Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChlastBatem »

Znalazłem przypadkowo na bgg, jest to inny pies niż zawarty w podstawce. Ktoś wie gdzie takie sprzedawali bo na portalu ani śladu? Albo gdzie można zdobyć teraz?

Taki oto pieseł
Awatar użytkownika
MonsterCookie
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 2014, 11:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MonsterCookie »

To karta pieska rozdawanego na jednym z portalkonow jako promka, chyba nigdy nie był w normalnej sprzedaży.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andarist »

Odebralem w tym tyg przesyłkę z procesami od portalu i znalazłem w niej za darmo dwie lunety i tego psa
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

Andarist pisze:Odebrałem w tym tyg przesyłkę z procesami od portalu i znalazłem w niej za darmo dwie lunety i tego psa
Taa, Portal często dorzuca gratisy do zamówień. :D Ja już dostałem podkładkę Robinsona pod kubek i lunetę. Ale na razie żal mi łamać tej ostatniej. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Tego psa zwykle można dostać na konwentach, na ktorych jest Portal. Najwyżej przed konwentem napisz do nich maila.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senaszel »

Ale ten pies promo jest okropny. Totalne OP.
Wingmakers
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Nadis »

Cześć! Dzisiaj rozegraliśmy ze znajomymi drugą partię Robinsona, znów dostaliśmy mocno w tyłek, choć przetrwaliśmy dłużej niż za I razem. W planszówki już trochę gramy, także kooperacyjne i przyznaję, że zaczynamy się wkurzać zamiast ,,determinować". Graliśmy w I, teoretycznie najłatwiejszy scenariusz, z Piętaszkiem, psami, w trzy osoby. W momencie gdy po polowaniu spadło nam morale wszystko zaczęło się sypać, 10 dnia tryumfalnie zabił mnie śnieg... Gramy dość zachowawczo, raczej wysyłamy po dwa żetony a nie po jednym - czy może to nasz błąd? Planujemy spróbować takiej bardziej ryzykownej strategii, ale czy to coś pomoże? :d Mnie może losowość w kostkach aż tak nie przeszkadza, bo w końcu to wyspa, która chce nas zabić, ale znajomi zaczynają marudzić, że ,,głupia losowa gra"...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Nadis pisze:Cześć! Dzisiaj rozegraliśmy ze znajomymi drugą partię Robinsona, znów dostaliśmy mocno w tyłek, choć przetrwaliśmy dłużej niż za I razem. W planszówki już trochę gramy, także kooperacyjne i przyznaję, że zaczynamy się wkurzać zamiast ,,determinować". Graliśmy w I, teoretycznie najłatwiejszy scenariusz, z Piętaszkiem, psami, w trzy osoby. W momencie gdy po polowaniu spadło nam morale wszystko zaczęło się sypać, 10 dnia tryumfalnie zabił mnie śnieg... Gramy dość zachowawczo, raczej wysyłamy po dwa żetony a nie po jednym - czy może to nasz błąd? Planujemy spróbować takiej bardziej ryzykownej strategii, ale czy to coś pomoże? :d Mnie może losowość w kostkach aż tak nie przeszkadza, bo w końcu to wyspa, która chce nas zabić, ale znajomi zaczynają marudzić, że ,,głupia losowa gra"...

Tylko jedną kostkę wysyłąć na akcje:) Może nie będzie łatwiej, ale ciekawiej na pewno.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

wirusman pisze: Tylko jedną kostkę wysyłąć na akcje:) Może nie będzie łatwiej, ale ciekawiej na pewno.
No niestety - ta gra wymusza wysyłanie po jednym pionie na akcje, tak że dwa piony na raz należy traktować jako luksus, na który czasem można (a czasem trzeba) sobie pozwolić, ale który z pewnością nie jest regułą. Akcji jest zawsze za mało i trzeba je optymalizować, żeby próbować jakoś wygrać z losem. Gra jest losowa, ale z pewnością nie głupia - raczej demonicznie inteligentna ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Ja ogólnie mam zasadę - budowanie = 2 piony, reszta 1. Oczywiście czasami jakiś wyjątek się pojawi. Jeżeli graliście w pierwszy scenariusz z 3 dodatkowymi kartami i były problemy, to znak że musicie zoptymalizować swoją strategię. Nie chcę tutaj od razu pisać co należy kiedy robić (szczególnie w pierwszym scenariuszu), bo większa przyjemność jest z odkrycia tego samemu ;)

Daj znać jak pójdzie w kolejnej rozgrywce.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Trochę nie wierzę, że z psem i Piętaszkiem przegraliście. Gra jest trudna, ale nie aż tak. Podejrzewam, że zbytnio sobie utrudniliście sprawę. Albo zbyt często dostawaliście po ranie za brak schronienia.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Pan_K pisze:
wirusman pisze: Tylko jedną kostkę wysyłąć na akcje:) Może nie będzie łatwiej, ale ciekawiej na pewno.
Wyrutlaj sobie życiorys
Wyrutlaj?
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

powermilk pisze:Trochę nie wierzę, że z psem i Piętaszkiem przegraliście.
Psami (zwykły + łowczy) i Piętaszkiem. Pies łowczy to pion do polowania, daje +1 broni i -1 do obrażeń. Też mi ciężko w to uwierzyć, ale myślę że jest to możliwe. Pytanie ile razy poszli na polowanie z słabym poziomem broni ;)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kal-El83 »

powermilk pisze:Trochę nie wierzę, że z psem i Piętaszkiem przegraliście. Gra jest trudna, ale nie aż tak. Podejrzewam, że zbytnio sobie utrudniliście sprawę. Albo zbyt często dostawaliście po ranie za brak schronienia.
Kości mogą dużo napsuć, my (grając z żoną) mieliśmy w każdym możliwym rzucie po dwie chmury ... Skończyło się tak że żona uciekła z piętaszkiem :D (mimo że to i tak przegrana to takie zakonczenie brzmi dziwnie XD ) bo mnie w ostatniej rundzie przed ewakuacją dobiła rana brzucha (ostatni pkt zdrowia :) )
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

wirusman pisze: Wyrutlaj?
Tak kiedyś bodaj Rebel reklamował CV ;)
Ładne, nie :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Pan_K pisze:
wirusman pisze: Wyrutlaj?
Tak kiedyś bodaj Rebel reklamował CV ;)
Ładne, nie :)

:)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Nadis »

Było tak, jak ktoś już napisał, grało nam się dobrze, do momentu, gdy doszły trzy kości pogody - śnieżyce nas załatwiły na gładko, cały czas wypadały po dwie śnieżne chmury + przy eksploracji chyba trzy razy była akcja z pożogą, czyli traciliśmy źródło drewna/jedzenia. Spróbujemy z tym wysyłaniem po jednym pionie. W jakim sensie mogliśmy sobie za często odejmować rany za brak schronienia? Btw. schronienie wybudowaliśmy dość szybko, bo we wcześniejszej partii to tam mocno zaszkodziło, że z tym długo zwlekaliśmy. Na polowania szliśmy z niezłym poziomem broni, co z tego, skoro np. trafił nam się jaguar, gdzie bez leku postać dostała od razu dwie rany. Będziemy próbować dalej, mnie może by to aż tak nie frustrowało (nudzi mnie np. Pandemia, w którą wygrywamy już w sumie zawsze na każdym poziomie trudności) ale martwi mnie to, że towarzystwo się do mojej gry zniechęca :D

Jeszcze mam takie pytanie odnośnie kart wraku, bo szukaliśmy tego w instrukcji i niestety nie rozwiała ona naszych wątpliwości (a ten wątek liczy sobie tyle stron, że przy najszczerszych chęciach nie dam rady). W grze są trzy, w instrukcji jest napisane tylko o tym, że trzeba na początku gry wyłożyć skrzynię z jedzeniem. O tych kartach wraku jest napisane, że ,,są na początku gry". Czyli co, skrzynia z jedzeniem na planszę, a dwie pozostałe na górze stosu kart wydarzeń? Albo skrzynia z jedzeniem na planszę + jedna losowa z tych dwóch też na planszę w strefie zagrożeń? Czy to po prostu zależy od scenariusza...? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo może sobie dodatkowo utrudniliśmy także tym (dwie karty wraku po prostu odłożyliśmy do pudełka, chcieliśmy być fajni, ale nam nie wyszło :P).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Kartę wraku wybiera się jedną jako startową. Mozna wylosować, można wybrać świadomie. jak kto lubi. Po prostu skrzynia z jedzeniem jest najlepsza dla początkujących graczy - w zasadzie masz juz żarcie na starcie.

Co do grania 3 postaciami + Piętaszek + pies, to bardzo duży hadicap. Przy takiej liczbie żetonów warto grać "ryzykowniej". Nawet jeśli rzut kośćmi nie da sukcesu, to zyskujesz żetony determinacji, które pomagają przy innych akcjach. W dodatku część kart potrafi być bardzo pożyteczna i nieść ze sobą pewne profity.
Poza tym nie wiem jak u was przebiegała rozgrywka, ale często u początkujących graczy wychodzi nawyk odkrywania jak największego obszaru oraz zamiany jak największej liczby Pomysłów na Przedmioty (bo się pewnie przyda).
Warto zdobywać żetony wspierające eksplorację lub wytwarzanie przedmiotów. No i pilnowanie Morale oraz Pogody. W grach które z mym udziałem zakończyły się porażką, ilekroć zaczęło sypać się morale, to za chwilę zaczęło sie sypać wszystko inne.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Nadis »

DarkSide pisze:Kartę wraku wybiera się jedną jako startową. Mozna wylosować, można wybrać świadomie. jak kto lubi. Po prostu skrzynia z jedzeniem jest najlepsza dla początkujących graczy - w zasadzie masz juz żarcie na starcie.

Co do grania 3 postaciami + Piętaszek + pies, to bardzo duży hadicap. Przy takiej liczbie żetonów warto grać "ryzykowniej". Nawet jeśli rzut kośćmi nie da sukcesu, to zyskujesz żetony determinacji, które pomagają przy innych akcjach. W dodatku część kart potrafi być bardzo pożyteczna i nieść ze sobą pewne profity.
Poza tym nie wiem jak u was przebiegała rozgrywka, ale często u początkujących graczy wychodzi nawyk odkrywania jak największego obszaru oraz zamiany jak największej liczby Pomysłów na Przedmioty (bo się pewnie przyda).
Warto zdobywać żetony wspierające eksplorację lub wytwarzanie przedmiotów. No i pilnowanie Morale oraz Pogody. W grach które z mym udziałem zakończyły się porażką, ilekroć zaczęło sypać się morale, to za chwilę zaczęło sie sypać wszystko inne.
Myślę, że chyba dotknąłeś sedna problemu. Mieliśmy bardzo dużo przedmiotów odkrytych (piwnica, wór, łopata, mapa, cegły, naczynia, lek, jeden przedmiot ze scenariusza, i chyba jeszcze dwa-trzy) + prawie całą planszę zakrytą kafelkami. Dzięki za rozjaśnienie z kartą wraku, czyli dobrze graliśmy. Spróbujemy grać ryzykowniej, z rzutami kośćmi i ograniczymy odkrywanie i robienie przedmiotów. Dam znać, czy znów nas wyspa wykończy, o ile uda mi się towarzystwo namówić na partię w ogóle :P
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

1. Piwnicę można sobie darować - przy trzech postaciach + pogoda rzadko się zdarza mieć zapas jedzenia, które mogłoby się zepsuć. A jeszcze jak jest Kucharz, to można jedno ekstra jedzenie poświęcić na uleczenie. W dodatku Kucharz może też pomóc w zignorowaniu chmury deszczowej lub zamienić śniegową na deszczową. Warto pilnować by Kucharz miał dużo żetonów determinacji (może je zdobywać z nieudanych akcji)

2. Warto mieć Naczynie, bo z żetonów odkryć może dojść Lek. Bardzo przydatne są Skrót, Kosz, Wór, Wnyki, Siekiera, Łóżko. Mapa tylko wtedy gdy scenariusz wymusza dużą mobilność. Dosyć niedocenianym kombo jest Dziennik+Bębny. Przy wysokim morale Pierwszy gracz dostaje wtedy 5 żetonów determinacji. A to jest kosmiczna ilość jeśli kolejno każdy dostaje tyle co rundę (+każde 2 za nieudanną akcję)

3. Oczywiście wybór konkretnych przedmiotów zależy od zestawu, jakim się dysponuje i postaci wybranych do gry. Można próbować komba postać+przedmiot, można bardziej balansować postać daje jeden handicap, a przedmiot inny. Każda gra jest inna i sytuacja na planszy wymusza niejednokrotnie korektę planów. Gdy gramy w 3-4 osoby, to zawsze robimy burzę mózgów z której wykrystalizowuje się konsensus, co do wyboru akcji. Gracz Pierwszy ma tylko głos decydujący w sytuacji gdy są dwa pomysły (oba wydają sie równie dobre) i trzeba wybrać jeden z nich.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChlastBatem »

Zakupiłem parę mini dodatków na Portalu do Robinsona. Nie wiem czy to mój pech czy tak każdy ma. Chodzi o wielkości kart bo karty trzymam w koszulkach i specjalnej wyprasce.
Karta promo psa (wściekły czy waleczny, nie pamiętam) jest mniejsza od normalnych kart dodatkowych postaci. Karty cech II są większe od I i potrzeba rozmiaru większego koszulek, niby parę mm ale robi jednak różnicę sporą.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

ChlastBatem pisze:Zakupiłem parę mini dodatków na Portalu do Robinsona. Nie wiem czy to mój pech czy tak każdy ma. Chodzi o wielkości kart bo karty trzymam w koszulkach i specjalnej wyprasce.
Karta promo psa (wściekły czy waleczny, nie pamiętam) jest mniejsza od normalnych kart dodatkowych postaci. Karty cech II są większe od I i potrzeba rozmiaru większego koszulek, niby parę mm ale robi jednak różnicę sporą.
Wszyscy tak mamy :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vikingowa »

DarkSide pisze:
ChlastBatem pisze:Zakupiłem parę mini dodatków na Portalu do Robinsona. Nie wiem czy to mój pech czy tak każdy ma. Chodzi o wielkości kart bo karty trzymam w koszulkach i specjalnej wyprasce.
Karta promo psa (wściekły czy waleczny, nie pamiętam) jest mniejsza od normalnych kart dodatkowych postaci. Karty cech II są większe od I i potrzeba rozmiaru większego koszulek, niby parę mm ale robi jednak różnicę sporą.
Wszyscy tak mamy :wink:
Ja nie miałam z tym żadnych problemów. Wsadziłam w te same koszulki idealnie:-)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChlastBatem »

vikingowa pisze:
DarkSide pisze:
ChlastBatem pisze:Zakupiłem parę mini dodatków na Portalu do Robinsona. Nie wiem czy to mój pech czy tak każdy ma. Chodzi o wielkości kart bo karty trzymam w koszulkach i specjalnej wyprasce.
Karta promo psa (wściekły czy waleczny, nie pamiętam) jest mniejsza od normalnych kart dodatkowych postaci. Karty cech II są większe od I i potrzeba rozmiaru większego koszulek, niby parę mm ale robi jednak różnicę sporą.
Wszyscy tak mamy :wink:
Ja nie miałam z tym żadnych problemów. Wsadziłam w te same koszulki idealnie:-)
Czyli miałaś słabo dopasowane koszulki do poprzednich kart. Ale teraz wyszło Ci to na dobre ;)
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vikingowa »

Sprawdziłam i faktycznie karty cech I mam w koszulkach Std american a II w Std european :-P Mój błąd... ^_^
ODPOWIEDZ