Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pastorkris »

Sprawe z zywieniem mielismy o tyle ulatwiona, ze dziala na 6 poziomie robily robote :) bardzo nam sie to podobalo, ze naprawiony statek w tym aspekcie przeszedl do 3ciego scenariusza. Z kolei z kierunkiem wiatru radzilismy sobie akcja sterowania, a w ostatnich rundach wioslami.
krzysztof1986
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:58
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: krzysztof1986 »

Witam. Czy ktoś orientuje się czy w dodruku HMS który wyszedł niedawno znajdują się naklejki na pionki darwina + kapłana + marynarza ?
W sklepie portalu pojawiły się na nowo wszystkie mini dodatki oprócz naklejek właśnie i ciekawi mnie czy wzorem RC Edycja Gra Roku dodali naklejki w dodruku HMS
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Strud »

Naklejek w dodruku dodatku niestety brak. Niby drobnostka, a szkoda.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Lothrain pisze:
Pastorkris pisze:Najłatwiejszy wydał nam się scenariusz 3, gdzie płyniemy stateczkiem - bułka z masłem
No proszę, jak różny może być odbiór scenariuszy. Dla mnie to cholerne płynięcie stateczkiem było drogą przez mękę, bo wiatr cały czas pchał statek nie tam, gdzie chciałem i niemal do zera wygłodziło mi załogę. Gdyby nie solidne zapasy, pływałbym pod koniec, jak Mary Celeste.
Dla mnie też był to koszmarny scenariusz. Jak ktoś pisze, że spacerek, to gratuluję szczęścia. Trudno sobie wyobrazić bezstresowe przepłynięcie. Za to gra dobrze imituje realne życie rozbitków na morzu. Klasyczny przykład samodoskonalenia przez... irytację.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Ktoś już grał z ukrytymi kartami cech? http://portalgames.pl/sklep/pl/rc--sekr ... 374.p.html
Jak się sprawdzają? Mam pewne wątpliwości, bo jest ich tylko kilka, więc przy drugiej czy trzeciej rozgrywce wszyscy je będą pamiętać, więc już nie będą takie ukryte. ;) No i pytanie jak wytłumaczyć pozostałym graczom, że gramy np tylko jednym pionkiem, nie zdradzając, że taki wymóg pochodzi od naszej ukrytej karty cechy?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Bea pisze:Ktoś już grał z ukrytymi kartami cech? http://portalgames.pl/sklep/pl/rc--sekr ... 374.p.html
Jak się sprawdzają? Mam pewne wątpliwości, bo jest ich tylko kilka, więc przy drugiej czy trzeciej rozgrywce wszyscy je będą pamiętać, więc już nie będą takie ukryte. ;) No i pytanie jak wytłumaczyć pozostałym graczom, że gramy np tylko jednym pionkiem, nie zdradzając, że taki wymóg pochodzi od naszej ukrytej karty cechy?
W ogóle nie podobają mi się te karty. Na pewno sporo utrudnią w trakcie gry, ale jak piszesz, ich sekretność kończy się przy drugiej, góra przy trzeciej rozgrywce. Do tego od razu wiadomo, kto ma jaką sekretną kartę, bo używanie jednego pionka czy otrzymywanie dodatkowego punktu determinacji raczej nie da się ukryć przed innymi graczami. Jak dla mnie to słaby i mało grywalny pomysł, który sztucznie utrudni i tak już trudną grę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Breżniew pisze:
Bea pisze:Ktoś już grał z ukrytymi kartami cech? http://portalgames.pl/sklep/pl/rc--sekr ... 374.p.html
Jak się sprawdzają? Mam pewne wątpliwości, bo jest ich tylko kilka, więc przy drugiej czy trzeciej rozgrywce wszyscy je będą pamiętać, więc już nie będą takie ukryte. ;) No i pytanie jak wytłumaczyć pozostałym graczom, że gramy np tylko jednym pionkiem, nie zdradzając, że taki wymóg pochodzi od naszej ukrytej karty cechy?
W ogóle nie podobają mi się te karty. Na pewno sporo utrudnią w trakcie gry, ale jak piszesz, ich sekretność kończy się przy drugiej, góra przy trzeciej rozgrywce. Do tego od razu wiadomo, kto ma jaką sekretną kartę, bo używanie jednego pionka czy otrzymywanie dodatkowego punktu determinacji raczej nie da się ukryć przed innymi graczami. Jak dla mnie to słaby i mało grywalny pomysł, który sztucznie utrudni i tak już trudną grę.
Szkoda że takie karty cech nie składają się z dwóch osobno losowanych części. Górna, która by mówiła jaka mamy cechę, a dolna która decydowałaby kiedy ta cecha znika. Ta dolna byłaby sekretna.
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomasz86 »

Jakich używacie koszulek? FFG są ciut za duże......
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

tomasz86 pisze:Jakich używacie koszulek? FFG są ciut za duże......
Ja od początku miałem karty ubrane właśnie w FFG i te koszulki sprawują się lepiej niż dobrze. Są faktycznie trochę za duże, ale problem dotyczy raczej tylko dużych kart. Nigdy zbyt duży rozmiar koszulek mi w Robinsonie nie przeszkadzał :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

O ile koszulkuje prawie wszystko, to w Robinsonie nie ma to wiekszego sensu - kart nie trzyma sie w dloniach i tasuje sie dosyc rzadko.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Noidea
Posty: 77
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Noidea »

Czy planowany dodruk gry będzie posiadał jakieś zmiany w stosunku do wydania "Gra Roku"? Zastanawiam się nad kupnem, widzę w paru sklepach w (raczej) dobrej cenie, ale niby zaraz będzie kwiecień więc poczekanie miesiąc nie będzie problemem.

Wysłane z mojego XT1039 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

Noidea pisze:Czy planowany dodruk gry będzie posiadał jakieś zmiany w stosunku do wydania "Gra Roku"?
Szczerze wątpię, dodruk HMS Beagle niczym się nie różnił...
Noidea
Posty: 77
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Noidea »

EsperanzaDMV pisze:Szczerze wątpię, dodruk HMS Beagle niczym się nie różnił...
Dobra wiadomość, dziękuję.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Noidea pisze:
EsperanzaDMV pisze:Szczerze wątpię, dodruk HMS Beagle niczym się nie różnił...
Dobra wiadomość, dziękuję.
Różnił się tym, że karty postaci (Misjonarz, Darwin) były na grubej tekturce, tak jak karty postaci z Edycji Gra Roku.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

A instrukcja będzie ta sama?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: brazylianwisnia »

tomasz86 pisze:Jakich używacie koszulek? FFG są ciut za duże......
Zakoszulkowalem w Rebelowe Standard USA Premium i wchodzą na styk ale pozytywnie. Trzeba było ostrożnie wkładać ale pasują idealnie.wyjac łatwo też nie jest ale to akurat mały problem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
yarhma
Posty: 21
Rejestracja: 25 sie 2016, 13:42
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: yarhma »

scenariusz fanowski zombi.
1) brak informacji co do kart wydarzen z ikona ksiegi.
2) O co chodzi z budowaniem łodzi ratunkowej? Czy wymaga klucza, szczepionki i bycia na plazy? Czy to w ogóle jest akcja budowania? Czy może jednak jest to akcja budowania ale wymaga tylko możliwości przesunięcia obozu na kafelek z plażą?
3) podobnie ze szczepionką. Czy aby stworzyć szczepionkę musimy być w szpitalu i dopiero możemy tą akcję wykonać czy też musimy mieć możliwość przesunięcia obozu na szpital po wynalezieniu szczepionki?
W obu przypadkach 2) 3) przy ikonie wymagań dla przedmiotu szczepionka i łódź ratunkowa oznaczenie kafelka jest z symbolem strzałki. Jak grać żeby było ok?
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kamil018 »

yarhma pisze:scenariusz fanowski zombi.
1) brak informacji co do kart wydarzen z ikona ksiegi.
2) O co chodzi z budowaniem łodzi ratunkowej? Czy wymaga klucza, szczepionki i bycia na plazy? Czy to w ogóle jest akcja budowania? Czy może jednak jest to akcja budowania ale wymaga tylko możliwości przesunięcia obozu na kafelek z plażą?
3) podobnie ze szczepionką. Czy aby stworzyć szczepionkę musimy być w szpitalu i dopiero możemy tą akcję wykonać czy też musimy mieć możliwość przesunięcia obozu na szpital po wynalezieniu szczepionki?
W obu przypadkach 2) 3) przy ikonie wymagań dla przedmiotu szczepionka i łódź ratunkowa oznaczenie kafelka jest z symbolem strzałki. Jak grać żeby było ok?
Pytanie zadać w innym temacie a najlepiej twórcy fanowskiego scenariusza :) lub chociaż go podlinkuj, bo na pamięć nie znam wszystkich...
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Golin »

wiadomo coś o drugim dodatku do robinsona ? miał niby byc w 2016 ?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TTR_1983 »

Golin pisze:wiadomo coś o drugim dodatku do robinsona ? miał niby byc w 2016 ?
Najwcześniej 2018. Ten rok na pewno nie.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Golin »

a to jakies oficjalne stanowisko ?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kal-El83 »

Kolega TTR przytoczył oficjalne stanowisko, wielokrotnie powtarzane przy każdej okazji przez IT.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Golin pisze:a to jakies oficjalne stanowisko ?
Azazelek pisze:Kolega TTR przytoczył oficjalne stanowisko, wielokrotnie powtarzane przy każdej okazji przez IT.
A poza tym zwykła matematyka. Kalendarz planów wydawniczych Portalu + czas druku/dystrybucji/logistyka = najwcześniej 2018. O braku dokładnej informacji stopniu zaawansowania prac nad dodatkiem nawet nie wspominam. Chyba że Portal ma wolne moce przerobowe (o których się nie pochwalił) i szykuje meganiespodziankę np.: na Essen albo Gwiazdkę, ale wówczas i tak nie przeczytamy o tym przez najbliższe pół roku. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
robaczek122
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2017, 18:59

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: robaczek122 »

Mam problem z 2 scenariuszem.
Jeżeli dobrze rozumiem zasady, to pierwsze 2 totemy, nie wpływają na mgłę. Jednak każdy następny powoduje, że na odkrywanym właśnie kafelku musimy postawić mgłę, więc nie można budować przedmiotów, które mają taki znaczek terenu, jaki na kafelku.
Żeby się pozbyć mgły trzeba zbudować "święty dzwon", do którego potrzeba odkryć teren "pagórek", który jest na dwóch kafelkach, na których także jest totem. Więc jeżeli odkryjemy 2 kafelki z totemami, zanim odkryjemy któryś z pagórkiem, to nie da się ukończyć misji.
Dzisiaj miałem w pierwszej turze 2 totemy, na dwóch pierwszych kafelkach i nie były one pagórkami, więc już na pewno wiem, że nie mogę ukończyć pozytywnie misji?

Coś pominąłem w zasadach, czy po prostu gra jest strasznie nie zbilansowana?

Jedyną sensowną taktyką, jaką wymyśliłem, która nie polega na fuksie, to posiadanie zawsze przy tej misji Odkrywcy, który może losować za punkty determinacji odpowiedni kafelek.

Jakie wy macie rozwiązania na ten scenariusz? Czy tylko taki jak ja?
Lysiur
Posty: 74
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:27

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lysiur »

robaczek122 pisze:Mam problem z 2 scenariuszem.
Jeżeli dobrze rozumiem zasady, to pierwsze 2 totemy, nie wpływają na mgłę. Jednak każdy następny powoduje, że na odkrywanym właśnie kafelku musimy postawić mgłę, więc nie można budować przedmiotów, które mają taki znaczek terenu, jaki na kafelku.
Żeby się pozbyć mgły trzeba zbudować "święty dzwon", do którego potrzeba odkryć teren "pagórek", który jest na dwóch kafelkach, na których także jest totem. Więc jeżeli odkryjemy 2 kafelki z totemami, zanim odkryjemy któryś z pagórkiem, to nie da się ukończyć misji.
Dzisiaj miałem w pierwszej turze 2 totemy, na dwóch pierwszych kafelkach i nie były one pagórkami, więc już na pewno wiem, że nie mogę ukończyć pozytywnie misji?

Coś pominąłem w zasadach, czy po prostu gra jest strasznie nie zbilansowana?
Generalnie to do pozytywnego zakończenia scenariusza masz zbudować 5 krzyży. Sam dzwon nie jest potrzebny do wygrania scenariusza, ale może się on przyczynić do ukończenia go. Grałem z żoną - chyba 10 razy ten scenariusz - za każdym razem przegrywaliśmy. Zastanawiałem się na strategią, gdy dostrzegłem jedną podstawową zasadę, że mgłę która się pojawia przy wyciągnięciu karty przygody (2 mgły), można kłaść na obszarach (miejscach bez kafelków), a nie na już położonych kafelkach. Z tą wiedzą, wygraliśmy od razu.

Swoją drogą, to ciekawe utrudnienie tego scenariusza, tak, że mgła kładziona jest na odkrytych kafelkach. Raz nam się prawie udało wygrać, zabrakło 1 dnia :) Przy słabej optymalizacji ruchów, przegrana przychodzi bardzo szybko.
ODPOWIEDZ