórzy tak lubią, ale według mnie lepiej poznawać grę stopniowo.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Rigidigi »

No i mój Spartakus zamówiony. Wziąłem podstawkę i Wilki i węże. Jaram sie jak mały dzieciak.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Yavi »

Jak oceniacie polskie tłumaczenie? Wg mnie całkiem fajnie udało się oddać ostry klimat gry, ale "domunus będący celem" strasznie razi, gdzieś tam jeszcze zauważyłem "lub" zamiast "i" i mam wrażenie, że niestety tłumacz nie znał za dobrze mechaniki i samej gry :(
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: probbi »

Owszem, zdarzają się literówki, ale całość jest bardzo dobrze przetłumaczona. Tylko to ograniczenie, żę od 17 lat. Czy ono jest podyktowane walką na arenie i ogólnym klimatem, czy też te 2 karty na tym zaważyły?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Lubel »

probbi pisze:Owszem, zdarzają się literówki, ale całość jest bardzo dobrze przetłumaczona. Tylko to ograniczenie, żę od 17 lat. Czy ono jest podyktowane walką na arenie i ogólnym klimatem, czy też te 2 karty na tym zaważyły?
Z tego co pamiętam oryginalne wydanie było od 18 lat, pewnie jakieś wymogi jak przy grach komputerowych, przkleństwa, tematyka, krew, śmierć, hazard, wszystko pewnie ma znaczenie ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Yavi »

Lubel pisze:
probbi pisze:Owszem, zdarzają się literówki, ale całość jest bardzo dobrze przetłumaczona. Tylko to ograniczenie, żę od 17 lat. Czy ono jest podyktowane walką na arenie i ogólnym klimatem, czy też te 2 karty na tym zaważyły?
Z tego co pamiętam oryginalne wydanie było od 18 lat, pewnie jakieś wymogi jak przy grach komputerowych, przkleństwa, tematyka, krew, śmierć, hazard, wszystko pewnie ma znaczenie ;)
17+ było oryginalne. Chodzi pewnie głównie o wulgaryzmy i nagość oraz sporą dawkę seksu w warstwie fabularnej.

Co do tłumaczenia, to zobaczymy jak wypadnie w czasie gry, ale spodziewam się problemów z tym Dominusem będącym celem (bardzo mi to nie leży) :P
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: skadam »

W jakie koszulki ubieracie Spartakusa?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kaimada »

Po sprzedaży angielskiej wersji Spartakusa jednemu z udzielających się tu użytkowników ( :mrgreen: ), po dłuższym czasie ta gra wraca do mnie jak bumerang.

Zapraszam na unboxing polskiego wydania Spartakusa.

Jeśli chodzi o to 17+ to gra względem oryginału jest trochę ugrzeczniona. Najbardziej w oczy rzuca się pozbawiony bluzgi cytat z Gannicusa na boku opakowania.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Yavi »

skadam pisze:W jakie koszulki ubieracie Spartakusa?
Ultra Pro przylegające (Pro Fit). Wszystkie karty (podstawka, dodatki) postawiłem w wyprasce pionowo (weszły na styk), planszetki w stosie położyłem po drugiej stronie pudełka, na to planszę i instrukcje, dzięki czemu mam cały komplet w jednym pudle (ze 2 cm wyższym, niż sama podstawka).
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Muad'Dib »

skadam pisze:W jakie koszulki ubieracie Spartakusa?
Na razie nie miałem czasu, tylko na szybko przymierzyłem jedną paczkę i sprawdziłem jak karty wchodzą na płasko. Mowa o koszulkach Rebel premium CCG. Karta weszła ale górne rogi lekko się wypaczały. Ale przetestuję pomysł Yavi, nie pomyślałem o tym wcześniej ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: rattkin »

skadam pisze:W jakie koszulki ubieracie Spartakusa?
Żadne! Tylko nagi tors!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mauserem »

rattkin pisze:
skadam pisze:W jakie koszulki ubieracie Spartakusa?
Żadne! Tylko nagi tors!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

tego się nie robi przy porannej kawie :D poplułem monitor :D
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Desaix1800 »

Hej macie jakiś patent na monety ? Te ze sklepów z.grami odpadają sa za drogie znalazłem goscia ktory bije repliki rzymskich monet moze.ktos chciałby wieksze zamówienie ? A może macie.już jakieś swoje sprawdzone źródła :) ?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: playerator »

Desaix1800 pisze:Hej macie jakiś patent na monety ? Te ze sklepów z.grami odpadają sa za drogie znalazłem goscia ktory bije repliki rzymskich monet moze.ktos chciałby wieksze zamówienie ? A może macie.już jakieś swoje sprawdzone źródła :) ?
Zajrzyj tutaj. Mógłbyś pokazać fotkę tych replik? I napisać coś o cenie?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Muad'Dib »

Przypadkiem trafiłem na coś takiego

G9N robi swoje, akrylowe monety do Spartakusa, na razie w sklepie wiszą jako preorder, Ich cena wyjściowa to 20$, czyli w sklepach będzie pewnie trochę taniej. Chyba jednak wolę metalowe, które właśnie do mnie jadą :)
Spoiler:
Jednocześnie mają też w ofercie fajną matę, rozmiar oszałamia, podobnie cena (70$, ale znowu w sklepach pewnie trochę taniej). Jej wielkość to ok 107x152 cm.
Spoiler:
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Desaix1800 »

Mam pytanko ile kart i reakcji znajduję sie w podstawce ? Bo wydaje mi sie ze jest ich bardzo mało

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ