Legendary: A Marvel Deck Building Game

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: mat_eyo »

Zastanawiam się nad wejściem w ten system, głównie pod rozgrywki solo. Mam jednak kilka wątpliwości.

1) Granie solo jest satysfakcjonujące? Czuć wyzwanie? Kolejne partie mogą się od siebie różnić czy będzie to ciągle klepanie kart różniących się tylko obrazkami?

2) Jeśli mechanicznie nie do końca podobał mi się Alien, to czy Marvel również nie zaskoczy? Różnią się na tyle, że warto próbować?

3) Jeśli już zdecyduję się kupić, to czy jest jakiś dodatek, bez którego nie warto grać? Ewentualnie który dodatek najlepiej dodać do podstawki jako pierwszy?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Neoptolemos »

Odnośnie 1) i 3), bo w Aliena nie grałem:
Solo jest całkiem spoko, kilka (ale niewiele) scenariuszy się średnio nadaje, ale o regrywalność nie ma się co bać - w solo grasz na 3 bohaterów, więc w samej podstawce mając 14, to już daje bardzo dużo kombinacji. Natomiast absolutnie nie polecam grać w samą podstawkę na jej zasadach - gra jest wtedy mega prosta, trzeba od razu właściwie wprowadzać dodatkowe zasady (chyba nawet są sugerowane na końcu instrukcji). Z tego powodu bardzo dobrze jest dokupić od razu Dark City (diametralnie zwiększa różnorodność i poziom trudności gry) lub X-Men - tutaj oprócz naprawdę trudnych epic mastermindów i po prostu fajnych postaci dochodzą karty Horrors, czyli włąśnie opcjonalne utrudnienia, żeby gra stanowiłą wyzwanie. Podstawka + 1 dodatek moim zdaniem całkiem sporo fajnych rozgrywek solo zapewnią.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: c08mk »

mat_eyo pisze: 25 lip 2019, 13:02 Zastanawiam się nad wejściem w ten system, głównie pod rozgrywki solo. Mam jednak kilka wątpliwości.

1) Granie solo jest satysfakcjonujące? Czuć wyzwanie? Kolejne partie mogą się od siebie różnić czy będzie to ciągle klepanie kart różniących się tylko obrazkami?

2) Jeśli mechanicznie nie do końca podobał mi się Alien, to czy Marvel również nie zaskoczy? Różnią się na tyle, że warto próbować?

3) Jeśli już zdecyduję się kupić, to czy jest jakiś dodatek, bez którego nie warto grać? Ewentualnie który dodatek najlepiej dodać do podstawki jako pierwszy?
1. Mając wszystko co wyszło mogę powiedzieć, ze Marvel z dodatkami żyje w pełni. Kombinacje Schemes, Masterminds, Villains i Heroes ciągle mnie zaskakują i ciągle znajduję nowe zastosowania pojawiających się kombinacji efektów.
2. Mając teraz Aliena mogę powiedzieć, że gameplay jest podobny. W Marvelu nie dostaje się Strików z obrażeniami, zamiast tego dostaje się Woundy do decka. Nie ma Lokacji i Objective zamiast tego pojawiają się Twisty których efekt jest na karcie Scheme. Główny element czyli zakup kart i walka jest identyczny. Chyba najbardziej odczuwalna różnica to wchodzenie kart zakrytych i możliwość całkowitej eliminacji gracza w Alienie.
Edycja
Jest jeszcze jedna różnica warta uwagi. W Alienie talia wroga jest stopniowana. Na górze są słabsze karty, na dole mocniejsze. Od czasu do czasu w Marvelu jest irytujące gdy twisty albo stikie wejdą jeden po drugim, bo talia nie wytasowała się dobrze. Czasem ten efekt to jest natychmiastowa przegrana, a czasem jest ułatwieniem ale mimo to bardziej wolę stopniowane talie przeciwności.
3. Moim zdaniem dodatek X-Men jest must-have jeżeli się szuka dobrego wyzwania tym bardziej, że podstawka jest bardzo łatwa. Ma on najlepszy stosunek ceny do tego co jest w środku pudełka. Do grania solo trzeba ściągnąć rulesheeta z dodatku Dark City gdzie można znaleźć Advanced Solo rules.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: mat_eyo »

c08mk pisze: 25 lip 2019, 14:51 Do grania solo trzeba ściągnąć rulesheeta z dodatku Dark City gdzie można znaleźć Advanced Solo rules.
Właśnie go przejrzałem, na jakiej zasadzie to działa? Sam przed grą wybieram, których utrudnień i w jakim stopniu będę używał?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: c08mk »

mat_eyo pisze: 25 lip 2019, 16:15
c08mk pisze: 25 lip 2019, 14:51 Do grania solo trzeba ściągnąć rulesheeta z dodatku Dark City gdzie można znaleźć Advanced Solo rules.
Właśnie go przejrzałem, na jakiej zasadzie to działa? Sam przed grą wybieram, których utrudnień i w jakim stopniu będę używał?
Można wybrać albo wylosować w jakiś sposób. Na bazie tych utrudnień są zrobione karty Horror w X-Men. Mastermindzi z X-Men je używają ale można też np. wylosować jedną przed grą. Ja zawsze dodaję jedną do talii Villainów niezależnie od Masterminda.
Największym utrudnieniem z instrukcji Dark City jest losowanie kolejnej karty po dociągu karty Master Strike. Przez to zmniejsza się liczba tur gracza i dodatkowo pod rząd może wejść kilka niekorzystnych efektów. Także nie trzeba nawet korzystać z tabelki utrudnień.
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: kucyk »

Do solo bardzo fajnie stworzona jest kampania na bgg - daje duze mozliwosci ogrania postaci.
Potem w "prawdziwych" grach mozna sie bardzo zdziwic.
Ja majac wiekszosc dodatkow uzywam aplikacji losujacej przeciwnika. schemat i bohaterow.
I dosc czesto zdarza sie kombinacja wdeptujaca mnie w ziemie.
Swiezo w pamieci mam potezne becki z weekendu, kiedy zasiadlo 3 wytrawnych graczy, majacych juz wiele starc za soba. Przeciwko sobie dostalismy Thanosa usuwajacego nam bohaterow z reki przy kazdym Master Strike ze schemem Crush Them With My Bare Hands, gdzie twisty zamieniaja sie w Strike. Czyscil nam rece tak skutecznie, ze absolutnie oddawalo klimat beznadziejnej potyczni, tym bardziej, ze mial ze soba konkretna pomoc.
Jako solo jest to bardzo dobra gra, zwlaszcza jak sie doda watek kampanii.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: krecilapka »

Tylko warto napisać która kampania bo na bgg jest niejedna ;)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: ghostdog »

Pytanie do posiadających grę z dodatkami. Gdzie się miescicie? Mamy podstawkę z dodatkiem dark city i bez szansy żeby nam się zmieściło.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: c08mk »

Stare zdjęcie ze starymi przekładkami : )
Spoiler:
Pudełka z dużych dodatków najlepiej dostosować do swoich potrzeb.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: ghostdog »

Ależ pięknie to wygląda. Skąd przekładki masz takie ładne?
U nas problem jest taki, że mamy pudełko tylko od podstawki bo Darek City kupione z drugiej ręki nie miało pudełka.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: c08mk »

Przekładki są własnego projektu. Wcześniej proste, z niewielką ilością informacji teraz musiałem zrobić nowe, bo Marvel się tak rozszerzył, że jest dużo więcej efektów, które się bierze pod uwagę niż kiedyś.
Spoiler:
Kiedyś ważne były tylko klasy (kolory) postaci tak żeby supermoce się aktywowały. Teraz jest tak dużo efektów, że sama informacja o kolorach to trochę mało. Zdolności kart do KO starterów, zdobywanie Bystanderów, dociąg kart, keywordy czy spider-friendly do spider decków to były elememty których często szukałem i znalazły się na nowych przekładkach.

Jak nie masz pudełka z Dark City to zostaje wyciągnąć insert z podstawki i sprawdzić czy wszystko się tam zmieści. Jak nie to zostaje użyć pudełka z innych gier, które często puste zalegają gdzieś w szafach.
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Rykas »

Mam pytanie jakie dodatki są całkowicie nie dostępne ? Oraz od których warto zacząć?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Probe9 »

Niedostępne są teraz na pewno Dark City i chyba już również Fantastic Four oraz Villains.

Zacząłbym od X-Men.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
p_m_z
Posty: 27
Rejestracja: 25 wrz 2017, 18:52
Has thanked: 2 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: p_m_z »

Szybkie pytanie: kupiłem podstawkę z większością dodatków i chcę wszystko upchać w jedno lub dwa pudła. Czy mogę karty z wszystkich dodatków wepchnąć do konkretnych zakładek? Np wszystkie sheme razem, bystander itp. Nie będą się gryźć gdy będę chciał np. zagrać z mastermindem z podstawki(czy będzie trzeba wyrzucić z talii bystanderów itp?)?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2015, 13:29
Been thanked: 1 time

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Bready »

Jasne, że możesz tak organizować swoje karty. Wraz z narastającą ilością dodatków odpowiednie posortowanie kart staje się wręcz niezbędne. Jeśli chcesz bazować na kartonach z podstawki i dużych dodatków proponuję wydrukować zakładki na bloku techicznym (pliki z zakładkami ->https://boardgamegeek.com/files/boardga ... =finnsea15). Przy dużej ilości dodatków również proponuję użyć jednej z aplikacji dostępnych na Androida lub iOS (Smart Randomizer for Marvel Legendary albo Wheel of Fate: A Legendary Randomizer), gdzie ustalasz jakie dodatki posiadasz i możesz ustawiać losowanie na drużyny całkiem losowe lub ze względu na synergię umiejętności i klas - bardzo przyśpiesza setup, podaje wszystkie elementy jakie powinieneś wyciągnąć do gry i nie trzeba się zastanawiać "kim by tu zagrać" :)
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Pierrnik »

Na FB Upper Deck udostępniło rozpiskę dodatków na 2020 rok. Powiem szczerze, że mimo tylu już wydanych dodatków wciąż nie mogę się doczekać nowych.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5E26D008
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Probe9 »

Mogliby dać znać kiedy planują dodruk tych niedostępnych ;p
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: olsszak »

Probe9 pisze: 25 paź 2019, 13:06 Mogliby dać znać kiedy planują dodruk tych niedostępnych ;p
a czego nie ma?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Probe9 »

Dark City, Fantastic Four, Villains (alternatywna podstawka), Guardians of the Galaxy, kończy się chyba Paint The Town Red.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Pierrnik »

Na FB Upeer Deck udostępniło spoiler dotyczący dodatku S.H.I.E.L.D

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5E53DBEA
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Pierrnik »

Kilka kart oraz mechanik z nowego dodatku:
https://www.upperdeckblog.com/2019/12/l ... i2-uuasoyw
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: c08mk »

Ostatni post ponad pół roku temu ... nikt już nie gra w Legendary Marvel? A w sumie to ostatnie dodatki jakie wychodziły są całkiem niezłe.

New Mutants ma zarówno fajne karty hero, jak i mocnych mastermindów. Część schemes mi się nie podobała część tak, także tutaj ocena pół na pół. Ten mały dodatek X-Menów bardzo dobrze mechanicznie komponuje się ze wszystkim.

W Heroes of Asgard powraca jedna z lepszych mechanik Thrown Artifact (teraz można rzucać Mjølner!). Oprócz tego pojawiają się Villain Arifact (wzmacniają złoczyńców ale też można je zdobyć dla siebie) oraz mechanika worthy. Obydwie raczej bym oceniał średnio, a ponieważ mastermindzi do pewnego stopnia bazują na nich to też raczej nie są w mojej topce. Scheme z tego co pamiętam też raczej były przeciętne, na pewno nic specjalngo z nich mi w pamięci nie utkwiło.

Najnowszy Into the Cosmos jest rewelacyjny. Powraca część starych bardzo dobrych mocnych mechanik: Shard, Cosmic Threat, Danger Sense. Jeszcze wszystkiego nie grałem ale już mogę powiedzieć, że bohaterowie są silni i niezwykli (np. Adam Warlock w ogóle nie ma gwiazdek ani ataku na kartach). Kosmiczni Mastermindzi są super silni i trzeba się dobrze namęczyć żeby ich pokonać. Scheme, które do tej pory grałem byly całkiem niezłe. Chyba nawiększy zawód to hero Nebula, zamiast cosmic killer dostajemy postać, która trochę pomaga villainom, a trochę może szkodzić graczom (podobnie jak Deadpool z podstawki). Ogólnie to po dużym dodatku X-Men ten na pewno będę polecał w drugiej koleności na równi z War War Hulk.
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Swawolny_Pionek »

Nietypowa prośba, mogę poprosić o wymiary pudełka?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gromb »

Swawolny_Pionek pisze: 10 wrz 2020, 13:04 Nietypowa prośba, mogę poprosić o wymiary pudełka?
160x96x36 mm (A x B x H)

Obrazek
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: eltadziko »

Z zapowiedzi bardzo podobał mi się dodatek "Into the Cosmos" i planowałem go kupić, ale nie widzę go w żadnym polskim sklepie. Skąd Wy go już macie? xD
ODPOWIEDZ