Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: uday »

Popsuty, jak popsuty. "Premiuje" pierwszego gracza który spasował w rundzie, ale jednocześnie automatycznie premiuje graczy będących bezpośrednio na prawo (w kierunku ruchu wskazówek zegara) od tego gracza. Nie ma znaczenia czy spasowali zaraz po nim, czy jako ostatni.

Dodatek wprowadza tor rudny, dzięki czemu zachowywana jest kolejność w jakiej gracze pasują i przenosi się ona bezpośrednio na kolejną rundę. Przestajemy grać w kółeczko.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Dodatek rzeczywiście parę rzeczy poprawia ale z kolejnością passowania można grać podstawka i bez kupna dodatku. Podobnie wprowadzony w dodatku system punktacji końcowej też kupna dodatku nie wymaga. To co się podobno przydaje to dodatkowe żetony bonusow za miasta z minidodatku. Ich brak jest podobno szczególnie widoczny przy grze 5os. Nie grałem w takim składzie wiec nie wiem na pewno. Generalnie dodatek jest bdb (mapy dodatkowe i rasy) ale póki co dla mnie dyskredytujace są wymagające poprawienia błędy na planszach ras. A cena nie ułatwia przymkniecia na to oka.

Ponawiam apel o dolaczenie do ligiwych rozgrywek. TM to świetna gra z dodatkiem czy bez no i serwer Snellmana ma rewelacyjna jej implementacje: można planować z wyprzedzeniem ruchy swoje i przewidywać ruchy przeciwnika, super kontrola czasu na grę (zamulanci są automatem usuwania z gry) i wiele innych małych przemyślanych usprawnien dla gracza.

Nowi gracze niech się nie zniechecaja dużą ciezkoscia tej gry. Zasady są do ogarnięcia w ciągu paru pierwszych rozgrywek a głębia sama się objawi przy planowaniu i realizacji strategii w kolejnych grach.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Zet »

norkbes pisze:Nowi gracze niech się nie zniechecaja dużą ciezkoscia tej gry. Zasady są do ogarnięcia w ciągu paru pierwszych rozgrywek
Nowi gracze to raczej wolą opanować zasady w ciągu 15 minut przed pierwszą rozgrywką, ostatecznie w ciągu pierwszych 2-3 tur pierwszej rozgrywki. Opanowywanie zasad w ciągu kilku pierwszych rozgrywek nie brzmi jak zachęta dla nowych graczy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Zwykle tłumaczę zasady ok. 30 minut, ale gracze już po tłumaczeniu ogarniają, ocb. W TM zasad jest sporo, są jednak intuicyjne, a ikonografia prosta i zrozumiała.
Co innego gra na wysokim poziomie. Po kilkunastu rozgrywkach wciąż czuję się jak kompletny żółtodziób.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Doprecyzuję: ja w trakcie pierwszej gry wiedziałem o co chodzi w okolicach 2-3 rundy. W 2os historyczna pierwsza grę zakończyłem z honorowym wynikiem 100+ grając z graczem o rankingu 1050+. W drugiej grze dorozumialem parę wcześniej pominietych niuansów. Wynik: 130+ (ja) 155+ (przeciwnik z rank 1150+). Myślę ze to dobrze ilustruje moja wcześniejszą myśl o tym ze gra jest do szybkiego ogarnięcia.

W pełni popieram zdanie Trolliszcze: zasady zasadami ale żeby w pełni świadomie kreować swoją grę pewno trzeba zagrać co najmniej po parę razy każda z ras.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica

Post autor: lintu »

norkbes pisze:Generalnie dodatek jest bdb (mapy dodatkowe i rasy) ale póki co dla mnie dyskredytujace są wymagające poprawienia błędy na planszach ras.
Jakie to błędy?
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

lintu pisze:
norkbes pisze:Generalnie dodatek jest bdb (mapy dodatkowe i rasy) ale póki co dla mnie dyskredytujace są wymagające poprawienia błędy na planszach ras.
Jakie to błędy?
Szczegóły są w poście powyżej. Por. plik z naklejkami, który tam podlinkowałem.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica

Post autor: lintu »

O matko, ślepy jestem. Nie wiem jak mogłem ten post przeoczyć :P dzięki.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ixi24 »

A co jest nie tak z zasadami Kultystów w podstawce ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Została wprowadzona korekta zasad: jeżeli żaden z graczy, obok których buduje się Kultysta, nie zdecyduje się czerpać od niego mocy, to kultysta otrzymuje dokładnie 1 moc (niezależnie od wartości mocy budynku czy liczby graczy, którzy odmówili).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Marx »

Trolliszcze pisze:Została wprowadzona korekta zasad: jeżeli żaden z graczy, obok których buduje się Kultysta, nie zdecyduje się czerpać od niego mocy, to kultysta otrzymuje dokładnie 1 moc (niezależnie od wartości mocy budynku czy liczby graczy, którzy odmówili).
Wydaje mi się, że ten zapis jest zawarty w instrukcji podstawki.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Możliwe że w kolejnych drukach zmiana została uwzględniona.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Marx pisze:
Trolliszcze pisze:Została wprowadzona korekta zasad: jeżeli żaden z graczy, obok których buduje się Kultysta, nie zdecyduje się czerpać od niego mocy, to kultysta otrzymuje dokładnie 1 moc (niezależnie od wartości mocy budynku czy liczby graczy, którzy odmówili).
Wydaje mi się, że ten zapis jest zawarty w instrukcji podstawki.
Czy Bard w nowym dodruku dodał odpowiednia klaryfikacje zasad dot. kultystow do instrukcji czy moze oprocz tego zaktualizowal plansze rasy (chodzi o modyfikacje w prawym dolnym rogu)?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

W mojej wersji (kupionej w grudniu, więc w tej najnowszej) zmiana została uwzględniona w instrukcji, ale nie na planszy rasy. Co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, skoro na BGG są naklejki do wydrukowania w domu - czyli grafikę odpowiednią mają...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

Podrzuć proszę linka z tymi naklejkami. Dzięki :)
Jest gdzieś zestawienie zmian? Jesli jest ich więcej. Mam pierwszą (chyba) edycję. Nawet nie wiem jak to stwierdzić :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Proszę bardzo, tu jest wszystko (w pliku z naklejkami również lista zmian):
https://boardgamegeek.com/filepage/1244 ... s-stickers
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

Super! Jeszcze raz dziękuję.
Pojawiło mi się pytanie do zasad, ale zadam je w odpowiednim wątku. :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Marx pisze:
Trolliszcze pisze:Została wprowadzona korekta zasad: jeżeli żaden z graczy, obok których buduje się Kultysta, nie zdecyduje się czerpać od niego mocy, to kultysta otrzymuje dokładnie 1 moc (niezależnie od wartości mocy budynku czy liczby graczy, którzy odmówili).
Wydaje mi się, że ten zapis jest zawarty w instrukcji podstawki.
Czy byłby ktoś tak miły i mógłby wysłać mi zdjęcie okładki i numer seryjny/kreskowy podstawki gry gdzie zostały już wprowadzone owe korekty w instrukcji?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Marx »

ChlastBatem pisze:
Marx pisze:
Trolliszcze pisze:Została wprowadzona korekta zasad: jeżeli żaden z graczy, obok których buduje się Kultysta, nie zdecyduje się czerpać od niego mocy, to kultysta otrzymuje dokładnie 1 moc (niezależnie od wartości mocy budynku czy liczby graczy, którzy odmówili).
Wydaje mi się, że ten zapis jest zawarty w instrukcji podstawki.
Czy byłby ktoś tak miły i mógłby wysłać mi zdjęcie okładki i numer seryjny/kreskowy podstawki gry gdzie zostały już wprowadzone owe korekty w instrukcji?
Proszę:
http://vlep.pl/obrazek/e9dv2i.jpg

http://vlep.pl/ioflhp.jpg

http://vlep.pl/t48bqu.jpg

Daj znać, czy to wystarczy. Zrobię więcej zdjec jak trzeba :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Marx pisze: Proszę:
http://vlep.pl/obrazek/e9dv2i.jpg

http://vlep.pl/ioflhp.jpg

http://vlep.pl/t48bqu.jpg

Daj znać, czy to wystarczy. Zrobię więcej zdjec jak trzeba :-)
Bardzo dziękuje, niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :wink:

1. Teraz pytanie bo widzę, że instrukcja ma poprawkę faktycznie dla kultystów ale czy też posiada poprawną wersję dla Riverwalkers i Shapeshifters?

2. Trochę głupie pytanie ale z wydawcami różnie bywa. Skoro jest zmiana w instrukcji to mam rozumieć, że plansze też zostały poprawnie zmienione? Czy może została stara, błędna informacja na planszach?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Kilka postów wyżej Trolliscze wspomina że plansze zostały nie poprawione
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

vinnichi pisze:Kilka postów wyżej Trolliscze wspomina że plansze zostały nie poprawione
Faktycznie, przepraszam za zamieszanie. Czyli jednak wydawca znów pokazał, że nadal potrafi zadziwić graczy :?
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

ChlastBatem pisze:
vinnichi pisze:Kilka postów wyżej Trolliscze wspomina że plansze zostały nie poprawione
Faktycznie, przepraszam za zamieszanie. Czyli jednak wydawca znów pokazał, że nadal potrafi zadziwić graczy :?
to nie wina polskiego wydawcy cały świat ma taką wersję. Na BGG są dostępne naklejki na plansze ras zrobione przez użytkownika.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Marx »

ChlastBatem pisze: Bardzo dziękuje, niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :wink:
Nie chcę mieć dzieci. Chcę mieć dużo gier planszowych. Ale i tak dzięci Ci za dobre słowa :)
ChlastBatem pisze:Teraz pytanie bo widzę, że instrukcja ma poprawkę faktycznie dla kultystów ale czy też posiada poprawną wersję dla Riverwalkers i Shapeshifters?
Powiedz o jakie zmiany ci chodzi, to sprawdzę to i cykne foty. Btw. Może Bard ma na stronie instrukcje poprawioną.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Czy ktoś grał już z tym dodatkiem? Macie jakieś sprawdzone pomysły dla tych specjalnych kafli terenu?
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... rungsbogen
ODPOWIEDZ