Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
darekpwl
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2016, 17:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: darekpwl »

Zależy co rozumiesz przez 'czy warto' ;)
Jak chodzi o gameplay to tak jak mówiłem - ciężko mi się wypowiedzieć bo dodatki leżą w pudełkach z grą i czekają na lepsze czasy.

Ale uważam że nie zaszkodzi rozbudować Clasha o kolejne elementy. Pomysł na zachęcenie na odkrywanie nowych kafelków terenów w "Eksploracji" wydaje mi się mega trafiony i przez niego zdecydowałem się żeby go kupić. Mechanika bardzo przypomina odkrywanie wiosek w Civ 4 na komputerze (generalnie opłacało się odkrywać teren, można było zyskać technologie, złoto, dodatkowy fragment mapy itd).
Pałace to po prostu dodatkowy budynek (drukowany w 3d) który można dołożyć do miasta i przez to powiększyć go o 1.

Zasady obydwu dodatków dostajesz na instrukcji w formie rozkładanej kartce z grubego papieru, z identycznymi grafikami jak w instrukcji do CoC, ilustracjami w podobnym stylu itp. Generalnie nie ma się uczucia że to fanowski dodatek i bardzo fajnie pasuje do oryginału. Brałbym w ciemno.

Wersji ang nie widziałem.
Awatar użytkownika
Dominik Pietrzak
Posty: 189
Rejestracja: 26 sty 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Dominik Pietrzak »

Pierzasty pisze: 08 sty 2020, 18:11 Dzięki. Gościa od figurek już znalazłem i zapytałem, ale nie wiedziałem, że są dodatki. Jak jakościowo z mechaniką tych fanowskich dodatków? Warto? I przede wszystkim gdzie szukać ich w wersji angielskiej, bo taki mam zestaw CoC? Na BGG?
Służę pomocą, bo sam organizowłem akcję z tymi dodatkami:

http://old.no/tmp/wonderful/
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: obo_bb »

darekpwl pisze: 08 sty 2020, 17:53 Kiedyś jak będę miał czas to pomaluję figurki jak gość tutaj: https://boardgamegeek.com/image/2485986 ... ilizations
Polecam.. i ostrzegam!
Jest z tym naprawdę dużo roboty, ja miałem w trakcie chwile zwątpienia..
Ostatecznie udało mi się doprowadzić to do końca (tylko bez większych szczegółów i bez cieniowania).
Tak to finalnie wyszło:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

Obrazek

Jest zapowiedz drugiej edycji! Listopad 2020, 140 USD 8) :mrgreen:
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: yoyocmg »

michalldz90 pisze: 24 sty 2020, 08:03 Jest zapowiedz drugiej edycji! Listopad 2020, 140 USD 8) :mrgreen:
Cena bardzo wysoka, ciekawe czy figurki będą spoko, bo WizKids nie słynie ze zbyt dobrej jakości.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Trawus »

michalldz90 pisze: 24 sty 2020, 08:03 Jest zapowiedz drugiej edycji! Listopad 2020, 140 USD 8) :mrgreen:
Ciekawe czy będzie wersja PL.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Atamán »

Ale paskudna okładka :(

Przypomina okładki strategicznych gier komputerowych klasy D z lat 90'.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 484 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: yosz »

Atamán pisze: 24 sty 2020, 09:53 Przypomina okładki strategicznych gier komputerowych klasy D z lat 90'.
Dokładnie! Jest idealna :D
Cena 140$ mnie zniechęciła, ale i pierwowzór był b. drogi - kosztował 300zł (bez dodatków) w czasach gdy gry kosztowały 150-200zł.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: vinnichi »

Atamán pisze: 24 sty 2020, 09:53 Ale paskudna okładka :(

Przypomina okładki strategicznych gier komputerowych klasy D z lat 90'.
A co byś chciał za jedyne 140 $ :D
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Deem »

Trawus pisze: 24 sty 2020, 09:30
michalldz90 pisze: 24 sty 2020, 08:03 Jest zapowiedz drugiej edycji! Listopad 2020, 140 USD 8) :mrgreen:
Ciekawe czy będzie wersja PL.
Nie. Nie ta cena, nie ten rozgłos.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Pierzasty »

michalldz90 pisze: 24 sty 2020, 08:03 Obrazek

Jest zapowiedz drugiej edycji! Listopad 2020, 140 USD 8) :mrgreen:
I nagle poczułem się dużo lepiej po kupieniu dodatku do jedynki tuż przed wydaniem nowej. :mrgreen:
yoyocmg pisze: 24 sty 2020, 08:35 ciekawe czy figurki będą spoko, bo WizKids nie słynie ze zbyt dobrej jakości.
Chciałbym powiedzieć że ciężko zejść niżej niż tragiczny poziom obecnych figurek, ale z drugiej strony to Wizkids, oni potrafią wzbudzić reakcje typu "nie oczekiwałem niczego dobrego ale i tak się rozczarowałem".
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Trawus »

Deem pisze: 24 sty 2020, 10:01
Trawus pisze: 24 sty 2020, 09:30 Ciekawe czy będzie wersja PL.
Nie. Nie ta cena, nie ten rozgłos.
To samo czytałem przy Mage Knight Ultimate, Twilight Imperium czy Gloomhaven. Te 3 gry pokazały, że się mylisz. Jest rynek zbytu na duże tytuły w wersji PL, a CoC wcale nie jest anonimową grą.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Deem »

Trawus pisze: 24 sty 2020, 11:48
Deem pisze: 24 sty 2020, 10:01
Trawus pisze: 24 sty 2020, 09:30 Ciekawe czy będzie wersja PL.
Nie. Nie ta cena, nie ten rozgłos.
To samo czytałem przy Mage Knight Ultimate, Twilight Imperium czy Gloomhaven. Te 3 gry pokazały, że się mylisz. Jest rynek zbytu na duże tytuły w wersji PL, a CoC wcale nie jest anonimową grą.
Naprawdę uważasz, że porównałeś gry z tej samej ligi? Dla mnie to jak zestawianie zespołu typu Tottenham (trochę o nim głośno, czasami bywa trudnym przeciwnikiem, ale nie jest poważnym stałym kandydatem do czołówki) z najpotężniejszymi zespołami europejskiej piłki. W takim razie pozostaje Ci wierzyć, że tak jest, a ja z chęcią przekonam się, że się mylę.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Trawus »

Deem pisze: 24 sty 2020, 15:39 Naprawdę uważasz, że porównałeś gry z tej samej ligi? Dla mnie to jak zestawianie zespołu typu Tottenham (trochę o nim głośno, czasami bywa trudnym przeciwnikiem, ale nie jest poważnym stałym kandydatem do czołówki) z najpotężniejszymi zespołami europejskiej piłki. W takim razie pozostaje Ci wierzyć, że tak jest, a ja z chęcią przekonam się, że się mylę.
Niech będzię, Tottenham ma duży budżet, bardzo wielu fanów na świecie i gwiazdy w zespole pokroju Kane. Więc CoC może być taki zespołem :)

W każdym razie oby! Trzeba liczyć na tą wersję PL :) bo co gra w rodzimym języku to gra w rodzimym języku.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Muleq »

Zmieniając trochę temat, jak wg Was gra skaluje się na dwie osoby?? Nie pytam czy da się zagrać tylko czy w dwie osoby można poznać pełnię gry czy jednak potrzeba do tego 3-4 osób??
Ps.
Tottenham grał ostatnio w finale LM więc kto wie... :wink:
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: panda_09 »

Muleq pisze: 25 sty 2020, 13:19 Zmieniając trochę temat, jak wg Was gra skaluje się na dwie osoby?? Nie pytam czy da się zagrać tylko czy w dwie osoby można poznać pełnię gry czy jednak potrzeba do tego 3-4 osób??
O tak:
2 Best 22.8% (23) Recommended 61.4% (62) Not Recommended Vote Count 15.8% (16) 101
:mrgreen:
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: vinnichi »

Muleq pisze: 25 sty 2020, 13:19 Zmieniając trochę temat, jak wg Was gra skaluje się na dwie osoby?? Nie pytam czy da się zagrać tylko czy w dwie osoby można poznać pełnię gry czy jednak potrzeba do tego 3-4 osób??
Ps.
Tottenham grał ostatnio w finale LM więc kto wie... :wink:
Grałem tylko na 2 osoby i było całkiem fajnie, taki wyścig. Odpadają opcje handlu itp ale gra i tak uatrakcyjnia życie wydarzeniami więc jak dla mnie jest warto mieć nawet do rozgrywek 2-osobowych.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: DarkSide »

Gdyby tylko ktoś chciał wydać w wersji PL (skoro można Mage Knighta, Kemeta, Twilighta, czy Gloomhaven) to czemu nie CoC :roll:
Skusiłbym się nawet za 400zł. Wreszcie byłby pierwszy 4X w kolekcji i pierwsza gra cywilizacyjna z mapą :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
lichking
Posty: 88
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: lichking »

DarkSide pisze: 29 sty 2020, 20:36 Gdyby tylko ktoś chciał wydać w wersji PL (skoro można Mage Knighta, Kemeta, Twilighta, czy Gloomhaven) to czemu nie CoC :roll:
Skusiłbym się nawet za 400zł. Wreszcie byłby pierwszy 4X w kolekcji i pierwsza gra cywilizacyjna z mapą
+1
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: bazyliszek10000 »

lichking pisze: 05 lut 2020, 19:51
DarkSide pisze: 29 sty 2020, 20:36 Gdyby tylko ktoś chciał wydać w wersji PL (skoro można Mage Knighta, Kemeta, Twilighta, czy Gloomhaven) to czemu nie CoC :roll:
Skusiłbym się nawet za 400zł. Wreszcie byłby pierwszy 4X w kolekcji i pierwsza gra cywilizacyjna z mapą
+1
Im taniej tym lepiej, pewnie więcej osób weźmie. Jak dla mnie cena ok, pewnie i tak wezmę teraz EN, ale jak by wyszła wersja PL, to od razu zamieniam!
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: BartoszK »

bazyliszek10000 pisze: 17 lut 2020, 09:38
lichking pisze: 05 lut 2020, 19:51
DarkSide pisze: 29 sty 2020, 20:36 Gdyby tylko ktoś chciał wydać w wersji PL (skoro można Mage Knighta, Kemeta, Twilighta, czy Gloomhaven) to czemu nie CoC :roll:
Skusiłbym się nawet za 400zł. Wreszcie byłby pierwszy 4X w kolekcji i pierwsza gra cywilizacyjna z mapą
+1
Im taniej tym lepiej, pewnie więcej osób weźmie. Jak dla mnie cena ok, pewnie i tak wezmę teraz EN, ale jak by wyszła wersja PL, to od razu zamieniam!
Ja niestety mam nieanglojęzycznych ludzi w ekipie więc trzymam mocno kciuki za polską wersję.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 669
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 174 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: sin »

Christian napisał jakiś czas temu na BGG, że mają już dogadane 3-4 tłumaczenia z wizją na kolejne. Powiedziałbym, że najbardziej prawdopodobne to niemiecki, fracunski i hiszpański/portugalski, a kolejne istotne rynki to włoski i polski właśnie. Co prawda mała popularność pierwszej edycji w Polsce nie napawa optymizmem, ale nie przekreślałbym jeszcze całkowicie szans na rodzimą wersję.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: kamron6 »

W nowej edycji zamiast apteki, ma być obserwatorium, które po wybudowaniu daje 1 kartę akcji.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

podobaja mi się też kosmetyczne zmiany planszy gracza, która wcześniej miała problemy z czytelnością. Teraz mamy trochę więcej ikonografiki, która będzie też obecna na kartach, więc gra stanie się bardziej intuicyjna. Z większych zmian to Event Tracker, gdzie karta wydarzenia będzie się pojawiać co 3 dowolne ulepszenia. Ciekaw jestem jak to wpłynie na rozgrywkę.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 cze 2020, 20:01 przez michalldz90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2730
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Yuri »

sin pisze: 15 mar 2020, 15:50 Christian napisał jakiś czas temu na BGG, że mają już dogadane 3-4 tłumaczenia z wizją na kolejne. Powiedziałbym, że najbardziej prawdopodobne to niemiecki, fracunski i hiszpański/portugalski, a kolejne istotne rynki to włoski i polski właśnie. Co prawda mała popularność pierwszej edycji w Polsce nie napawa optymizmem, ale nie przekreślałbym jeszcze całkowicie szans na rodzimą wersję.
Powiem szczerze, że jestem zdecydowanie ameriseksualnym typem, ale ten tytuł również mocno monitoruje. Gdyby wyszła taka zbiorcza paka w PL to łykam jak młody pelikan.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ