Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

No i super :) Świetna gra. Czekam na dodatek jak idiota jakiś... ;)
Qlaqs pisze:Wolf - jak rozgrywka 2 osobowa? Jakie wrażenia... (po ilu rozgrywkach u Ciebie)?
Nie jestem Wolf ale ja póki co grałem w wariant normalny czyli rzucamy kosteczką zgodnie z instrukcją . Gra się OK ale lepiej w 3-4 os. Mimo to gry w 2 os. nie odmawiam. Chcę jeszcze wypróbować wariant z 2 akcjami do wyboru oraz wariant z wyrzuceniem kosteczki za przeciwnika ale przed wyborem akcji przez graczy. zobaczymy który podejdzie bardziej :)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 492
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Qlaqs »

To, że gra hula w 3-5 graczy to rozumiem nawet z instrukcji. Kupiłem sobie egzemplarz ;) Do grania z moją piękniejsza połówką ;).

Yosz - jak Twoje zdanie w kwestii gry 2 osobowej?

Swego czasu miałem cały 1 Arc RftG - nie miałem z kim grać, więc sprzedałem.

Pytanie było po to by wiedzieć jak fani karcianki podchodzą do tego, wprowadzają modyfikacje czy grają według instrukcji...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Wiem, że z dostępnością gry były problemy.
Jakby co informuję, że Roll się pojawił gdzieś pojawił. Ja nic z tego nie mam - żeby nie było ;P (sklep na "P")
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 492
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Qlaqs »

Wiem jaki sklep - mój ulubiony na "P"...
Grę dostałem w poniedziałek ;)
Może uda się machnac kilka partii w długi weekend.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wolf »

Qlaqs pisze:Wolf - jak rozgrywka 2 osobowa? Jakie wrażenia... (po ilu rozgrywkach u Ciebie)?
Wyraźnie częściej grałem na 3 osoby, więc nie mam nie wiadomo jak wielkiego doświadczenia w grze 2 osobowej, ale mogę spokojnie stwierdzić, że gra w tej konfiguracji działa. W 3 osoby jest lepiej, ale w 2 osoby jest ok. Jakiś porażająco głębokich przemyśleń nie mam, bo wszystko co istotne w tym temacie zostało już powiedziane przez twórców gry. Autorzy dostatecznie dokładnie wyjaśnili czemu wariant 2 osobowy wygląda tak a nie inaczej i czemu ten wariant działa, w przeciwieństwie do propozycji graczy, którzy bazowali na kilku partiach i słabym uzasadnieniu teoretycznym.
Qlaqs pisze:Swego czasu miałem cały 1 Arc RftG - nie miałem z kim grać, więc sprzedałem.
Ostatecznie również sprzedałem Arc 1, chociaż cały czas uważam że RFTG + GS + RvI + BoW to top3 gier w jakie grałem. Niestety również miałem ten sam problem - ciężko było mi pograć w miarę regularnie, osób wkręconych w grę znam mało, a nowych graczy ciężko wciągnąć. Z Roll tego problemu nie ma i chociaż nie zastąpi Race to dzięki niej mogę cieszyć się grą w pewnym sensie podobną w praktycznie dowolnym gronie, bo zaskakująco łatwo wkręcić do gry nowe osoby. A dzięki Keldonowi mogę grać w Race dalej.
Qlaqs pisze:Pytanie było po to by wiedzieć jak fani karcianki podchodzą do tego, wprowadzają modyfikacje czy grają według instrukcji...
Gram według instrukcji i tak polecam grać każdemu.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Furan »

Wow! Jestem po pierwszej partii (rozpoczętej późno, bo ok. 22) i jestem pod wielkim wrażeniem jak bardzo ten niby głupiutki pasjans nie jest aż-tak pasjansem - ignorowanie tableau innych graczy i tego co pewnie odpalą to zły pomysł. Niesamowite jak dużo przyjemności sprawia podbijanie nowych planet - niby nowa kostka w kubku/wśród obywateli, a daje niesłychanie dużo satysfakcji! Piktogramy już w pierwsze partii stają się przydatne. Szkoda, że nie ma wersji PL.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: kozz84 »

Przyporządkowywanie kości do faz jest strasznie koślawe. Najpierw rzucam, a później biorę jedną kostkę i kładę ją gdzie chce... I do tego zasłania ona obrazek który konkretny gracz wybierze i przez to można się pomylić która faza jest wybrana. Wolałbym żeby każdy gracz dostawał o jedną mniej kostkę i na pasku faz był jakiś suwak którym przesuwam i wybieram fazy. W trakcie gry, jak się zbierze parę kafli które pozwalają zmieniać wyniki to ciężko to ogarnąć.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Vandal »

kozz84 pisze:...I do tego zasłania ona obrazek który konkretny gracz wybierze i przez to można się pomylić która faza jest wybrana.
Przecież w grze są duże kafle faz które kładziesz na środku stołu i po odsłonięciu kostek przez graczy obracasz wybrane kafle na drugą stronę by wskazać jakie fazy są grane w tej rundzie.

Kładzenie kostki na fazie to też ważna rzecz - jest ona jokerem więc często lepiej wrzucić tam kostkę mniej potrzebną, a np. zieloną cenną dać na Dictate tak żeby na koniec wróciła do kubka darmo. Kafle zmieniające kostki też nie są problemem, ważne jest tylko fizycznie nie zmieniać wyników na kostce, tak żeby można zawsze się cofnąć na spokojnie żeby lepiej zoptymalizować ruch.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

kozz84 pisze:Przyporządkowywanie kości do faz jest strasznie koślawe. Najpierw rzucam, a później biorę jedną kostkę i kładę ją gdzie chce... I do tego zasłania ona obrazek który konkretny gracz wybierze i przez to można się pomylić która faza jest wybrana. Wolałbym żeby każdy gracz dostawał o jedną mniej kostkę i na pasku faz był jakiś suwak którym przesuwam i wybieram fazy. W trakcie gry, jak się zbierze parę kafli które pozwalają zmieniać wyniki to ciężko to ogarnąć.
Ale kostka którą wybiera się fazę także pracuje - wiec zazwyczaj musi musi pójśc do Citizenry i byc wykupiona z powrotem.
Więc taki suwak by musiał kompletnie zmienić balans gry.
A do pokazania które fazy zostały wybrane w danej rundzie służy 5 kafelków które eprzewraca sie na odpoiwednią stronę...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Furan pisze: Szkoda, że nie ma wersji PL.
Kto nie ma, ten nie ma. :)
A oficjalna wersja to ciężka sprawa... nawet amerykański wydawca nei była zbytnio pewney sukcesu. i dopiero zaskakujaco dobre wyniki pozwoliły na rozpoczęcie prac nad dodatkiem... ;)
A przekonanie teraz jakiegos polskeigo wydawcy do gry SF duża liczba plastikowych komponentó ( z Chin) i duża iloscia kartonu ( z USA) z dużym minimalnym nakładem jest trudne ponieważ ten plastik to nie są... figurki.
No właśnie nie do końca wiadomo kto miałbym być tym wydawcą Rio GrAnde Games w Polsce. Niby Race for the Galaxy wydał Rebel(po tym jak dystrybuuwał o G3), Dominiona wydawał Bard - teraz nikt...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Don Simon »

Czy sa jakies plotki o zawartosci dodatku? Bo o ile dobrze zrozumialem to jest takowy szykowany na Essen?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Don Simon pisze:Czy sa jakies plotki o zawartosci dodatku? Bo o ile dobrze zrozumialem to jest takowy szykowany na Essen?
Rio Grande Games było nieobecne na kilku kolejnych Essen :(
Wiadomo tyle co jest na stronie dodatku na bgg
http://bgg.cc/boardgameexpansion/175754 ... y-ambition

"Rumours gathered from the Interview with Tom Vasal video:
Leader Dice (black)
one for each player, replaces one Home (white) die in the starting cup
only 5 in the expansion, you will never get more
Faces: Explore/Produce, Explore/Ship, Explore/$, Develop/$, Settle/$, Wild
acts as purple (color wild)
$ means that the leader die goes back to the cup after being used
Dual-Phase jumps to the other Phase if the first one was not selected, but the second is
Second new die type - not revealed yet
Objectives - something like the goals in Race but with a different twist
'a ton of' new starting Factions and starting Worlds
a few new tiles for the bag"
A wszytskie wiadomosci pochodza w filmiku na którym Tom Lehman pokazła jedną z 2 nowych kości.
https://www.youtube.com/watch?v=gcoqmgPqIR8
38:41-40:53
i kilku późniejszy wyjaśnień które nie wniosły nic nowego.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Markus »

Po wczorajszych rozgrywkach dołączam do grona wyznawców Rolla :-)

Genialne uproszczenie wielu aspektów klasycznego Racea nie obdzierające go z głębi rozgrywki.

Najkorzystniejsza zmiana to rozdzielenie środków płatniczych i płytek które coś robią. Ułatwia to grę z graczmi którzy w klasyczny RACE bardzo chcieli wykorzystać wszystkie karty na ręce i żal im było wydać te karty jako $ (mniejszy paraliż decyzyjny). W ROLLU jak dobierzemy płytkę to jest ona tylko do celu develop/settle.

Obstawianie jaką fazę wybierze przeciwnik też nie jest już takie oczywiste, np .widzimy u przeciwnika światy bez dóbr, w klasyczny R bylibyśmy pewni że przeciwnik wybierze PRODUCE. Tutaj już nie jest to tak oczywiste. Jeżeli przeciwnik rzuci dużo kostek np. na SCOUTA to zapewne wybierze tą właśnie fazę a nie PRODUCE na który mógłby zastosować max 2 kostki.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2015, 15:08 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 492
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Qlaqs »

Markus pisze:Po wczorajszych rozgrywkach dołączam do grona wyznawców Rolla :-)

Genialne uproszczenie wielu aspektów klasycznego Racea nie obdzierające go z głębi rozgrywki.
Cieszę się.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mig »

Czy dysponuje może ktoś polską instrukcją?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Ja też się podepnę :)
Jeśli ktoś ma to też poproszę na maila.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mig »

Zagrałem. Kurczę, jakie to fajne :) Rejs mnie nie oczarował (choc grało sie przyjemnie), ale Roll jest parę razy lepszy :) bardzo udana kostkowa mutacja :)
No i bardzo fajnie chodzi na dwie osoby. Dla mnie bomba :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mig »

Jakby ktoś potrzebował instrukcję, to jest tu: https://boardgamegeek.com/filepage/1184 ... lish-rules

Powstawała w bólach, więc będę wdzięczny za uwagi i korekty :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

No super mig :mrgreen:
Dzięki wielkie!

Wczoraj znowu udało nam się zagrać w ramach piątkowych spotkań w Gliwicach. Kurde fajne to jest za każdym razem jak gram :)
Trottelreiner
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 15:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Trottelreiner »

Czy któryś z Szanownych Graczy mógłby upublicznić tłumaczenia kafli?
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wroobel »

Zastanawia mnie dlaczego ta gra do tej pory nie została wydana w Polsce. Spory sukces na świecie, wielu fanów karcianki w PL. Nawet zapowiedzi i planów nie ma.
Ktoś z Was to może jakoś wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

Ja sobie pogdybam:
- nie jest to tytuł dla szerokiego odbiorcy, a dla takiego warto tłumaczyć gry w pierwszej kolejności,
- ponadto gra jest dość droga - zwłaszcza z punktu widzenia przypadkowego klienta,
- wydanie zaś dla grona geeków i innych ponadprzeciętnie zaangażowanych graczy rozmija się z rachunkiem finansowym, bo i zależność językowa jest pozorna, i popularność w środowisku nie taka znów duża.

(Możliwe, że do tego dochodzą wyjątkowe niekorzystne dla polskiego wydawcy warunki współpracy z Rio Grande. Nie mam żadnych dowodów na taki stan rzeczy, ale pamiętam, że wycofanie się Rebela z wydania Alien Artifacts było tłumaczone m.in. wysokim kosztem finalnym dodatku. A skoro wydanie angielskie nie odbiega cenowo od wcześniejszych dodatków do Rejsa, to może wielkość możliwego polskiego nakładu niedobrze wpływa na cenę zlokalizowanego pudełka?)

Ja, dajmy na to, pewnie w tym roku kupię, ale na pewno nie po polsku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Chaaber »

Ja juz zakupilem, nie bralem sie za Race wczesniej, bo ta ikonografia zniecheca do sprobowania tej gry. Tutaj nie ma tego problemu, niby ikon jest sporo, ale wszystko jest na kafelkach i gra sie na prawde przyjemnie. Pierwsza rozgrywka okolo godziny, mysle, ze w miare z nabieraniem wprawy bedziemy w stanie zejsc do pol godziny w dwie osoby. Mozna grac akcje praktycznie naraz. Pierwsza rozgrywka dala mi okolo 5x punktow, nie pamietam dokladnie. Wynik fajny, dziewczyna sie troche zdenerwowala bo jej zdaniem za wczesniej skonczylem gre. Miala juz ciekawe rzeczy do zrobienia, ale to samo nas spotkalo w Glory to Rome.
Gra zapowiada sie bardzo ciekawie. Warto sprobowac, ja nie zaluje kupna.
Jedyny minus to ta g*(&*(&ana wypraska, musialem nacinac kafelki nozem zeby ich nie podrzec i tak na jakis zetonie punktow nie udalo sie uniknac naddarcia. Bardzo mnie to zdenerwowalo w grze za dosc spora kwote. Kostki z drugiej strony sa swietne. Ale ta wypraska strasznie slaba. Prawie jak Steam Park od trefla.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: AkitaInu »

Całkiem sporo jak na pierwszą gre, hmm ja w sumie nie pamiętam czy miałem już 5x punktów. Jednak dość ciężko szybko zystać tyle punktów a jak się rozbudujemy fajnie to potem ktoś kończy gre i nasz silnik nie zadziała na pełnych obrotach ;)

Co do wypraski to pamiętam że nie była to jakość ffg (oj jak ja lubie wypychać te kartoniki od ffg :D ) Ale nie było tragedii :)
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Skywarden »

Na głównej stronie BGG jest zapowiedź dodatku. W sumie nic czego bym się nie spodziewał. Nuda....



Czekaj. Stop!!!!!! To jest po prostu boskie ;)))))))

Odliczanie włączone ;))))
ODPOWIEDZ