Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: misioooo »

Tylko aby Tom nie zapomniał o Race ftG! Czekam i czekam na Xeno Invasion... Tylko po co, jak nadal nierozpakowany Alien Artifacts leży na półce od kilku miesięcy? ;P Ciekawe, czy Roll będzie miał dodatki na podobnym poziomie jak Race (zmieniające rozgrywkę na tyle, że czasami lepiej bez dodatku zagrać albo dobrze poznać podstawkę zanim się zacznie dokładać do pieca).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

No i udało się zagrać na MPionku. Nawet 2 razy. Mało tego, ludzie z którymi grałem też nie wydawali się zniechęceni i tylko kombinowali kiedy kupić :)

To naprawdę fajna gra jest. Pomimo że kostki czasem nie podchodzą to i tak jest masę kombinowania. Losowe kafle czasem bolą ale źle nie jest. Coś tam zawsze się wybierze.
Nie wiedziałem że aż tak mi podejdzie. Od teraz czekam zdecydowanie na dodatek i partię 2os. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Vester »

Jaki jest poziom interakcji w Rollu porównując do Race'a? Bo czytałem na bgg, że to kruchy temat.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Prawie żaden.
Wybierasz akcję którą uważasz że musisz zagrać, patrzysz na przeciwników próbując wyczytać czy można się podpiąć pod ich wybory i na tym temat się kończy.
Możliwe, że dodatek coś wniesie w tej kwestii. Mi to jednak nie przeszkadza ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: adikom5777 »

dla mnie to takie solo turlanie i czekanie, kto pierwszy odpali koniec gry
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Olgierdd »

Już po wielu rozgrywkach sądzę, że w Rollu interakcja jest większa. Nadal to tylko podczepienie się pod fazę wybraną przez innych graczy, ale zdarza się to o wiele częściej niż w Race i dużo łatwiej przewidywać co przeciwnicy mogą zagrać.
W mojej grupie zaczynamy grać z blefem i kombinowaniem, by nasze akcje były trudniejsze do przewidzenia.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Wolf pisze:Dodatek na jasień:
Jay Tummelson (Rio Grande Games) pisze:Roll for the Galaxy: Ambition, the first expansion to Roll for the Galaxy, will be coming this fall. New factions, new dice, new tiles, and more! Further details to be revealed this summer.

Jay, Wei-Hwa, and Tom
Jak spiewał P. Bukatyk
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkobOmE
:)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

Mam nadzieję, że zapowiedziany dodatek jest planowym rozwinięciem gry podstawowej, a nie zaspokajaniem potrzeb osób, które po paru rozegranych partiach oczekują odświeżenia gry nowymi żetonami.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

tomb pisze:Mam nadzieję, że zapowiedziany dodatek jest planowym rozwinięciem gry podstawowej, a nie zaspokajaniem potrzeb osób, które po paru rozegranych partiach oczekują odświeżenia gry nowymi żetonami.
Jeśli widziałeś pudło grą, to widziałes że ciezko by było wcisnąć kolejne wytłoczki z kafelkami do pudełka. I podejrzewam że pomysłow przez 5 lat developmnetu mieli duzo wiecej niz na 55 kafelków.
To była kwestia biznesowa. Gra jest droższa niz Race i jej wydanie było wiekszym ryzykiem, a żeby myśleć o jakiejkolwiek sensownej sprzedaży dodatku sprzedaż podstawki musiała przekroczyc pewien próg.
Tak więc początkowo, ostrożne oficjalne stanowisko było że musza sprawdzić, czy gra się przyjmie.
A przyjęła sie w porównaniu z kolejnymi dodatkami do RFTG wyjątkowo dobrze - ja to widze po recenzjach i reakcjach graczy którym pokazałem grę. Więc pewnie drugi nakład się sprzedał i poszło zielone światło na dodatek.
Jakby wcześniej wpsomnieli że wydadzą dodatek a potem się wycofali narazuliby się takie same narzekanie fanó jak miał Rebel, gdy wycofał się z wydania RFTG:Alien Artifacts. A Rio Grande i tak wystaczy narzkania jakie maja z powodu wolnego tempa wydawania gier.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2015, 09:53 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1531
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 184 times
Been thanked: 562 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ayaram »

Miałem okazję zagrać 2 partię w 4 i 5 os składzie. Może trochę wyjatkowo, bo nigdy nie grałem w rejsa... ;)
Generalnie grało się przyjemnie. Zasady są stosunkowo proste, jednak niezbyt intuicyjne przez co 2 pierwsze tury grało się trochę na oślep... Jedyny zgrzyt to brak jakiejkolwiek interakcji. Pozatym, że zerkamy na przeciwników by strzelić jakie akcje się im przydadzą, a jakie prawdopodobnie odpalą to właściwie czułem się jak przy grze solo. Ogólnie fajna gra, z chęcią usiąde kiedyś jeszcze, ale patrząc na współczynnik cena/ilość funu z rozrywki to mimo wszystko jak dla mnie sporo za drogo.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Piehoo »

Zabrałem się za Rolla. Jeżeli coś pokręciłem to standardowo prośba o informację zwrotną.
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
CTR69
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2014, 01:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: CTR69 »

Witam, właśnie skończyłem studiować instrukcję i wszystkie kafelki, aby uniknąć pewnych nieścisłości podczas rozgrywki i mam pewien problem z dwoma kafelkami. Chodzi o "BACKUP PLANNING" - In the same round, you may Dictate more than once to Reassign workers. oraz "GALACTIC MANDATE" - When using Dictate, you may Reassign up to three (not one) other workers to any phase(s). Rozumiem, że pierwsza technologia pozwala na "Reassign" dowolną ilość razy, za każdym razem odkładając innego pracownika, tzn. jednego oddaje, drugi zmienia miejsce i tak dowolną ilość razy? Druga natomiast pozwala mi na to samo ale do trzech razy maksymalnie, czy odrzucając jednego mogę zmienić pozycję innych trzech?
nowy_gracz
Posty: 23
Rejestracja: 26 sty 2012, 13:07

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: nowy_gracz »

Witam, jako fan Race-a strasznie napaliłem się na Roll-a, ale przed ewentualnym zakupem chciałbym upewnić się co do jednej z kwestii mechanik. Przeczytałem na stronie rebela, że te kostki każdy z graczy rzuca za zasłoną (czyli można oszukiwać) co mnie bardzo zmartwiło. Czy to prawda ?
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: coldsoul »

Tak, ale po co grać z kimś kto oszukuje???
nowy_gracz
Posty: 23
Rejestracja: 26 sty 2012, 13:07

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: nowy_gracz »

No właśnie - problem polega na tym, że w takim wypadku nigdy tego nie wiesz.

Szkoda. W Race-a organizowane były nawet mini-turnieje. Przy takiej mechanice Roll-a raczej nie ma na to szans.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: coldsoul »

Prawda jest taka, ze pierwsze 2 partie najlepiej zagrać bez zaslonek (u nas to byla jedna), tak by mieć pewnosc, ze wszyscy złapali zasady na 100%. Moge powiedziec jedno - gra jest swietna, u mnie na pewno zostaje w kolekcji i często bede w nią grał, ale karciany Race jest jednak lepszy…
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Granie z graczami którzy oszukują to jakaś porażka. Ja mam szczęście - mam normalnych współgraczy którym ufam :)

Co do porównania Rolla i Race.
Jeśli miałbym porównać podstawkę Rolla i Race to zdecydowanie bardziej cenię Rolla ;P Jeśli porównam Rolla z Racem (+ wszystkie dodatki) to musiałbym się zastanowić. Mnie Roll oczarował, pomimo że taki losowy ;) Czekam na dodatek. Jak nabędę to pewnie Race może nie istnieć ;P
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

Jeśli chodzi o grę ze znajomymi, to rzeczywiście nie pomyślałbym, że to jakiś problem grać ze zasłonkami. Przecież w innych grach nie kontroluję, czy inni przestrzegają wszystkich zasad np. czy w Rejsie odrzucają prawidłowo karty.
Ale gra z przypadkowymi ludźmi, na dodatek w sytuacji turniejowej? To rzeczywiście nie będzie najlepszy tytuł.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: pawelacb »

Pytanko lekko offtopowe, czy ktoś może we własnym zakresie przetłumaczył instrukcje na język ojczysty. Same zasady lub zasady + kafelki. Gram z 9-latkiem, gra wydaje się dla nas idealna, syn jak na 9 lat jest bardzo ogarnięty więc mechanicznie podoła bez problemu. Gorzej z językiem. Sam nie lubię grać w gry anglojęzyczne, nie czuję się na tyle pewny żeby tłumaczyć instrukcje na PL. Proste gry jak Steam Park tłumaczyłem w swoim czasie, tłumaczenia Roll of the Galaxy się nie podejmuje. Może ktoś przetłumaczył i może użyczyć grzecznościowo?

Proszę o info na priv
Będę zobowiązany
Paweł
kwiatech
Posty: 540
Rejestracja: 03 gru 2014, 14:49
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: kwiatech »

pawelacb pisze:Pytanko lekko offtopowe, czy ktoś może we własnym zakresie przetłumaczył instrukcje na język ojczysty. Same zasady lub zasady + kafelki. Gram z 9-latkiem, gra wydaje się dla nas idealna, syn jak na 9 lat jest bardzo ogarnięty więc mechanicznie podoła bez problemu. Gorzej z językiem. Sam nie lubię grać w gry anglojęzyczne, nie czuję się na tyle pewny żeby tłumaczyć instrukcje na PL. Proste gry jak Steam Park tłumaczyłem w swoim czasie, tłumaczenia Roll of the Galaxy się nie podejmuje. Może ktoś przetłumaczył i może użyczyć grzecznościowo?

Proszę o info na priv
Będę zobowiązany
Paweł
Podłączam się pod prośbę kolegi.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Olgierdd »

CTR69 pisze:Witam, właśnie skończyłem studiować instrukcję i wszystkie kafelki, aby uniknąć pewnych nieścisłości podczas rozgrywki i mam pewien problem z dwoma kafelkami. Chodzi o "BACKUP PLANNING" - In the same round, you may Dictate more than once to Reassign workers. oraz "GALACTIC MANDATE" - When using Dictate, you may Reassign up to three (not one) other workers to any phase(s). Rozumiem, że pierwsza technologia pozwala na "Reassign" dowolną ilość razy, za każdym razem odkładając innego pracownika, tzn. jednego oddaje, drugi zmienia miejsce i tak dowolną ilość razy? Druga natomiast pozwala mi na to samo ale do trzech razy maksymalnie, czy odrzucając jednego mogę zmienić pozycję innych trzech?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43#p647443
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wolf »

Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Olgierdd »

Bardzo przydatny schemat, znacznie ułatwia wybór gry :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wolf »

Po ok. 4 miesiącach na rynku i 2250 ocenach na BGG, Roll for the Galaxy dumnie wkroczył do top100.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Qlaqs »

Wolf - jak rozgrywka 2 osobowa? Jakie wrażenia... (po ilu rozgrywkach u Ciebie)?
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
ODPOWIEDZ