Hanabi (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Hanabi (Antoine Bauza)

Post autor: woj_settlers »

Hanabi to kooperacyjna gra karciana, w której gracze próbują ułożyć 5 różnych ciągów ogni sztucznych (1,2,3,4,5). Brzmi banalnie, ale absolutnie takie nie jest.
Cały trick gry polega na tym, że gracze trzymają swoje karty w ręce skierowane tyłem w swoją stronę, tak aby tylko pozostali gracze widzieli jakie mamy karty. W turze gracza można wykonać jedną z rzeczy:
- dać podpowiedz jednemu z graczy polegającą na pokazaniu kart graczowi - pokazujemy albo jeden kolor, albo jedną cyfrę
- zagrać kartę z ręki tworząc nowy ciąg lub kontynuując już istniejący (może być 5 ciągów w pięciu kolorach od 1 do 5)
- odrzucić kartę z ręki i dobrać kolejną
Żeby nie było za prosto, każda z akcji może być wybrana określoną liczbę razy, oznaczaną dostępnymi żetonami. Trzecia pomyłka powoduje przegraną graczy. W innym przypadku na koniec gry każda wyłożona karta daje 1 punkt. Maksymalny wynik to 25 pkt, a zależnie od osiągniętego wyniku autor określa jak dobrze nam poszło.
Gra jest bardzo trudna i wyłożenie prawidłowo kart wymaga sporo współpracy i zrozumienia wszystkich graczy. Rozgrywka trwa do 30 minut. Po kilku partiach mam wrażenie że odrobinę łatwiej gra się w trzech graczy, a najtrudniejszym wariantem jest partia dwuosobowa.
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: JAskier »

Ktoś jeszcze grał w tę grę? Jakie wrażenia? Czy ktoś wie po co w edycji Cocktail Games jest 5 kart kolorowych?
zdz
Posty: 19
Rejestracja: 15 lis 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: zdz »

Nie grałem, ale wydaje się dość interesujące - Planszowy Świat.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Legun »

Grałem wczoraj z córkami. Bardzo sympatyczne, choć stawiające graczom duże wyzwania jeśli chodzi o samodyscyplinę. Zachowując formalnie reguły można całkiem odruchowo - gestem, mimiką, intonacją - przekazywać dodatkowe informacje, które ułatwiają zwycięstwo, czyniąc tym samym grę naciąganą, żeby nie rzec bezsensowną. Pewnym problemem jest nauczenie się odkładania swoich kart tak, by ich samemu nie zobaczyć (np. przy okazji sięgania po herbatę). Jest solidny element losowy. Ciekawym elementem są korzyści z trafnego odczytywania intencji współgraczy. Np. jeśli ktoś mi mówi "tu masz trójkę", zaś w tym momencie na stole miejsce na dołożenie jakiejś trójki, to czy to aby na pewno oznacza, że ta trójka, którą ja mam, nadaje się do dołożenia. Jeśli mam takie przekonanie, gra idzie całkiem gładko. Problem w tym, czy dopuszczać ogólną dyskusję typu "słuchajcie, musimy teraz ustalić co można wyrzucać"? Jeśli się samemu złamie własne reguły, nie ma jak tego cofnąć...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: sipio »

Ja pisałem nieco w temacie http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... bi#p368992
Zresztą może połączyć oba wątki? Bo na upartego da się zagrać w obie gry tym samym zestawem kart.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: WRS »

JAskier pisze:Czy ktoś wie po co w edycji Cocktail Games jest 5 kart kolorowych?
To minidodatek, który został włączony do nowej edycji.

Zasady są banalne (rozgrywka już nie ;) ) - traktujemy je jako nowy 6. kolor. Ale że kart jest tylko po jednej, trzeba się ostro pilnować. Punktacja lekko się zmienia na koniec. Dochodzi kolejny próg.

Gramy w fajerwerki przez cały weekend.
Zaczęliśmy we dwójkę, bez świadomości, że to najtrudniejsza rozgrywka :)

Zupełnie spokojnie dopracowaliśmy system komunikacji i zasady zaufania, który daje wyniki powyżej 20 pkt. we dwójkę i wygraną w większym składzie.
Jeżeli kolejne weekendy potwierdzą skuteczność, to grę uznam za zbyt łatwą i dodam regułę (która jest opisana po francusku w pudełku), że trzeba nazwać zagrywaną kartę.
Czyli nie ma, że wiem o trójkach, kilka fajerwerków czeka na trójki, to zagrywam licząc na szczęście. Zagranie karty to określenie "czerwona 3" i tylko wtedy nie ma czerwonego żetonu.

Bardzo podoba mi się gra, jako ćwiczenie na wyodrębnianie kluczowych informacji.
Co rzec, aby informacja wzrosła, a nie chaos!

Świetne także jako ćwiczenie zaufania do partnera (czy większej ich grupy).
Odrzucam kartę z pełnym spokojem, ufając, że dostałbym info, jeśli byłaby ważna.
Ale właśnie we dwójkę grając trafia się czasem, że braknie żetonów podpowiedzi...

Mała gra, ale niesamowicie miodna. :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Furan »

WRS pisze:[
Jeżeli kolejne weekendy potwierdzą skuteczność, to grę uznam za zbyt łatwą i dodam regułę (która jest opisana po francusku w pudełku), że trzeba nazwać zagrywaną kartę.
Zupełnie nie wyobrażam sobie, że można grać inaczej - zagrywamy kartę zakrytą od razu na wybraną kolumnę kart. Dopiero wtedy jest odsłaniana.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: WRS »

No ja się na tym oczywiście nie znam, ale reguły gry, które dostałem z grą mówią:
3. Zagrywanie karty
Gracz wybiera kartę ze swojej ręki i kładzie ją przed sobą odkrytą.
Występują dwie możliwości:
Karta zaczyna bądź uzupełnia fajerwerk i jest dodawana do jego sekwensu.
Karta nie uzupełnia żadnego fajerwerku: zostaje odrzucona a czerwony znacznik kładziony jest do pudełka.
Wersja wskazana przez P. T. Kolegę, to właśnie hardkor dla zaawansowanych ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Furan »

O! :)
Wychodzi na to, że źle doczytałem reguły i graliśmy w wersję kapkę trudniejszą. :oops:
Tak czy siak - zwykle oscylujemy wokół 18pkt. Max to 22 (gdyby nie wyrzucona 5 w jednym i 4 w drugim kolorze) udałoby się wygrać.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: maciejo »

Hanabi - Spiel des Jahres 2013 - to już są naprawdę jakieś jaja :lol:
Ta "nagroda" już od kilku lat to jakieś nieporozumienie (wyjątek - Dominion) ale teraz to już przegieli,z resztą całe niemcy schodzą na psy więc nie dziwota :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: najata »

WRS pisze:
JAskier pisze:Czy ktoś wie po co w edycji Cocktail Games jest 5 kart kolorowych?
To minidodatek, który został włączony do nowej edycji.
Zasady są banalne (rozgrywka już nie ;) ) - traktujemy je jako nowy 6. kolor. Ale że kart jest tylko po jednej (...)
W edycji niemieckiej (AbacusSpiele) kart jest 60: 50 fajerwerków w 5 kolorach oraz 10 wielokolorowych. W edycji polskiej (która jest przedrukiem edycji Cocktail Games) kart wielokolorowych jest tylko 5.
Orientujecie się może, jak dużą różnicę to robi w grze, poza tym, że 5 a nie 10 kart utrudnia sprawę? :)

Czy miał ktoś może obie te edycje w ręku? Jak (poza wielkością i kształtem kart) różnią się wykonaniem? Te w metalowym pudełku są sztywniejsze czy nie ma między nimi różnicy?
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: bazyn »

maciejo pisze:Hanabi - Spiel des Jahres 2013 - to już są naprawdę jakieś jaja :lol:
Ta "nagroda" już od kilku lat to jakieś nieporozumienie (wyjątek - Dominion) ale teraz to już przegieli,z resztą całe niemcy schodzą na psy więc nie dziwota :wink:

Rzeczywiście, gra jest mniej rodzinna niż bym się spodziewał po tej nagrodzie.

A tak na serio, jeżeli oczekujesz, że SdJ będzie przyznawane jako rekomendacja dla ludzi z dużym doświadczeniem planszówkowym to rzeczywiście zachodzi jakieś nieporozumienie. Hanabi jest świetną grą, ja się cieszę, że zostanie teraz spopularyzowana wśród.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: idha »

najata pisze:W edycji niemieckiej (AbacusSpiele) kart jest 60: 50 fajerwerków w 5 kolorach oraz 10 wielokolorowych. W edycji polskiej (która jest przedrukiem edycji Cocktail Games) kart wielokolorowych jest tylko 5.
Orientujecie się może, jak dużą różnicę to robi w grze, poza tym, że 5 a nie 10 kart utrudnia sprawę?
W edycji niemieckiej wersja "zaawansowana" ma nieco inne zasady - są 2 możliwości użycia kart z wielokolorowymi fajerwerkami:

1) jako szósty kolor (tak jak w wersji dostępnej w języku polskim)
2) jako kolor "kameleon" ;) (podając informacje o jakimkolwiek kolorze, np. niebieskim, jeśli gracz ma na ręku również kartę z wielokolorowymi fajerwerkami, musimy ją wskazać również jako niebieską; jeśli następnie podpowiadamy graczowi o kolejnym kolorze, np. żółtym, wcześniej wskazaną kartę z wielokolorowymi fajerwerkami musimy również określić jako żółtą, przy czym karta z wielokolorowymi fajerwerkami nie jest "jokerem" - zagranie wielokolorowej trójki na stos żółtych kart jest błędem; nie można informować wprost, że dana karta jest wielokolorowa)
nataja pisze:Czy miał ktoś może obie te edycje w ręku? Jak (poza wielkością i kształtem kart) różnią się wykonaniem? Te w metalowym pudełku są sztywniejsze czy nie ma między nimi różnicy?
Te w metalowym pudełku mają ładniejsze fajerwerki. I na tym moim zdaniem kończą się pozytywne strony Hanabi w wersji Cocktail Games. Karty są wprawdzie sztywniejsze niż w wersji Abacusspiele, ale to bardzo utrudnia tradycyjne tasowanie kart, co akurat w tej grze jest ważne (żeby porządnie potasować karty muszę de facto rozłożyć je na 5-6 stosików, a potem złożyć ponownie, co jest strasznie uciążliwe). Ponadto kolory cyfr w wersji w metalowym pudełku są znacznie ciemniejsze - przy kiepskim świetle zielony i niebieski można odróżnić jedynie po symbolu fajerwerku danego koloru, znajdującego się pod cyfrą (który nota bene jest bardzo mały). Cyfry są również znacznie mniejsze niż w wydaniu od AS - przy kiepskim świetle albo znacznym oddaleniu od siebie graczy (np. przy dużym stole) pojawiają się kolejne problemy z widocznością. Metalowe pudełko jest tak zaprojektowane, że karty wraz ze znacznikami ledwo się mieszczą i podczas wyciągania elementów trzeba uważać, żeby znaczniki nie potoczyły się nam na podłogę. Wydanie od AS w pudełku ma sporo wolnego miejsca i można np. bez problemu włożyć znaczniki do woreczka, żeby się nie pogubiły. Karty po włożeniu ich w dopasowane koszulki (np. Mayday Games) nadal bez problemu mieszczą się do pudełka! (tak, znam osobę, która tak często grała w Hanabi, że postanowiła swój egzemplarz "zakoszulkować"). Poza tym grając w Hanabi lubię sobie zaznaczać karty, o których już coś wiem - często robię to np. odwracając je do góry nogami albo bokiem. Przy kwadratowych kartach liczba możliwości oznaczania kart jest ograniczona, poza tym - z racji ich wielkości - trzyma się je niewygodnie. Podsumowując krótko - wersja z metalowym pudełkiem jest ładna, wersja od AS jest praktyczna :) Osobiście wolę wersję od AS i tę też posiadam.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Senthe »

maciejo pisze:Hanabi - Spiel des Jahres 2013 - to już są naprawdę jakieś jaja :lol:
Ta "nagroda" już od kilku lat to jakieś nieporozumienie (wyjątek - Dominion) ale teraz to już przegieli,z resztą całe niemcy schodzą na psy więc nie dziwota :wink:
Ode mnie +1.

Chociażby dlatego, że ta gra ma bardzo podstawowy problem: wymaga od graczy dużej dyscypliny, co rzadko sensownie działa. Już z tego podwodu nie uznałabym jej za zupełnie dobrą grę (bo co to za rozrywka, jeśli niektórzy się przy czymś takim tylko męczą).
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Misio205 »

A ja mam takie nietypowe pytanie. Czy mając tylko instrukcję do tej gry jestem w stanie zagrać nią zwykłą talią kart? Bo szczerze powiem, że takie np. "palce w pralce" to zbędny wydatek kiedy ma się instrukcję i ekipę do samodzielnego wymyślania gestów :)

A co do tej gry to taki rummikub tylko na kooperacyjnych zasadach i cena w stosunku do ilości elementów to jakieś nieporozumienie moim zdaniem :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Tycjan »

Misio205 pisze:A co do tej gry to taki rummikub tylko na kooperacyjnych zasadach i cena w stosunku do ilości elementów to jakieś nieporozumienie moim zdaniem :)
Jeżeli w Rummikuba grasz tak, że nie widzisz swoich kafli, a wybór co dołożyć zależy od decyzji współgrających to tak, masz rację Hanabi to "rummikub tylko na kooperacyjnych zasadach" ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: najata »

idha pisze:(...) Podsumowując krótko - wersja z metalowym pudełkiem jest ładna, wersja od AS jest praktyczna :) Osobiście wolę wersję od AS i tę też posiadam.
Dzięki wielkie :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Merry »

Odkryłam Hanabi jakiś czas temu i się zakochałam, uzależniłam natychmiast.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: macike »

Merry pisze:Odkryłam Hanabi jakiś czas temu i się zakochałam, uzależniłam natychmiast.
Pozostaje mi pozostać współuzależnionym cichym wielbicielem. 8)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: Merry »

Macike, miniPionek juz we wrzesniu. Wytrzymaj!;-)
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: jules »

Zachęcam do obejrzenia recenzji wideo:
http://youtu.be/USeP4auuM6A
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: szmajchel »

Jak ta gra sprawuje się na 2 osoby?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: mig »

szmajchel pisze:Jak ta gra sprawuje się na 2 osoby?
imho bardzo słabo. Jeśli ma to być podstawowy tryb gry to nie warto.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: szmajchel »

Planuje grać tylko we 2 osoby, na BGG wariant dla 2 graczy jest niby recommended
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Hanabi - Antoine Bauza

Post autor: WRS »

szmajchel pisze:Jak ta gra sprawuje się na 2 osoby?
Wg mnie najlepiej.

Po prostu zależy od tego czego oczekujesz od gry.
We dwie osoby jest okazja do kapitalnego połączenia zaufania z inteligencją i intuicją graczy.
W większym składzie bywa, że mieszają się style grania.
Ktoś się zagapi. Ktoś inny uzna, że zdążymy...

A we dwie osoby od początku do końca wiadomo, że nie ma "miętkiej gry".
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ