Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Tolis »

Swoja wersje CoC sprzedałem, to co mnie najbardziej denerwowało to losowość kart punktujących. Jak ktoś miał szczęście to dzięki temu wygrywał. Próbowałem stosować jakieś homerule, ale nadal było coś z tym nie tak, żeby po długiej grze o zwycięstwie zdecydował lepszy dociąg kart.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: kamron6 »

Jeśli nie gra się militarnie to jest losowo dość, mnie akurat irytowały dwie inne rzeczy: ilość regułek i tekstów które pojawiały się w trakcie gry (łatwo się zapomina o czymś) i wynikający z tego downtime (jak go ograniczyłem popędzając graczy to mnogość opcji i rzeczy porażała). U mnie zawsze o grze decydowała wielka wojna, która wybuchała w pewnym momencie (atak słabszych graczy etc.).

Ta gra to ameritrash cywilizacyjny, a nie eurosuchar.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Rocy7 »

Tolis pisze:Swoja wersje CoC sprzedałem, to co mnie najbardziej denerwowało to losowość kart punktujących. Jak ktoś miał szczęście to dzięki temu wygrywał. Próbowałem stosować jakieś homerule, ale nadal było coś z tym nie tak, żeby po długiej grze o zwycięstwie zdecydował lepszy dociąg kart.
Karty nie były aż tak losowe, w każdej z tych kart były 2 możliwości punktowania do wyboru, jak nie podchodził jeden cel można było spróbować z drugim. Zgodzę się, że były łatwiejsze i trudniejsze, ale u nas nigdy te punkty nie decydowały samodzielnie o wygranej, już prędzej przejęcie komuś miasta pod koniec gry.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Tolis »

Ja później grałem tak, że wszystkie karty celów były od razu dostępne, pozwalało to lepiej zaplanować rozwój cywilizacji. Ale oczywiście ilość kart które mogłem wykorzystać ograniczona była turami, w 2 turze mogłem 1 kartę, w 3 t. 2 karty itd. Ale to piszę z pamięci co najmniej pół roku po ostatniej rozgrywce.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: michalldz90 »

Rocy7 pisze:
Tolis pisze:Swoja wersje CoC sprzedałem, to co mnie najbardziej denerwowało to losowość kart punktujących. Jak ktoś miał szczęście to dzięki temu wygrywał. Próbowałem stosować jakieś homerule, ale nadal było coś z tym nie tak, żeby po długiej grze o zwycięstwie zdecydował lepszy dociąg kart.
Karty nie były aż tak losowe, w każdej z tych kart były 2 możliwości punktowania do wyboru, jak nie podchodził jeden cel można było spróbować z drugim. Zgodzę się, że były łatwiejsze i trudniejsze, ale u nas nigdy te punkty nie decydowały samodzielnie o wygranej, już prędzej przejęcie komuś miasta pod koniec gry.
Wczoraj rozegrałem partie, gdzie zrealizowałem 4 cele (mój przeciwnik 1), zabiłem dwóch liderów a i tak przegrałem. :D kluczem do zwycięstwa okazały się budynki, które sam też straciłem na rzecz przeciwnika. I właśnie chyba to jest wyjście przy słabyszm dociągu celów: idziemy w budynki i wpływ kulturalny, ewentualnie monumenty :)

jeszcze musze dopisać... CoC najlepsze 4x ever :) kolejne [partie mnie tylko w tym utwierdzają
Ostatnio zmieniony 06 paź 2016, 08:37 przez michalldz90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: AkitaInu »

Tolis pisze:Ja później grałem tak, że wszystkie karty celów były od razu dostępne, pozwalało to lepiej zaplanować rozwój cywilizacji. Ale oczywiście ilość kart które mogłem wykorzystać ograniczona była turami, w 2 turze mogłem 1 kartę, w 3 t. 2 karty itd. Ale to piszę z pamięci co najmniej pół roku po ostatniej rozgrywce.
Wszystkie od razu? Masakra, to chyba trwało dwa dni, tam tych kart jest kilkadziesiąk. A z dodatkiem to już w ogóle masakra :) W życiu bym się nie dałnamówić na taką grę :D

btw - jak ktoś chce clasha to niech od razu kupuje dodatek (naprawde), mocno zwiększa regrywalność.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

AkitaInu pisze:
Tolis pisze:Ja później grałem tak, że wszystkie karty celów były od razu dostępne, pozwalało to lepiej zaplanować rozwój cywilizacji. Ale oczywiście ilość kart które mogłem wykorzystać ograniczona była turami, w 2 turze mogłem 1 kartę, w 3 t. 2 karty itd. Ale to piszę z pamięci co najmniej pół roku po ostatniej rozgrywce.
Wszystkie od razu? Masakra, to chyba trwało dwa dni, tam tych kart jest kilkadziesiąk. A z dodatkiem to już w ogóle masakra :) W życiu bym się nie dałnamówić na taką grę :D

btw - jak ktoś chce clasha to niech od razu kupuje dodatek (naprawde), mocno zwiększa regrywalność.
Dodatek chyba niedostępny co?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post autor: vinnichi »

Mi udało się dostać wersję francuską oni chyba wciąż produkują niezależnie od z-mana moze warto odwiedzić francuskie Allegro bo to chyba jedyna opcja na tą chwilę
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: michalldz90 »

Bea pisze:
AkitaInu pisze:
Tolis pisze:Ja później grałem tak, że wszystkie karty celów były od razu dostępne, pozwalało to lepiej zaplanować rozwój cywilizacji. Ale oczywiście ilość kart które mogłem wykorzystać ograniczona była turami, w 2 turze mogłem 1 kartę, w 3 t. 2 karty itd. Ale to piszę z pamięci co najmniej pół roku po ostatniej rozgrywce.
Wszystkie od razu? Masakra, to chyba trwało dwa dni, tam tych kart jest kilkadziesiąk. A z dodatkiem to już w ogóle masakra :) W życiu bym się nie dałnamówić na taką grę :D

btw - jak ktoś chce clasha to niech od razu kupuje dodatek (naprawde), mocno zwiększa regrywalność.
Dodatek chyba niedostępny co?
No niestety i Z-Man raczej nie zamierza go dodrukować... A szkoda, bo z gry bardzo dobrej robi grę genialną. Pomijając rzeczy, które dorzuca dodatek, wczoraj grałem wariant na pomieszanych liderów różnych nacji i też jest super ! dzięki temu regrywalność jest chyba nieskończona :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Rocy7 »

Bea pisze: Dodatek chyba niedostępny co?
na BGG masz pliki całości po polsku (tylko 4 kafli nie ma,ale nie sa niezbedne).

Albo wersja francuska dodatku + polskie tlumaczenie w koszulki :)
Jest to o tyle prostsze, ze tlumaczenie jest z oryginalnymi grafikami

Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 paź 2016, 09:01 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: michalldz90 »

do tego azteków można kupić na BGGstore: http://boardgamegeekstore.com/products/ ... ons-aztecs

jakby pokombinować to można sobie odrysować tą planszetkę co przyjdzie i zrobić własne z grubej tektury i na to nałożyć spolszczone grafiki.

e: tu są jeszcze dwie sztuki dodatku :)

http://www.lere-du-jeu.com/jeux-de-plat ... tions.html
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Tolis »

Karty celów dociąga się po każdej turze po 1, wiec możesz mieć max 5 czy też 6 kart celów - z tego co pamiętam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

michalldz90 pisze:do tego azteków można kupić na BGGstore: http://boardgamegeekstore.com/products/ ... ons-aztecs

jakby pokombinować to można sobie odrysować tą planszetkę co przyjdzie i zrobić własne z grubej tektury i na to nałożyć spolszczone grafiki.

e: tu są jeszcze dwie sztuki dodatku :)

http://www.lere-du-jeu.com/jeux-de-plat ... tions.html
A jak w ogóle rozwiązujecie technicznie nakładanie spolszczonych planszetek na oryginalne? Wycinacie w nich otwory? Nie przesuwają się? A może na stałe przyklejacie?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: michalldz90 »

Bea prześle ci dzisiaj zdjecia mojej gry z dodatkiem w pelni spolszczonej jesli chcesz. Naklejone mam na stałe.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post autor: vinnichi »

Dokładnie tak, w photoshopie zrobiłem odbicie lustrzane żeby miejsca się zgadzały a font nie był odwrócony, wydrukowałem i nożykiem dłubałem dłubałem... :D i nakleiłem
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

michalldz90 pisze:Bea prześle ci dzisiaj zdjecia mojej gry z dodatkiem w pelni spolszczonej jesli chcesz. Naklejone mam na stałe.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Bardzo chętnie. Wysyłam maila na priv :)
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Trawus »

michalldz90 pisze:Bea prześle ci dzisiaj zdjecia mojej gry z dodatkiem w pelni spolszczonej jesli chcesz. Naklejone mam na stałe.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Tez poproszę ;)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: michalldz90 »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia dla zainteresowanych
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

Na ile gra jest podatna na popadanie w schematy? Czyli robienie na początku tych samych technologii czy jednostek itp.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post autor: vinnichi »

Pewnie wypowiedzą się osoby które więcej grały ale powtórzę się i powiem że dla mnie gra oferuje zbyt dużo żeby ograniczać się do jednej strategii. Oczywiście typy działań są podobne na początku czyli rozbudowa i technologia ale karty celów czy barbarzyńcy w sąsiedztwie determinują to jak bedzie wyglądał początek. W przypadku dodatku patrzymy i działamy pod kontem lidera, a że tego losujemy jednego z trzech to też daje nam dodatkową regrywalność. Ta gra cywilizacyjna jest specyficzna, nie tak poważna jak TTA :) tutaj mam radochę z budowania, walki czy cudowania, a jak się nie uda to zawsze można zgonić na głupie kości
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: kamron6 »

Powtórzę się po raz enty: to ameritrash cywilizacyjny. Teoretycznie w ameritrashach istnieją "najlepsze strategie", ale łatwo je zbalansować i zazwyczaj losowość / inni gracze / zwykła ciekawość spowoduje graniem na różne sposoby. I jak to bywa w ameritrashach nie polecam na dwie osoby, bo wtedy mocno czuć losowość (choć pojedynek taki bywa mocno emocjonujący).

Co do początku polecam przyśpieszony start (najlepiej jakiś homerule), bo pierwsze 3 tury bywają może nie podobne, ale nudne.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Rocy7 »

Jest zasada przyspieszonego startu w zasadach alternatywnych w instrukcji nie trzeba tu zadnego homerule. (1 szczesliwe miasto + 2 robotnikow).

Z dodatkiem nie ma czegos takiego jak optymalny poczatek bo kazda cywilizacja ma inaczej. Bez dodatku teren i barbarzyncy tez uniemozliwiaja granie na automacie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

Jestem już w końcu po pierwszej rozgrywce i gra mi się bardzo spodobała. Jak na grę cywilizacyjną to ma w miarę proste i intuicyjne zasady i znośny czas gry. W mojej opinii jest też bardzo klimatyczna. Nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Poczytałam sobie o dodatku i wygląda świetnie. Czy faktycznie nie ma szans na dodruk? W ogóle czemu ta gra jest tak mało popularna u nas?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1833 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures

Post autor: Gambit »

Bea pisze:Jestem już w końcu po pierwszej rozgrywce i gra mi się bardzo spodobała. Jak na grę cywilizacyjną to ma w miarę proste i intuicyjne zasady i znośny czas gry. W mojej opinii jest też bardzo klimatyczna. Nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Poczytałam sobie o dodatku i wygląda świetnie. Czy faktycznie nie ma szans na dodruk? W ogóle czemu ta gra jest tak mało popularna u nas?
Tja...szanse na dodruk dodatku niemal zerowe, a na BGGConie był do kupienia :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures

Post autor: Bea »

Gambit pisze: Tja...szanse na dodruk dodatku niemal zerowe, a na BGGConie był do kupienia :)
Ciekawe za ile? Pewnie stare auto można by było już w tej cenie kupić, co?
ODPOWIEDZ