Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: GeQ »

warlock pisze:Rzucam wszystko, jadę ucieszony do paczkomatu po nocy, odbieram Szoguna. Pełna radocha. Ale nauczony doświadczeniem otwieram grę i liczę elementy.

- Zamiast 53 kart prowincji mam 34
- Zamiast 25 kart skrzyń wojennych mam 16
- Zamiast 5 kart specjalnych mam ich 10
- Zamiast 10 kart akcji mam ich 20
- Zamiast 12 kart wydarzeń mam 20
- Zamiast 5 kart daimyo mam ich 10

No po prostu masakra... :?

Miał ktoś taki problem?
nie słyszałem, o takim cudzie :/ ale napisz to sklepu, albo do Rebela - powinni załatwić sprawę szybko. zakładam, że doślą ci brakujące karty, ale zorientuj się, których ci brakuje ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
SzymonBauza
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2016, 18:25

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: SzymonBauza »

Witam,
Mam kilka pytań, jeżeli gdzieś nie doczytałem to przepraszam ale ile osób tyle interpretacji i skoro już jakiś czas po premierze to może ktoś byłby mistrzem i pomógł mi przebrnąć przez najbardziej uciążliwą część tej planszówki czyli zasady.

1) Kwestia zimy- w instrukcji jest wyraźnie napisane że PIERWSZYM ruchem w zimie jest redukcja ryżu, potem rebelie i liczenie punktów. Nic nie ma na temat ruchu a najczęściej spotykam się w tutorialach i opiniach ludzi że zima jest grana normalnie z tym że na koniec rundy występuje redukcja, itd. Dla mnie to zdecydowanie bardziej sensowne bo 6 akcji na tak długą grę (przejdę do tego jeszcze) to bardzo mało. Nie daje żadnej szansy wypracowania strategicznej pozycji po rozlosowaniu kart początkowych.

2) Kwestia czasu- może to kwestia tego że graliśmy pierwsze dwie rozgrywki i było dużo sprzeczek względem interpretacji zasad ale 7 godzin to trochę dużo i nawet za drugim razem jak staraliśmy się grać szybciej nie wiele z tego wyszło. Stąd moja ciekawość skąd producent wziął 90-120 minut bo tyle to nam zajmuje dojście do pierwszej jesieni. Z czasem na pewno wypracujemy szybkość i pewność ale póki co trochę błądzimy po interpretacjach.

3) jeżeli macie jakieś wskazówki albo kwestie, które dla was i waszych znajomych były punktami zapalnymi to też dajcie znać chociaż po krótce :)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: GeQ »

SzymonBauza pisze:Witam,
Mam kilka pytań, jeżeli gdzieś nie doczytałem to przepraszam ale ile osób tyle interpretacji i skoro już jakiś czas po premierze to może ktoś byłby mistrzem i pomógł mi przebrnąć przez najbardziej uciążliwą część tej planszówki czyli zasady.

1) Kwestia zimy- w instrukcji jest wyraźnie napisane że PIERWSZYM ruchem w zimie jest redukcja ryżu, potem rebelie i liczenie punktów. Nic nie ma na temat ruchu a najczęściej spotykam się w tutorialach i opiniach ludzi że zima jest grana normalnie z tym że na koniec rundy występuje redukcja, itd. Dla mnie to zdecydowanie bardziej sensowne bo 6 akcji na tak długą grę (przejdę do tego jeszcze) to bardzo mało. Nie daje żadnej szansy wypracowania strategicznej pozycji po rozlosowaniu kart początkowych.

2) Kwestia czasu- może to kwestia tego że graliśmy pierwsze dwie rozgrywki i było dużo sprzeczek względem interpretacji zasad ale 7 godzin to trochę dużo i nawet za drugim razem jak staraliśmy się grać szybciej nie wiele z tego wyszło. Stąd moja ciekawość skąd producent wziął 90-120 minut bo tyle to nam zajmuje dojście do pierwszej jesieni. Z czasem na pewno wypracujemy szybkość i pewność ale póki co trochę błądzimy po interpretacjach.

3) jeżeli macie jakieś wskazówki albo kwestie, które dla was i waszych znajomych były punktami zapalnymi to też dajcie znać chociaż po krótce :)

ad 1. zawsze grałem ZIMĘ jako wyłącznie rozliczenie ryżu i punktowanie, co tak jak mówisz daje 6 rund akcji na grę i dwa podsumowania. ZIMA to tylko i wyłącznie podsumowanie.
ad 2. wydaje mi się, że 2 godziny są osiągalne przy stałej ekipie, która ma już za sobą ponad 5 partii. W moim przypadku przeciąg się to do 3 godzin. ale 7 godzin to jest prawdziwa abstrakcja. Chyba zbyt głęboko analizujecie swoje ruchy, ewentualne ruchy przeciwników i aktualne pozycje na planszy. Jeśli mogę podpowiedzieć to wydaje mi się, że trzeba z góry zaplanować gdzie najbezpieczniej zebrać ryż i podatki, gdzie chcę atakować - a resztę akcji według potrzeby i możliwości -ale każdy gra jak chce ;)
ad 3. nie wiem :) u nas zawsze wkurzamy się na nieszczęsną wieżę, które pożera twoje wojska :D długo też nie wiedzieliśmy, że można zagrać bitwę i przesunąć wojska na swoją inną prowincję - daje to możliwość przezbrojenia jednostek - jak wprowadziliśmy do gry to był wówczas punkt zapalny :) i jeszcze w fazie planowania ruchów wszyscy u nas stoją i patrzą na planszę z góry ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
SzymonBauza
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2016, 18:25

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: SzymonBauza »

Czyli mogę na przykład z prowincji A zaatakować prowincję B i przenieść jednostki do prowincji C, w której jesteśmy posiadaniu? serio? to wtedy są dwie akcje. Chyba albo-albo... byliśmy spaleni i rozwiązanie wszystkich kwestii nas przerastało a w dodatku mamy ziomeczka, który jest strasznym strategiem i zawsze przeciąga ruch. Minutnik zakończy problem. My mamy problem z tym czy jak wybucha rebelia to czy zdejmujemy zielone znaczniki z tacki jak przegramy i mamy do rozegrania kolejną rebelię?
Świątynia daje 2 punkty i to wszystko a teatr 1 plus gdy jest odpowiednia karta wydarzenia to budując teatr zdejmujemy jeden znacznik buntu tak?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Maxxx76 »

szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Ja się pytam gdzie mój Big Box?
Z Queen games to tak zawsze czy to pierwsza Kickstarterowa wpadka?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: garg »

szczudel pisze:Ja się pytam gdzie mój Big Box?
Z Queen games to tak zawsze czy to pierwsza Kickstarterowa wpadka?
Taka jest raczej zasada... :?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: AkitaInu »

szczudel pisze:Ja się pytam gdzie mój Big Box?
Z Queen games to tak zawsze czy to pierwsza Kickstarterowa wpadka?
Jakby co to ja już mam big boxa u Siebie ;-)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Do mnie wyruszył wczoraj. Teraz z Niemiec leci. Pewnie będzie jutro.

Może podzielisz się jakimiś zdjęciami?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: AkitaInu »

szczudel pisze:Do mnie wyruszył wczoraj. Teraz z Niemiec leci. Pewnie będzie jutro.

Może podzielisz się jakimiś zdjęciami?
Jak zdąże dzisiaj zrobić to wrzuce ;)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Czekam. Mój egzemplarz pewnie poczeka na jakąś okazję. Niewychowawczo sobie takie duże prezenty dawać bez okazji.
Ciekawy jestem wszystkiego :)
awaken24h
Posty: 40
Rejestracja: 02 lis 2015, 15:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 1 time

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: awaken24h »

Mój egzemplarz kickstarterowy właśnie dotarł. Jakoś nie mam ciśnienia żeby go od razu otwierać - miał być w lutym, jest koniec czerwca a niech jeszcze poczeka :lol: .
Drewniane (ekskluzywne) komponenty dostarczone są osobno (tzn. poza pudełkiem gry). Właściwie powinienem użyć słowa - pudłem, bo spore to dziadostwo ;)

[EDIT]
Parę fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 cze 2016, 18:53 przez awaken24h, łącznie zmieniany 5 razy.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Pics or it didn't happen!!!
xawerka
Posty: 159
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Shogun big box

Post autor: xawerka »

Pytanie do osób, które miały/grały w Shoguna big box. W pudle są dwa dodatki - miliotary i Chambers. Jak się z nimi gra, czy można grać łącznie wszystkimi czterema dodatkami.
Czy ma ktoś instrukcje do tych dodatków? Ciekawi mnie jak jeszcze urozmaicono i tak już genialną grę, czy nie przekombinowano?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Bea »

Mam dylemat co do koszulek . Na stronach sklepu jest napisane, że pasują koszulki 44 lub 45 na 68. Czy to nie za duże koszulki? Przymierzałam kartę do koszulki o wymiarach 41/63 i jest tylko odrobinkę za mała. Nie ma coś pośredniego? Jakie Wy stosujecie koszulki? Nie przeszkadzają w odczytywaniu akcji na planszy gracza?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: ENDryu »

mam zakoszukulkowane w Mayday Mini American (41x63) i na szerokosc jest ze 2mm luzu, a na wysokosc 3-4mm. Ale wszystko widac i da sie grac ;)

na pytania o koszulkami polecam ta stronke - nigdy sie nie zawiodlem: https://www.maydaygames.com/pages/sleeves-by-game
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: warlock »

Tak jak po pierwszej partii na 3 osoby Szogun ogromnego szału nie zrobił, to po kolejnych czterech w większym składzie zakochałem się w tej grze :). Klimat, mnóstwo strategicznego myślenia i bardzo ciekawa dynamika gry. W grupie czterech chłopa nastawionych na konfrontację gra siada okrutnie :D. W przyszłym tygodniu partia z dodatkiem :). Szogun zdecydowanie przetrwał próbę czasu. Znakomita gra, choć z pewnością nie dla każdego.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2017, 10:54 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Bea »

warlock pisze: W przyszłym tygodniu partia z dodatkiem :).
A nam dodatek nie podszedł. Tzn fajna jest tylko ta jedna jego część, która nagradza za równomierne rozstawienie się, przeciwdziała to kampieniu. Ta druga część dodatku jest przekombinowana. :|
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: warlock »

Mam takie obawy bo Szogun to dla mnie kompletna gra ;). Ale zobaczymy. W każdym razie - ten minidodatek Samuraj o którym mówisz wydaje się bardzo ciekawy, bo faktycznie premiuje za rozproszenie po mapie;). I bardzo łatwo go zaimplementować ;). Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Dwór Tenno kupiłem za 62 zł bodajże (nówkę) więc nie mogłem się powstrzymać ;).
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: AkitaInu »

Szogun jest super, u mnie nie ma wątpliwości :) Ale czasami zbyt statyczny

Grałem na razie z 3 dodatkami: Samuraje, dwór tenno i generałowie.

I tak:

Dwór: Fajny ale tak naprawde niewiele wnosi do gry. To wszystko co można zdobyć też kosztuje. Generalnie dobrze się grało ale nie odczuliśmy jakiegoś takiego dużego wpływu na grę

Samruraj (czyli 4 karty dla każdego gracza) - fajny ale znów premiuje kulę śnieżną, ale generalnie warto zagrać

Generałowie (mam big boxa, nie wiem czy można to dokupić) - ten na razie jest najlepszy ! :) Mamy swojego generała który daje zniżi na różne rzeczy (wojsko, budynki, więcej ryżu), za każdym razem jak wychodzi z regionu to zostawiamy tam nasz żeton, są warte punkty na koniec gry ale przeciwnicy mogą je wywalać, trzbea uważać. No i sam generał musi być broniony bo też jest wart punkty :) Ten dodatek poniekąd zmusza troche graczy do większej mobilności ale naprawde fajnie uroizmaica rozgrywkę, bez przesadnego skomplikowania.


Mam jeszcze 4 dodatek: Chambers który też premiuje walkę ale z nim nie graliśmy jeszcze :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: warlock »

O kurczę, Generałowie brzmią rewelacyjnie :) Nie wiedziałem, że Big Box ma taki dodatek. Zazdroszczę :).

Zgadzam się, że Szogun bywa statyczny i trwa trochę za długo. Ale wiele zależy od grupy i rozstawienia na planszy. Wczoraj mieliśmy naprawdę jedną wielką rzeź na planszy i mega zwroty akcji :). Kocham Grę o Tron, kocham Cyklady, a teraz pokochałem Szoguna :)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Indar »

No właśnie - Generałowie. Można dokupić ich oddzielnie?
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Możesz sobie ich "zrobić". Meple z Carcassone'a wystarczą. Trzeba by sobie tylko druknąc jakie bonusy dają.
Bardzo fajnie mi się z nimi grało. Problemem było to, że podeszliśmy do nich trochę jak do Liderów ze Small Worda i rozstawilismy je w prowincji którą łatwo obronić. Ich uzyteczność jest największa gdy mocno pracują, obniżają koszty budowy, zwiększają wydajnośc rozkazu a nie tylko kampią na planszy.

Nie grałem jeszcze z "Dworem", ale rzeczywiscie brakowało mi jednego poziomu głebi rozgrywki. Optymalizacji i zarządzania jeszcze jednym zasobem. Z tego co wiem to Dwór pozwala wykorzystywać jednostki do tego celu, więc jak tylko uzbieram ekipę, która nie musze uczyć gry to na pewno w niego zagram.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Indar »

To tak jak z dodatkiem "Samurai" - też wystarczy tabelka wydrukowana.
A skąd wziąć zasady pozostałych dodatków "Chambers" i "Generałowie"?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Legun »

szczudel pisze:Trzeba by sobie tylko druknąc jakie bonusy dają.
Tylko skąd? Na BGG nie znalazłem...
szczudel pisze:Możesz sobie ich "zrobić". Meple z Carcassone'a wystarczą.
Najlepsi byliby chyba pasterze, bo bardziej bojowo wyglądają :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ