Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Trawers

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Trawers »

...baited! :twisted:
Jiloo pisze: 26 sie 2019, 16:16 A ogólnie to czytałeś tę dyskusję czy odpowiadasz bez znajomości tematu?
To nie jest home rule tylko wariant zaproponowany w dodatku przez autora.
Ta zniewaga, odpowiedzi wymaga! A w sumie juz padla "w dodatku", jakie więc ma zastosowanie w podstawowej wersji, skoro w dodatku otrzymujemy dodatkowa zawartosc, odpowiedz brzmi: takie samo jak gra do 23 kafelkow.
Nie zamierzam sie rozplywac w tej dyskusji, najwazniejsze powiedziane zostalo +/- dwa posty wyzej: kazdy gra jak mu pasuje i chce. Ja dodalem swoj poglad na ten temat. Pozdrawiam wszystkich, bawcie sie przy grach dobrze, bo to najwazniejsze. Niezaleznie czy zbieracie 12, 15 czy 30 kafelkow.
Bawcie sie rownie dobrze, gdy wydawca zamiast "+" wydrukuje "-", bo o to w tym chodzi!

Edit: zapomnialem odpowiedziec na pytanie, tak niestety czytalem ten watek.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2019, 16:29 przez Trawers, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

Gwoli ścisłości, ta zasada jest używana w trybie grania z "Orb" - nawet nie jako wariant, tylko jako nowa zasada w tym trybie. Zapewne chodziło o to, by trochę wydłużyć grę, by móc sobie tą kostką trochę porzucać. Nie oznacza to, że Lehmann w ten sposób przyznał, że w "normalnej grze" coś było nie tak, choć wiem (bo rozmawiałem z nim kiedyś o tym), że jest świadom, że doświadczeni gracze uważają, że rush na kafelki dev jest najstabilniejszą strategią w podstawce. "Jest świadom" niekoniecznie równa się "zgadza się z", ale taka już niedola designerów - że czasem muszą walczyć z percepcją graczy, nawet jeśli grze niczego nie brakuje. Zapewne właśnie dlatego powstało Rivalry.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tak dla uściślenia, to jest zalecane przy podstawce granie na te 15 kafli czy to nie ma sensu?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

Z tego co pamiętam w testach podstawki wyszło, gdy testowali na 14/15 kafli (lub większy pool punktowy), że wygrywający i tak by wygrał, więc ścięto, żeby nie przedłużać. I na pewno ma to sens, ale wydaje mi się, że chyba jednak ścięto trochę za agresywnie. Ja u siebie zawsze gram na 15, nawet z samą podstawką - głównie po to, żeby się pobawić różnymi strategiami. Przy 12 kaflach za łatwo jest po prostu pruć do mety.
Kacyk
Posty: 32
Rejestracja: 08 lip 2013, 01:22
Lokalizacja: Iwonicz-Zdrój, Arbon CH

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Kacyk »

W tym warjancie: dla 15 kafli, 15 punktow na gracza? Czy pozostaje 12 pkt ?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: kastration »

Kacyk pisze: 27 sie 2019, 16:37 W tym warjancie: dla 15 kafli, 15 punktow na gracza? Czy pozostaje 12 pkt ?
Niby po 15 PZ wtedy, gdy jest do 15 kafli. Muszę to przetestować, żeby ciut wydłużyć rozgrywkę.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: sorfal »

Ktoś już miał do czynienia z wydaniem Portalu? Jak się ma do poprzedniego polskiego wydania?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Na Facebooku ktoś robił porównanie komponentów i wydanie Portalu jest identyczne tzn bardzo dobre.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Gromb »

A GFP miało wzmacniane planszetki, kubki z filcem, a tu mamy to samo?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: mikeyoski »

Pamiętaj, że to była wersja wspieram.to. A za filc trzeba było dodatkowo zapłacić.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Yavi »

Łapcie krótkie porównanie obu wersji: http://www.planszowkiwedwoje.pl/2019/11 ... oxing.html
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: tomb »

Tłumaczenie jest ważne (czy się różni od GF) i to czy w dodatkach pojawiają się odwołania do nazw z podstawki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Yavi »

tomb pisze: 16 gru 2019, 20:42 Tłumaczenie jest ważne (czy się różni od GF) i to czy w dodatkach pojawiają się odwołania do nazw z podstawki.
Tłumaczenie to samo. Na stronce masz fotkę stopki z instrukcji (ostatnie zdjęcie), doszła tylko dodatkowa korekta. A tak to wydanie przygotowane przez GFP.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: gregoff »

Nie wiem czy to człowiek dorasta czy zmienia mu się gust. Kilkanaście miesięcy temu brat pokazywał mi Rolla i się odbilem strasznie od tego tytułu.

Teraz zagrałem że znajomymi drugi raz i nie wiem czy przez to, że to ja musiałem nauczyć ich z racji pewnego doświadczenia czy poznania lepiej gry z przykładowych rozgrywek, ale bawiłem się świetnie. Jeszcze nie wszystko jasne, ale z chęcią zagram jeszcze w ta grę nie raz i na pewno usiądę do gry z bratem przy okazji następnej.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: sajlenthill »

Czy poda ktoś wymiary płóciennego woreczka? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: 2lip »

@sajlenthill: 25x30 cm
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Ostatnio okropnie się napociłem tłumacząc tę grę i naszła mnie dziwna refleksja, że jest to dość lekki w grze tytuł ale naprawdę nienawidzę go tłumaczyć. W zeszłym tygodniu tłumaczyłem Maracaibo, dziś Brassa, i generalnie tłumaczyłem w życiu zasady wielu ciężkich gier i zawsze idzie mi to sprawnie i bez zająknięcia. Gdybym miał wybrać tytuł, którego nienawidzę tłumaczyć to byłby to tylko Roll. Też ktoś tak ma?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: KQuest »

Zdecydowanie. Jedna z tych gier, przy których nie wiadomo od czego zacząć i jak to właściwie wytłumaczyć, a po kilku rundach każdy stwierdza, że wszystko jest tam w sumie proste
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: tapczanik420 »

seki pisze: 01 maja 2020, 20:48 Ostatnio okropnie się napociłem tłumacząc tę grę i naszła mnie dziwna refleksja, że jest to dość lekki w grze tytuł ale naprawdę nienawidzę go tłumaczyć. W zeszłym tygodniu tłumaczyłem Maracaibo, dziś Brassa, i generalnie tłumaczyłem w życiu zasady wielu ciężkich gier i zawsze idzie mi to sprawnie i bez zająknięcia. Gdybym miał wybrać tytuł, którego nienawidzę tłumaczyć to byłby to tylko Roll. Też ktoś tak ma?
Jakoś w krotkim okresie tłumaczyłem 3 razy ROOTa co zajmuje z dobre pół godziny albo lepiej. Tłumacze jedna frakcje - ok, potem druga - okeeeej potem trzecia - heeeeee? A potem mówię że jest jeszcze włóczęga który właściwie gra sobie takiego RPGa - odbiorcy "whaaaaaat"? :D I właściwie w każdym przypadku potwierdzała się moja teoria że zasady jak się tłumaczy są mega trudne a po 2 turach to wręcz samograj, zwłaszcza z planszetkami.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: siepu »

seki pisze: 01 maja 2020, 20:48 Ostatnio okropnie się napociłem tłumacząc tę grę i naszła mnie dziwna refleksja, że jest to dość lekki w grze tytuł ale naprawdę nienawidzę go tłumaczyć. W zeszłym tygodniu tłumaczyłem Maracaibo, dziś Brassa, i generalnie tłumaczyłem w życiu zasady wielu ciężkich gier i zawsze idzie mi to sprawnie i bez zająknięcia. Gdybym miał wybrać tytuł, którego nienawidzę tłumaczyć to byłby to tylko Roll. Też ktoś tak ma?
Kupiłem bo miałem nadzieję, że to to będzie RftG w który będzie można jakoś sensownie zagrać z ludźmi, którzy wcześniej nie grali. Po dwóch takich partiach grę sprzedałem :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Ja Rolla uwielbiam i cieszę się, że mam stałych współgraczy którzy podzielają mój entuzjazm. Niestety potwierdza się, że wprowadzanie w niego nowych graczy nie tylko dla mnie jest ciężkie.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Portal Games - Plany wydawnicze 2020

Post autor: tapczanik420 »

Ciekawa spraw z dodatkami do Rolla, z tego co wiem Ambicja od GFP jest jeszcze na rynku a ten najnowszy z jakimiś turbo kostkami był mega drogi. Ciekaw jestem jak z wydaniem, z drugiej strony New Frontiers z toną kartonowych elementów też wyszło - z tym, że to standalone nowa gra a nie drugi dodatek do gry (czyli skierowany raczej do prawdziwych fanów).
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Portal Games - Plany wydawnicze 2020

Post autor: eveni »

tapczanik420 pisze: 26 sie 2020, 19:20 Ciekawa spraw z dodatkami do Rolla, z tego co wiem Ambicja od GFP jest jeszcze na rynku...
Na Allegro są dwie sztuki, w okolicach 170-200 zł... :(
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Portal Games - Plany wydawnicze 2020

Post autor: karp »

tapczanik420 pisze: 26 sie 2020, 19:20 Ciekawa spraw z dodatkami do Rolla, z tego co wiem Ambicja od GFP jest jeszcze na rynku a ten najnowszy z jakimiś turbo kostkami był mega drogi. Ciekaw jestem jak z wydaniem, z drugiej strony New Frontiers z toną kartonowych elementów też wyszło - z tym, że to standalone nowa gra a nie drugi dodatek do gry (czyli skierowany raczej do prawdziwych fanów).
Może uda się namówić RioGrandeGames na jakiś dwupak? Wtedy, Ci którzy mają Ambicje, a będą chcieć mieć Rivalry Colony będą musieli go kupić. Wtedy na rynek trafia używane Ambicje w okazyjnych cenach. A jeśli ktoś ma tylko podstawkę to będzie miał opcje zakupu obu dodatków w potencjalnie lekko niższej cenie niz kupowanych osobno. Oba scenariusze nie są takie złe.
Rio Grande robiło już takie zabiegi z dodatkami do dominiona.
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: Portal Games - Plany wydawnicze 2020

Post autor: Kwestor »

eveni pisze: 26 sie 2020, 23:25
tapczanik420 pisze: 26 sie 2020, 19:20 Ciekawa spraw z dodatkami do Rolla, z tego co wiem Ambicja od GFP jest jeszcze na rynku...
Na Allegro są dwie sztuki, w okolicach 170-200 zł... :(
Nieźle, chodziły po 60 zł na wyprzedażach rok temu.
ODPOWIEDZ