Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Sekator »

Czy ktoś już pograł w dodatek i ma na jego temat jakąś opinię? Poza aferą kostkową jeśli można :D
Lambrso
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2006, 08:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Lambrso »

Sekator pisze: 08 maja 2019, 18:55 Czy ktoś już pograł w dodatek i ma na jego temat jakąś opinię? Poza aferą kostkową jeśli można :D
Jestem po dwóch scenariuszach i w sumie czterech grach w ten dodatek (Zaginione Miasto Z).
Przed zakupem wspomnianego dodatku, oglądnąłem film traktujący o pułkowniku Percy Fawcett, poniżej link do materiale o filmie:

https://www.filmweb.pl/film/Zaginione+m ... 016-478112

Aktualnie film jest dostępny na pewnej popularnej platformie na N.

Z dostępnych mini scenariuszy do Robinsona, najbardziej spodobał mi się "Śladami Doktora Livingstona", dzięki dołożonej gazecie z paragrafami, rozgrywka przedstawiała przed nami ciekawą opowieść, przez co gra stała się jeszcze bardziej przygodowa i książkowa.

https://portalgames.pl/sklep/pl/robinso ... 161.p.html

Przedstawione rozwiązanie bardzo mi i moim graczom się spodobało.

Opowieści Niesamowite a dokładnie 5 scenariuszowa kampania, kontynuuje to rozwiązanie, rozbudowując opowieść, dzięki większej ilości paragrafów (dołączona książeczkę z paragrafami, które odczytujemy w trakcie odkrywania śladów pułkownika a później tytułowego miasta Z) a także specjalnie stworzonym kartom wydarzeń.
Karty te, są dedykowane do kampanii i w każdym z scenariuszu są inne.

Zmienił się także dobór dostępnych postaci, teraz mamy je zupełnie inne, a dzięki temu, iż dowodzimy wyprawą, grupa w grze solo lub kilku osobowej liczy dziewięć osób.
Żeby powiedzieć więcej trzeba by był skończyć całość oraz zdradzić fabułę.

Ze swojej strony polecam osobą lubiącym klimat opowieści oraz podstawowego Robinsona.
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

Czy oprócz znanych mi kart: pies lowczy i luneta zludnych nadziei istnieja jeszcze jakieś karty promocyjne niedostępne na te chwile w sklepie portalu? Widziałem kiedyś jakąś kartę z kafelkiem wulkanu, ale nie pamiętam za bardzo co to było. Będę wdzięczny za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: playerator »

Eskimos pisze: 09 cze 2019, 16:38 Czy oprócz znanych mi kart: pies lowczy i luneta zludnych nadziei istnieja jeszcze jakieś karty promocyjne niedostępne na te chwile w sklepie portalu? Widziałem kiedyś jakąś kartę z kafelkiem wulkanu, ale nie pamiętam za bardzo co to było. Będę wdzięczny za odpowiedzi :)
klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Kafel wulkanu jest mniejszy niż w starszych polskich wersjach, tzn., że w nowej edycji zmniejszono kafle terenu?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: predki »

Lothrain pisze: 10 cze 2019, 12:02 Kafel wulkanu jest mniejszy niż w starszych polskich wersjach, tzn., że w nowej edycji zmniejszono kafle terenu?
W instrukcji stoi tak:
Po ułożeniu kafelka nr 8 stroną Wulkanu do góry należy umieścić na nim kafel mini-dodatku.
Może dlatego kafelek jest mniejszy.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: hsiale »

Pudło od Opowieści Niesamowitych ma ten sam rozmiar, co pudło od podstawki. Czy ktoś już wymyślił fajne ułożenie elementów podstawki, Beagle, ON + przeróżnych małych dodatków w dwóch pudłach, obu wyposażonych w organizer?
J821
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2016, 14:48
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: J821 »

Mam do oddania dodatkowy scenariusz oraz dwa unikalne komponenty niedostępne w podstawowej wersji gry: żeton rumu oraz karta psa łowczego.
Oddam za darmo kolekcjonerowi tegoż tytułu. <JUŻ ODDANE>
Obrazek
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

Jak uważacie, warto koszulkować karty do Robinsona? Wydają się jakościowo dosyć dobre, dlatego nie wiem czy ma to jakiś sens.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: p_olo86 »

Eskimos pisze: 15 cze 2019, 12:21 Jak uważacie, warto koszulkować karty do Robinsona? Wydają się jakościowo dosyć dobre, dlatego nie wiem czy ma to jakiś sens.
Warto, szczególnie karty wydarzeń i przygód w które często coś wtasowujesz. Karty mają ciemne rewers i na krawędziach dosyć szybko widać na nich efekty tasowania.
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Zgadzam się. Poza tym łatwiej się tasuje karty (fajnie się wślizgują między siebie :) )
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

VVilku pisze: 05 lip 2019, 11:05 p.s. Ostatnio Portal zalicza wtopę za wtopą (przynajmniej dla mnie) - Inis, dodatek do Inis, Opowieści Niesamowite itd. Oby tak dalej. :/
Wyjaśnij proszę wtopę z Opowieściami Niesamowitymi (to nie jest żaden atak, naprawdę jestem ciekawy).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

Breżniew pisze: 05 lip 2019, 11:16
VVilku pisze: 05 lip 2019, 11:05 p.s. Ostatnio Portal zalicza wtopę za wtopą (przynajmniej dla mnie) - Inis, dodatek do Inis, Opowieści Niesamowite itd. Oby tak dalej. :/
Wyjaśnij proszę wtopę z Opowieściami Niesamowitymi (to nie jest żaden atak, naprawdę jestem ciekawy).
Domyślam się, że mowa o naklejkach na kostki, zamiast nowych kostek.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

pan_satyros pisze: 05 lip 2019, 14:48 Domyślam się, że mowa o naklejkach na kostki, zamiast nowych kostek.
Aaa ok, faktycznie było coś takiego. Mnie to w sumie w ogóle nie ruszyło i może dlatego początkowo nie skojarzyłem.
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Dobra recka, ale ja pasuję. "Jednorazowa" kampania i wciskanie mitycznego aspektu w każdy scenariusz jest takie sobie. Czytałem też, że powinno się wyrzucić wszystkie karty z mini dodatków aby był balans tego wyższego poziomu trudności. Nie po to je kupowałem.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MiXB »

MrAtrion pisze: 08 lip 2019, 09:01 Dobra recka, ale ja pasuję. "Jednorazowa" kampania i wciskanie mitycznego aspektu w każdy scenariusz jest takie sobie. Czytałem też, że powinno się wyrzucić wszystkie karty z mini dodatków aby był balans tego wyższego poziomu trudności. Nie po to je kupowałem.
W jakim sensie jednorazowa? W stylu Legacy czy po prostu nie ma sensu grać to drugi raz?
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Wg recenzji mocno fabularna jest i grając drugi raz już sporo traci w tym aspekcie. Pozostaje chyba tylko granie na lepszy wynik czy po prostu lepiej przejść. A ja jeszcze nie wszystkie scenariusze ograłem z podstawki + HMS dodatek :D Wolałbym jakiś mini-dodatek kart do akcji budowy/eksploracji/zbierania.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

Kampania jest "tematycznie jednorazowa", gdyż zawiera książkę skryptów - niewielką książkę, trzeba dodać. A i wiele decyzji, wpływających na ułatwienie lub utrudnienie gry, polega na wyborze jednego z tych skryptów. Znające je i wiedząc, co czeka nas za rogiem lub w kolejnej misji nieco burzymy sobie poziom trudności.

Nie jest to oczywiście jednorazowość na poziomie Time Stories, bo dziennik to tylko część przygody, ale też zdecydowanie mniej tu miejsca na powtórki niż w HMS.

Ten dodatek ma bardzo dobrze określoną grupę odbiorców. Celuje w fanów klimatu, którym wzrost losowości i częściowa jednorazowość nie będą przeszkadzać.

I tak, zgadza się - tryb horroru najlepiej działa z gołą podstawką, co nas akurat nie dziwi i nie oburza, bo już niektóre zestawienia samych promo były przegięte czasami ;)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: litk »

Nie wiecie gdzie można by dostać promoskę Hunting Dog?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

litk pisze: 09 sie 2019, 11:56 Nie wiecie gdzie można by dostać promoskę Hunting Dog?
Zazwyczaj, gdy zamawiałem z Portalu coś do Robinsona, to dostawałem gratis tą promoskę. Miałem chyba z trzy, Dwie rozdałem - została mi jedna.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: playerator »

litk pisze: 09 sie 2019, 11:56 Nie wiecie gdzie można by dostać promoskę Hunting Dog?
Jak pisze Breżniew. Przy okazji jakiegoś zamówienia ze sklepu Portalu, zadzwoń i zapytaj. Jeśli mają, to pewnie dorzucą. Tak zdobyłem Psa Łowczego, chociaż karty nie było w sklepie.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: arqueek »

Pytanie do posiadaczy insertu Folder Space. Czy ktoś rozwiązał krzyżówkę, jak włożyć elementy do środka? Za żadne skarby nie mogę tego sensownie zmieścić. Zdjęcia z oficjalnej strony są jakieś lewe - u mnie nie ma szans tego tak poukładać. Kart jest o wiele za dużo, nie mieszczą sie. Będę wdzięczny za jakieś zdjęcia, wskazówki.
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Ja nie mam z tym problemu. Mam większość mini dodatków, ale nie w koszulkach. Może to jest problemem?
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Endrju87 »

Ja w organizerze pomieściłem podstawkę + dodatek tajemnicze opowieści
ODPOWIEDZ