Legendary: A Marvel Deck Building Game

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Sandman »

http://boardgamegeek.com/boardgame/1294 ... lding-game
Wpadło mi dzisiaj w oko podczas przeczesywania BGG. Ktoś coś słyszał, ktoś coś wie? Można to gdzieś u nas kupić? Dawno mnie zadna gra o komiksowych bohaterach nie zainteresowała, a ta wyglada nawet zachęcająco.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: spicum »

Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

Sam tego szukam w PL i czekam, aż jakiś sklep to sprowadzi - najlepiej jakby Rebel.
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Dreadnought »

Aż dziwne, że gry, która za samą tematyke ma murowaną popularność nie ma jeszcze nad Wisłą.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Senaszel »

Sandman zdradzasz swojego publishera zakładając temat o dbg konkurencji :lol:

Ciekawe, że w tym samym momencie wychodzą dwie tak bardzo podobne do siebie gry dwóch największych stajni komiksowych... Zbieg okoliczności?

Jedna wzorowana na Ascensionie a druga na Thunderstonie... Tunderstone już w Polsce był.
Wingmakers
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Dreadnought »

Gdzieś się pojawiła już do kupienia ? Reagujcie właściciele sklepików na popyt !
Fabio
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2013, 12:04

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Fabio »

Witam forumowiczów. Z tego co się orientuję to Upper Deck chwilowo nie jest zainteresowany sprzedażą gry w Europie. Ja swoją wersję kupiłem za oceanem:

http://www.vendio.com/stores/Discount_G ... Id=4332448

Z kosztami przesyłki wyszło 88 dolców, jeśli dodamy do tego koszt protektorów na karty (ultra-pro) jest to przyjemność za mniej więcej 400 zeta na tą chwilę.

Koszt spory, ale moim zdaniem (i mojej grupki graczy) inwestycja zdecydowanie opłacalna.

Jeśli ktoś by był zaniteresowany recenzją, to służę pomocą.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: yosz »

Według tego co słyszałem w którymś z podcastów (chyba DiceTower) Legendary nie będzie sprzedawane w Europie w ogóle z powodów prawno-licencyjnych :(
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Dreadnought »

yosz pisze:Według tego co słyszałem w którymś z podcastów (chyba DiceTower) Legendary nie będzie sprzedawane w Europie w ogóle z powodów prawno-licencyjnych :(
?? To na produkt Marvela na Europe trzeba mieć inną licencje ?
Ich vs system ( też upper deck entertainment i marvel/dc) był u nas w PL za grosze.
Legendary mi podpadło z tymi ilustracjami - kaźda karta dla danego superbohatera ma ten sam obrazek...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: yosz »

Może aktualna licencja upper deck jest tylko na usa? Powtarzam to co słyszałem, ale taka prawda ze gry nie widać nigdzie w EU, nawet w amazon.co.uk, podczas gdy jest dostępna w amerykańskim amazonie
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

Gra jest wręcz wymiatana z półek polskich sklepów, a tu cisza. Jakieś opinie, przemyślenia? Na temat samej gry, albo dodatku?
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Myszaq36 »

Moje przemyślenia na temat tego zakupu były krótkie:
Podstawka: 249
Dark City: 159
Koszulki: około 50
Cała impreza 400-500 zł :)

Biorąc pod uwagę, ze nie jest to najlepszy deck-building o superbohaterach (SotM zbiera zdecydowanie lepsze recenzje) to podziękowałem.
Jak dla mnie cena nie odzwierciedla tego co jest w pudełku - wolę kupić 3 soczyste planszówki po 150zł każda niż 1 deckbuilding z logo Marvela za 400 ;)
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: zbajszek »

Sam chwilę się interesowałem tym ale cena zabija zdecydowanie. Mam podobne zdanie że wydanie około 400-500zł za deck buildera z jednym dodatkiem, który co prawda jest w czołówce, ale nie jest jakiś wybitny, to chyba jednak za dużo. Tematyka jest fajna (choć w sumie ja w dzieciństwie byłem bliżej DC jednak niż MARVELa) i to mnie przyciągało, ale porównując to co widziałem w recenzjach z ceną stwierdzam że jest to trochę nie opłacalne. Myszaq36 SotM nie jest technicznie deck buildingiem, bo masz talie przygotowane, ale fakt jeśli chodzi o gry o superbohaterach to zdecydowanie robi robotę, choć po trzech partiach (jednej solo i dwóch z kolegą) stwierdzam że nie da się tego wygrać :P.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Myszaq36 »

Zgadza się - w sumie SotM to rasowy deck-building nie jest ale jako, że ładnie zbieramy sobie ekwipunek i moce przygotowując postać (taki swój deck) to tak mi pasowało najbliżej do deck-buildingu. Ale własnie to o czym wspomniałeś to największa zaleta SotM - nie jest to klasyczny deck-building tylko gramy każdym bohaterem osobno z talia przygotowaną od początku.
Gdyby Legendary miało taką mechanikę jak SotM to brałbym bez zastanowienia nawet po takiej cenie :)
Choć oczywiście w Legendary nie ma tragedii (są fajne mechanizmy - miasto i HQ) - jest to znacznie lepsza pozycja od słabiutkiego DC gdzie Superman może sobie pojeździć Batmobilem ;) - ale męczy mnie to, że w Legendary gracz pełni rolę takie "dyspozytora" co rzuca co chwile innym bohaterem. Zdecydowanie preferuje SotM gdzie od początku do końca steruje jedną postacią i tą postać rozbudowuje.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Myszaq36 »

Jak jesteśmy przy superbohaterach to taki mały off-top:

The Superheroes Hangover :)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... OWAUAWy7rs
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

Nie wytrzymałem i mam Legendary. Szybkie przemyślenia:

Gra jest świetna. Kapitalne wykonanie, ekstra grafiki. Mechanika dużo zyskuje przez podział na HQ, z którego rekrutujemy bohaterów do decku i City, gdzie walczymy z wrogami i zdobywamy punkty zwycięstwa. Podoba mi się pomysł ze scenariuszami i Mastermind'ami. Podoba mi się to, że można z grą przegrać.

DC Comic Deck Building Game nie wytrzymuje porównania z Legendary. Nie ta półka. Jedyna fajna rzecz, jakiej faktycznie brakuje w Legendary, to bycie bohaterem. Cieszyłem się, że jest w tej grze Gambit, ale cholera nie mogę nim być, tylko podnajmować jego "klony". Trochę to smutne.

Do Sentinels nie porównuję, bo w Sentinels nie grałem, choć mam na to chętkę po tym wszystkim co pisaliście.
ksz
Posty: 27
Rejestracja: 05 sie 2013, 01:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: ksz »

Akurat nie jest to szokujące, że mechanika jest mocna stroną, bo twórca robi bardzo fajne rzeczy w MTG już od dawna (a nawet miał cotygodniową serię artykułów: http://www.wizards.com/Magic/Magazine/A ... evin%20Low ).

Trochę gorzej, że to jest nadal jednak deckbuilder i musi konkurować z takim chociażby Nightfall do złapania za drobne.

Także mimo wyższej półki jakościowej, przy obecnych cenach dolara, nie ma się nawet jak z kimś zrzucić na coś z takiej półki cenowej...
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: parasite »

panowie jest jakakolwiek pomoc po polsku do tej gry ?? przeglądnąłem internet i znalazłem 2 filmiki, na których po łebkach jest wytłumaczone "co i jak", a mi chodzi o spolszczoną instrukcję, albo coś w tym rodzaju :roll:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

A w czym potrzebujesz pomocy? Tam w zasadzie najwięcej do zrozumienia jest na kartach. Sama instrukcja "Jak grać" jest banalna.
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: parasite »

ok, to jak ogarnę się to napiszę jak to mniej więcej rozumiem, a Ty ewentualnie mnie poprawisz - może być ?? 8)

oczywiście mega by było, jakbyś mógł w kilku punktach po kolei wyjaśnić "jak grać", ale rozumiem, że to zbyt duże przegięcie z mojej strony i pójście na łatwiznę :wink: :twisted:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

Pytanie "Jak grać" jest zbyt ogólne. Chodzi Ci o zasady i kolejnośc posunięć, czy jakieś strategie?

Jeśli o to pierwsze, to jest prosto.

1. Rozkładasz grę, korzystając z tabelki na planszy (mówiącej o tym ile czego gdzie kładziesz w zależności od liczby graczy), oraz korzystając z wylosowanego Scheme.
2. Wylosowany Mastermind też ma swój wkład w pkt. 1 ponieważ zwykle musisz włażyć do Villain Deck konkretną grupę złoczyńców, opisaną na karcie Masterminda
3. Każdy gracz dostaje 12 starowych kart (4x agent ze sznytami, 8x agent z gwiazdą)
4. W swojej turze gracz wykonuje:
- odkrywa pierwszą kartę z Villain deck i ją rozgrywa. Jeśli to master strike/scheme twist, wykonuje odpowiednią rzecz z karty mastermind/scheme. Jeśli to villain, kładzie go na polu Sewers, a resztę przesuwa o jedno pole w lewo. Koleś z pola Bridge (o ile pamiętam planszę) ucieka z miasta. Na wyłożonym wykonuje się zdolnośc Ambush, na uciekającym Escape.
- zagrywa karty z ręki, zbierając gwiazdki i sznyty. Za gwiazdki kupuje bohaterów z dolnego rzędu, za sznyty bije villainów z górnego rzędu.
- kupieni bohaterowie trafiaja na discard, włącznie z kartami zagranymi i nie zagranymi z tej tury. Pokonani villaini trafiają do stosu zwycięstwa
- gracz ciągnie nowych 6 kart ze swojego decka i gra przechodzi do kolejnego gracza

Jak będziesz potrzebował bardziej szczegółowych porad, wal jak w dym. Ale najszybciej odpowiem jutro.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: rzaba »

grałeś w DC DBG? Jak sie maja teksty na kartach Legendary do DC w sensie skomplikowania? W DC gram z synem ale on sie upiera że chce Marvel'a...
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: parasite »

dzięki ! :mrgreen: super !!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Gambit »

rzaba pisze:grałeś w DC DBG? Jak sie maja teksty na kartach Legendary do DC w sensie skomplikowania? W DC gram z synem ale on sie upiera że chce Marvel'a...
Z tego co napisałeś zakładam, że u Twojego syna nie ma bariery językowej i radzi sobie dobrze z angielskim. Teksty na kartach Legendary są moim zdaniem nieco bardziej skomplikowane, niż w DC. Można z dużym przybliżeniem przyjąć, że to co jest na kartach Legendary, to w dużej części złożoność typu Super Villain'ów z DC (ale to moje zdanie, bo Legendary podoba mi się dużo bardziej niż DC). To co jest moim zdaniem dużo bardziej złożone w Legendary, to zależności między kartami i składanie combosów. Tu karty według mnie potrafią się zazębiać, na więcej sposobów, niż w DC i pozwalają na stworzenie naprawdę "sytych" układów.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Legendary: A Marvel Deck Building Game

Post autor: Migdał »

Witam

No jestem po pierwszych partiach i powiem AWESOME!!!!! normalnie miazga gre nabyłem z dodatkiem Dark City i jest to must have!! Z tej gry wręcz wylewa sie klimat Marvela. Jestem fanem komiksów Marvela od wielu wielu lat i ta gra jest po prostu genialna, moce poszczególnych kart zgrywaja się z bohaterami wszystko super się kombi do tego głowni źli, scenariusze po prostu EXTRA!!! Aczkolwiek i tak mam jedno dość zasadnicze pytanie do tych którzy posiadają większe doświadczenie w tej grze.
Jak to dokładnie jest z tym zapisem z instrukcji:
"You can only use a card’s Superpower once, even if you played two or more cards of the required hero class earlier in the turn"

I teraz niech jako przykład posłuży mi Iron Man,
- Pierwsza karta, gram Endless Invention - ciągnę kartę
- Druga karta, gram jeszcze raz Endless Invention i teraz ciągnę jedną czy dwie karty czy też żadnej?
- A co jesli zagram trzeci raz Endless Invention jak zadziała?

Trzymając sie rule booka za pierwszą kartę ciągnę jedną kartę, za zagranie drugi raz Endless Invention ciągnę tylko jedną kartę bo wykorzystałem już pierwszą część mocy czyli pociągnąłem kartę ale nie mogłem odpalić drugiej części mocy. Dopiero drugie zagranie Endless Invention pozwala mi użyć drugiej części mocy (jeśli zagram kartę tech ciągnę kartę) jeśli zagram po raz trzeci Endless Invention nie da mi już nic gdyż moc wyczerpałem w całości, tak? czy może już nawet za drugim zagraniem karta nie zadziała? Mam nadzieje, że w miarę logicznie zadałem pytanie? Z góry dziękuje za odpowiedź.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
ODPOWIEDZ