Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

A zagrodę i ogródek trzeba sobie najpierw jakoś wybudować, tak jak inne przedmioty?
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Sarseth »

smigol pisze:A na czym polega gra ze wspomnianą lunetą?
Tak jak @kastration powiedział:
Spoiler:
Mogłeś sobie zatweetować :D
Rebel 6% (trójmiasto)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jrz8888 »

Witam,
Mam kilka pytań odnośnie podstawowej wersji Robinsona.
1) Czy Piętaszek, jeśli na jego konto rzuca się kośćmi, wylosuje ranę i przygodę, to ponosi wtedy dwie rany?
2) Czy pomysł Maszt przy scenariuszu Rozbitkowie może być zrealizowany tylko raz czy potem można ponownie pokryć wymagania i rzucić kolejne trzy drewna na stos?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kmd7 »

jrz8888 pisze:Witam,
Mam kilka pytań odnośnie podstawowej wersji Robinsona.
1) Czy Piętaszek, jeśli na jego konto rzuca się kośćmi, wylosuje ranę i przygodę, to ponosi wtedy dwie rany?
2) Czy pomysł Maszt przy scenariuszu Rozbitkowie może być zrealizowany tylko raz czy potem można ponownie pokryć wymagania i rzucić kolejne trzy drewna na stos?
ad.1 - tak, dwie rany.
ad.2 - tylko raz.
Polecam zapoznać się z FAQ, kawał świetnej roboty:
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
I dobrze jest pytać w odpowiednim dziale, np. "Zasady - pytania i wątpliwości" ;).
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

Dzisiaj w planszówki tv Trzewiczek pokazał pudelku drugiego doddatku :D Raczej premiera 2018 niezagrożona, czekamy na wiecej info ;)

https://www.youtube.com/watch?v=-R5i3vwdpSw&t=0s
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Skryty Planszoholik »

waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Zbieranie drewna, żeby podpalić stos sygnałowy polega jednak na zbieraniu drewna, a jednak jest klimatyczne. Ja lubię ratować Jenny, ale scenariusze z wulkanem i egzorcyzmami są równie klimatyczne. W sumie najmniej przygodowa jest Rodzinka Robinsonów, a i w King Kongu trudno wyczuć filmowy klimat.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Lothrain pisze:
Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Zbieranie drewna, żeby podpalić stos sygnałowy polega jednak na zbieraniu drewna, a jednak jest klimatyczne. Ja lubię ratować Jenny, ale scenariusze z wulkanem i egzorcyzmami są równie klimatyczne. W sumie najmniej przygodowa jest Rodzinka Robinsonów, a i w King Kongu trudno wyczuć filmowy klimat.
To strasznie subiektywne, bo i może być przygodą zbieranie jedzenia poprzez polowanie, odkrywanie kafelków dla dużej ilości ikon, by budować wiele ciekawych przedmiotów, więcej niż można zwykle, a te funkcje spełnia... Rodzina Robinsonów, jako mój ulubiony scenariusz. Trudno będzie chyba podać tak o argument, że jeden jest bardziej niż inny przygodowy, wszystkie są ciekawe, a kwestią subiektywną jest to, który jest najbardziej przygodowy. Zawsze autor może rzucić okiem na fanowskie. Ostatnio grałem w Dziką Bestię, było dość "przygodowo" w tych kategoriach podanych przez autora, ale poległem przez zbytnie nalosowanie kart bestii i nie dopchałem się do niedźwiedzia, którego szukamy. Czuć moc. Podobnie Wyspa Zombi, ciekawy temat he he. Ale ze scenariuszy podstawowych subiektywizm rośnie w ocenie. Każdy może tu inaczej czuć przygodę, w różnym natężeniu.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Spontanicznie powiedziałbym, że najbardziej przygodowy jest scenariusz 1, ale to pewnie dlatego, że to był pierwszy kontakt z grą i pierwsze rewelacyjne przeżycia z nią związane. On mi najbardziej zapadł w pamięć i gdy tylko otwieramy pudełko z grą i mamy zdecydować w który scenariusz będziemy grać, to właśnie ten scenariusz jako pierwszy przychodzi nam na myśl.
Pomijając efekt zderzenia po raz pierwszy z grą, najbardziej przygodowy i klimatyczny wydaje mi się Dr.Livingstone. Uwielbiam tą historię i emocje związane z rozwijaniem fabuły scenariusza.

Muszę wreszcie wydrukować sobie fanowskie scenariusze i ograć je. Szczególnie dwie części Szamana wydają się bardzo zachęcające.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: crsunik »

Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Ja bym powiedział, że Kanibale. W tym scenariuszu żywienie jest oczywiście konieczne, ale pochodzi raczej z polowania i eksploracji, na zwykłe zbieractwo nie ma czasu :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

crsunik pisze:
Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Ja bym powiedział, że Kanibale. W tym scenariuszu żywienie jest oczywiście konieczne, ale pochodzi raczej z polowania i eksploracji, na zwykłe zbieractwo nie ma czasu :)
Tyle, że jeśli to będzie pierwszy scenariusz, do którego siądzie, to odłoży Robinsona na półkę. :twisted:
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: crsunik »

Lothrain pisze:
crsunik pisze:
Skryty Planszoholik pisze:waszym zdaniem który scenariusz jest najbardziej PRZYGODOWY? Gdzie zbieranie drewna, wykarmianie ludzi itp schodzi na drugi plan a nadrzędnym staje się ciekawy cel ze scenariusza.
Ja bym powiedział, że Kanibale. W tym scenariuszu żywienie jest oczywiście konieczne, ale pochodzi raczej z polowania i eksploracji, na zwykłe zbieractwo nie ma czasu :)
Tyle, że jeśli to będzie pierwszy scenariusz, do którego siądzie, to odłoży Robinsona na półkę. :twisted:
Aj tam, wczoraj nas kanibale poskładali w czwartej rundzie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą jeszcze ;D
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Largo »

Wreszcie po wielu miesiącach obiecywania sobie udało mi się zakupić Robinsona :D Juz powoli przedzieram się przez instrukcję oraz filmiki instruktażowe z yt, natomiast chciałbym was dopytać, co warto sobie dodrukować? Tzn jaki FAQ i ew inne pomoce?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Largo pisze:Wreszcie po wielu miesiącach obiecywania sobie udało mi się zakupić Robinsona :D Juz powoli przedzieram się przez instrukcję oraz filmiki instruktażowe z yt, natomiast chciałbym was dopytać, co warto sobie dodrukować? Tzn jaki FAQ i ew inne pomoce?
Dla mnie wszystko jest czytelne, możesz obejrzeć filmik z rozgrywki portala
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Largo pisze:Wreszcie po wielu miesiącach obiecywania sobie udało mi się zakupić Robinsona :D Juz powoli przedzieram się przez instrukcję oraz filmiki instruktażowe z yt, natomiast chciałbym was dopytać, co warto sobie dodrukować? Tzn jaki FAQ i ew inne pomoce?
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
Może się przydać.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: seki »

YuZ pisze:
Largo pisze:Wreszcie po wielu miesiącach obiecywania sobie udało mi się zakupić Robinsona :D Juz powoli przedzieram się przez instrukcję oraz filmiki instruktażowe z yt, natomiast chciałbym was dopytać, co warto sobie dodrukować? Tzn jaki FAQ i ew inne pomoce?
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
Może się przydać.
FAQ może się przydać ale po pierwsze powiela wiele odpowiedzi zawartych w aktualnej instrukcji, po drugie są w nim błędne odpowiedzi. Tak więc zalecam ostrożność i kierować się przede wszystkim instrukcją.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Dr_Kecaj »

Robinson Crusoe: The Lost City of Z - zostanie wydany w tej samej formie co HMS? Jako TOM II?
Miniatura sugeruje kwadratowe pudełko, więc zwątpiłem.
Kupię Szczura rogatego PL
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: szynan »

Dr_Kecaj pisze:Robinson Crusoe: The Lost City of Z - zostanie wydany w tej samej formie co HMS? Jako TOM II?
Miniatura sugeruje kwadratowe pudełko, więc zwątpiłem.
Gdzie jest ta miniaturka? ;) Na bgg jest ładna prostokątna okładka: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ost-city-z
Na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=-R5i3vwdpSw&t=382s od 6:22 Ignacy pokazuje pudełko i stylem przypomina pierwszy dodatek ;)
scheen
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2017, 18:50

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: scheen »

Cześć, od niedawna (06.12.2017 :D ) jestem posiadaczem gry Robinson Crusoe [edycja Gra Roku]. Jednak po rozegraniu pierwszej partii w scenariusz 'Rozbitkowie' od razu wiedziałem, że trzeba wypracować jakąś wypraskę do tej gry żeby skrócić czas przygotowania rozgrywki do minimum. Myślę, że udało się mi to osiągnąć. W dodatku wypraska kosztowała mnie łącznie myślę ok. 25zł (materiał na wypraskę - podkład pod panele [5mm] dostępny w Castoramie to koszt ok. 4pln za 1m2, klej elastyczny Den Braven Mamut Glue (22kg/cm2) to koszt ok. 15pln, szpilki - pewnie jakieś 3pln, nóż do tapet - ok. 3pln, pasek na patent z podnoszeniem kart do ich wyciągnięcia wziąłem z ryzy papieru do drukarki - pudełko było nim spięte, kosztował 0pln :P ). Nie wiem ile miejsca zajmuje pierwszy dodatek HMS Beagle, ale trochę przestrzeni mimo wszystko zostawiłem. Dajcie znać czy Wam się podoba, być może zbiorę rozmiary poszczególnych ścianek i rzucę tutaj jakby ktoś chciał coś podobnego zrobić. Poniżej efekt końcowy (praca nad tym non-stop zajęłaby pewnie jakieś 24-36h, ja robiłem to po pracy 3-4h dziennie więc ogarnąłem w tydzień):
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:

PS: Wiem że kolor ch**owy, no cóż.. najważniejsze, że organizer spełnia się doskonale podczas rozgrywki i rzeczywiście skraca czas jej przygotowania :)
Ostatnio zmieniony 02 mar 2019, 09:53 przez scheen, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Optymalnie rozplanowane, fajnie wykonane. Efekt psują nieco szpilki (klej za słaby?). Projektowane na papierze czy używasz jakiejś aplikacji?

A co do samej rozgrywki to gdzie się podział znacznik morale? Czwarta runda i tylko jeden kafel wyspy odkryty, dodatkowo obóz przeniesiony na wzgórza bez jedzenia nie wydaje się optymalny rozwiązaniem. Gdzie się podział żeton +siły do bestii z wydarzenia? ;)
Jak zakończyła się przygoda? :)
scheen
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2017, 18:50

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: scheen »

YuZ pisze:Optymalnie rozplanowane, fajnie wykonane. Efekt psują nieco szpilki (klej za słaby?)
Szpilki są krótkie i dodawałem je dla wzmocnienia konstrukcji, można je wyjąć bo klej w zupełności wystarcza, ale wtedy zostaną dziurki :P
YuZ pisze:Projektowane na papierze czy używasz jakiejś aplikacji?
Trochę na papierze, ale większość w głowie na żywca mierzone, liczone i od razu docinane i klejone. Element po elemencie. Chyba jedynie korytko na znaczniki morale i czarno białe znaczniki było rozrysowane na papierze żeby to optymalnie dobrać ;)
YuZ pisze:A co do samej rozgrywki to gdzie się podział znacznik morale? Czwarta runda i tylko jeden kafel wyspy odkryty, dodatkowo obóz przeniesiony na wzgórza bez jedzenia nie wydaje się optymalny rozwiązaniem. Gdzie się podział żeton +siły do bestii z wydarzenia? ;) Jak zakończyła się przygoda? :)
To ułożenie tylko do zdjęcia ;) Nie analizowałem zbytnio tylko układałem :D Fakt, zapomniałem o znaczniku morale :P Tak więc przygoda skończyła się na zrobieniu zdjęcia i złożeniu zestawu z powrotem do wypraski :)
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: yNidhogg »

Od siebie dodam:
- szpilek nie trzeba używać, też używam podkładów i zwykły klej wystarczy (uniwersalny, nie używam 'Magica')
- malowanie farbami akrylowymi daje ładny efekt (trzeba nakładać kilka warstw, później na to lakier bezbarwny - może być spray)
- widziałem w innym (niepamiętam OBI?) markecie szare podkłady (są 'ładniejsze' od zielonych)

Pytanie:
- czy twoje podkłady mają z drugiej strony taką 'brzydką' perforację? czy są gładkie z obu stron?
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
scheen
Posty: 4
Rejestracja: 23 gru 2017, 18:50

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: scheen »

yNidhogg pisze:- szpilek nie trzeba używać, też używam podkładów i zwykły klej wystarczy (uniwersalny, nie używam 'Magica')
Szpilki stosuję w sumie przede wszystkim po to żeby łatwiej było utrzymać pion ścianek podczas klejenia. Jeśli teraz je wyciągnę zostaną po nich dziurki co też nie wygląda najlepiej. Na razie zostają, może się rozmyślę kiedyś i je wyciągnę :)
yNidhogg pisze:- malowanie farbami akrylowymi daje ładny efekt (trzeba nakładać kilka warstw, później na to lakier bezbarwny - może być spray)
Myślałem o tym wcześniej i miałem robić test na kawałku podkładu czy np. się nie topi i trzyma farbę, teraz testu robić nie muszę :) Dzięki za info!
yNidhogg pisze:- widziałem w innym (niepamiętam OBI?) markecie szare podkłady (są 'ładniejsze' od zielonych)
Dobrze wiedzieć, na przyszłość odwiedzę OBI żeby to obadać, na razie seledynowego podkładu z Casto zostało mi jeszcze na co najmniej jedną wypraskę więc szkoda wyrzucić po prostu ;)
yNidhogg pisze:Pytanie:
- czy twoje podkłady mają z drugiej strony taką 'brzydką' perforację? czy są gładkie z obu stron?
Tak, posiadają perforację, a właściwie są to linie cięcia podkładów. Przydatne jako punkty odniesienia przy cięciu poszczególnych części wypraski, ale niestety wpływają ujemnie na estetykę całej wypraski, wydaje mi się że linie te są widoczne na ostatnim zdjęciu gdzie kostki pogody leżą w jednej z przegródek (po wyjęciu kafelków wyspy ta przegródka może posłużyć jako tacka do rzutu koścmi :P )
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Ma być apka do Robinsona? I jak ma działać.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

Ciekawie, okazuje się, że Mystery Tales, czyli nowy dodatek z kampanią do Robinsona będzie standalone. Ciekawy jestem zwłaszcza nowej mapy i instrukcji! :)
wirusman pisze:Ma być apka do Robinsona? I jak ma działać.
Ma być. Obstawiam, że będzie to coś pokroju Marsjan, wydarzenia i support dla scenariusza.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ