Fief (Philippe Mouchebeuf)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
StanleyStone
Posty: 238
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 22 times

Re: Fief

Post autor: StanleyStone »

A jak jest z kandydatem na króla? Obowiązuje karta pomocy gracza czy instrukcja? Kandydat musi posiadać lenno, czy nie?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1210
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Fief

Post autor: Deem »

StanleyStone pisze:A jak jest z kandydatem na króla? Obowiązuje karta pomocy gracza czy instrukcja? Kandydat musi posiadać lenno, czy nie?
Tak, tylko titeled lord moze byc kandydatem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: mauserem »

StanleyStone pisze:A jak jest z kandydatem na króla? Obowiązuje karta pomocy gracza czy instrukcja? Kandydat musi posiadać lenno, czy nie?
tak, utytułowany mężczyzna

bez tytułu kościelnego
nie uwięziony
nie ekskomunikowany
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Indar »

Mam mały problem z oblężeniami - zerknijcie do "pytań" ---> http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=46344
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fief

Post autor: Pastorkris »

"Wydawnictwo HOBBITY.pl podzieliło się planami wydawniczymi dotyczącymi rozwoju gry Fief!
Już niebawem doczekamy się dodruku Budynków. Dodatek ten od dłuższego czasu pozostaje niedostępny. Zawiera on budynki do podstawowej wersji oraz wszystkich innych dodatków.

A jeśli już przy dodatkach mowa to w trzecim kwartale 2018 na Waszych stołach zagości zupełnie nowa mapa do gry, "Fief – Francja". Mapa ta wprowadza do gry nowy elementy jakimi są porty morskie oraz obszar morza. Te elementy zapewnią rozgrywce jeszcze więcej rumieńców, dzięki zupełnie nowym możliwościom przejęcia władzy nad Francją. Należy także wspomnieć, iż mapa bazuje na rzeczywistej topografii Francji, co wprowadza dodatkowy smaczek.

To jednak nie wszystko!

Po wakacjach na półki trafi zestaw aż 5 dodatków! Poniżej kilka słów o każdym z nich:

Pierwszy z dodatków to "Krzyżowcy". Znajdziecie w nim nowe karty oraz nowe jednostki. Pojawi się możliwość walki z niewiernymi i armią Saladyna,

Drugi tytuł zawarty w przygotowywanym pięciopaku dodatków to "Templariusze". Podobnie jak w przypadku Krzyżowców, w pudełku znajdziecie nowe karty, a także nowe żetony oraz planszę Templariuszy. Władca, który zdecyduje się zostać Templariuszem zyska nowe możliwości rekrutacji sił zbrojnych, jednak będzie musiał podejmować decyzje w taki sposób, aby nie zagrozić Królowi. Dodatek ten wprowadza nowe możliwości prowadzenia rozgrywki przy jednoczesnym większym zagrożeniu ze strony przeciwników.

"Krzyżacy" to trzeci element planowanego dodatku. Wprowadza do gry nowe karty wraz z żetonami i to, co najważniejsze – kolejne sposoby na zwycięstwo. Droga siłowego zdobycia władzy zawsze jest najbardziej kuszącą, ale warto zwrócić uwagę na inne możliwości, między innymi tą prezentowaną w dodatku Krzyżacy. Rozbudowa tajnej sieci wpływów pozwoli komuś osiągnąć tytuł Wielkiego Mistrza. Tytuł ten wiąże się oczywiście z nowymi przywilejami i możliwościami. A to przybliży kogoś do ostatecznego zwycięstwa.

Kolejnym, czwartym dodatkiem, będzie "Taktyka". Ten dodatek skierowany jest przede wszystkim do miłośników bitew i starć z przeciwnikami. W jego skład wchodzą aż cztery nowe typy jednostek, które będą posiadać swoje specjalne umiejętności, co w praktyce zaowocuje nowymi możliwościami taktycznymi. Dzięki temu walka wejdzie na jeszcze wyższy poziom, dając zdecydowanie więcej radości i satysfakcji ze zmiecenia armii przeciwnika z ziemi.

Ostatnim elementem zawartym w oferowanym pięciopaku będzie dodatek "Polityka". Zapewni on personalizację postaci dzięki specjalnym kartom. Dodatkowo każda rodzina będzie mogła korzystać z doradców, którzy będą oferować unikatowe umiejętności. Kolejna ogromna porcja nowych możliwości w grze, w której panuje jedna zasada – co nie jest zabronione, jest dozwolone."

Info zaczerpnięte z grupy Planszówkowe Newsy :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: mauserem »

Rewelacyjna wiadomość! :D
Tym bardziej, że zaczynałem się powoli przymierzać do samodzielnego druku dodatków - teraz sobie spokojnie poczekam.
Czekam na tę mapę z jeszcze większa niecierpliwością. Do tej pory byłem przekonany, że będzie ona wyłącznie częścią nowej edycji Fief'a i nie zapewnia kompatybilności ze starą edycją.
Ot, myślałem, klasyczny skok na kasę - i pewnie dałbym się skusić (kto wie czy nadal tak nie będzie).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2297
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 547 times
Been thanked: 865 times

Re: Fief

Post autor: Galatolol »

Jestem ciekawy, jak się przyjmie te 5 dodatków. Mam je w wersji zagranicznej i:
Polityka, Krzyżowcy - jeszcze nie grałem
Taktyka - w ogóle nam nie siadło, nowe jednostki niemal nigdy niekupowane
Templariusze, Krzyżacy - pomysł na wcielanie naszych postaci w zakony bardzo dobry; szybsza gra, bo więcej możliwośći zdobycia PZ dzięki wielkim mistrzom (to jest plus/minus, zależy od preferencji); natomiast problem był taki, że Templariusze wydawali się wręcz słabsi od zwykłych postaci (np. nie mogą atakować, papież może ich wszystkich zabić - choć akurat u nas papież nigdy nie żyje dłużej niż turę), podczas gdy Krzyżacy byli zdecydowanie przegięci

Następną rozgrywkę planuję ze wszystkimi powyższymi dodatkami wg zasad oficjalnych, żeby zobaczyć, co z tego wyjdzie. Budynki też mam.

Swoją drogą szkoda, że przetłumaczyli "Crusades" jako "Krzyżowcy", bo teraz mamy Krzyżowców, Krzyżaków i Templariuszy, więc można się pogubić ;)


O mapie nie słyszałem, widzę, że to nowość

https://boardgamegeek.com/image/3651650/fief-france

Oczywiśćie ląduje na liście życzeń.
feniks_ciapek
Posty: 2267
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1588 times
Been thanked: 912 times

Re: Fief

Post autor: feniks_ciapek »

O, to będzie nowa edycja Fiefa? Przyznam, że ta gra mnie bardzo interesuje ze względu na klimat, ale po obejrzeniu różnych recenzji mam wątpliwości co do samej rozgrywki. Moglibyście coś o tym napisać?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Indar »

Grałem dotychczas w podstawke, i gra mnie zachwycila. Raz że bliska mi tematyka - jestem historykiem/rekonstruktorem, a dwa że ze taki rodzaj gier lubię. Walka o dominację, potyczki z innymi moznymi, zdobywanie wiosek, tytułów itd. Gra wydaje się skomplikowana, ale trudne w zasadzie jest tylko pilnowanie ilości głosów w wyborach a sama gra jest prosta do opanowania.
Nasuwa mi się skojarzenie że stara gra "Excallibur" od Wothan Games - założenia są bardzo podobne, tylko tam nie było tytulow świeckich ani duchownych.
StanleyStone
Posty: 238
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 22 times

Re: Fief

Post autor: StanleyStone »

Pięciopak? Czyli dodatki nie będą dostępne oddzielnie? Trzeba od razu kupić ich 5?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1210
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Fief

Post autor: Deem »

StanleyStone pisze: 27 kwie 2018, 07:38 Pięciopak? Czyli dodatki nie będą dostępne oddzielnie? Trzeba od razu kupić ich 5?
Przecież to są maleństwa. Prawdziwy dym by pewnie był, gdyby sprzedawali je oddzielnie licząc za każdy kilkanaście / kilkadziesiąt złociszy.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: mauserem »

StanleyStone pisze: 27 kwie 2018, 07:38 Pięciopak? Czyli dodatki nie będą dostępne oddzielnie? Trzeba od razu kupić ich 5?
One normalnie sprzedawane są właśnie jako 5-pak (wersja EN i międzynarodowe)
Nie przypominam sobie żeby Asyncron oferował je osobno, chyba że pakowane w koszulkę jako promo konwentowe
Bo każdy dodatek to zazwyczaj kartka A4 zasad i jeden punchboard. Chyba tylko Polityka to 24 karty (18 cech i 6 doradców).
No i Krucjaty mają dodatkową mini planszę z torem krucjat i mapką.
StanleyStone
Posty: 238
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 22 times

Re: Fief

Post autor: StanleyStone »

Nie chce ktoś kupić pięciopaku dodatków na pół? :D

Mnie interesuje tylko polityka i strategia. Dorzucę budynki do krzyżaków i templariuszy gratis :D
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fief

Post autor: Pastorkris »

Może poczekajmy pierw na ceny zestawu PL. Może będzie całkiem znośna na ilość kontentu.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Fief

Post autor: ghostdog »

Ja to wciąż żałuję, że w Fief nie da się grać w 2 osoby
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2297
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 547 times
Been thanked: 865 times

Re: Fief

Post autor: Galatolol »

Naprawdę chciałbyś grać w grę z dyplomacją i wieloma konflktami na różnych płaszczyznach w dwójkę?

Ja bym powiedział, że nawet we czterech nie ma co do tego siadać.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Fief

Post autor: tencogoniema »

Galatolol na Boga jak gracie bez łuczników??????? :shock:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2297
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 547 times
Been thanked: 865 times

Re: Fief

Post autor: Galatolol »

tencogoniema pisze: 13 maja 2018, 11:38 Galatolol na Boga jak gracie bez łuczników??????? :shock:
Właśnie wiem, że inni ludzie w to idą, ale u nas armie się składają z samego rycerstwa (piechota tylko do kontrolowania wiosek na tyłach), więc siła rażenia łuczników jest mniejsza.
Przy następnej okazji ich przetestuję.
berem
Posty: 1217
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: berem »

Ghostdog - jak chcesz zagrać we 2 to polecam i mogę cię nauczyć przykładowo w Napoleonic wars.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Fief

Post autor: playerator »

Miałem zapytać, ale sam znalazłem:
Hobbity pisze:Fief France spodziewamy się na przełomie 2018/2019. Francuski wydawca nie podał jeszcze dokładnej daty dostawy, mamy nadzieję, że uda się tego terminu dotrzymać. Zestaw dodatków, który również zapowiadaliśmy będzie miał niestety opóźnienie. Na ten moment wiemy na pewno, że nie uda się tego wydrukować w tym roku. Chcemy, aby polskie wydanie dodatków miało cenę poniżej 200 zł. Na ten moment nie możemy tego zagwarantować. Do końca października sprawa powinna się wyjaśnić zarówno w zakresie ceny, jak i terminu druku.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Garvv
Posty: 54
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Fief

Post autor: Garvv »

Czy dodatki lub nowa mapa poprawiają grę na 4 i 5 graczy? Ponieważ bardzo dużo naczytałem sie o tym, że gra działa najlepiej w 6 osób a o tylu graczy u mnie ciężko.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: mauserem »

Garvv pisze: 19 paź 2018, 22:37 Czy dodatki lub nowa mapa poprawiają grę na 4 i 5 graczy? Ponieważ bardzo dużo naczytałem sie o tym, że gra działa najlepiej w 6 osób a o tylu graczy u mnie ciężko.
zdecydowanie za dużo się naczytałeś :)
spokojnie można grać i gra się w 4 osoby, a mój "sweet spot" to 5 - to "piąte koło u wozu" potrafi ładnie zamieszać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2297
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 547 times
Been thanked: 865 times

Re: Fief

Post autor: Galatolol »

Też uważam, że najlepiej w pięciu. Natomiast na czterech jest ryzyko, że szybko zacznie się gra 2 vs 2.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Fief

Post autor: playerator »

Galatolol pisze: 22 paź 2018, 11:41 Też uważam, że najlepiej w pięciu. Natomiast na czterech jest ryzyko, że szybko zacznie się gra 2 vs 2.
Gra 2 vs 2 ma jakieś wady? Czy chodzi o wymuszony sojusz?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: mauserem »

playerator pisze: 22 paź 2018, 11:56
Galatolol pisze: 22 paź 2018, 11:41 Też uważam, że najlepiej w pięciu. Natomiast na czterech jest ryzyko, że szybko zacznie się gra 2 vs 2.
Gra 2 vs 2 ma jakieś wady? Czy chodzi o wymuszony sojusz?
niby we dwójkę łatwiej wygrać, ale to pozór.
Z sojuszu trzeba się umieć elegancko wymiksować w dobrym momencie (ot morderstwo dynastyczne :mrgreen: )
W zasadzie małżonkowie (sojusznicy) powinni się pilnować kiedy pojawia się potomek i potencjalny dziedzic.
Pamiętać też trzeba, że umiejętnie rozwijać linię męską pod kątem ekspansji w kościele. Bez kardynalskiej czapki pod kontrolą ciężko w końcówce gry skutecznie powalczyć.
ODPOWIEDZ