Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Strud pisze:To mamy inne wersje, u mnie w HMSie (kupiony 2 tygodnie temu) Misjonarka jest na grubej tekturze, takiej samej jak cała reszta z "gry roku".
Misjonarkę kupowałem dawno temu jako osobny mini dodatek, więc taka różnica jest możliwa...
Natomiast zajrzałem w końcu do HMS Beagla i muszę odszczekać - Darwin na cienkiej tekturce :(
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Relo »

U mnie również, w HMS cienki Misjonarz oraz cienki Darwin. Jakoś z tym żyję...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pastorkris »

Jestem w stanie się wymienić :) I chętnie przygarnę cienkie postaci z dodatku na rzecz tych twardych. Gdyby ktoś z Katowic lub okolic miał ochotę to zapraszam ;)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Cezary1916 »

Relo pisze:U mnie również, w HMS cienki Misjonarz oraz cienki Darwin. Jakoś z tym żyję...
Ja swoje zalaminowałem i po kłopocie
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Relo »

Cezary1916 pisze:
Relo pisze:U mnie również, w HMS cienki Misjonarz oraz cienki Darwin. Jakoś z tym żyję...
Ja swoje zalaminowałem i po kłopocie

Ja nie narzekam i nie mam z tym kłopotu. Gorzej mają misjonarz i Darwin w realizacji zadań/misji w grze. :wink:
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Ja z kolei jestem w trakcie kampanii po raz pierwszy i jest naprawdę trudno w pierwszym scenariuszu w porównaniu do wielu innych albo jeszcze nie wsiąkłem w mechanizmy. Ale klimatycznie jest bardzo dobrze. No i postać Misjonarki/Misjonarza poszła od razu na pierwszy rzut. Bardzo mi się podobają zdolności tej postaci. Powiew świeżości z dodatkiem jest niesamowity.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Udało się rozegrać właśnie kampanię HMS Beagle (2 osoby). Wrażenia są pozytywne. Kilka głównych refleksji:

- Scenariusz 1: kwintesencja, wyścig z czasem i wynikiem, dużo akcji do zrobienia. Bardzo piękna otoczka fabularna, intensywna gra, czuć, że się pozyskuje te wszystkie atrakcyjne gatunki/rzeczy.
- Scenariusz 2: po prostu dobry+/bardzo dobry-. Wyważony pod względem trudności, ciut lżejszy niż poprzedni, mniej akcji, bardziej przejrzyste, łatwiejsze do nauczenia.
- Scenariusz 3: koszmarny scenariusz. Uwielbiam i nienawidzę jednocześnie. Początek to 2 porażki pod rząd, mega losowe, ciągle skręcający samopas statek, dużo przeszkód dochodzących stale, a tu trzeba jeszcze naprawiać statek i zbierać ławice. Na wiele innych może zabraknąć sił. Morska przygoda, fabularnie świetnie, ale losowość nieco za wysoka, nawet jak na tę grę.
- Scenariusz 4: zdecydowanie najłatwiejszy jak dla mnie scenariusz, małe zagrożenie, świetne uzasadnienie fabularne egzystencji z plemionami, mała odskocznia od koszmaru w poprzednim scenariuszu
- Scenariusz 5: szybki, a przez to ciekawy, dużo do zrobienia, przydają się zdobyte wcześniej aż 3 żetony Darwina, wredna, ale dobrze zbalansowana pogoda i sposoby obrony przed nią. Łatwe elementy: przeszukanie plaży, trudne elementy: mnogość działań

Główny zarzut:
- wynik scenariusza 1 praktycznie determinuje CAŁY wynik gry, a tak nie powinno być. Przechodzenie przyczynowo-skutkowe między scenariuszami mi się podoba, nie zawsze jest konsekwentne, ale to też fabularnie do wyjaśnienia. Jednakowoż, nie wyobrażam sobie podbić znacznie wyniku, jeśli np. słabo poszło w scenariuszu nr 1. Jest zdecydowanie za mało opcji różnicowania wyniku. Jest dużo czasu gry przecież, nieźle wysiłku trzeba włożyć, a się finalnie okazuje, że scenariusze 1 i 5 są silnie szkieletem powiązane, a to, co pomiędzy, to pod względem wyniku mizernie. Liczyłem na większą koherencję między wszystkimi scenariuszami pod względem budowy/ewentualnego tracenia wyniku, a nie tylko model: jak poszło tak o na starcie, potem graj sobie, ale do górnego pułapu już nie masz szans
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: EMI_NAT »

Ha, Ha, Ha

130 strona wątku a ja piszę o wrażeniach po zakupie tej gry, wybaczcie ale graliśmy w tę grę pierwszy raz.
Tak, pod wpływem opinii itp., w tym miesiącu kupiliśmy sobie Robinsona, a ten weekend minął pod jego znakiem.

Pierwszy próg: instrukcja, ciągle wertowana, czytana dwa razy, ale jednak do ogarnięcia.

Drugi próg: pierwsza rozgrywka walka z grą i jej zasadami (karta pomocy dużo ułatwia) ale znów ... wertowanie instrukcji (co znaczą karty, pomysły, rożne żetoniki itp.)

Kolejne podejście: zasady "w miarę" klarowne ale z kolei biją nas karty i kości pogody, masakra, wszystko idzie nie tak, jak powinno, porażka, wszyscy giniemy ...

/+/ trzecia próba, mamy konkretny plan, uff wylosowany "piec", który pomógł walczyć z tą zimą, dodatkowo udało się wylosować kartę skarbu zmieniającą zimę w deszcz, co pozwoliło nam z sukcesem zakończyć pierwszy scenariusz.

Gra wymusza masakrycznie wymagającą optymalizacje ruchów, strasznie nie wybacza błędów, co bywa mega frustrujące, no nic przed nami kolejne godziny przy następnych scenariuszach, tych z edycji - Gra Roku i tych fanowskich, chyba polubię tę gorycz porażki, którą oferuje ta gra.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ravenone »

kastration pisze: Główny zarzut:
- wynik scenariusza 1 praktycznie determinuje CAŁY wynik gry, a tak nie powinno być.
Mimo iż lubię kampanię, to w 100% podzielam twoje zdanie. Po słabym początku nie ma jak potem tego nadrobić.
Od HMS wolę jednak pojedyncze scenariusze.
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomasz86 »

Pytanie o karty bo nie mam spisu wszystkich kart:
- 2 karty wydarzeń Sztorm - czy powinny być takie same?
- 5 kart surowców "Koniec Źródła" - czy powinny być takie same?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

https://boardgamegeek.com/image/2338411 ... e=original
To jest fanowski dodatek, czy można go normalnie kupić?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Bea pisze:https://boardgamegeek.com/image/2338411 ... e=original
To jest fanowski dodatek, czy można go normalnie kupić?
Raczej fanowski. Swoją drogą, świetne umiejętności postaci.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: KrzysiekL »

Bea pisze:https://boardgamegeek.com/image/2338411 ... e=original
To jest fanowski dodatek, czy można go normalnie kupić?
To promka od Portalu -- miała mieć reprint w styczniu: https://boardgamegeek.com/thread/170992 ... e-anywhere
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: skolo »

nie wiem czy to pytanie juz padlo wiec raz jeszcze:

1. jestem posiadaczem RC Gra Roku
2. wyszla nowa 2 edycja z poprawiona instrukcja itp

pytanie : czym roznia sie te dwie wersje. czy nowa instrukcja w wersji PL istnieje czy ta z Gra Roku jest ok?

pzdr
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

Według dostępnych info różnią się jedynie grafiką na pudełku, nową wersją instrukcji i jezykiem.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: PawelWAW »

Nie wiem czy był poruszany gdzieś ten temat, bo takowego nie znalazłem.
Czy może ktoś się podzielić opinią na temat insertu geekmod lub warbox do Robinsona?
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: skolo »

Bary pisze:Według dostępnych info różnią się jedynie grafiką na pudełku, nową wersją instrukcji i jezykiem.
dostalem potwierdzenie od Trzewika ze Robinson Crusoe Edycja Gra Roku oraz angielska 2.0 to kalka
ok, inne pudelko i grafika, ale reszta to samo...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

skolo pisze:
Bary pisze:Według dostępnych info różnią się jedynie grafiką na pudełku, nową wersją instrukcji i jezykiem.
dostalem potwierdzenie od Trzewika ze Robinson Crusoe Edycja Gra Roku oraz angielska 2.0 to kalka
ok, inne pudelko i grafika, ale reszta to samo...
To w takim razie ciekawe, jak to w efekcie jest z tą instrukcją. Coś tutaj nie gra.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: warlock »

Nie no, instrukcja jest napisana od zera. Redagowana przez Paula Grogana, z uwzględnieniem zapytań z BGG, FAQ itd. Rewelka.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: skolo »

PON. 09:48
Prośba została zaakceptowana przez użytkownika Ignacy Trzewiczek.
"Nowa wersje eng jest kalką istniejacej wersji pl"

rozumiem ze Trzewik mija sie z prawda tutaj?
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: chmur3k »

PawelWAW pisze:Nie wiem czy był poruszany gdzieś ten temat, bo takowego nie znalazłem.
Czy może ktoś się podzielić opinią na temat insertu geekmod lub warbox do Robinsona?
Znacznie przyspieszają składanie i rozkładanie gry i ładnie porządkują wszystkie elementy (razem z Beaglem). Jest trochę zabawy ze sklejaniem, ale raczej bezproblemowej. Osobiście szkoda mi hajsu i wolałbym za te pieniądze kupić jakąś nową grę, a insert zrobić sobie z pianki, ale jeśli ktoś ma fundusze to myślę, że jak najbardziej warto.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: warlock »

skolo pisze:PON. 09:48
Prośba została zaakceptowana przez użytkownika Ignacy Trzewiczek.
"Nowa wersje eng jest kalką istniejacej wersji pl"

rozumiem ze Trzewik mija sie z prawda tutaj?
Kurczę, chcesz potwierdzenie notarialne? :wink: Nie wiem co i w jakim kontekście odpisał Trzewik na fejsie od niechcenia (pewnie ma milion takich pytań dziennie). Poczytaj jego bloga na BGG i wpisy o powstawaniu instrukcji. A najlepiej przekartkuj sobie nową angielską instrukcję http://portalgames.pl/files/rules/robin ... lebook.pdf , porównaj strona po stronie i linijka po linijce z polską instrukcją "Edycji Gra Roku". Czytałem nową instrukcję praktycznie od dechy do dechy, więc wiem co mówię. Ale możesz nadal trzymać się tego, co Trzewik odpisał na fejsie. ;)
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: skolo »

swietnie. dzieki za info

btw. niepotrzebne te Twoje didaskalia warlock, wystarczylo odpowiedziec jak czlowiek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: warlock »

skolo pisze:swietnie. dzieki za info

btw. niepotrzebne te Twoje didaskalia warlock, wystarczylo odpowiedziec jak czlowiek
Toż odpowiedziałem :) Uszczypliwość potraktuj pieszczotliwie :mrgreen:
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: skolo »

warlock pisze:
skolo pisze:swietnie. dzieki za info

btw. niepotrzebne te Twoje didaskalia warlock, wystarczylo odpowiedziec jak czlowiek
Toż odpowiedziałem :) Uszczypliwość potraktuj pieszczotliwie :mrgreen:
wink wink
ODPOWIEDZ