Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Temple

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: TTR_1983 »

Czy nowa gra Escape: Zombie City to identyczne zasady jak Escape: The Curse of the Temple tylko temat gry jest zmieniony?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: uday »

Podstawa mechaniki (zbieranie symboli na kościach do wykonania konkretnych akcji) jest taka sama, ale są jakieś dodatkowe zasady. Dokładnie Ci nie powiem, bo nie chciało mi się zgłębiać.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: donmakaron »

Jeśli dobrze zrozumiałem pobieżnie przeczytane materiały na bgg to wersja Zombie korzysta z mechanik z dodatku oryginału - m.in. przenoszenia elementów z miejsca na miejsce. Zombie odpiera się podobnie do klątw ze świątyni, należy zebrać w ciężarówce odpowiednie przedmioty (ich ilość zależy od liczby graczy). Na rundę mamy 15 minut, a zombie w jakiś sposób poruszają się po planszy - ale tego to już pewien nie jestem, bo trudno mi to sobie wyobrazić jako element zasad Ucieczki.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Baartoszz »

mulek18 pisze:Czy nowa gra Escape: Zombie City to identyczne zasady jak Escape: The Curse of the Temple tylko temat gry jest zmieniony?
tu wszystko wyjaśniają :)
https://www.youtube.com/watch?v=lPTyEe7DL3Y
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: kudlacz135 »

Czy ktoś z grających w Ucieczkę, miał przyjemność zagrać w Escape: Zombie City? Czy faktycznie była to przyjemność(tzn. na plus czy na minus względem Ucieczki)? Ciekawi mnie jak w praktyce sprawdza się nowa edycja Ucieczki. W zasadach wydaje się, że E:ZC rozbudowuje rozgrywkę i od początku ma zaimplementowane niektóre rozwiązania z pierwowzoru. Chciałbym wiedzieć czy sztucznie nie komplikuje to gry?
olekryszka
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2014, 10:37

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: olekryszka »

Ja też zastanawiałem się nad Escape Zombie City, gdyż tematyka umarlaków bardzo mi leży, ale wydaje mi się że tam jest więcej zmian, chociażby Ucieczka Świątynia jest na 1-5 graczy, a Zombie City na 2-4 graczy. Gra pojawia się na chwilę u Wookiego podczas przeglądu nowości z Essen, ale generalnie ją zjeżdżają nie podając do końca argumentów. Teraz to i ja nie wiem czy kupić Ucieczkę czy Zombie City.

patrzcie od 6.40
http://gryplanszowe.net/najlepsze-gry-z-essen-2014-24/
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: kudlacz135 »

Trochę niby wyjaśniają, ale to takie krótkie gadanie, chociaż wypominają Zombie City rzeczy, które i mnie martwią. Mianowicie, że ZC jest nie tyle co trudniejsze, co udziwnione. Problem między Ucieczką a Zombie City rozbija się o dwie podstawowe różnice: tematykę i podstawową trudność. Dla jasności, w żadną z tych gier nie grałem, ale na tyle na ile się orientowałem (najpierw obrazki z gier, potem zasady, a następnie własne zdanie konfrontowałem z recenzjami/rozgrywkami jakie znalazłem na youtube) to twój wybór jest następujący. Jeżeli wolisz klimat Zombie, wybierz Zombie. Jeżeli wolisz żeby zasad i przez to chaosu było więcej, wybierz Zombie (chyba, że zaopatrzysz się w dodatki do Ucieczki, wtedy Ucieczka daje znacznie lepsze pole do popisu, bo manipulujesz trudnością gry jak tylko chcesz). Jeżeli chcesz, by gracze byli bardziej zmuszeni do współpracy, wydaje mi się, że powinieneś wybrać Zombie (ale to kwestia umowna, bo tu zabijasz Zombie, tu odkładasz kryształy; w jednej grze zbierasz puszkę z pomidorami, w drugiej kielich; w pierwszej gdy wyjdzie zombie może się okazać że potrzebujesz eskorty, w drugiej wpadasz do dziury i ktoś cię musi uratować; ergo wracamy do kwestii klimatu). Jeżeli nie chcesz dokupować kolejnych rozszerzeń, wybierz Zombie (aktualnie ich nie ma, więc nie ma problemu :) ale jak pisałem, dodatki do Ucieczki, mimo, że swoje kosztują, wydają się, że znacząco wpływają na regrywalność). Ja z w/w powodów, skłaniam się ku Ucieczce, ale...! Sprawdź Zombie 15'. Jeżeli lubisz klimat Zombie, ta gra wydaje się ciekawsza niż Escape Zombie City. Mechanika wydaje się nie być tak sztucznie napompowana, jest wg. mnie bardziej przejrzysta. Każdy gracz ma swoją własną turę, zamiast grać symultanicznie jak w przypadku Escape, a do tego gra jest całkiem ładnie wydana. Na minus jest rozkładanie gry, na plus czas (trwa 15 minut, też ma muzykę do odmierzania czasu). Z tym, że to wszystko są jedynie domysły po ostrym przed zakupowym badaniu, w żadną grę nie grałem i bazuję jedynie na doświadczeniu z innych gier ;)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: kudlacz135 »

Kupiłem, pograłem i powiem, że jest naprawdę świetnie :) Ucieczka to zdecydowanie godna polecenia gra. Pierwsza po Jungle Speedzie pozycja o długości fillera, która oferuję pełnoprawną rozgrywkę, dużą frajdę z zabawy i nie sprawiaja przy tym wrażenia bycia prostacką w zasadach. Chaos jest naprawdę idealny, komunikacja między graczami, momenty gdy ktoś wyrzuci 5 czarnych masek, szybkie komentarze, plany, moment kiedy zaaferowani nie usłyszymy gongu i okazuje się, że wszyscy gracze tracą po kostce, klątwy i wszystko to naprawdę ze sobą współgra :D Bardzo, ale to bardzo przyjemna gra. Bardzo dobrze też, że gra wychodzi na przeciw jeżeli chodzi o skalowalność. Po kolejnej partii, gdy już ogarnęliśmy wszystko i przyszło wrażenie jednak zbyt dużej prostoty, można dorzucić rozszerzenie, zwiększyć liczbę kryształów, dorzucić parę komnat, ewentualnie zrobić wszystko na raz i dalej cieszyć się z emocji :)
A pomijając całą tą emocjonalną otoczkę, z minusów można by dorzucić fakt, że dodatki są raczej za drogie pod względem liczby kafelków w środku (te biodegradowalne komponenty queen games chyba podbijają cenę). Do tego pomimo sporej regrywalności (jeżeli dorzucić różne komponenty z rozszerzeń), jeżeli będziemy katować grę uważam, że może się przejeść.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 851
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: for2players »

Zagraliśmy. Bardzo emocjonująca i szybka gra.
O ile gra podstawowa wydaje się nam w miarę prosta i opanowana w gronie dwuosobowym, to wersja z klątwami jest po prostu ... zupełnie przeciwległym biegunem.(...)Grę Ucieczka: Świątynia Zagłady polecam każdemu. Nawet osobom, które tak jak ja, wolą na spokojnie przemyśleć swoje ruchy. Zasady gry są proste, emocje wielkie, a satysfakcja z sukcesu ogromna.
Pełna recenzja tutaj. Czy Wam też zdarzają się tak często niezamierzona błędy w trakcie rozgrywki? W ogóle je wychwytujecie? My w trakcie analizy naszych filmików z rozgrywki byliśmy zaskoczeni ich liczbą...
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: kudlacz135 »

Mnie zdarzyło się parę razy w trakcie gier zbieranie wszystkich kości, w tym tych z czarną maską. Najczęściej gdy przestawiałem pionek i zdawałem sobie z tego sprawę gdy byłem już w trakcie ponownego rzutu xD W ramach zadośćuczynienia zasadom odstawiałem pierwszą kostkę jaką zobaczyłem, oczywiście póki nie wypadły złote maski :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Veridiana »

Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Al_Dente »

Chyba sobie sprawię Escape, teraz tylko którą wersję? Waszym zdaniem - lepsza jest wersja polska czy angielska, i jeśli ta druga, to czy na tyle, że warto dopłacić różnicę? Czy może warto poczekać na kogoś sprzedającego używkę...

Wiem, że zaraz po wyjściu polskiej była dyskusja o kostkach, ale teraz minęło trochę czasu i liczę na opinie już po x rozgrywkach.

Dzięki;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: tomuch »

Grałem tylko w obcą wersję z plastikami, więc może nie do końca wartościowa wypowiedź... ale jeśli mogę porównać z drewnianymi kostkami z innych gier (np. Memoir), to dla mnie tylko plastikowe wchodzą w grę...
A tak poza tym czekam, żeby zagrać w jakąkolwiek wersję - w maju sprzedałem swoje pudełko, a czekam i czekam na Bigboxa... :evil:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Furia »

tomuch pisze:Grałem tylko w obcą wersję z plastikami, więc może nie do końca wartościowa wypowiedź... ale jeśli mogę porównać z drewnianymi kostkami z innych gier (np. Memoir), to dla mnie tylko plastikowe wchodzą w grę...
A tak poza tym czekam, żeby zagrać w jakąkolwiek wersję - w maju sprzedałem swoje pudełko, a czekam i czekam na Bigboxa... :evil:
Mam podobne odczucia. Nie turlałam zbyt wielką liczbą drewnianych kostek, ale ciężko mi sobie wyobrazić tę grę z drewnem.
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Rockas »

Al_Dente pisze:Chyba sobie sprawię Escape, teraz tylko którą wersję? Waszym zdaniem - lepsza jest wersja polska czy angielska, i jeśli ta druga, to czy na tyle, że warto dopłacić różnicę? Czy może warto poczekać na kogoś sprzedającego używkę...

Wiem, że zaraz po wyjściu polskiej była dyskusja o kostkach, ale teraz minęło trochę czasu i liczę na opinie już po x rozgrywkach.

Dzięki;)
Przyznam, że na początku też miałem obawy co do tych drewnianych kostek. Rzeczywiście są lekkie, ale po kilkunastu rozgrywkach mogę stwierdzić, że na stole dobrze się nimi turla. Jak nie chcesz przepłacać za angielską edycję to śmiało bierz polską. Polska edycja ma też audio z wytłumaczeniem zasad - bardzo przydatne jak chcemy wprowadzić początkujących graczy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: pan_satyros »

Spokojnie bierz PL. Drewniane kostki mają też tę zaletę, że mniej trzaskają o blat ;D
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Baartoszz »

Al_Dente pisze:Chyba sobie sprawię Escape, teraz tylko którą wersję? Waszym zdaniem - lepsza jest wersja polska czy angielska, i jeśli ta druga, to czy na tyle, że warto dopłacić różnicę? Czy może warto poczekać na kogoś sprzedającego używkę...
Jak poczekasz jeszcze kilka tygodni, to pewnie będziesz mógł obejrzeć recenzję Big Boxa na MelanżowniaTV :P (o ile rzeczywiście przyjdzie "lada moment" jak to piszą w update'ach). Niestety wprost na Twoje pytanie nie odpowiem, bo nie miałem w rękach polskiej wersji.

A swoją drogą to bardzo polecam dodatki, nie wyobrażam sobie teraz grać bez nich.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Al_Dente »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi:) Wygląda mi na to, że faktycznie jestem typem, który doceniłby plastikowe kości bardziej niż drewniane (bardzo np podobają mi się kości w Bangu, a tu chyba są podobne), ale różnica cenowa faktycznie jest za duża na taki kaprys. Wytłumaczenie zasad też jest na duży plus wersji pl.

W takim razie, jeśli w ciągu kilku dni nie uda mi się wyhaczyć jakiejś używki ang w rozsądnej cenie, to przygarnę polską z allegro;) Więc, tak przy okazji, jeśli ktoś chce sprzedać swoją to zapraszam :)

Jeszcze raz dzięki

zdrowia
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Eltonos »

A wiadomo coś o polskim wydaniu Big Boxa? I jego ewentualnej cenie? Zastanawiam się czy nie kupić już teraz polskiej wersji, czy może jednak poczekać na dużą pakę:)
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: Rockas »

Z tego co mi wiadomo to Big Boxa nie będzie. Dodatki za to planowane są na przyszły rok.
zawadz
Posty: 60
Rejestracja: 18 wrz 2007, 14:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: zawadz »

No i jest Big Box! Kurier złapał mnie w drzwiach, więc pierwsza rozgrywka dopiero po weekendzie...
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: flowerus »

Dziwię się, że jeszcze nikt tego nie napisał:
"Queen Games umożliwiło ujednolicenie gier z linii Ucieczka dostarczając nam zestawy plastikowych kości - będa one dokładane do każdego egzemplarza Ucieczka: Świątynia Zagłady."
Można też dostać nowe kości wraz z najbliższym zamówieniem, trzeba tylko zaznaczyć informację w komentarzu.
Informacje na razie widziałem w sklepach Rebel i 3trolle, może w innych też się pojawi taka opcja.
Ja już zamówiłem :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: pan_satyros »

No ładnie ;) ja właśnie dla plastików zostawiłem sobie wydanie niemieckie a recenzencką PLkę sprzedałem hehe
Co by nie mówić - bardzo fajny ruch ze strony QG!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Ucieczka: Świątynia Zagłady (Escape: The Curse of the Te

Post autor: TV3 »

Mam pytanko, ze 3 razy pod rząd zagrałem w gwiazdkowy prezent dla jednego dzieciaka - Mondo, a więc też gra na czas. Przyznam, że te kilka partii autentycznie fizycznie mnie zmęczyło :D :D.

Czy podobnego efektu można się spodziewać w Ucieczce?
ODPOWIEDZ