Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: litk »

Nie oczekiwałbym żadnego Big Boxa do Robinsona w najbliższym czasie. Zapowiedziany Box do Osadników będzie miał premierę na jesieni.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:15 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

PanFantomas pisze: 27 mar 2019, 14:05 Witam. Mam szybkie pytanie dotyczące dodatku "HMS Beagle", który właśnie kupiłem. Na 3 stronie instrukcji są opisane zasady dotyczące odległości na wyspie. Czy różnią się one czymś od tych z podstawki? Jeśli nie, to po co w instrukcji do dodatku opisywać po raz drugi to, co było już wyjaśnione w podstawce? Dzięki i pozdrawiam!
Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że Beagle został wydany w 2013 roku. Wtedy jeszcze nie było Robinsona w edycji Gra Roku - z obszerną i zrozumiałą instrukcją. Może właśnie dlatego w instrukcji z dodatku pojawiła się ta informacja żeby uściślić i wyjaśnić zasady, które we wczesnych wydaniach Robinsona były przedstawione w dość trudny do ogarnięcia sposób.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:15 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 441 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: ponika »

Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Kin@a »

Jutro chyba się rozpoczyna przedsprzedaż? Znana jest cena?
Mam nadzieję, że tekturowe elementy są dobrej jakości.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Obrazek

Robinson Crusoe: Opowieści Niesamowite - przedsprzedaż wystartowała!

Zapraszamy: https://mysterytales.portalgames.pl/pl/
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: YoYo »

Pozycja obowiazkowa :wink: .
Ps. w Trzewikach bestii :lol: .
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Largo »

Myślicie, że warto kupić w przedsprzedaży drożej z tymi gratisami, czy lepiej się wstrzymać? Napalony na to jestem jak szczerbaty na suchary, ale staram się zachować resztki zdrowego rozsądku :-P
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: YoYo »

Largo pisze: 29 mar 2019, 18:23 Myślicie, że warto kupić w przedsprzedaży drożej z tymi gratisami, czy lepiej się wstrzymać? Napalony na to jestem jak szczerbaty na suchary, ale staram się zachować resztki zdrowego rozsądku :-P
Warto i nie warto. Widzę, że pojawiła się w przedsprzedaży i w już w sklepach netowych. Różnice to około 50zł. Portalowe przedsprzedaże to bardziej "wersje kolekcjonerskie", więc jak jesteś napalony jak szczerbaty to pewnie brać taką. :).
Pewnie te rzeczy będzie można będzie później kupić (być może) ale wtedy może wyjść sumując więcej.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Furan »

Zacząłem przeglądać instrukcję i wygląda to.... łojej, jak nieprzyjazna ściana tekstu.
I powinienem odpocząć, bo zamiast 5 Kart Lokacji Leża, przeczytałem 5 Kart Lokacji Jeża i nie mogłem się nadziwić kto wpadł na pomysł demonicznego domowego przedszkola (dokąd tupta nocą jeż...). :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Wydawało mi się, że ten dodatek będzie w takim pudełku jak pierwszy (książkowy). Przynajmniej wcześniej takiego reklamowali...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

MrAtrion pisze: 29 mar 2019, 22:17Wydawało mi się, że ten dodatek będzie w takim pudełku jak pierwszy (książkowy). Przynajmniej wcześniej takiego reklamowali...
Kiedyś taki był plan, ale w tzw. międzyczasie Trzewik spiknął się z Vincentem i... ;)
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: KonradT »

Tak go reklamowali w 2015. W zeszłym roku wyszło, że dodatek będzie miał za dużo zawartości na taki wymiar pudełka.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MiXB »

Pojawiają się pierwsze unboxingi. Gdyby kogoś interesowało to zamieszczam jeden wersji angielskiej od Vitruvian Gamer, głównie dlatego, że był jednym z proof-readers. Jak będzie jakiś błąd w tekście to możecie zwalić to na niego :lol:
Awatar użytkownika
muj_rzłuf
Posty: 25
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: muj_rzłuf »

Przejrzałem wczoraj instrukcję Opowieści Niesamowitych i jak się doczytałem nie będzie to dodatek, rozszerzenie, owe też nie wzbogacą rozgrywki w grę podstawową jak stoi na pudełku. Przynajmniej nie tak jak ja to rozumie i już uzasadniam.

Dostając dodatek HMS Beagle mam w ręce kampanię (osobne znaczniki przygody, scenariusze ze spójną opowieścią itp.), a prócz tego mam wspólne komponenty, które mogę wykorzystać w podstawowym Robinsonie nie grając kampanii (karta misjonarza, dodatkowi załoganci, karty wydarzeń itp.) W HMS Bealge też gram, lub mogę grać postaciami z podstawki. Wszystko jakby się łączy i nakłada.

Dostając Opowieści mam kampanię, która ma duży scenariusz podzielony w części. Ale gra jakby tylko implementuje zasady Robinsona dodając kolejne na swoje potrzeby, nie uzupełniając podstawki. Dlaczego? Jak czytam w instrukcji lepiej odrzucić z Robinsona wszystkie dodatki, by osiągnąć lepszy balans. Z HMS Beagle żegnam się z misjonarzem, wspólnymi kartami wydarzeń, załogantami; oraz z innymi minidodatkiami, które kupiłem. (u mnie: załoganci I, ogródek, obóz, rozszerzenie talii bestii, wydarzeń, skarbów i znacznikami odkryć.) Grając w Opowieści… lepiej dla Gry, bym schował to wszystko do pudełka i na chwilę zapomniał. To nie wszystko, muszę też odrzucić postacie i wydarzenia z Robinsona, bo w Opowieściach dostaję nowe postacie i pomocników (dawnych załogantów), oraz nowe talie wydarzeń, eksploracji, budowy, zbierania i nie łączę ich z taliami z Robinsona - mam więc jakby nową grę, zbudowaną na starym Robinsonie.

Ciekawe, bo to samo dzieje się również w oferowanym Opowieściami trybie horror, w którym możemy zagrać każdy scenariusz z podstawki, ale z pierwotnego Robinsona nie wchodzi wiele więcej (na początku m.in. karty pomysłów, które jako 9 podstawowych rozkłada się na planszy – w kampanii w pierwszym scenariuszu się je zdobywa na dalszą rozgrywkę)

Dlatego Opowieści… wg mnie nie są rozszerzeniem, dodatkiem, ani komponenty z Opowieści nie wzbogacą (uzupełnią) rozgrywki podstawowej, tylko w większości je zamienią. Znaczy to, że z Robinsona zostaje mniej, niż więcej bo większość talii i wszystkie postacie idą Opowieściami… Wiadomo mamy planszę itd... ale dla mnie te elementy nie budują scenariusza - atmosfery gry, tak jak talie (również dodatki)

Teraz przed rozpoczęciem rozgrywki trzeba się będzie zastanowić, czy gramy Robinsona (również z posiadanymi dodatkami) czy gramy Opowieści…

Czy do dobrze, czy nie? Możliwe, że w tym temacie rozpocznie się jakaś szersza dyskusja.
Osobiście jako fan Robinsona, Opowieści… już w ciemno zamówiłem w przedsprzedaży ale z przyczyn oczywistych sam jeszcze nie wiem, którą tych gier będę rozkładał częściej.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Sensowne połączenie podstawki, Beagle'a i Opowieści przypominałoby kwadraturę koła i niosłoby ze sobą sporo ograniczeń mechanicznych i fabularnych. Trzewik miał ambicje zaprojektować coś świeżego - dodatek, który jest znacznie mocniej nasączony historiami niesamowitymi niż podstawka. Siłą rzeczy część elementów trzeba było wymienić/zindywidualizować, by rozgrywka nie przypominała zbytnio normalnego RC. Krótko mówiąc Opowieści to niemal nowa gra na "silniku" Robinsona, ale mimo wszystko dodająca trochę stuffu, który można wykorzystać w gołej podstawce. Ja tam się cieszę. :) Jedyny minus to wyłowienie dodatkowych kart Bestii kupionych na jakimś konwencie.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Czy faktycznie kilka dodatkowych kart bestii czy żetonów znalezisk zepsuje balans?
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: JimmyPL »

Tak czytalem instrukcje i naklejki na kości... Serio za tą cenę nie dałoby się dołożyć kości? Trochę szkoda bo potem grając w podstawkę naklejka już będzie... Ale to takie małe marudzenie ostatnio Portal mnie rozpiescil za bardzo jakością hehe
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: aeiou871 »

JimmyPL pisze: 31 mar 2019, 18:28 Tak czytalem instrukcje i naklejki na kości... Serio za tą cenę nie dałoby się dołożyć kości? Trochę szkoda bo potem grając w podstawkę naklejka już będzie... Ale to takie małe marudzenie ostatnio Portal mnie rozpiescil za bardzo jakością hehe
Rzeczywiście, kwestia kości naprawdę słaba. Cytując instrukcję: "W przyszłości, jeżeli zdecydujecie się na rozgrywkę bez użycia tego dodatku, zgodnie z podstawowymi zasadami, traktujcie ściankę z naklejką tak, jakby była pusta." Dodatek nie jest standalone, kosztuje ok. 100 złotych - za tyle można było dorwać podstawkę na wyprzedażach.
Rozumiem ogromny nakład pracy, nowe scenariusze, mechaniki, karty ale nie chcę być zmuszony do modyfikacji kości z podstawki, po to, żeby potem udawać, że oklejona ścianka jest pusta. Stanie się to tym bardziej uciążliwe przy wprowadzaniu nowych graczy: "no, tutaj Ci wypadła niepoczytalność, ale nie przejmuj się tym, tak naprawdę ta ścianka jest pusta". Kiepsko, Portalu, kiepsko...
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: KrzysiekL »

Panowie, naklejki są po to, żeby chętniej kupować nowe, a nie używane. Bardzo sprytne zagranie i spina się z tym, co mówi Trzewik o rynku wtórnym.
Nie miałem zamiaru sprzedawać, ale powiało taniochą i szkoda będzie patrzeć na wyblaknięte naklejki za jakiś czas (a moja grupa gra w Robinsona tak raz na dwa tygodnie). Mogliby w przedsprzedaży albo za kilka zł dorzucić kostki (chociaż niesmak pozostanie mimo wielkiej sympatii do Trzewików). Fajnie byłoby jakby jednak walka z rynkiem wtórnym nie odbijała się na klientach. ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Dodatkowe kości wiązałyby się z podniesieniem ceny dodatku. Nie wiem, o ile, ale przypuszczam, że przy obecnym nakładzie co najmniej 15 zł. Jeśli to dla Ciebie takie ważne, to daj znać Trzewikowi. Jeśli takich głosów będzie więcej, to może wyprodukują odpowiednie kostki, które będzie można kupić w sklepiku Portalu.

Co do blaknących naklejek to jest jeszcze jedna opcja - samoróbka. Można sporządzić wektorowy projekt i oddać go firmie dysponującej ploterem laserowym, który Ci pięknie wygraweruje kosteczki.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Jeszcze co prawda tego dodatku nie mam, ale na pewno nabędę i wtedy trzeba będzie zainwestować w taki drugi, customowy zestaw kości. Sorry, ale nie wyobrażam sobie grania kośćmi z naklejkami w podstawkę. Też uważam to za słaby ruch Portalu, tekst "traktujcie ściankę z naklejką tak, jakby była pusta" uznałbym za żart na 1 kwietnia, gdyby nie fakt, że został napisany wcześniej...
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Sarseth »

Spoko, dadzą możliwośc kupna tych kości na pewno w tych swoich sprzedażach, tak jak sprzedają pionki i naklejki ;)
Też mi mina zrzedła :(
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: michalp »

I zapowiedz nowej "Robinsonowatej" gry: https://portalgames.pl/pl/zaginiona-tas ... d-portalu/ ciekawe co z tego wyjdzie. W sumie mogl by to byc dodatek a nie samodzielna gra.
ODPOWIEDZ