Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Keyflower

Post autor: Morgon »

Wie ktoś może jak działa kafel promo "Chlew" ? Dostaje się go z podstawką a tu jakieś świnie namalowane.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

To kafel promocyjny dedykowany do dodatku 'Farmerzy'. Mając samą podstawkę jest bezużyteczny.
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Keyflower

Post autor: Ginet »

Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: hsiale »

Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

Posprzątałem głupie pytanie.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

hsiale pisze: 10 kwie 2018, 21:40 W BGG Store pojawiły się dwie nowe płytki: Sorcerer i Boat 7.

https://boardgamegeekstore.com/collecti ... wer-boat-7
https://boardgamegeekstore.com/collecti ... r-sorcerer
Po 5$ za płytkę to trochę słabo na polskie warunki.
Fajnie jakby polski wydawca powalczył o dostępność na naszym rynku.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

w Polsce dodatki do KF też były w cenach 15-20 zł. więc tyle po prostu kosztują.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Tylko te dodatki były z limitowanymi meeplami.
rastula pisze: 11 kwie 2018, 10:40 w Polsce dodatki do KF też były w cenach 15-20 zł. więc tyle po prostu kosztują.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Keyflower

Post autor: tomb »

KonradT pisze: 11 kwie 2018, 11:32 Tylko te dodatki były z limitowanymi meeplami.
Nie -https://mepel.pl/pl/searchquery/keyflow ... =keyflower
https://www.planszostrefa.pl/pl/searchq ... =keyflower

Pięć dolarów to standardowa cena na BGG Store. Z opisu na BGG wynika, że nowe kafle będą tylko tam, więc kolekcjonerzy - do dzieła.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

KonradT pisze: 11 kwie 2018, 11:32 Tylko te dodatki były z limitowanymi meeplami.
rastula pisze: 11 kwie 2018, 10:40 w Polsce dodatki do KF też były w cenach 15-20 zł. więc tyle po prostu kosztują.
niektóre były, inne nie...cena podobna, nawet drożej


https://www.planszostrefa.pl/pl/searchq ... =keyflower
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

Robię szybkie zamówienie zbiorowe z BGG, gdyby kogoś te kafelki interesowały: viewtopic.php?f=55&t=55695
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Keyflower

Post autor: Bjorn »

Warto kupić Keyflowera, jeśli będę grać głownie w 2 graczy?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

Bjorn pisze: 12 kwie 2018, 09:36 Warto kupić Keyflowera, jeśli będę grać głownie w 2 graczy?
Ta gra skaluje się bardzo dobrze. jeśli odpowiada Ci mechanika, to rozgrywka dwuosobowa nic nie traci wobec innych składów osobowych.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Keyflower

Post autor: Bjorn »

Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

Bjorn pisze: 12 kwie 2018, 09:42 Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
W dwie osoby wychodzi znacznie mniej kafelków, niż w pełnej grze - to właściwie jedyny minus takiej rozgrywki, bo może się zdarzyć, że w ciągu całej gry nie pojawią się kafle z jakimś jednym zasobem, więc będzie trudniej. Ale właśnie dlatego, że kafli jest mało i Ty zabierzesz przeciwnikowi jakiś kafel produkcyjny, to siłą rzeczy musi on przyjść do Ciebie po dany zasób. Rozgrywka dwuosobowa to myślenie nie tylko o sobie i swojej strategii, ale o tym jak uprzykrzyć życie przeciwnikowi podbierając mu istotne dla niego kafle. Poza tym licytacja o kafle zawsze będzie interakcją. Walka o smaczne kąski powinna być zażarta. Tak samo w dwuosobowej rozgrywce istotne jest korzystanie z kafli przeciwnika. Nie wiem kto w Keyflowera gra pasjansowo, ale daleko na takiej grze się nie zajedzie. Oczywiście w teorii można brać to, czego nie wziął przeciwnik i unikać konfliktów, ale gdzie tu sens?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Keyflower

Post autor: KamradziejTomal »

Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
My na razie gramy tylko we dwoje. Jest tu więcej interakcji niż w typowym euro ze względu na licytację i "blokowania" kafalków kolorem ludzika. Jesteśmy jeszcze za ciency w tę grę ale już widzę, że zdażają nam się strategiczne zagrania żeby komuś zblokować kafel albo podprowadzić go w ostatniej chwili.

Przykład: Żona licytuje żółtym ludzikiem kafelek na którym i zależy. Ja przebijam dwoma żółtymi. Żona przesuwa swojego jednego gdzie indziej. Po kilku kolejnych ruchach żona pasuje. Ja zadowolony że kafelek mam zagwarantowany dokładam jeszcze ludzik na wierzch żeby w tej samej kolejce wykonać jego akcje (w końcu ludzika i tak odzyskam). Żona wraca do gry i nagle mnie przelicytowuje na kafelku a ja zostaje bez kafelka i bez robotnika :P

Na dwie osoby jak najbardziej polecam!
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

Bjorn pisze: 12 kwie 2018, 09:42 Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
O matko. Ta gra to ciągła interakcja. Może ja jestem ograniczony i po prostu na więcej graczy sobie nie radzę bo właśnie przy 2 graczach bardziej blokuje przeciwnika, bardziej patrze na rywala. Przy większej ilości graczy bardziej skupiam się na sobie bo nie ogarniam wszystkich i nie jestem w stanie wszystkim zajść za skórę. Pasjansa w tej grze nie ma nigdy ale jest wg mnie większy w grze3+ niż przy grze 2 osobowej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Bjorn pisze: 12 kwie 2018, 09:42 Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
Bardzo nietrafiony - gra ma bardzo dużo interakcji w wielu wymiarach - licytacji, worker placement (blokowanie kolorami ), wykorzystaniu cudzych zasobów ( korzystanie z wioski innych graczy). nie ma co komentować , ktoś nie zrozumiał zasad ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

Bjorn pisze: 12 kwie 2018, 09:42 Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... -praktyce/ - z oceną możesz się oczywiście zgodzić lub nie, ale może ten tekst CI wyjaśni trochę wątpliwości ;).
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Keyflower

Post autor: wirusman »

KamradziejTomal pisze: 12 kwie 2018, 09:51
Właśnie byłem już zdecydowany, a potem trafiłem na opinię, że gra 2 osobowa to będzie pasjans, gdzie każdy ma swoje kafelki i w sumie interakcji brak. Rozumiem, że nietrafiony komentarz?
My na razie gramy tylko we dwoje. Jest tu więcej interakcji niż w typowym euro ze względu na licytację i "blokowania" kafalków kolorem ludzika. Jesteśmy jeszcze za ciency w tę grę ale już widzę, że zdażają nam się strategiczne zagrania żeby komuś zblokować kafel albo podprowadzić go w ostatniej chwili.

Przykład: Żona licytuje żółtym ludzikiem kafelek na którym i zależy. Ja przebijam dwoma żółtymi. Żona przesuwa swojego jednego gdzie indziej. Po kilku kolejnych ruchach żona pasuje. Ja zadowolony że kafelek mam zagwarantowany dokładam jeszcze ludzik na wierzch żeby w tej samej kolejce wykonać jego akcje (w końcu ludzika i tak odzyskam). Żona wraca do gry i nagle mnie przelicytowuje na kafelku a ja zostaje bez kafelka i bez robotnika :P

Na dwie osoby jak najbardziej polecam!

A nie jest tak, że jak żona spasowała. To już nic nie może zrobić?
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Keyflower

Post autor: ozon »

Może dopóki wszyscy nie spasują pod rząd.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

A nie jest tak, że jak żona spasowała. To już nic nie może zrobić?
No właśnie na tym polega piękno Keyflowera - runda kończy się wtedy, gdy wszyscy po kolei spasują. Ale zawsze masz możliwość wrócenia do gry, jeśli kolejka do Ciebie dojdzie ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

To są właśnie te licytacyjne smaczki Keyflowera. Ja pasuje, rywale wypstrykają się z ludzików, a wtedy wracam do gry i rzucam meepli ile trzeba aby wygrać licytację. Albo obstawiam mocno mało mnie interesujący kafel, rywal go przelicytowuje jeszcze większą ilością meepli a wtedy ja swoje przegrane przenoszę na licytację na której mi zależy. Wszystko oczywiście z dozą niepewności i ryzyka, że ktoś może obstawić wcześniej interesujący mnie kafel innym kolorem meepli a wtedy z niecnych zamiarów nici. Albo przykład z mojej ostatniej gry 2-os. Dałem w jesiennej rundzie kupić rywalowi kafle, których ulepszenie daje duże punkty, sam zachowując meeple na runde zimową ostatnią. W pierwszych ruchach zablokowałem użycie jego i moich kafli transportowych tak, że został z fajnymi ale nieulepszonymi kaflami dającym ostatecznie 0 pkt i cały jego misterny plan wziął w łeb. Fajnych zwrotów akcji, negatywnych interakcji jest w tej grze cała masa.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Keyflower

Post autor: kmd7 »

No chyba, że przeciwnik też spasuje. Na złość Tobie :D. Ten motyw z powrotem do gry jest dla mnie naprawdę świetnym zagraniem. A jak przeczytałem, że brak tej grze interakcji, to się zagotowałem :). 90% rozgrywek zagrałem na 2 osoby i było super. Nawet powiedziałbym, że w grze dwuosobowej można sobie lepiej zaplanować rozgrywkę, pomimo mniejszej ilości kafelków, które wchodzą do gry. Przy większej ilości osób miałem wrażenie lekkiego chaosu. Dłużej trwa ogarnięcie wszystkiego i znalezienie odpowiedniej taktyki/strategii. Choć to też nie jest aż tak bardzo uciążliwe, żeby dyskwalifikowało Keyflower. To bardzo, bardzo dobra gra.
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: pegzi »

ODPOWIEDZ