Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Domeru »

MiXB pisze: 22 sie 2019, 16:23Ale za 159 zł SCD, co jest prawie równowartością podstawki, być zmuszonym do zaklejania kości to komedia.
Ja właśnie dlatego sobie ten dodatek odpuściłem. A jeśli jeszcze będą sprzedawać oddzielnie kości służące do naprawienia syfu, który wyprodukowali, to ta komedia będzie już bardzo smutna...
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Mam wrażenie, że od pewnego czasu Portal poleciał w dół z jakością komponentów i generalnie tego, co znajduje się w pudełku. Dodatek do Detektywa można było jeszcze obronić tym, że to tytuł jednorazowy (ale i tak wiele osób zwróciło uwagę na stosunek ceny do jakości komponentów), ale faktem jest że jakość komponentów w dodatku nijak się miała do jakości komponentów z podstawki. Potem pojawiła się kwestia naklejania na kostki w Opowieściach niesamowitych, zamiast dorzucić po prostu nowe kostki (np. z klimatycznymi symbolami pasującymi do Opowieści niesamowitych), choć cena dodatku do niskich nie należy. Do tego też fatalna jakość komponentów w "Podwodnych miastach", ale tutaj akurat wina leży chyba jednak na oryginalnym wydawcy. Nawet w dobrze wykonanych Królestwach Północy instrukcja jest wydrukowana na gorzej jakości papierze niż w Osadnikach (zwrócili na to uwagę panowie z Geek Factor w recenzji).

Są to czasami mniejsze, czasami większe rzeczy, ale jednak zwracają one uwagę i wpływają jednak na odbiór gry. To nie przypadek, że ludzie zachwycają się jakością kart i papieru instrukcji w "Na skrzydłach" (czy innych grach SMG). Jakość ma ogromne znaczenie dla coraz większej liczby graczy (osobiście wolę dopłacić 10-20zł do gry i mieć ją w super jakości niż mieć planszetki cienkie jak papier, ale w tańszej grze), szkoda że Portal zmierza w drugim kierunku.
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: toblakai »

EsperanzaDMV pisze: 23 sie 2019, 12:03Nawet w dobrze wykonanych Królestwach Północy instrukcja jest wydrukowana na gorzej jakości papierze niż w Osadnikach (zwrócili na to uwagę panowie z Geek Factor w recenzji).
To nie jest gorszej jakości papier tylko po prostu inny - Trzewik w jednym ze swoich vlogów o historii Portalu mówił, że to jest papier który on osobiście preferuje przy wydrukach (przynajmniej mam nadzieję, że to o ten papier chodziło, jeżeli ktoś lepiej to pamięta to proszę mnie poprawić). Temat zostal poruszony przy okazji innego projetku z przeszłości.

Ja uważam, że ten 'standardowy' papier jaki jest używany przy instrukcjach jest fajny bo jest bardziej śliski i mniej podatny na zabrudzenia, ale jeżeli chodzi o odczucia wizualno-dotykowe preferuje ten zastosowany w Królestwach Północy.

Ot, kwestia tego kto co woli.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2019, 13:02 przez toblakai, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: japanczyk »

toblakai pisze: 23 sie 2019, 12:51 Temat zostal poruszony przy okazji innego projetku z przeszłości. Ten 'standardowy' papier jaki jest używany przy instrukcjach jest fajny bo jest bardziej śliski i mniej podatny na zabrudzenia, ale jeżeli chodzi o odczucia wizualno-dotykowe preferuje ten zastosowany w Królestwach Północy.

Ot, kwestia tego kto co woli.
Ale dla kogo on te gry robi - dla siebie czy dla innych? :D
Komponenty w nowych grach sa odczuwalnie gorsze i ludzie kupujacy gry wydawnictwa zauwazaja roznice ;-)
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: toblakai »

To mogło nie być takie oczywiste z mojego posta, ale komentarz o odczuciach wizualno-dotykowych dotyczył moich preferencji - nie Trzewika. Wyedytowałem dla jasności.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: ArnhemHorror »

japanczyk pisze: 23 sie 2019, 12:53 Komponenty w nowych grach sa odczuwalnie gorsze i ludzie kupujacy gry wydawnictwa zauwazaja roznice ;-)
Na pewno wszyscy ludzie? ;) Wszystkich najnowszych gier Portalu oczywiście nie mam, Opowieści Niesamowite wciąż nierozpakowane, ale sam uważam że poziom wykonania Królestw Północy jest wysoki i na pewno nie niższy niż przy pierwszych Osadnikach (ta wypraska!). I wolę taki papier w instrukcji, niż jakiś błyszczący, na którym po byle dotknięciu zostają ślady palców. A to co Portal zrobił z planszetkami graczy w Monolith Arena, to mistrzostwo świata. Ja bym tak nie generalizował jak wyżej.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: japanczyk »

wilecki pisze: 23 sie 2019, 13:29 Na pewno wszyscy ludzie? ;) Wszystkich najnowszych gier Portalu oczywiście nie mam, Opowieści Niesamowite wciąż nierozpakowane, ale sam uważam że poziom wykonania Królestw Północy jest wysoki i na pewno nie niższy niż przy pierwszych Osadnikach (ta wypraska!). I wolę taki papier w instrukcji, niż jakiś błyszczący, na którym po byle dotknięciu zostają ślady palców. A to co Portal zrobił z planszetkami graczy w Monolith Arena, to mistrzostwo świata. Ja bym tak nie generalizował jak wyżej.
Ok, masz rację, mea culpa. Nie mam wszytskich gier Portalu (np. Monolith), ani we wszytskie nie grałem, więc rzeczywiscie to troche daleko idaca generalizacja :)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MiXB »

Rodzaj papieru to można zawsze obronić, ale za naklejki na kości w dodatku SCD 159 zł, gdzie jeszcze pudełko mogłoby być spokojnie o połowę mniejsze, bo i tak "wypełniacz" zajmuje dwie-trzecie objętości jak nie więcej czy tekturowe znaczniki (o których mowa będzie jeszcze niżej) to sorry, ale nie.

W tej cenie, albo i niższej to ja mogę mieć pełnoprawne gry w doskonałej jakości, których nie muszę się "wstydzić", bo jak mam wyjaśnić nowemu graczowi w sensowny sposób, że gra, którą kosztowała dużo ponad stówę ma naklejki na kości i zawartość pudełka, które zmieściłoby się w pudełku od "Wyprawy HMS Beagle" upchane w takiej cegle bez powodu? Jeszcze gdyby tam była jakaś wypraska na elementy skoro i tak tam tyle pustego, jak w takim Brzdęku to by można by było dywagować, ale w tej cenie toć to kpina. Dodatek zahacza cenowo o wyższą klasę średnią (około 200 złotych), a wygląda jakby był wart przez połowę gdyby nie to "epickie pudło"...

I jeszcze Portal będzie nas doił, bo wyda kości w swoim sklepie za 20 złotych minimum (osobiście stawiam na 30 zł by SCD w sumie wyszło takie samo jak podstawki), bo już tam stoi zestaw o następującej zawartości:
- 3 scenariusze wydrukowane na klimatycznym papierze
- Karta zapisu gry wydrukowana na klimatycznym papierze
- Zestaw 20 naklejek postaci
- Zestaw 13 drewnianych elementów, którymi zastąpicie ich tekturowe odpowiedniki.
Czyli za 4 kartki "klimatycznego papieru" A4, 20 naklejek i trochę drewnianych znaczników płacimy bagatela 50 złotych. I o ile pal licho tą cenę z kosmosu tych pre-orderowych dodatków, bo to specyfika sklepiku Portalu itd., która była omawiana tysiące razy, ale ta świadomość, że te kostki, które powinny być standardem będzie trzeba dokupować za na pewno nie małe pieniądze już mnie doprowadza do szewskiej pasji.

Czy gry planszowe przechodzą na model gier cyfrowych, gdzie najpierw kupujesz wybrakowany produkt, a potem musisz dopłacać i dokupować "elementy poprawiające jakość rozgrywki" by w końcu mieć grę, którą powinieneś mieć po pierwszym zakupie?

Najlepsze jest to, że jak porównasz Opowieści Niesamowite ze wspomnianymi parę razy już Królestwami Północy, których SCD różni się o 10 złotych to widać jak na dłoni, że jedno było robione na poważnie, a drugie na totalny "odwal się, ludzie i tak kupią, bo to Robinson Crusoe". Po prostu nie potrafię inaczej na to patrzeć.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2318
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Galatolol »

toblakai pisze: 23 sie 2019, 12:51 To nie jest gorszej jakości papier tylko po prostu inny - Trzewik w jednym ze swoich vlogów o historii Portalu mówił, że to jest papier który on osobiście preferuje przy wydrukach (przynajmniej mam nadzieję, że to o ten papier chodziło, jeżeli ktoś lepiej to pamięta to proszę mnie poprawić). Temat zostal poruszony przy okazji innego projetku z przeszłości.
Jeśli myślimy o tym samym, to mówił o pierwszym i drugim druku Monastyru. Pierwszy na zwykłym, grubszym papierze – i to Trzewik woli – drugi na papierze kredowym.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: KrzysiekL »

MiXB pisze: 23 sie 2019, 13:37Najlepsze jest to, że jak porównasz Opowieści Niesamowite ze wspomnianymi parę razy już Królestwami Północy, których SCD różni się o 10 złotych to widać jak na dłoni, że jedno było robione na poważnie, a drugie na totalny "odwal się, ludzie i tak kupią, bo to Robinson Crusoe". Po prostu nie potrafię inaczej na to patrzeć.
Żeby być sprawiedliwym, porównaj też nakłady. :)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: AndreV »

BigBox nie w tym roku niestety..... :cry:
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

AndreV pisze: 02 wrz 2019, 20:41 BigBox nie w tym roku niestety..... :cry:
A co miałoby się znajdować w takim BigBoxie?
tommyray
Posty: 1301
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: tommyray »

Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 21:23
AndreV pisze: 02 wrz 2019, 20:41 BigBox nie w tym roku niestety..... :cry:
A co miałoby się znajdować w takim BigBoxie?
To samo co ma być w big boxie do Osadników - czyli nic, bo to jedynie będzie pudło do schowania wszystkich dodatków i wszystkich pierdółek związanych z grą a nie jakaś nowa edycja.
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

tommyray pisze: 02 wrz 2019, 21:47
Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 21:23
AndreV pisze: 02 wrz 2019, 20:41 BigBox nie w tym roku niestety..... :cry:
A co miałoby się znajdować w takim BigBoxie?
To samo co ma być w big boxie do Osadników - czyli nic, bo to jedynie będzie pudło do schowania wszystkich dodatków i wszystkich pierdółek związanych z grą a nie jakaś nowa edycja.
Ma to działac na zasadzie insertu czy po prostu wielkiego pustego pudła?
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Domeru »

Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 22:26 Ma to działac na zasadzie insertu czy po prostu wielkiego pustego pudła?
Ma to działać na zasadzie dojenia. :D
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: japanczyk »

Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 22:26
tommyray pisze: 02 wrz 2019, 21:47
Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 21:23

A co miałoby się znajdować w takim BigBoxie?
To samo co ma być w big boxie do Osadników - czyli nic, bo to jedynie będzie pudło do schowania wszystkich dodatków i wszystkich pierdółek związanych z grą a nie jakaś nowa edycja.
Ma to działac na zasadzie insertu czy po prostu wielkiego pustego pudła?
Wielkie puste pudło z insertem
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: arian »

Domeru pisze: 02 wrz 2019, 22:36
Eskimos pisze: 02 wrz 2019, 22:26 Ma to działac na zasadzie insertu czy po prostu wielkiego pustego pudła?
Ma to działać na zasadzie dojenia. :D
Jakby coś takiego wyszło do Posiadłości Szaleństwa to już bym zamawiał. Ale w Robinsonie nie ma chyba problemu z trzymaniem wszystkiego osobno, bo i tak trudno grać we wszystko naraz? Za to jakby Portal oferował same plastikowe Inserty do obecnych pudeł to bym się bardzo cieszył. :)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: kurdzio »

Czy ktoś ma jakieś wieści odnośnie aplikacji do Robinsona? Nie mogę doszukać się konkretnych informacji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Paskuder »

Tą zapowiedziana na kickstartera księga że scenariuszami to ma być coś zupełnie nowego czy po prostu zebrane do kupy wszystko co wyszło do tej pory?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: japanczyk »

Paskuder pisze: 29 sty 2020, 16:59 Tą zapowiedziana na kickstartera księga że scenariuszami to ma być coś zupełnie nowego czy po prostu zebrane do kupy wszystko co wyszło do tej pory?
Wydaje mi się, że na promo filmiku widać też nowe scenariusze.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

To chyba będzie i to i to. Plus pewnie z najnowszym dodatkiem. Ktoś go ograł już?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: krisow »

W wywiadzie z Geek Factor TV Trzewik powiedział, ze to ma być gruba i ładna księga. Podał też przykład scenariusza Rozbitkowie, który ma być w trzech wersjach (łatwy, średni i trudny). Będzie też konkurs na nowy scenariusz. Wnioskować więc należy, że będą scenariusze z podstawki, zapewne z modyfikacjami. Pewnie będą też nowe, ale nie mam pojęcia czy te fanowskie też. Może być problem, bo prawa autorskie itp.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Proszę państwa i jak najnowszy dodatek wypada? Cieszy oko, łechta korę mózgową, frustuje jak 3 misja na statku:)? I co tym razem portal spartolił :)?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Hm "Opowieści niesamowite" dostały właśnie nagrodę za najlepszy dodatek do gry w zeszłym roku zdaniem mediów w plebiscycie Board Times... chyba nie dostaje się nagrody tylko za ładną okładkę ;)
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Na YT prawie recenzji nie ma. HMS miał więcej. Ja zrezygnowałem. Kampania skryptowa jednorazowa i dodatkowe utrudnianie ze zmianą klimatu mi nie podeszło. Cz3kam na minidodatki i tą księgę scenariuszy jedynie.
ODPOWIEDZ