Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Nie musza. Mozesz transportowac skad chcesz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

okon pisze:Parę mam pytań na szybko :
Tu masz wątek z pytaniami o zasady. Dla takich wątków jest osobne pod-forum: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... er#p636675
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

Oto moje przemyślenia odnośnie gry po pierwszej partii .


Gra ma genialny system licytacji , uwielbiam ten element w grach planszowych a przy takiej realizacji to wogóle nie mam słów.
Lubię gry euro ale lubię też interakcję a to bardzo często nie idzie w parze , tutaj jest zupełnie odwrotnie interakcja jest i jest jej nie mało . Wszystko trzeba kalkulować zliczać non stop szukać optymalnych strategii czyli duch typowego euro zachowany .
Rzeczą która mnie jednak zauroczyła jest budowanie miasta , czy też naszej wioski . Jak w życiu każdy budynek trzeba zagrać rozsądnie biorąc pod uwagę odległość od innych , czy nie zablokuje nam miejsca na następne itd .
Świetną sprawą jest to że surowce znajdują się gdzieś fizycznie ( a nie wiszą w wirtualnym nieograniczonym magazynie ) i trzeba dbać o logistykę .

Choć grałem dopiero raz to

Na prawdę świetna gra ..


PS. jak oceniacie dodatki ??? Która warto kupić jako pierwszy ?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Wczoraj do mnie przybyl dodatek The Farmers i jutro prawdopodobnie pierwszy raz sie pojawi na stole. :) mialem ciężki dylemat, czy zamiast tego wybrac Merchants ale oba wydaja sie tak dobre, że ciężko bylo sie zdecydowac dlatego niedlugo zamawiam drugi, a juz z dwoma dodatkami to dopiero bedzie sie dzialo. Jutro dam znac jakie odczucia co do pierwszego z nich.
Awatar użytkownika
Planszostrefa.PL
Posty: 719
Rejestracja: 08 paź 2013, 10:34
Has thanked: 13 times

Re: Keyflower

Post autor: Planszostrefa.PL »

mnie podobają się oba, choć farmerzy chyba łatwiejsi
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Planszostrefa.PL pisze:mnie podobają się oba, choć farmerzy chyba łatwiejsi

też tak uważam, wprowadzenie farmerów jest stosunkowo proste


wprowadzenie wszystkich mini dodatków składających się na Merchants chyba jednak nieco "chaotyzuje" grę - mnie się wszytkiego użyć na raz jescze nie udało ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

MisterC pisze:
rastula pisze:mnie się wszytkiego użyć na raz jescze nie udało ;)
Wszystkiego z Merchantsów, czy z obu dodatków? Ja na razie wychodzę z założenia, ze mam trzy gry: podstawkę, z pierwszym dodatkiem i z samym drugim dodatkiem. Robiłem co prawda wstępny setup na całość, ale odnosiłem wtedy wrażenie, że wszystkiego jest tylko troszkę. Troszkę za mało klasyki, za mało farm i za mało kupców ;)

wszystkiego ze wszystkim ze wszystkiego :)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Obrazek

Wczoraj brat osiągnął wynik z 116 pkt z dodatkiem Farmers i zastanawialismy sie czy nie wykręcił jakiegoś rekordu :D dajcie znać jakie macie średnio wyniki :)


Ps. Zielone ludziki zastapily nam sianko bo tyle tego nabrał ze si3 pokonczyly zasoby:p sianka poukladane po 4 na stosie
anakin
Posty: 8
Rejestracja: 20 maja 2015, 15:12
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: anakin »

Czy jest jakiś konkret jeśli chodzi o pojawienie się polskiej edycji ?
Planuje zakupić grę, ale jeśli miałaby się pojawić do roku polska edycja to poczekam i kupię coś innego.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

Gra jest w pełnie niezależna językowo. Instrukcję polską znajdziesz na boardgamegeek. Same elementy gry nie posiadają tekstów poza nazwami własnymi (Home, Keythedral etc). Zatem nie czekaj na wydanie polskie - jesli wogóle takie się pojawi to poza instrukcją niczym nie powinno się różnić od obcojęzycznych.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: sillue »

https://www.kickstarter.com/projects/ga ... s-awesome/

jeżeli ktoś ma znajomych za oceanami, to następną promkę można zdobyć...

pewnie będzie dostępna innymi kanałami, ale akurat z promoskami Keyflower różnie bywało...
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

fajny ten kafelek, więc pewnie na krówki też można się takiego spodziewać ;)
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Keyflower

Post autor: miszcz »

michalldz90 pisze:[img]
Ps. Zielone ludziki zastapily nam sianko bo tyle tego nabrał ze si3 pokonczyly zasoby:p sianka poukladane po 4 na stosie
To graliście źle. Jeśli w trakcie gry skończą się jakieś surowce, w tym przypadku pszenica, to niczym się ich nie zastępuje. Jeśli coś nie jest dostępne to gracze tego zwyczajnie nie dobierają.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Keyflower

Post autor: neotom »

Jak tak oglądam materiały o grze znalezione w sieci, to nasuwają mi się mimowolnie skojarzenia po trochu z Suburbią i Wysokim Napięciem. Nie wiem czy słuszne.

Mam jeszcze pytanie- czy ktoś próbował grać z dziećmi, a jeśli tak, to w jakim wieku z jakim skutkiem?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Nie grałem z dziećmi, ale jest imo dość ciężka gra, nierodzinna, dla dzieci się raczej nie nadaje.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Ja gralem z 10latkiem i dawal rade. Ale tez uwazam ze gra od przynajmniej 13 lat
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: mig »

neotom pisze:Jak tak oglądam materiały o grze znalezione w sieci, to nasuwają mi się mimowolnie skojarzenia po trochu z Suburbią i Wysokim Napięciem. Nie wiem czy słuszne.
Na siłę można się doszukać jakiś cech wspólnych (zwłaszcza z Suburbią), ale jak dla mnie sercem tej gry jest świetna mechanika licytacji, co powoduje, że to gra jedyna w swoim rodzaju i wszelkie skojarzenia z innymi tytułami są błędne i mylące :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: sillue »

neotom pisze:Jak tak oglądam materiały o grze znalezione w sieci, to nasuwają mi się mimowolnie skojarzenia po trochu z Suburbią i Wysokim Napięciem. Nie wiem czy słuszne.

Mam jeszcze pytanie- czy ktoś próbował grać z dziećmi, a jeśli tak, to w jakim wieku z jakim skutkiem?
Z Suburbią są wspólne kształty kafli, z WN podobne w kształcie domki... i to tyle...

obejrzyj filmik Rahdo...


co do dzieci, to dziesięciolatka radzi sobie znakomicie... zasady są proste, czytelne ikony również pomagają...

na pewno dzieciom jest trudniej zależności poskładać (licytacja, transport itd.), ale zasady zrozumieją i rozgrywkę ogarną...

zdecydowanie sama podstawka na początek...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

mig pisze:
neotom pisze:Jak tak oglądam materiały o grze znalezione w sieci, to nasuwają mi się mimowolnie skojarzenia po trochu z Suburbią i Wysokim Napięciem. Nie wiem czy słuszne.
Na siłę można się doszukać jakiś cech wspólnych (zwłaszcza z Suburbią), ale jak dla mnie sercem tej gry jest świetna mechanika licytacji, co powoduje, że to gra jedyna w swoim rodzaju i wszelkie skojarzenia z innymi tytułami są błędne i mylące :)


Na siłę to i do "Carcassone" podobne :). Myślę że największym wyzwanie dla dziecka jest to, że w grze trzeba od razu grać na końcowy efekt (punktowanie). Błąd na samym początku, czy w środku gry ma kolosalny wpływ na liczenie na końcu. Mnogość mechanik i zmienność każdej gry, które czynią z tej gry "wszystkie euro w jednym pudełku" też może być wyzwaniem, nie tylko dla dziecka... no i negatywna interakcja ( licytacja, zagrywanie na cudzą wioskę) nie czyni z niej gry rodzinnej. Widziałem kilka recenzji gdzie "grające rodziny" chwaliły (z tym że bardziej tatusiowie niż dzieci ;)) ale też wiek raczej powyżej 10 lat.


Porwałbym się jednak na coś innego z 10-latkiem - Stone Age itp.
agulanka
Posty: 137
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: agulanka »

A mnie po obejrzeniu rahdo keyflower skojarzyl sie z glen more- aktywowanie kafli, produkcja surowcow/specjalne kafle, ukladanie przestrzenne...
Czy rzeczywiscie to sa podobne gry czy tylko mi sie wydaje? :)

Wysłane z mojego DRIVE2 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

agulanka pisze:A mnie po obejrzeniu rahdo keyflower skojarzyl sie z glen more- aktywowanie kafli, produkcja surowcow/specjalne kafle, ukladanie przestrzenne...
Czy rzeczywiscie to sa podobne gry czy tylko mi sie wydaje? :)

Wysłane z mojego DRIVE2 przy użyciu Tapatalka


raczej tylko się wydaje :)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Keyflower

Post autor: Qlaqs »

Bardzo się wydaje ;) O ile w Glen More Masz coś zapewnione workerplacment to tutaj jest licytacja :D

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Jestem ciekaw jakie osiągacie wyniki w podastawke i z dodatkami?

U mnie w podstawke oscylowało w okolicach 80-90 pkt w porywach do 100, a z The Farmers i The Merchants oraz Key Celeste wyniki to średnio 120pkt, chociaz ostatnio zdobyłem 145pkt
dzialko
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2015, 13:06

Re: Keyflower

Post autor: dzialko »

Cześć, to mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich :)

Zakupiłem ostatnio Keyflowera i pierwsza partia już za mną - gra mi się okropecznie podoba!
Mam jednak pytania dotyczące wskazówek dla początkujących. Jak ugryźć tą grę, żeby nie dostawać łomotu?
Mam wrażenie, że ta gra nie ma czegoś takiego jak "wygrywające strategie", natomiast wczoraj grając we dwójkę dostałem po łapach ostro (wynik 71 - 55), nie potrafiłem jednak zrozumieć dlaczego mój silniczek dał mi tak mało punktów, kiedy przez całą grę miałem poczucie że prowadzę. Mój przyjaciel na koniec dominował w ilości keypli i wykonywał akcje w swojej wiosce ile tylko mógł, kiedy ja już byłem pozbawiony wszystkich pionków. Miał co prawda łódź dającą dwa ziomki na koniec każdej pory roku, ale wydaje mi się że nie to zaważyło - strasznie mało stawiał na mojej wiosce, podczas gdy ja postawiłem tylko 5 na jego...
Na początku gry założyłem sobie że będę dominował w jednym kolorze, ale nic mi to nie dało, bo zawsze był o krok przede mną.

Tak czy siak, mam prośbę do graczy którzy mają już za sobą sporą ilość gier - czy macie jakieś wskazówki, jak się zachowywać w trakcie gry, na co zwracać uwagę, na co nie pozwalać współgraczom. Ogólnie mówiąc - jak ugryźć tą grę, żeby nie dostać srogiego łomotu, albo przynajmniej żeby osiągać wynik bardzo zbliżony. Przede mną jeszcze dużo rozgrywek, ale będą one rozciągnięte w czasie, dlatego nie będę miał za często możliwości do analizowania tego co robię dobrze, a co źle. Nie chcę natomiast czuć się sfrustrowany, kiedy wydaje mi się że kontroluję grę, a na końcu okazuje się że w ogóle jej nie kontrolowałem.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Musisz obserwować co gracz robi cały czas, nie można tego lekceważyć. Jesli widzisz, że mocno kombinuje to blokuj mu akcje w wiosce 3 meplami na raz. Meple są ważne także staraj się nimi dobrze zarządzać. Jesli nie masz możliwości ich produkcji musisz skupić sie na mniejszej ilości kafelkow i wiecej pracować we wlasnej wiosce. Doceń też siłę zielonych mepli. Ja na poczatku popelnialem blad że chcialem isc we wszystko bo mialem tyle fajnych pomyslow w glowie ale niestety na to nie ma czasu no chyba że zbudujesz niezly zasób mepli kafelkami, które ci je zapewniaja jeszcze przed jesienia. Wydaje mi sie ze Twój błąd polega na tym że nie starasz sie zastosować negatywnej interakcji tylko sam sobie coś dziubiesz i dajesz wolna rękę przeciwnikowi, a wtedy jezeli bardziej podpasowaly mu kafle zimowe to lezysz i kwiczysz:)
ODPOWIEDZ