18xx

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

pasza_sadyka pisze: 22 paź 2019, 18:50
Elemele pisze: 22 paź 2019, 15:10 A ja tam kupię, bo to jedna z nielicznych 18xx gdzie jest Polska na mapie :P
Nastawiasz się na planszosferę czy będziesz wspierał?
Jeśli cena w Planszostrefie nie będzie odbiegała znacząco od tej z KS, to Planszo bo:
- wpieramy polski biznes
- można wziąć za pobraniem, więc zostaje na teraz kasa do wydania na inne gry
vinnichi pisze: 22 paź 2019, 16:51 Ja wciąż wypatruje Australii od gmt czy wiadomo już kiedy dokładnie będzie? Na ten rok raczej nie ma co liczyć. Graliśmy ostatnio w 1830 i apetyt wzrósł.
1848 Australia w tym roku oczywiście nierealna. W przyszłym zakładałbym końcówkę roku, bo jest sporo tytułów na tym samym etapie (made the cut) które mają zebranych więcej chętnych. Pewnie też dokładniej będą sprawdzać ten tytuł, skoro przy 1862 zrobili babola i teraz ręcznie do pudeł będą wkładać poprawione kafle. Wszystko oczywiście może się zmienić, teoretycznie jutro powinien być ich comiesięczny newsletter, może tam coś ciekawego będzie.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: yanoo »

This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

W sobotę udało nam się zagrać w Krakowie w 1889 na 4 graczy. Dla dwóch (Patryk i Mikołaj) z nich to było pierwsze spotaknie z 18xx, trzeci (Paweł) trochę grywał, ale nigdy wcześniej w 1889. Nowym trzeba było wytłumaczyć zasady, ale jakieś podstawy giełdy ogarniali (grali wcześniej w City of the Big Shoulders). Na oko zeszło ~40 minut

Wyniki aukcji:
Patryk: 20/5 (blokada Takamatsu), 50/15 (budowanie w górach za darmo)
Paweł: 30/5 (kafelek portu), 150/30 (zwiększony dochód od brązowych)
Mikołaj: 60/15 (wymiana na akcję pomarańczowej firmy)
Ja: 40/10 (ulepszenie Ozu), 80/20

SR1: Mikołaj otwiera pomarańczową za 65, ja brązową za 65, Patryk czerwoną, wiele więcej się nie dzieje, bo Paweł nie ma pieniędzy na otwarcie czegokolwiek ;)
OR1: pierwsze pociągi, jakieś trasy, chyba nawet pierwszą 3 kupiliśmy
SR2: kto ma jakieś pieniądze, to inwestuje. Paweł kupił 2 akcje mojej brązowej, bo miała najlepsze perspektywy na dochód
OR2: prezes pomarańczowej odkrywa magiczny trójkąt na północy za 3x2T, ale nie zdecydował się na to nie chcąc pozostać bez kolejnych stacji. Korzystając z okazji, że PD jest na prawo ode mnie, kupiłem moje prywatne, zyskując tonę kasy i zostawiając Y10 w firmie
SR3: Mikołaj ma PD, otwiera zieloną firmę (miała sporo torów wybudowanych przez okoliczne firmy). W mojej turze sprzedaję 5 brązowych, wręczając w prezencie Pawłowi moją poprzednią firmę (posiadającą Y10, 2T, 3T i dwie bezużyteczne prywatne) i otwieram czarną za 100. Patryk kupuje dalsze udziały, Paweł otwiera niebiesko-zieloną (czy jaki to kolor jest) za 90. Po wypłynięciu czarnej okazało się, że sprzedając jeden czy dwa udziały miałem pieniądze na otwarcie niebieskiej za 80, co też zrobiłem
OR3: czarna kupiła 4T, potem niebiesko-zielona 2x4T, po części by ratować brązową, następnie niebieska 4T i 5T. Gdy przyszło znowu do czarnej, pozostał jeden 5T, którego nie chciałem kupić, licząc na to, że ktoś to zrobi i będę w stanie zakupić 6T. Niestety nikt poza mną nie miał na to funduszy w firmach. Zaczynałem się już martwić, że będziemy mieć permamentne 3T
SR4: tutaj już zostały inwestycje z uwagi na brak nowych firm do otwarcia. Za bardzo nie poszalałem, bo dochody moich firm był znikome z uwagi na tylko 1 OR właściwego działania i brak połączenia do głównej sieci. Inni nieco więcej poinwestowali
OR4: rozbudowa torów, z uwagi na moje wcześniejsze obawy dotyczące 3T postanowiłem kupić 5T dla czarnej firmy pod koniec tego zestawu OR. W końcu udało mi się podłączyć czarną i niebieską do sieci i zacząć coś zarabiać
SR5: inwestycji ciąg dalszy
OR5: Paweł postanowił poprzerzucać trochę pieniędzy i udało mu się kupić 6T dla jednej ze swoich firm, złomując wszystkie 3T i powodując bardzo ciekawą reakcję łańcuchową ;) Patryk w swojej pomarańczowej firmie miał 2x3T, więc był zmuszony zakupić 6T. Dużo nie musiał z kieszeni dopłacać (chyba mniej niż 100, obyło się bez sprzedaży udziałów), bo wcześniej wstrzymał wypłaty, gdy Paweł zaczął się zastanawiać nad zakupem 6T. Dla Patryka i jego czerwonej firmy (również 2x3T) zabrakło już 6T, więc musiał ratować się kupnem Diesla, co szarpnęło go nieco bardziej po kieszeni (i zmusiło do sprzedaży kilku udziałów) i z kolei zezłomowało wszystkie 4T. Gdy przyszła tura jednej z firm Pawła, był zmuszony do zakupu Diesla, za którego w większości musiał dopłacić z kieszeni (wcześniej wydał większość kasy na 6T), wyprzedając większość udziałów i zostając z około 3 certyfikatami
SR6: inwestycje w pewniaki (m.in. czerwoną firmę z Dieslem jeżdżacą za ~40-45 i brązową, która odżyła po kupnie Diesla)
OR6: tutaj już zdecydowaliśmy się poprzesuwać żetony wartości i przeliczyć ORy w arkuszu. Została prawie połowa banku, więc pominęliśmy SR7, bo już właściwie nie było co kupować i przeszliśmy do OR7, w którym powtórzyliśmy procedurę z OR6

Możliwe, że w powyższym opisie machnąłem się o 1 rundę w jedną bądź drugą stronę, bo nie pamiętam dokładnego przebiegu. Dalsze zestawy ORów zbierałem w jednym miejscu, bo siłą rzeczy się ze sobą zlewają i ciężko określić co się kiedy dokładnie działo

Wyniki końcowe:
Mikołaj 6200
Ja 5864
Patryk 3381
Paweł 2564

Czas gry: 2h46


Całość poszła dość sprawnie mimo braku arkusza kalkulacyjnego (użyliśmy tylko na koniec, gdy już nie było sensu bawić się w żetony). Każdy sprawnie brał pieniądze dla siebie i swoich firm za odpowiednie udziały

Na koniec nowi trochę pomarudzili o “niesprawiedliwość” i “niezbalansowanie” firm (sprawiedliwość w 18xx…? :D), ale ogólnie ich pierwszy kontakt z 18xx wypadł pozytywnie ;) Paweł natomiast przez pół gry narzekał na swoją prywatną firmę, którą był zmuszony kupić, co uniemożliwiło mu wczesne otwarcie firmy. Na pewno jeszcze zagramy za jakiś czas

Po grze pokazałem im mapy i w skrócie opisałem 1836jr i 1849, te im się trochę bardziej koncepcyjnie podobały (szczególnie 1849)

Jeśli chodzi o moje odczucia co do 1889, to w sobotę grałem po raz trzeci - wcześniej 2 razy w Olkuszu na 5 graczy, gdy zaczynałem dopiero grać w 18xx. Wtedy nie wiedziałem za bardzo co się dzieje, bo to była moja 5-6 rozgrywka. Teraz, po kilkunastu partiach więcej w różne 18xx i przypomnieniu sobie ‘89, mam wrażenie, że chyba się nie polubimy w dłuższym rozrachunku. Jedna z dwóch pierwszych gier skończyła się permamentnymi 4T. W ostatniej mało brakło, by skończyła się z peramentnymi 3T. Może sprawa wygląda inaczej w mniejszym gronie, więc chciałbym jeszcze spróbować w 3 osoby, ale bardzo mi się do tego nie spieszy

Poniżej kilka zdjęć
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: 18xx

Post autor: kmd2000 »

Xenir pisze: 04 lis 2019, 22:30 (...)Teraz, po kilkunastu partiach więcej w różne 18xx i przypomnieniu sobie ‘89, mam wrażenie, że chyba się nie polubimy w dłuższym rozrachunku. Jedna z dwóch pierwszych gier skończyła się permamentnymi 4T. W ostatniej mało brakło, by skończyła się z peramentnymi 3T. Może sprawa wygląda inaczej w mniejszym gronie, więc chciałbym jeszcze spróbować w 3 osoby, ale bardzo mi się do tego nie spieszy.
Ciekawe (i trochę znajome) obserwacje. A jakie masz odczucia odnośnie 1830?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

kmd2000 pisze: 04 lis 2019, 22:49A jakie masz odczucia odnośnie 1830?
1830 jest jedną z najlepszych 18xx w jakie grałem (wiele ich nie było póki co, 10 różnych tytułów). 4 partie i każda wyglądała inaczej. Myślę, że jest duży potencjał do odkrywania nowych strategii. Obecnie najwięcej gram przez internet (board18 + współdzielony arkusz na google drive)

Jeśli chodzi o porównanie 30 i 89, to mimo wspólnych i bardzo podobnych zasad różnią się znacznie. 1 firma mniej w 1889 powoduje, że ciężej o drukowanie pieniędzy przez kapitalizację, więc ciężej kupować nowe pociągi, co z kolei spowalnia grę i powoduje potencjalne koszmarki typu permanentne 3/4T. Wydaje mi się, że na mniej graczy (3) taka sytuacja była mniej prawdopodobna, ponieważ siłą rzeczy mniej firm zostanie otwartych z początku. W moich rozgrywkach w 1889 praktycznie nikt nie był zainteresowany rozbudową środka mapy (góry), co też czyni grę mniej ciekawą. Mapa i zestaw torów w 1830 pozwala na większą ilość blokowania (m. in. nieulepszalne wioski czy obecność tylko prostych żółtych miast). 1830 daje wrażenie, że bankructwo czai się za każdym rogiem (zakrętem?), szczególnie w grze na więcej osób
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

A ja ponowię pytanie - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z 1853? W instrukcji z BGG na pierwszej stronie stoi "A game for engineers" a nie miałem czasu żeby ją przejrzeć ze zrozumieniem a przyznam że pociąga mnie ten element gry - pewnie dlatego poluję na 1873 Harzbahn - chociaż patrząc na ceny to chyba szybciej będzie pnp zrobić :) /i pewnie dlatego tak lubię Tramways/ no i moje doświadczenia z 18stkami sprawiają że pewnie będzie łatwiej tytuły inżynieryjne ogarnąć ze współgraczem niż coś bardziej zaawansowanego giełdowo.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Byłby ktoś chętny na wspólne zamówienie 1830? Zamówienie od Lookout Spiele, €50 za sztukę. Wysyłka 1 sztuki to ok. €13.5, każda dodatkowa sztuka to ok. €2 więcej, więc cena wysyłki spada zauważalnie już od drugiej kopii :)
€50 to ok. 214 zł według obecnego kursu mojego banku
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: 18xx

Post autor: buhaj »

W piątek dzięki uprzejmości kolegów z RailsOnBoards zagrałem w dwie nowe dla mnie osiemnastki:
18Rhl: Rhineland i 1848: Australia. Zaczęliśmy od Rhl - czysta rozgrywka trwała 3,5 h. Układaliśmy tory wzdłuż Renu w okolicach Duisburga i Düsseldorfu. Kilka nowych dla mnie "wtrąceń" do "normalnych" zasad osiemnastek: przekraczanie Renu w wielkich miastach, kopalnie i stalowni, itd. Mała, ciasna mapa i ewidentnie bardziej opłacalna północ regionu. Drugą grą była Australia i przyznam, że bardzo mi się spodobała. Znowu kilka zmian co do zasad: Bank of England, zmiana torów na granicy różnych terenów, fajny pociąg 2 o permanentnym charakterze, inny sposób licytacji spółek prywatnych. Świetna mapa. W sumie dosyć proste zasady ale bardzo eleganckie i zazębiające się. Jak wyjdzie reedycja to biorę w ciemno bo trafiła do mojego top gier z tej serii.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

1861/1867 pojawiło się w Planszostrefie.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

pasza_sadyka pisze: 12 lis 2019, 12:32 1861/1867 pojawiło się w Planszostrefie.
Z max rabatem lojalnościowym wychodzi 240zł - piękna cena za 2 gry.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Mam nadzieję, że będzie można też zestaw żetonów od nich zamówić. Na którymś Slacku czytałem, że jeśli się nie uda odblokować celu za 140tys, to będzie dostępny jako addon
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Lets_Grajmy »

Nie miałem wcześniej styczności z 18xx, ale wydaje mi się to bardzo interesujące. Ktoś bardziej zorientowany może polecić jakaś wersję PnP, o ile w ogole istnieje?
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

strategie_pl pisze: 13 lis 2019, 09:38 Nie miałem wcześniej styczności z 18xx, ale wydaje mi się to bardzo interesujące. Ktoś bardziej zorientowany może polecić jakaś wersję PnP, o ile w ogole istnieje?
Na BGG są dostępne materiały do wydruku 1889, która jest polecana na początek oraz szereg innych tytułów, z których polecić można m.in. 1836jr, 1849
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Elemele pisze: 13 lis 2019, 09:46
strategie_pl pisze: 13 lis 2019, 09:38 Nie miałem wcześniej styczności z 18xx, ale wydaje mi się to bardzo interesujące. Ktoś bardziej zorientowany może polecić jakaś wersję PnP, o ile w ogole istnieje?
Na BGG są dostępne materiały do wydruku 1889, która jest polecana na początek oraz szereg innych tytułów, z których polecić można m.in. 1836jr, 1849
Jako że też miałem całkiem niedawno ten zgryz to dorzucę dwa grosze - raz że Chłopaki z www.railsonboards.com wykonali kawał dobrej roboty i znajdziesz tam dosłownie wszystko o 18xx od tutoriali pnp /skarbnica wiedzy/ po relacje i polecenia. Też polecam do wykonania 1889 /na railsonboards znajdziesz instrukcję PL/ bo jest zdecydowanie fizycznie najmniej do cięcia i drukowania a jedynie napocisz się przy planszy :D a i zasady bardziej przystępne /IMHO/ niż 1836jr. Jeśli myślisz nad zakupem jakiegoś tytułu w pudełku to ja polecam 1846 - raz że dostępny w sklepach PL dwa że instrukcja PL też w zasięgu ręki a trzy że chociażby giełda nie wydaje się być skomplikowaną.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Spadłem z krzesła... za portfelem...
https://all-aboardgames.com/pages/preor ... ping-plans

łooooo matko, ale news! 18xx zaleje świat :mrgreen:
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

piton pisze: 13 lis 2019, 23:17 Spadłem z krzesła... za portfelem...
https://all-aboardgames.com/pages/preor ... ping-plans

łooooo matko, ale news! 18xx zaleje świat :mrgreen:
Oj tam, oj tam ;)
18Chesapeake i 18MEX już zamówione i opłacone, z kolejnej partii 1822MX, a potem chyba tylko 18USA :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1284 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

CZy 1822MX to nie ten sam tytuł który HC tak bardzo chwaliło i nagrodziło ?
https://www.youtube.com/watch?v=HezboAmBhQs
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

vinnichi pisze: 14 lis 2019, 10:55 CZy 1822MX to nie ten sam tytuł który HC tak bardzo chwaliło i nagrodziło ?
https://www.youtube.com/watch?v=HezboAmBhQs
Nie, 1822MX dzieje się na mapie Meksyku, ma inaczej wyglądającą giełdę i pewnie kupę innych rzeczy :) Autor też jest inny, natomiast częściowo jest inspirowane 1822.

Natomiast samo wspomniane przez Ciebie 1822 wraz z wariantami będzie w preorderze w dalszej części roku 2020.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1284 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Rzeczywiście:
Next Batch of Mass Printing Preorders (Late 2020)
Upon fulfillment of the 2020 preorders, another batch of games is planned to be mass printed.
1822 (including 1822+, Medium Regional Scenario, and North Regional Scenario)

Piękne czasy nastały, 18 leżą na chodniku i wołają bierz mnie... ehhh
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: 18xx

Post autor: ShapooBah »

vinnichi pisze: 14 lis 2019, 11:03 Piękne czasy nastały, 18 leżą na chodniku i wołają bierz mnie... ehhh
Wyrwane z kontekstu brzmi dość... przerażająco :D:D
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

ShapooBah pisze: 14 lis 2019, 12:56
vinnichi pisze: 14 lis 2019, 11:03 Piękne czasy nastały, 18 leżą na chodniku i wołają bierz mnie... ehhh
Wyrwane z kontekstu brzmi dość... przerażająco :D:D
Osiemnastki na chodnikach... Wołające "bierz mnie!"...
Chyba koledze się fora pomieszały ;) :lol:
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: 18xx

Post autor: siepu »

Elemele pisze: 14 lis 2019, 13:04
ShapooBah pisze: 14 lis 2019, 12:56
vinnichi pisze: 14 lis 2019, 11:03 Piękne czasy nastały, 18 leżą na chodniku i wołają bierz mnie... ehhh
Wyrwane z kontekstu brzmi dość... przerażająco :D:D
Osiemnastki na chodnikach... Wołające "bierz mnie!"...
Chyba koledze się fora pomieszały ;) :lol:
E tam, takie argumenty w końcu powodują że zaczynam rozumieć fenomen tych gier.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Wielką niespodzianką zapowiadaną przez Grand Trunk Games okazało się być 1889. Liczyłem na coś ciekawszego :/
Ostatnio zmieniony 25 lis 2019, 22:49 przez Xenir, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Xenir pisze: 25 lis 2019, 21:40 Wielką niespodzianką zapowiadaną przez Gran Trunk Games okazało się być 1889. Liczyłem na coś ciekawszego :/
A moim zdaniem to bardzo dobra wiadomość. W zapewne bardzo dobrej cenie w ręce graczy trafi osiemnastka, która jest idealna (no, prawie) dla nowicjusza w tym systemie.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Obiektywnie duża rzecz, bo to jedna z najgłośniejszych osiemnastek, ale mnie też ta zapowiedź nie ekscytuje.

Zawsze mnie dziwi polecanie tej gry początkującym, jako że potrafi ona być mocno pasywna.
ODPOWIEDZ