Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: Joanka »

Piętaszek. Koś grał?? proszę o opinie, jakoś cicho o grze solo
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Krissos »

Szybka, ciekawa, sporo kombinowania. Dla mnie idealna jak mam 10-15 minut i ochotę na samotną rozgrywkę. Jest losowa (jak to karcianka), przy ekstremalnym pechu nic się nie poradzi, ale moim zdaniem statystycznie gra pozwala go kontrolować.
Po 15-20 rozgrywkach - podoba mi się :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Rune »

Mój Piętaszek siedzi jeszcze w pudle ale w tygodniu mam zamiar go uwolnić. 10-15 minut na najtrudniejszym poziomie?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Krissos »

Nie, no nie na najtrudniejszym, teraz na najłatwiejszym, jako przerywnik odstesowujący. Na najtrudniejszym do 30 minut wg mnie.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Jolly_Roger »

Kiedyś ŚGP ocenił tak sobie czyli 6/10. Zarzutem było szybkie znalezienie tzw. sposobu na grę i wygrywanie seryjnie.
Pozdr.
Jolly_Roger
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Rune »

A jaką taktykę obieracie przy rozgrywce? Ja w pierwszej grze, rozgrywając pierwszy stos praktycznie często świadomie przegrywałem aby móc zniszczyć karty z ujemną siłą ale niekoniecznie to się sprawdza, bo później swoją talię miałem dosyć cienką, a po dobraniu wszystkich kart z talii trzeba wtasować kartę starzenia. 10-15 minut to u mnie trwało znacznie dłużej - trzy razy trzeba walczyć ze stosem wydarzeń, na zielonym, żółtym i czerwonym kolorze, a dopiero wówczas piraci, co jednak chwilę zajmuje ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: pan_satyros »

Jolly_Roger pisze:Kiedyś ŚGP ocenił tak sobie czyli 6/10. Zarzutem było szybkie znalezienie tzw. sposobu na grę i wygrywanie seryjnie.
Sposób ten jest też dyskutowany na BGG.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: ma_rio »

Ja osobiście bardzo polecam tę grę pod warunkiem, że lubisz sam posiedzieć nad grą (tylko solo). Gra jest szybka i pod względem samej rozgrywki jak i setupu, a do tego czasem naprawdę trzeba pokombinować, bo mimo losowości to tylko podejmując właściwe decyzje można wygrać.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Czochrun »

U mnie Piętaszek zawita pod choinkę więc już niebawem będę mógł dołożyć swoje pięć groszy. Mam nadzieję, ze spisze się jako właśnie taki filler 15-30 minutowy. Czasami wieczorem mam ochotę w coś pograć, ale jestem na tyle zmęczony, że rozkładanie nawet szybkiej K2 to za dużo, o Robinsonie nie wspomnę. Zatem Piętaszek musi być strzałem w 10... Poczekamy, zobaczymy.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Rune »

No i jak tam "Piętaszek"? Już grany? Okazał się strzałem w "10"? Ja wczoraj rozegrałem dwie partie i nie mogę stwierdzić, że jest jakiś super łatwy ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Czochrun »

Grałem na razie tylko 4 razy i niestety ale nie daję rady na najłatwiejszym poziomie. Z gry na grę jest coraz lepiej ale jeszcze nie udało mi się dotrzeć do piratów. Ale to dobrze. Bo gra nie jest łatwa i każdy progres daje wiele, wiele satysfakcji!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Wothan »

Wygraną na pierwszym poziomie osiągnąłem chyba za 7-ym razem (ale to też dlatego, że źle na początku grałem). Teraz męczę się na drugim levelu i nie jest łatwo.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Rune »

Ja "Piętaszka" mam u siebie od jego premiery w wersji PL ale gdy zawinął do mnie to rozegrałem 3 partie i wszystkie przegrałem. Dałem sobie spokój ale mnie cały czas męczył. W ostatni piątek grałem 2 razy i za drugim razem doszedłem do piratów ale poległem. Natomiast w sobotę zagrałem 6 raz i wygrałem! Pogoniłem Robinsona z wyspy! 76 punktów (3 życia na +), na razie przerwa, a pźniej jeszcze kilka prób i zmieniam poziom trudności.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Piętaszek opinie

Post autor: makoleon »

Dostałem Piętaszka w prezencie świątecznym i zagrałem już około 10-15 razy. Gram na 4. poziomie (2-3 razy na pierwszym w celu nauki). Gra jest bardzo przyjemna, ale też dość trudna. Sposobu na grę, jeszcze nie znalazłem, ale z biegiem czasu zauważa się, które zagrania są lepsze. Do tej pory raz wygrałem, a raz mi brakło 2 punktów (4. poziom) - nie liczę ile punktów uzyskuje w kolejnych partiach. Póki co odpadam najczęściej na czerwonym i zółtym etapie. Grę szczerze polecam.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Odi »

Opublikuję wkrótce (kilka dni) na GF recenzję porównawczą Onirima i Piętaszka. Już teraz mogę jednak napisać, że gra jest fajna, dobrze pomyślana i dość trudna, a przy tym nie nudzi się zbyt szybko. Czasem rozgrywałem pojedynczą partię, a innym razem, jak się dorwałem, to i ze dwie godziny minęły na kolejnych próbach.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Odi »

No i jest już moja recka na GF :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Rune »

No i już przeczytałem. Tak się składa, że od samego początku mej przygody z plasznówkami interesowałem się grami do rozgrywki solo. Cały czas chciałem nabyć Onimir i tak zwlekałem, że ostatecznie przez jakiś czas nie był dostępny. W tym czasie tuż po premierze "Piętaszka" w wersji PL trafił do mej kajuty. Zgadzam się z Twoją recenzją w zakresie Piętaszka, bo tylko w niego grałem :) Największą wadą tego samotnika chyba są przede wszystkim duża powtarzalność sposobu prowadzenia rozgrywki i mimo wszystko wysoki poziom trudności (przynajmniej dla mnie), który może na początku trochę zdołować. Zgadzam się z tym, że faktycznie chce się grać nawet kilkukrotnie pod rząd ;) Dobra recka.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Czochrun »

W 10. rozgrywce udało mi się w końcu dotrzeć do piratów. Przegrałem, jednak nie jestem do końca przekonany czy dobrze grałem. Chodzi mi o pirata, przy którym mogę użyć tylko połowę kart. Czy jeśli użyję zdolności karty to jestem zmuszony z niej skorzystać przy liczeniu siły? No bo są dobre karty, które mają fajne zdolności ale małą siłę. Używam, kombosuję i jak już nic nie mogę zrobić biorę połowę czy może każda karta, której zdolności użyję musi liczyć się do sumy końcowej? Jak gracie? Jak grać się powinno? Na BGG znalazłem tylko rozwiązanie wątpliwości dotyczącej karty starzenia się.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: charlie »

Ostatnio nabyłem Piętaszka. Zaskakująco dobra gra i nieźle trzeba się natrudzić, żeby małymi krokami poprawiać wynik. Na raqzie kilka partii i wszystkie w tył. Korzystając z okazji, co to jest za dziwny rozmiar kart? Są na nie jakieś koszulki?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: tomuch »

charlie pisze:Korzystając z okazji, co to jest za dziwny rozmiar kart? Są na nie jakieś koszulki?
z tego, co wiem, to nie :evil: chyba samemu trzeba sobie zrobić...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Czochrun »

Na szczęście są porządnie wykonane i przynajmniej u mnie na razie nie widać znamion zużycia. Chociaż liczba partii nie powala - raptem 11.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piętaszek opinie

Post autor: LordDisneyland »

Trochę czasu upłynęło, czas odkopać temat i spytać- czy jakaś firma wyprodukowała w końcu koszulki nadające się do kart z" Piętaszka"?
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: matten »

Pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać - czy to normalne, że po rozegraniu około 15 gier nadal nie udało mi się wygrać (tj. pokonać piratów)? To ma być takie trudne, czy grać nie umiem?:P
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: tomb »

matten pisze:Pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać - czy to normalne, że po rozegraniu około 15 gier nadal nie udało mi się wygrać (tj. pokonać piratów)? To ma być takie trudne, czy grać nie umiem?:P
Piętaszek wymaga odkrycia sposobu na wygrywanie, potem staje się dość prosta (wręcz banalna na łatwiejszych poziomach).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ