Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: aeiou871 »

Lysiur pisze:
robaczek122 pisze:Mam problem z 2 scenariuszem.
Jeżeli dobrze rozumiem zasady, to pierwsze 2 totemy, nie wpływają na mgłę. Jednak każdy następny powoduje, że na odkrywanym właśnie kafelku musimy postawić mgłę, więc nie można budować przedmiotów, które mają taki znaczek terenu, jaki na kafelku.
Żeby się pozbyć mgły trzeba zbudować "święty dzwon", do którego potrzeba odkryć teren "pagórek", który jest na dwóch kafelkach, na których także jest totem. Więc jeżeli odkryjemy 2 kafelki z totemami, zanim odkryjemy któryś z pagórkiem, to nie da się ukończyć misji.
Dzisiaj miałem w pierwszej turze 2 totemy, na dwóch pierwszych kafelkach i nie były one pagórkami, więc już na pewno wiem, że nie mogę ukończyć pozytywnie misji?

Coś pominąłem w zasadach, czy po prostu gra jest strasznie nie zbilansowana?
Generalnie to do pozytywnego zakończenia scenariusza masz zbudować 5 krzyży. Sam dzwon nie jest potrzebny do wygrania scenariusza, ale może się on przyczynić do ukończenia go. Grałem z żoną - chyba 10 razy ten scenariusz - za każdym razem przegrywaliśmy. Zastanawiałem się na strategią, gdy dostrzegłem jedną podstawową zasadę, że mgłę która się pojawia przy wyciągnięciu karty przygody (2 mgły), można kłaść na obszarach (miejscach bez kafelków), a nie na już położonych kafelkach. Z tą wiedzą, wygraliśmy od razu.

Swoją drogą, to ciekawe utrudnienie tego scenariusza, tak, że mgła kładziona jest na odkrytych kafelkach. Raz nam się prawie udało wygrać, zabrakło 1 dnia :) Przy słabej optymalizacji ruchów, przegrana przychodzi bardzo szybko.
ciekawe podejście, ale czy to znaczy, ze moge klasc mgle na obszarach nieodkrytych, ktore znajduja sie na drugim koncu mapy (czyli de facto nigdy mi nie zaszkodza)? musze przegladnac fora tutaj i na bgg, moze znajde odpowiedz.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 34 times
Been thanked: 13 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: floyd »

aeiou871 pisze: ciekawe podejście, ale czy to znaczy, ze moge klasc mgle na obszarach nieodkrytych, ktore znajduja sie na drugim koncu mapy (czyli de facto nigdy mi nie zaszkodza)? musze przegladnac fora tutaj i na bgg, moze znajde odpowiedz.
To nie jest "ciekawe podejście", tylko zgodne z regułami tego scenariusza. Jak najbardziej możesz zacząć rozkładać mgłę na drugim końcu mapy. Znajdziesz potwierdzenie i na BGG i tutaj na forum. Mimo tego, ja już omijam szerokim łukiem ten scenariusz... tyle razy poległem, a zawsze tak niewiele brakuje.
robaczek122
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2017, 18:59

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: robaczek122 »

floyd pisze:
aeiou871 pisze: ciekawe podejście, ale czy to znaczy, ze moge klasc mgle na obszarach nieodkrytych, ktore znajduja sie na drugim koncu mapy (czyli de facto nigdy mi nie zaszkodza)? musze przegladnac fora tutaj i na bgg, moze znajde odpowiedz.
To nie jest "ciekawe podejście", tylko zgodne z regułami tego scenariusza. Jak najbardziej możesz zacząć rozkładać mgłę na drugim końcu mapy. Znajdziesz potwierdzenie i na BGG i tutaj na forum. Mimo tego, ja już omijam szerokim łukiem ten scenariusz... tyle razy poległem, a zawsze tak niewiele brakuje.
Super pomysł, nie zinterpretowałem instrukcji w ten sposób. To na pewno ułatwi przejście tego scenariusza.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Elemele »

Hej,
mój egzemplarz Robinsona (nówka sztuka ze sklepu) jest właśnie w drodze do mnie i mam pytanie, czy jest gdzieś lista wszystkich dodatków/minidodatków, które można kupić (oczywiście takie, które nie zdublują tego co będzie już w pudle)? Jeśli nie, to czy znalazłby się jakiś maniak Robinsona i mógł je wypisać? Oczywiście chodzi mi głównie o te oficjalne (które można kupić w sklepiku Portalu), ale za nieoficjalne też będę wdzięczny.

I drugie pytanie - jakie koszulki i ich ilości będą mi potrzebne (do podstawki i rozszerzeń). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: playerator »

Listy nie ma. (Portalu ..?)

Aktualnie w sklepie wydawcy można dostać prawie wszystkie oficjalne dodatki do Robinsona, lucky You.
Czego nie widzę: scenariusza "Przyrodnik", kart postaci "Marynarz" i "Gamer", karty "Pies łowczy", mini dodatków "Runch" i "Luneta".

A tutaj sporo dobra w wersji elektronicznej, np. pomoce dla twórców scenariuszy.

Z dodatków nieoficjalnych widziałem fajne surowce, wskaźniki życia w formie diala, kilka kart postaci i oczywiście scenariusze.


Jeśli chodzi o koszulki - w lewym dolnym rogu tej strony jest okienko. Wpisujesz tam "koszulki" i klikasz enter. Warto poczytać przed zakupem. :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChandlerBong »

czy karta postaci Marynarz jest obecnie gdzieś dostępna do druku?
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: koczkodan »

w sklepie portalu.

da sie grac w 5 osob?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

koczkodan pisze: da sie grac w 5 osob?
Niestety nie. Chyba za łatwo by wtedy było :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Breżniew pisze:
koczkodan pisze: da sie grac w 5 osob?
Niestety nie. Chyba za łatwo by wtedy było :)
Dokładnie tak - próbowałem grać w 5 osób (pisałem o tym w wątku w dziale z modyfikacjami zasad), ale gra była wtedy zwyczajnie za prosta.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: akahoshi »

Ewentualnie piąty gracz może obsługiwać tylko Piętaszka i psa.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

akahoshi pisze:Ewentualnie piąty gracz może obsługiwać tylko Piętaszka i psa.
Wtedy właśnie gra staje się za prosta. Tak naprawdę nie było żadnego wyzwania w takiej konfiguracji.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

akahoshi pisze:Ewentualnie piąty gracz może obsługiwać tylko Piętaszka i psa.
To dosyć niewdzięczne zadanie by było. Trochę ciężko wczuć się w Psa i Piętaszka, skoro ani jedna ani druga postać nie ma żadnych zdolności, tylko są używani jako wsparcie (może bardziej Pies niż Piętaszek, ale jednak). Inna rzecz, że wg. mnie przy Robinsonie jest tłoczno przy stole już przy 4 graczach. Decyzji do podjęcia jest dużo i zazwyczaj każda wymaga gruntownego przemyślenia i "przegadania". Ciężko jest się zgodzić 4 graczom co do jednej decyzji, a co dopiero przy 5 graczach...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

5-ty gracz to raczej tylko jako mistrz gry, czyta wydarzenia, odkrywa karty, kafle terenu, ewentualnie rzuca kostkami.
Ewentualnie można grać w pięciu bez przydziału postaci. Po prostu grupowa burza mózgów i wspólne podejmowanie decyzji odnośnie kilku głównych postaci i pomocników.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: violino »

Właśnie dotarł do mnie Robinson, więc najbliższe wolne zapowiada się emocjonująco :mrgreen: . Gra wydana świetnie, ale niestety zastrzeżenia mam do drukarni (lub innego miejsca, w którym gra była kompletowana) - osoba pakująca albo bardzo się spieszyła, albo robiła to nieudolnie: pudełko jest naderwane na szwie na rogu, a wypraska... mała masakra :( Pogięta, porwana, jakby ktoś męczył się z jej złożeniem. Niby drobnostki, ale kłują w oczy.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Mozna grac w 5 osob - z tym, zeby zachowac liczbe pionkow 2 osoby dysponuja po jednym pionie (i co ture zmiana). W koncu kazdy moze kiedys zlapac kontuzje :-) A jak bedzie za trudno (w koncu dodatkowe jedzenie) to mozna dorzucic Pietaszka i ew. psa.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Witajcie, właśnie udało mi się wygrać. Była to moja trzecia rozgrywka. Dwie wcześniejsze skończyłem na 7-8 turze martwiąc się o stos drewna, a zabiła mnie pogoda :D

W trzeciej na początku zrobiłem 2 tury eksploracji i wpadło kilka fajnych żetonów. W połowie gry dostałem 2 wydarzenia z rzędu o "wyczerpanych surowcach". A z drewnem było krucho. Pędziłem z drewnem, a pogoda mnie tłukła po pysku niemiłosiernie :D Dzięki masztowi i oliwie udało się podciągnąć stosik, a w przedostatniej turze w fazie pogody prawie zginąłem :D Ale udało się.

Grałem z Piętaszkiem i Psem plus opcja "morale +1" bo "cieszę się, że żyję" :D). 2 startowe przedmioty.

Świetna regrywalność. Gra MEGA :D

Pozdrawiam :)
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: violino »

Farciarz :) Ja mam dwie rozgrywki za sobą, w tym dopiero druga prawie bez instrukcji, chociaż na pewno raz zapomniałam rozpatrzyć żeton pogody a i często nie pamietam, czy morale dobrałam (myślami jestem już przy akcjach i zwiesza mi się system).
Jedno, co muszę zmajstrować już zaraz, to wypraska. Bo za dużo czasu zajmuje mi powyjmowanie i układanie tego burdelu ;) Teraz po rozgrywce zostawiłam wszystko wyłożone, bo chcę drugą grę rozegrać, ale wtedy z kolei muszę pilnować, żeby mi kot elementów nie zeżarł...
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Wyślij sierściucha na wyspę i po kłopocie :D

Ja najczęściej zapominam o fazie produkcji. Patrzę kartę i od razu rozkminiam co robić w tej turze. Brak wprawy ;)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Ukończył ktoś dodatek HMS Beagle? czy tylko to jest mit?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

wirusman pisze:Ukończył ktoś dodatek HMS Beagle? czy tylko to jest mit?
Ja ukończyłem. 5 dni leżało w pokoju bez składania i przez 5 dni zrobiłem to solo (najgorszy był scenariusz ze zbaczaniem łódki z kursu przez wiatr). A co w tym mitycznego?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

kastration pisze:
wirusman pisze:Ukończył ktoś dodatek HMS Beagle? czy tylko to jest mit?
Ja ukończyłem. 5 dni leżało w pokoju bez składania i przez 5 dni zrobiłem to solo (najgorszy był scenariusz ze zbaczaniem łódki z kursu przez wiatr). A co w tym mitycznego?

Ponieważ nie kojarzę żeby ktoś kiedyś się chwalił o ukończeniu tego scenariusza,nie mówiąc o trudnym poziomie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Zrobiłem kiedyś całą kampanię. Zabrało mi to kilka dni. Nie mogłem sobie pozwolić na trzymanie gry cały czas rozłożonej, więc robiłem zdjęcia stanu końcowego i wg zdjęć rozkładałem następnego dnia.

Trochę już czasu minęło, ale szczerze mówiąc nie kojarzę, żeby całość kampanii odbiegała in plus od przeciętnej trudności zwykłych scenariuszy z podstawki. Powiedziałbym nawet, że było chyba trochę łatwiej.

Wspomniany scenariusz z losowym wiatrem jest specyficzny, bo wprowadza najbardziej bodaj daleko idące zmiany reguł w stosunku do standardowych. Jest też moim zdaniem najbardziej (może właśnie dlatego) problematyczny. Choć nie pamiętam, żebym jakieś szczególnie większe problemy z jego przejściem, niż z pozostałymi.

Jako rodzaj podsumowania mogę jeszcze dodać, że do HMS Beagle nie wróciłem już nigdy później, a różne scenariusze z podstawki ogrywałem jeszcze wielokrotnie. Ów brak chęci powrotu wynika może z perspektywy kilkudniowego posiedzenia nad ponowną kampanią...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Trudność scenariuszy faktycznie nie odbiega specjalnie, ale są bardzo zróżnicowane i mają sporo małych zasad, nałożyli nieco tekstu w tej książce. Ale ma to swój klimat jednak i choć też nie wróciłem po przejściu kampanii, to może kiedyś zagram z kimś. Główny problem to czas, mi się nie chciało tego składać, przeznaczyłem kąt pokoju na to, bo to abstrakcja, jakby ktoś planował wszystkie scenariusze przejść w 1 wieczór/dzień, nie wiem, co by się musiało stać, bym się na to skusił.

Wynik punktowy mnie nie zadowolił specjalnie, ale w ramach debiutu źle też nie było. Choć jak mówię, nieco frustracji z tym wiatrem. Bardzo mi się podobało tematyczne przechodzenie scenariuszy, np. zniszczenia fragmentów statku przechodzące, konieczność napraw. Powiało ogromną świeżością po 90 grach około w podstawkę z dodatkowymi scenariuszami wydrukowanymi jeszcze. Na pewno warto kupić HMS Beagle, choć cała kampania może wydawać się czasochłonna.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Dla fana Robinsona to raczej must have. Starcza przynajmniej na kilka/kilkanaście rozgrywek w celu jednorazowego przejścia kampanii. Za tę cenę, to chyba wystarczająca ilość rozgrywki, nawet gdyby się już nie miało powrócić.
Dodam tylko, że dodatkowe karty wydarzeń - nie związane bezpośrednio z Darwinem, grają u mnie cały czas w podstawce :) Podobnie te dodatkowe żetony (nie pamiętam, jak się nazywają - skojarzone z kartami skarbów itd.).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: koczkodan »

naklejacie naklejki na pionki? takie przypisanie postaci do koloru jest konieczne?
ODPOWIEDZ