Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MgK1989
Posty: 318
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 124 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: MgK1989 »

Coś wiadomo o apce?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lee-Shu »

Ma być jakaś apka do Robinsona? :roll:
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pastorkris »

Będziesz Pan zadowolony :) To jedna z lepszych gier, a w swojej grupie to już w ogóle. Mam za sobą z 70 partii. może więcej. Jestem zaszczytnym właścicielem pierwszej (płaskiej, prostokątnej) edycji. Także wiem co to kiepska instrukcja :) Po takim czasie nawet nie pamiętam o co ta cała nagonka na instrukcję była. Udało mi się zrozumieć grę w jej najgorszej wersji. Choć muszę przyznać, że kosztowało mnie to masę czasu i chęci. Po tylu latach w planszówkach i przy dużej własnej kolekcji i silnej konkurencji moja tolerancja na babole strasznie spadła ;) więc nie wiem czy teraz byłbym w stanie powtórzyć ten wyczyn.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 237
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ravenone »

Robinson te 3-4 lata temu był moją bodaj dopiero 5 grą w kolekcji. Co więcej - byłem raczej niedzielnym graczem.
Ale instrukcję ogarnąłem bez problemu i tylko mały błąd w fazie morale popełniałem, ale to z własnej winy niż ze złego zapisu w instrukcji.
Tak więc ci co narzekają na instrukcję do Robinsona niech poczytają sobie zasady do Mistfalla :D
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: seki »

To ja do tych zachwytów dodam opinie nieco krytyczną i być może odosobnioną. Jeśli chodzi o instrukcje (edycja gra roku) to uważam, że jest bardzo dobra. Niestety zasady nie są super klarowne i intuicyjne więc po dłuższej przerwie trzeba szczegóły sobie przypominać. Ja po pierwszym zetknięciu z grą byłem nią zachwycony. Pierwszy scenariusz wygrany solo, druga partia ten sam scenariusz tylko w grupie znów wygrany. Scenariusz drugi solo wygrany... Jeszcze wtedy mi się podobało. Ale po kilku grach (przegranych) zacząłem być bardzo poirytowany stopniem losowości. Dość łatwo w każdym scenariuszu określić optymalną grę tzn taką, która jest wymagana przez scenariusz aby wygrać. Niestety można grać całą grę optymalnie, mieć farta przez większość gry a w ostatniej turze, ba! nawet w ostatnim rzucie kostką odczuć, że o zwycięstwie w tej grze decyduje szczęście. Zdecydowanie bardziej wolę gry mniej losowe, to fakt. W grach przygodowych musi być czynnik losowości ale uważam, że w Robinsonie jest go zbyt dużo - karty wydarzeń, karty skarbów, eksplorowane kafle wyspy, rzuty kością... cała gra opiera się przede wszystkim na elemencie losowym. Mnie gra irytuje. Gram dalej, chce przejść z sukcesem wszystkie scenariusze ale po ich przejściu gra opuści kolekcje bo nie daje mi satysfakcji. Jeśli jesteś graczem, który lubi mieć istotny wpływ na wygraną w grze to zalecam umiarkowanie w oczekiwaniach co do tej gry bo możesz się mocno zawieść.
Z drugiej strony jeśli los Ci nie straszny to jest to całkiem fajna gra i na pewno warto poznać, bo ma dużo klimatu, mechanikę ma super powiązaną z tematyką, wykonana jest świetnie i ma dużą regrywalność. Grę polecam, doceniam i lubię, ale nie wzbudza we mnie takiego zachwytu jak u większości graczy.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: hipcio_stg »

A dla mnie ta losowość właśnie jest genialna. Tak jak nie lubię losowości, tak tutaj ona buduje i trzyma napięcie do ostatniego rzutu. Zresztą oddaje to moje wyobrażenie rozbitków wyrzuconych na obcą plażę, gdzie pod ręką mamy kilku kompanów wycieczki kilka przedmiotów, które zdryfowały razem z rozbitkami i tylko jeden plan. Przetrwać nieznane i stawić czoło problemom napotykanym zewsząd.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Marx »

Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kmd7 »

@seki - wg mnie, najśmieszniejsze jest to, że masz rację. Tam jest dużo losowości. I dużo instrumentów, żeby tę losowość okiełznać. Ale na końcu i tak czujesz się pokonany przez zły rzut kością :D. Uważam się za gracza euro, ale Robinsona bardzo sobie cenię, mimo wszechobecnych rzutów kośćmi. I chce mi się do niego wracać. Tak z ciekawości sprawdziłem, że od maja zeszłego roku kiedy zacząłem notować rozgrywki na BGG, Robinson z 26 partiami jest na drugim miejscu (Onirima nie liczę, bo to drobiazg i w dodatku grany na telefonie). Wyprzedzają go tylko Zamki Burgundii -36 partii.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: seki »

Właśnie dlatego czuje się w tej krytyce odosobniony. Biorąc pod uwagę całokształt wygląda na to, że graczom mniej przeszkadza losowość Robinsona niż losowość np. Listu miłosnego choć ten drugi ma go mniej :) Mimo krytyki (ale zaznaczam, że jest ona niewielka, cenie grę za elementy, które wymieniłem) zdaję sobie sprawę, że gra może mieć rzesze wiernych fanów, bo to bardzo fajna gra ale niestety nie dla mnie. I nie jest też tak, że w Polsce Robinson ma jakoś więcej fanów bo to gra polskiego autora. Na forum bgg też często Robinson jest polecany i chwalony. Jeszcze do niedawna z tego sobie nie zdawałem sprawy, ale ja chyba preferuje niewielką losowość w grach lub nawet jej brak (zakochany w Projekt Gaja). Czy Robinsona polecam? Tak, polecam. Ale jednocześnie studzę zapał i polecam zrobić rachunek sumienia przed zakupem, czy aby na pewno lubimy gry z tak dużą losowością.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Coś w tym jest seki, że jesteś odosobniony, bo ja także mam świadomość, że losowość w tej grze jest duża, ale absolutnie mi ona nie przeszkadza. Więcej - ona daje klimat. Dla mnie to jest właśnie w tym wszystkim najlepsze, że takie losowe wydarzenia na wyspie sprawiają, że naprawdę czuję się jakbym brał w tym udział. Nadchodzi nowy dzień i nie masz najmniejszego pojęcia co się dziś wydarzy. Plus w grze masz mechanizmy, które mogę niwelować tę losowość - wiesz co się wydarzy, jeśli się nie rozpatrzy jakiegoś wydarzenia, wiesz że możesz posłać dwa piony by rozpatrzyć akcję i nie musieć rzucać kośćmi/dociągać kart... Dla mnie to jest coś wspaniałego. Robinson było moją pierwszą "dużą grą" (za sprawą recenzji i uwielbienia dla tej gry Kaczmara) i gdybym miał jeszcze raz wybierać swoją pierwszą grę, to też kupiłbym właśnie Robinsona.

A jeśli tak przeszkadza Ci losowość, to polecam Lorenzo il Magnifico, teraz sporo o tej grze się mówi za sprawą promocji :D Ale nie róbmy z tego offtopicu ;)
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lee-Shu »

No i partia próbna za mną. Rozkładanie zajęło trochę czasu, w czym nie pomógł brak jakiegoś sensownego inserta, bo nie wszystko miałem rozdzielone. I muszę stwierdzić, że...

Pomimo grania "za rączkę" krok po kroku według gameplaya z Let's Grajmy klimat tej gry mnie po prostu zmiażdżył. Wczoraj w godzinach 20 - 23 naprawdę byłem na wyspie, odkrywałem teren, tworzyłem narzędzia i dostawałem rany. Przy tym mechanika, choć rozbudowana jak nic w co grałem przedtem, wydaje się być naturalna i niewymuszona. Wszystko ma powiązanie z tematem, a podejmowanie decyzji wynika z poczucia faktycznej potrzeby wykonania danego ruchu jako rozbitek na wyspie, a nie jako gracz przy stole, któremu autor dał jakieś abstrakcyjne opcje do wyboru. Zasad jest sporo, ale już przy czwartej turze w mojej głowie zapanował porządek na tyle, że wyprzedzałem ruchy gościa z Let's Grajmy, albo robiłem coś o czym on przypominał sobie po kilku minutach. Do instrukcji zaglądałem by potwierdzić pewne rzeczy na 100%, a nie wierzyć autorowi vloga na słowo.

I na koniec kwestia losowości. Pamiętam jak podczas gry w któregoś eurosuchara zakpiliśmy sobie z żoną po czyimś ruchu na zasadzie: "żeby to tak w życiu było, że sobie człowiek zaplanował, wyczekał na odpowiedni moment, ogłosił, że stawia chałupę i bach! - chałupa stoi". Córa dorzuciła wtedy tylko, że racja, bo w rzeczywistości przecież nie wszystko się udaje, ale "w końcu to tylko gra tato". Biorąc wczoraj do ręki kości z Robinsona zaśmiałem się pod nosem. Jak dla mnie pomysł znakomity, ale zobaczę jeszcze czy będę taki mądry jak zawalę scenariusz pechowym rzutem w ostatniej turze.

Podsumowując, to także moja pierwsza duża gra (Cywilizacja Poprzez Wieki i Mombasa chyba się nie liczą?) i na chwilę obecną jestem zachwycony.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kmd7 »

Wg mnie powinny się liczyć :D. @Lee-Shu - a jak już znudzą Ci się podstawowe scenariusze, rozejrzyj się za dodatkowymi w sieci/na forum. Niektóre są ciekawe i w zupełnie innym klimacie, niż podstawowe.

OFF: @seki - Projekt Gaja mam go od niecałych dwóch tygodni i w tym czasie rozegrałem 9 partii. Jak dla mnie - absolutna rewelacja!
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lee-Shu »

Fanowskie scenariusze i ogólne "życie" tej gry poza oficjalnym kanałem były jednymi z powodów, dla których sięgnąłem po ten tytuł. W moich oczach to zawsze stanowi trudną do wyceny wartość dodaną.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: koczkodan »

z organizacyjnego punktu widzenia mam pytanie: jaki organizer polecacie, zeby jakos sensownie pomiescic wszystkie zetony, znaczniki itp? chodzi mi o namiar na konkretny produkt, z castoramy, liroy merlin, bricomarche czy allegro, to juz obojetnie. z gory dziekuje!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Sam zrób :D Wtedy jest najlepszy.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: koczkodan »

no wtedy bylby najlepiej skrojony, ale ja jestem niestety antytalentem, jesli chodzi o takie tworzenie.
Nesmeer

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Nesmeer »

Ja posiadam Geekmod, drewniany. Nie jest najtanszy, ale skleja sie latwo, a organizuje elementy jak nalezy, slowq zlego nie powiem. Setup ogranicza sie to wyjecia kart i dwoch pudelek, czyli 1-3min z tasowaniem.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Mixthoor »

Potwierdzam, również sygnowany logiem GeekMod: http://aleplanszowki.pl/organizer-inser ... &results=3 . Bez takiego wkładu rozkładanie i składanie gry było istną tragedią. Moja krótka opinia w komentarzu na stronie produktu. Kupisz, nie pożałujesz.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pavel »

koczkodan pisze: 27 mar 2018, 12:37 z organizacyjnego punktu widzenia mam pytanie: jaki organizer polecacie, zeby jakos sensownie pomiescic wszystkie zetony, znaczniki itp? chodzi mi o namiar na konkretny produkt, z castoramy, liroy merlin, bricomarche czy allegro, to juz obojetnie. z gory dziekuje!
Wystarczy Ci osiem przegródek i oddzielisz sobie wszystko z małych elementów, ale im więcej tym lepiej. Do Robinsona szkoda kasy na GM za 80 zł.
http://astronik.pl/161-organizery-walizki-
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: gregos »

an0mander
Posty: 32
Rejestracja: 14 gru 2016, 22:18
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: an0mander »

Dokładnie. Te organizery Patrol Tandem są też dostępne w każdym OBI. Natomiast w Casto masz podobne ale z przegródkami. Osobiście chyba jednak wolę wyjmowane pudełeczka :)
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dave8 »

Kupiłem ostatnio w sklepie portalu postać marynarza.
Niestety w dodatku był sam kafelek z postacią. Brak pionków i naklejek.
Ktoś wie jak/gdzie można to dorobić?
Portal niestety pomimo moich wielokrotnych maili nie jest uprzejmy odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

dave8 pisze: 01 kwie 2018, 21:32Ktoś wie jak/gdzie można to dorobić? Portal niestety pomimo moich wielokrotnych maili nie jest uprzejmy odpowiedzieć.
Pytałeś na ich fanpage'u facebookowym?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: gregos »

dave8 pisze: 01 kwie 2018, 21:32 Kupiłem ostatnio w sklepie portalu postać marynarza.
Niestety w dodatku był sam kafelek z postacią. Brak pionków i naklejek.
Ktoś wie jak/gdzie można to dorobić?
Portal niestety pomimo moich wielokrotnych maili nie jest uprzejmy odpowiedzieć.
Ostatecznie możesz zwrócić towar - jeśli zakup był dokonywany przez internet, to przysługuje Tobie odstąpienie od umowy. Masz na to 10 dni, które rozpoczynają swój bieg z chwilą dostarczenia zakupionego towaru.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dave8 »

gregos pisze: 02 kwie 2018, 00:08
dave8 pisze: 01 kwie 2018, 21:32 Kupiłem ostatnio w sklepie portalu postać marynarza.
Niestety w dodatku był sam kafelek z postacią. Brak pionków i naklejek.
Ktoś wie jak/gdzie można to dorobić?
Portal niestety pomimo moich wielokrotnych maili nie jest uprzejmy odpowiedzieć.
Ostatecznie możesz zwrócić towar - jeśli zakup był dokonywany przez internet, to przysługuje Tobie odstąpienie od umowy. Masz na to 10 dni, które rozpoczynają swój bieg z chwilą dostarczenia zakupionego towaru.
Wiem, tylko że ten mini dodatek kosztował 7PLN. Za taką kwotę nie chce mi się iść na pocztę...
Wolałbym nawet dokupić pionek i naklejki i już.
ODPOWIEDZ