Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Pieter1989 »

A czy wg was te kwoty 200 czy 200+ to są pieniądze za które warto kupić Szoguna? Czy jednak mając taką kasę to lepiej wydać na inną/inne gry?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: warlock »

Dla mnie Szogun to nadal materiał na top 5 ulubionych area control. A czy warto kupić - każdy ma inną sytuację finansową, tu już sobie musisz odpowiedzieć sam. Jak dla mnie Szogun nie ustępuje pod względem funu z gry żadnym tytułom z przedziału 200-300 zł.
KubeTheGreat
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2019, 09:29

Re: Szogun / Shogun

Post autor: KubeTheGreat »

cześć, ostatnio pierwszy raz grałem w Szoguna a potem kolejne kilka rozgrywek :) i mam dwa pytania: czy gracie z podstawkami na karty oraz czy gdzieś można poczytać o strategi?
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Szogun / Shogun

Post autor: Morgon »

Podstawki na karty chyba nie za bardzo. Masz 5-6 (nie pamiętam) kart licytacji i zazwyczaj 6-12 kart prowincji, chyba dużo by to miejsca zajmowało. I siedzący obok kolega mógłby podejrzeć co gdzie kładziesz.
Jakieś tam porady w tym wątku na pewno znajdziesz jak się wysilisz i przejrzysz chociaż kilka stron. Ja się generalnie koncentruję na dwóch kolorach regionów, resztę odpuszczam. Jak mam większą armijkę gdzie poza to staram się przedostać do siebie jeśli to możliwe. Nie ma co za dużo walczyć bo się zwyczajnie wykrwawisz i staniesz łatwym celem dla reszty. Jesień to najlepszy moment na walkę i wbijanie noży w plecy ;) Najlepiej odkrywać tą grę samemu. Nie bardzo rozumiem ludzi którzy próbują już "mądrzy" do gry usiąść. Mimo wszystkich porad i tak trzeba zebrać własne doświadczenia by dobrze grać.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 438
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 42 times

Re: Szogun / Shogun

Post autor: grabol »

KubeTheGreat pisze: 02 lut 2019, 22:52 cześć, ostatnio pierwszy raz grałem w Szoguna a potem kolejne kilka rozgrywek :) i mam dwa pytania: czy gracie z podstawkami na karty oraz czy gdzieś można poczytać o strategi?
To gra na punkty, nie polega na wyeliminowaniu przeciwników, wojna się nie opłaca, jeżeli już to jesienią przed punktowaniem. Szukaj punktów gdzie tylko możesz. Staraj się zdobyć przewagę budynków, w regionach, przynajmniej w dwóch kolorach. Prowincje są różne, jedne bogate w ryż, inne w złoto, jeszcze inne pozwalają na postawienie 3 budynków. Pamiętaj o konieczności zaopatrzenia wszystkich w ryż podczas zimy, jeżeli nie dasz rady licz się z buntami chłopskimi, które mogą wybuchnąć w tych najbardziej zabudowanych prowincjach dlatego uważaj żeby nie przesadzić w ich ilości. Kluczowy jest setup: rozmieszczenie prowincji na planszy (warto jeżeli w miarę skupione ale nie tylko w jednym kolorze), prowincje do pozyskiwania ryżu i złota. Czasem bunt w silnie obsadzonej prowincji przy pozyskiwaniu ryżu i złota, może być przydatny, bo wsypiesz do wieży swoje kostki, które zwiększą szanse w walkach z przeciwnikami. Karty wydarzeń i bonusu z toru kolejności mogą dużo zmienić. Jeżeli już walka to z dużą przewagą. Remis w walce rujnuje wszystko.
KubeTheGreat
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2019, 09:29

Re: Szogun / Shogun

Post autor: KubeTheGreat »

dzięki :)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1340
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Szogun / Shogun

Post autor: nahar »

Walka moze sie nie oplacac az tak bardzo ze w jednej z moich partii wygrala osoba, ktora nie zaatakowala nikogo poza chlopami i sama tez nie zostala zaatakowana....
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Szogun / Shogun

Post autor: Morgon »

nahar pisze: 05 lut 2019, 08:58 ... i sama tez nie zostala zaatakowana....
To wiele tłumaczy ;)
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Szogun / Shogun (Dirk Henn) - jakie koszulki?

Post autor: Platan »

Ze względu, iż nie ma już polskiego wydania gry mam pytanie czy gra jest jakoś bardzo zależna językowo?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: maciejo »

Platan pisze: 22 kwie 2019, 12:24 Ze względu, iż nie ma już polskiego wydania gry mam pytanie czy gra jest jakoś bardzo zależna językowo?
Gra jest kompletnie niezależna językowo.
Aha i jeszcze dodam,że warto ją kupić ponieważ jest to najlepsza gra na calutkim świecie :wink:
Oczywiście moim skromnym zdaniem :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: lotheg »

Trochę mnie tu boli, że grając w 4-5 osób to gracze będący po 1 roku na 4-5 miejscu już tam zostaną, ewentualnie mogą jakimś cudem awansować na trzecie, ale już na pewno nie biją się o zwycięstwo, a jednak drugi rok trochę trwa...
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Morgon »

lotheg pisze: 22 kwie 2019, 18:50 Trochę mnie tu boli, że grając w 4-5 osób to gracze będący po 1 roku na 4-5 miejscu już tam zostaną, ewentualnie mogą jakimś cudem awansować na trzecie, ale już na pewno nie biją się o zwycięstwo, a jednak drugi rok trochę trwa...
Skąd taki pomysł? Jeśli różnice punktowe nie są jakieś drastyczne to wszyscy nadal są w grze. Zresztą liderzy mają ciężko bo reszta będzie knuła przeciwko nim. Jeżeli różnice są duże, to znaczy że gracze nie zachowali zimnej krwi i wzięli się za łby na całego, pozwalając komuś wypasać się w spokoju, ale kogo tu wtedy winić? ;)
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shogun big box

Post autor: Xardas123 »

xawerka pisze: 28 sie 2016, 15:29 Pytanie do osób, które miały/grały w Shoguna big box. W pudle są dwa dodatki - miliotary i Chambers. Jak się z nimi gra, czy można grać łącznie wszystkimi czterema dodatkami.
Czy ma ktoś instrukcje do tych dodatków? Ciekawi mnie jak jeszcze urozmaicono i tak już genialną grę, czy nie przekombinowano?
I ja podniosę wątek;) Bo jestem ciekaw odpowiedzi;)

Dwa czy są gdzieś zasady PL do big boxa?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Odi »

Zwlaszcza starym użytkownikom forum przypominam, że sprawy koszulkowe, to osoby dział.

Przeniesione: viewtopic.php?f=61&t=62226
piwko
Posty: 362
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 67 times
Been thanked: 101 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: piwko »

Jak ta gra przetrwała próbę czasu? Warto kupić w tej chwili Big Boxa?
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Morgon »

piwo08 pisze: 09 lis 2019, 17:40 Jak ta gra przetrwała próbę czasu? Warto kupić w tej chwili Big Boxa?
Nie wiem nic o Big Boxie, ale mam Shoguna od 10 lat i wiem, że prawdziwe klasyki nigdy się nie starzeją. Gra jest bardzo ładnie wydana, ma eleganckie i jednocześnie proste zasady. Zawsze siadam do niej z przyjemnością :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: garg »

Dodałbym jeszcze, że ma masakryczny downtime :D . Ale poza tym jednym (dla mnie istotnym) problemem gra faktycznie jest bardzo dobra.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: maciejo »

Morgon pisze: 09 lis 2019, 21:14
piwo08 pisze: 09 lis 2019, 17:40 Jak ta gra przetrwała próbę czasu? Warto kupić w tej chwili Big Boxa?
Nie wiem nic o Big Boxie, ale mam Shoguna od 10 lat i wiem, że prawdziwe klasyki nigdy się nie starzeją. Gra jest bardzo ładnie wydana, ma eleganckie i jednocześnie proste zasady. Zawsze siadam do niej z przyjemnością :)
To jedna z najlepszych gier na calutkim swiecie,takze warto zawsze warto :!: :!: :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: dominGeS »

W moim posiadaniu już prawie 3 lata. Na początku ogrywana bardzo intensywnie, potem już rzadziej ze względu na pojawianie się nowych tytułów. Na stole pojawia się około 1-2 razy w ciągu roku, ale zawsze są to epickie partie (soundtrack z ostatniego samuraja H. Zimmera) i wieczór jak marzenie. Natomiast ten rodzaj rozkminy, planowania ruchów naprzód powoduje u graczy wyjałowienie organizmów ;). Reasumując, gra jest warta posiadania i jak dla mnie partia na pół roku mi styknie przy tej ilości gier jakie posiadam, a trochę tego jest.
pozdrawiam
accounter
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2018, 12:36
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: accounter »

gdzie to kupić? będzie jakiś dodruk?
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Torquemada666 »

accounter pisze: 27 cze 2021, 14:32 gdzie to kupić? będzie jakiś dodruk?
Na chwilę obecną tylko rynek wtórny jeśli chodzi o wersję PL.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Zet »

accounter pisze: 27 cze 2021, 14:32 gdzie to kupić? będzie jakiś dodruk?
Ponieważ wersja deluxe ma opóźnienie, to chyba cały czas działa late pladge :wink:
https://www.kickstarter.com/projects/10 ... grade-kits
KS dotyczy jedynie komponentów deluxe, ale można zamówić razem z Big Boxem.
Poza tym chyba tylko z drugiej ręki.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 315
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: xtomashx »

Czy ta gra broni się jeszcze w dzisiejszych czasach i warta jest wydania ponad 200 zł? Grałem w nią raz i mnie zauroczyła jednak nie wiem czy nie jest to syndrom fascynacji po pierwszej rozgrywce i czy utrzyma się on dłużej :)
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: profes79 »

Ja uwazam, że się broni. To nadal jest fajna pozycja; trzymam ją w domu i od czasu do czasu gram z znajomymi o średnim stopniu uplanszówkowienia - bardzo im się podoba i bardzo chętnie do niej siadają.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 521 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Harun »

xtomashx pisze: 05 wrz 2021, 08:49 Czy ta gra broni się jeszcze w dzisiejszych czasach i warta jest wydania ponad 200 zł? Grałem w nią raz i mnie zauroczyła jednak nie wiem czy nie jest to syndrom fascynacji po pierwszej rozgrywce i czy utrzyma się on dłużej :)
Pytanie czy nowe gry bronią się przy Szogunie? 😀
U mnie gra ma na bgg 10, cały czas wzbudza emocje, zwłaszcza że sytuacja do końca gry może ulec zmianie
ODPOWIEDZ