18xx

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Z mojego punktu widzenia, to ciągle nie wiem czemu Tolis w 1830 nie zbankrutował? Kwestia charakteru? Szkoda że się go nie dopytałem jak wracaliśmy, ale może się jeszcze wypowie?
W 1822 przegrałem przez chciwość, na początku gry moja firma generowała bardzo fajne zyski pociągami 2 i 3. Gdy dwójki zardzewiały to chciałem zarobić kokosy na czwórkach, moje firmy kupiły aż 3 czwórki! Przez co przyśpieszyłem grę i potem sam nie miałem na zakup permanentnych pociągów i musiałem do nich dopłacać, a pociągi 4 się nie zwróciły.
Bardzo lubię oba tytuły, obie gry są też wyjątkowo wredne i złe wybory mszczą się przez całą grę.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

magole pisze: 30 lip 2018, 18:45nie wiem czemu Tolis w 1830 nie zbankrutował?
Bankructwo nie należy do przyjemności, więc nie dziwi mnie, że skorzystał z okazji uratowania się. No i też nikt nie powiedział wówczas czegoś w rodzaju "zastanów się, czy jest sens, bo moglibyśmy w zaoszczędzonym czasie zagrać w jeszcze jeden tytuł".
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: 18xx

Post autor: Tolis »

Czyli jednak się muszę znów na forum udzielić :)
W 1830 nie zbankrutowałem, z prostej przyczyny bo byłbym ostatni, udało się wyciągnąć przedostatnie miejsce - z mojej strony to wystarczająca rekomendacja :) Czasu na granie jeszcze było sporo, więc wolałem to przeciągnąć.
W 1822 2 graczy się wyautowało :) ja przez małe spółki których miałem w pewnym momencie bodajże 5, no i widmo złomowania 2 spowodowało spore straty :).
Zresztą wszyscy powtarzali, że północ przegrywa - udowodniłem że jednak może zająć przedostatnie miejsce - w sumie większa w tym zasługa Michała, niż moja :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Kolejne intensywne granie w Olkuszu za mną. Tym razem trzyosobowe, oprócz mnie Marcin (magole) i Michał z Olkusza.

Zaczęliśmy od stałego punktu moich tam wizyt, czyli 1822, ale tym razem nie w wersji pełnej. Zamiast niej zdecydowliśmy się na oficjalny scenariusz Medium Regional (na BGG dostępnych jest parę innych, nie wszystkie dobrze przetestowane; ten jest uważany za perełkę). Obcina się biedne regiony planszy, usuwa część pociągów i firm, przez co jest około 1/3 krótszy. Zmiany są rzeczywiście odczuwalne, gra szybko idzie do przodu, podczas gdy dotychczas tytuł ten kojarzył się z powolnym rozwojem. Londyn wciąż przegięty, więc tak długo, jak północna granica będzie nad nim, północ będzie biedna :)

Marcin posiadał trzy firmy w stolicy, więc nie mieliśmy do niego startu przy określaniu zwycięzcy. Szczerze mówiąc, nie zachwycił mnie ten wariant, bo odebrał to, co w mych oczach czyniło 1822 wyjątkowym — sandboksowość i epickość — w zamian dając typową średniej długości osiemnastkę. Chłopakom jednak się podobało.

Czas gry: 4h13

Potem wzięliśmy się za 1848: Australia. Tytuł interesujący ze względu na Bank Anglii (BoE), który przejmuje zadłużone spółki, samemu się przez to wzmacniając (każda firma może wziąć jedną pożyczkę na turę, w przypadku konieczności zakupu pociągu więcej. Karą za to jest spadek ceny akcji). A gracze mogą kupować jego udziały, więc nakupowanie ich i potem celowe niszczenie swoich spółek może być dobrą strategią.

Szybko się okazało, że w inauguracyjnej partii pozwoliliśmy się zbyt rozrosnąć BoE i Marcin, mający w nim najwięcej udziałów, by na pewno wygrał, więc zdecydowaliśmy się przerwać rozgrywkę i rozpocząć od nowa. Tym razem akcje BoE zeszły jako pierwsze, przez co nie mieliśmy pieniędzy na uruchomienie firm — tylko jedna operowała w ciągu dwóch pierwszych rund operacyjnych. Dlatego rozgrywka była za bardzo leniwa, nawet jak na mój gust.

Wszyscy się zgodziliśmy, że trzeba by zagrać raz jeszcze, by zawyrokować. W każdym razie uważam grę za jedną z najfajniejszych osiemnastek, jakie znam.

Czas gry (drugiej): 2h51

Spotkanie zakończyliśmy 1836jr. Jest to dobra osiemnastka spośród tych krótszych. Sam nie jestem aż takim fanem jak reszta, bo nie pasują mi firmy prywatne, które blokują aż tyle pól na planszy.

Czas gry: 2h49
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: 18xx

Post autor: Pan_K »

Czytałem wcześniej na BGG w narzeczu Anglosasów. Zawsze będziesz zamieszczał tu po polsku? To sobie odpuszczę BGG :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Pan_K pisze: 29 sie 2018, 23:36 Czytałem wcześniej na BGG w narzeczu Anglosasów. Zawsze będziesz zamieszczał tu po polsku? To sobie odpuszczę BGG :)
Nie chcę zaniedbywać forum ani też ograniczać się do wklejenia samego linku do postu na blogu, bo sam za czymś takim nie przepadam, więc raczej tak — przynajmniej jeśli chodzi o opinie i relacje. Z tym, że posty tutaj często są zwięźlejsze i bez fotek.

Trzecie miejsce, gdzie są publikowane te teksty, to http://www.railsonboards.com/ :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: 18xx

Post autor: Pan_K »

„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Pan_K pisze: 06 wrz 2018, 23:23 Widzieliście to:
https://www.youtube.com/watch?v=XQ6sHb1obD4
:?:
Widziałem jakiś inny filmik z nią i rzeczywiście cięższe ekonomiki wydają się ją kręcić.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: 18xx

Post autor: warlock »

Słuchajcie, 1846 nada się dla ekipy, która nigdy nie miała kontaktu z osiemnastkami? Kumpel chce na ostro wejść w ten system i zastanawia się, czy czekać na nadchodzący druk 1830, czy brać 1846 ;). Przy czym jeśli on nie kupi, to ja się pewnie skuszę :D.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

1846 jako pierwsza gra będzie ok, bo nie jest aż tak krwiożercza jak inne ;)
Nie ma ostrej gry giełdowej i spuszczania spółek, bankructwo też jest raczej mało prawdopodobne. Dodatkowo jest wariant na 2 osoby (na BGG znajdziesz moje tłumaczenie) i sprawdza się on nieźle.
1830 będzie dobre jako następny tytuł.
warlock pisze: 11 wrz 2018, 11:22 Słuchajcie, 1846 nada się dla ekipy, która nigdy nie miała kontaktu z osiemnastkami? Kumpel chce na ostro wejść w ten system i zastanawia się, czy czekać na nadchodzący druk 1830, czy brać 1846 ;). Przy czym jeśli on nie kupi, to ja się pewnie skuszę :D.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: 18xx

Post autor: elayeth »

Mam pytanko odnośnie dobrych jakościowo wydań 18xx.
Mam 1846, a jako że zainwestowałem w żetony pokerowe to może warto kolekcję rozszerzyć.
Nie chce bardzo długich osiemnastek, ale też szukam raczej tych lepszych jakościowo.
Słyszałem coś, że GMT ma wydawać kolejne tytuły. Na ich stronie widzę jedynie 1862 (oprócz 1846). Wiem też, że wydanie 18CZ jest solidne...
W co warto zainwestować by kolekcję naturalnie rozszerzyć (też może o grę naturalnie skrojoną na 2-3 osoby) po 1846, z zachowaniem jakości 1846? A może jeszcze poczekać?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

1862 wywraca wszystko do góry nogami, więc nie widziałbym tej gry jako drugiej w kolekcji.
18CZ już prędzej.
Obie uważam za średnie, napisałem więcej na temat tych gier wcześniej w tym temacie.

Zatem spośród "normalnie" wydanych i dostępnych zostaje tylko 1830. Na pewno lepszy wybór, bo reguły są "czyste" (w końcu to protoplasta głównej gałęzi osiemnastek) i jest dobrym uzupełnieniem, gdy się ma 1846 (jedna giełdowa, drugo inżynieryjna).
Celowe czekanie na dodruk (jeśli się ma możliwość kupna poprzedniego wydania) jest bez sensu, bo nie będzie zmian (poza przesunięciem cyfr w tabelce giełdy).

EDIT: Jeszcze jest 1844/1854. 1844 najbardziej mi się podoba z całego tego grona, w 1854 nie grałem. 1844, przez swój czas trwania (6 godzin) i liczbę graczy (najlepiej 5-6) jest jednak mniej przystępny od 1830.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Hmm, co do jakości, to nie ma w zasadzie wyboru. GMT postawiło wysoko poprzeczkę, ale przez maniaków 18xx nie jest to ich wykonanie aż tak doskonałe (zarzuty dotyczą głównie grubości kafli torów). Inna sprawa, że poza GMT z dużych wydawnictw jedynie Lookout Games robi 18xx i obecnie powinno się dać dostać ich 1844/1854, a lada moment mają wydać reprint 1830.
1844/54 to dwa tytuły w jednym pudle, moim zdaniem oba świetne, ale na 2 osoby w nie nie pograsz. No i czas gry to ok 5-6h.
18CZ moim zdaniem jest mocno średnią grą i jedynie sprawiło mi frajdę przy rozgrywce 2 osobowej.

Co do 1830 to nie zgodzę się z Galatololem - imho warto czekać na nowe wydanie, bo poprawione zostaną błędy na samej mapie (kwestia błędnie nadrukowanych lub nie nadrukowanych w ogóle kosztów budowy) oraz nie będzie już kart dwustronnych.

Zerknij sobie na naszego bloga (link w mojej stopce), tam znajdziesz odnośniki do wydawnictw osiemnastkowych (ale to niszowe, rodzinne biznesy). Ich gry są funkcjonalne, ale do jakości GMT czy Lookout to im niestety daleko, a cena (z przesyłką) bardzo wysoka. Ale znajdziesz tam pełno tytułów na 2-3 osoby z niezłym czasem gry. Jakby co to pytaj.

elayeth pisze: 11 wrz 2018, 13:20 Mam pytanko odnośnie dobrych jakościowo wydań 18xx.
Mam 1846, a jako że zainwestowałem w żetony pokerowe to może warto kolekcję rozszerzyć.
Nie chce bardzo długich osiemnastek, ale też szukam raczej tych lepszych jakościowo.
Słyszałem coś, że GMT ma wydawać kolejne tytuły. Na ich stronie widzę jedynie 1862 (oprócz 1846). Wiem też, że wydanie 18CZ jest solidne...
W co warto zainwestować by kolekcję naturalnie rozszerzyć (też może o grę naturalnie skrojoną na 2-3 osoby) po 1846, z zachowaniem jakości 1846? A może jeszcze poczekać?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Elemele pisze: 11 wrz 2018, 14:31 Co do 1830 to nie zgodzę się z Galatololem - imho warto czekać na nowe wydanie, bo poprawione zostaną błędy na samej mapie (kwestia błędnie nadrukowanych lub nie kosztów budowy) oraz nie będzie już kart dwustronnych.
Rzeczywiście. Pamiętałem o błędnych żetonach torów, ale i tak dodawali poprawione, więc to pominąłem. Zapomniałem o planszy i dziwnych kartach (dwa typy pociągów – na szczęście takie, które nigdy nie koegzystują – na jednej karcie).
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: 18xx

Post autor: elayeth »

Dzięki za odpowiedzi. Zapoznam się szerzej z blogiem.
Z tego co piszecie zainteresowała mnie wizja posiadania 1846 + 1830. Zakładam, że nowe wydanie Lookout będzie jakościowo zbliżone do GMT. Także wydaje się, że to dobry kierunek...
Gdzie i kiedy rozglądać się za nowym wydaniem? (będę na Essen w tym roku, więc może tam?)
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: 18xx

Post autor: kmd2000 »

Nowe będzie identyczne jak stare, tylko bez błędów w druku.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

elayeth pisze: 11 wrz 2018, 14:58 Dzięki za odpowiedzi. Zapoznam się szerzej z blogiem.
Z tego co piszecie zainteresowała mnie wizja posiadania 1846 + 1830. Zakładam, że nowe wydanie Lookout będzie jakościowo zbliżone do GMT. Także wydaje się, że to dobry kierunek...
Gdzie i kiedy rozglądać się za nowym wydaniem? (będę na Essen w tym roku, więc może tam?)
Na BGG Lookout Games podało, że będą mieli 1830 dostępne do zakupu, pytanie tylko czy w wersji EN czy DE (kwestia języka samej instrukcji).
Nowe będzie identyczne jak stare, tylko bez błędów w druku.
Tak czy inaczej 1830 jakościowo będzie zbliżone do 1830.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: 18xx

Post autor: elayeth »

Elemele pisze: 11 wrz 2018, 15:19
elayeth pisze: 11 wrz 2018, 14:58 Gdzie i kiedy rozglądać się za nowym wydaniem? (będę na Essen w tym roku, więc może tam?)
Na BGG Lookout Games podało, że będą mieli 1830 dostępne do zakupu, pytanie tylko czy w wersji EN czy DE (kwestia języka samej instrukcji).
Ok, dzięki. :)

I tak nawiasem mówiąc, podoba mi się "ulepszona" szata graficzna 1830. Na pewno oddziaływuje zachęcająco na laików i ludzi przyzwyczajonych do aktualnych standardów gier... Być może jest mniej czytelna, ale to chyba dobry kierunek.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

elayeth pisze: 11 wrz 2018, 15:37 I tak nawiasem mówiąc, podoba mi się "ulepszona" szata graficzna 1830. Na pewno oddziaływuje zachęcająco na laików i ludzi przyzwyczajonych do aktualnych standardów gier... Być może jest mniej czytelna, ale to chyba dobry kierunek.
Masz na myśli tory? Wolę klasyczne czarne kreski, ale nie uważam tych "realistycznych" za złe czy niewygodne. Co innego plansza, spośród tych "profesjonalnych" tytułów wymienionych wyżej, tylko 1846 ma ją dobrze zrobioną imo. Pozostałe uważam za mniej czytelne i w tym aspekcie te "biedne" niszowe wydania biją je na głowę.

Jeśli już mówimy o stronie wizualnej, to najbardziej lubię przeróbki Carthaginiana, ale dla ortodoksów one też są złe, bo rzekomo trudno określić kolor torów. Przykład:

https://boardgamegeek.com/image/4099316 ... u-railways
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: 18xx

Post autor: KrzysiekL »

Czy ktoś podjąłby się wprowadzenia w osiemnastki dwóch nowych osób w Warszawie? Wydaje mi się, żę to coś dla nas, ale słyszałem opinie, że najlepiej jak pierwsza gra jest z kimś, kto już się bardziej orientuje.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: 18xx

Post autor: elayeth »

Ooo... akurat w temacie powyższej dyskusji pojwaił się filmik Dice Tower.
Od jakiej gry zacząć i czy zaczynać z instrukcją czy z doświadczonym graczem?
Wyżej pisaliśmy o 1830 i 1846 i akurat te peca. Lol. :D
Klik.

Ja nauczyłem się 1846 z instrukcji, ale faktycznie pisana jest jak regulamin do rachunku kredytowego... ;) Da się z odrobiną zapału...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Ten filmik już był wrzucony :wink:

A instrukcje GMT należą do najlepszych w branży.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

KrzysiekL pisze: 11 wrz 2018, 16:44 Czy ktoś podjąłby się wprowadzenia w osiemnastki dwóch nowych osób w Warszawie? Wydaje mi się, żę to coś dla nas, ale słyszałem opinie, że najlepiej jak pierwsza gra jest z kimś, kto już się bardziej orientuje.
Ja bym tam zapraszał na Śląsk, chyba obecnie największa enklawa graczy 18xx ;) A tak na poważnie, to zdecydowanie warto zagrać z kimś obeznanym, kto jednocześnie potrafi przekazać wszystkie "smaczki", które samemu odkryło by się po x grach. 18xx w mojej opinii to gry z cyklu "easy to learn, hard to master" bo zasady i flow gry są tak na prawdę proste. Ale ogrom możliwości jak je wykorzystać to osobna para kaloszy :) W razie wątpliwości podczas samodzielnej gry, zawsze można wrzucić tweeta albo pingnąć na FB nasze blogowe konta to pomożemy ;)
elayeth pisze: 11 wrz 2018, 19:57 Ooo... akurat w temacie powyższej dyskusji pojwaił się filmik Dice Tower.
Od jakiej gry zacząć i czy zaczynać z instrukcją czy z doświadczonym graczem?
Wyżej pisaliśmy o 1830 i 1846 i akurat te peca. Lol. :D
Klik.

Ja nauczyłem się 1846 z instrukcji, ale faktycznie pisana jest jak regulamin do rachunku kredytowego... ;) Da się z odrobiną zapału...
1830 i 1846 sztampowo są proponowane nowym graczom z dwóch prostych powodów - są dostępne szeroko i w normalnych cenach, oraz posiadają na tyle przyjemną szatę graficzną i wysoki poziom wykonania, że nie odstraszą przed pierwszą rozgrywką ;)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: 18xx

Post autor: elayeth »

Elemele pisze: 11 wrz 2018, 15:19 Na BGG Lookout Games podało, że będą mieli 1830 dostępne do zakupu, pytanie tylko czy w wersji EN czy DE (kwestia języka samej instrukcji).
Dowiedziałem się od Lookout, że będą mieli "wystarczającą" ilość kopii gry 1830 (w nowym reprincie) na Essen (wersja EN). Trzeba jednak kupić na miejscu.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: 18xx

Post autor: KrzysiekL »

Elemele, dzięki! Chyba skorzystamy z Dominiką z zaproszenia, bo nie jestem jeszcze tak przekonany, żeby kupować przed zagraniem. :)


+ dzięki za polecenie FCM kiedyś na Pionku -- świetna gra. :)
ODPOWIEDZ