Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: vinnichi »

tak do czasu wyborów kazali go nie wypuszczać... ;-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Gerto
Posty: 5
Rejestracja: 17 sty 2018, 17:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Gerto »

vinnichi pisze: 19 wrz 2019, 12:18 Hej czy ktoś mógłby w wolnej chwili poratować skanem pomocy? Niemiecki owczarek pogryzł mi polską wersję :D
Wyślę Ci na priv za godzinkę ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: vinnichi »

Czy gracie w wariant z ustalaniem kolejności akcji? Jest ciekawiej?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Lothrain »

vinnichi pisze: 21 wrz 2019, 10:33 Czy gracie w wariant z ustalaniem kolejności akcji? Jest ciekawiej?
Jest zdecydowanie lepiej, bo jest to dodatkowy element strategii.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Namurenai »

vinnichi pisze: 21 wrz 2019, 10:33 Czy gracie w wariant z ustalaniem kolejności akcji? Jest ciekawiej?
Jest zdecydowanie ciekawiej, ale jest też spory potencjał na to, że ktoś zupełnie przypadkiem ustawi kolejność akcji tak, że poda komuś zwycięstwo na tacy (w stylu "O nie, dlaczego gracz B dał Kruczy Cień jako akcję #2, teraz gracz C wygra w pierwszym ruchu i nikt nic nie może z tym zrobić" - bo takie sytuacje niestety się zdarzają i będą zdarzać)

W ekipie, w której rozegraliśmy sporo partii wdrożyliśmy jednorazowe losowanie kolejności przed rozgrywką (i ta raz wylosowana (nie wybrana) kolejność zostawała już do końca gry).
Daje to możliwość solidnego, strategicznego planowania na przyszłe tury, jednocześnie odbierając ewentualną przypadkowość/wykluczając błędy graczy w tym aspekcie.
Ta ciągła zmienność akcji nigdy nie pasowała mi do PLO - w końcu to gra, ze wszystkimi otwartymi informacjami (zmienność kolejności akcji w każdej rundzie odbiera tę cechę).

Jeśli nie boisz się tego typu homerule'a (który technicznie jest semi-zgodny z zasadami, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gracze zawsze sami ustalali dokładnie tę samą kolejność akcji :P) , to polecam spróbować i zobaczyć, że nagle każda rozgrywka zmienia się totalnie w porównaniu do poprzedniej (Czynienie przed Ruchem / po Ruchu to zupełnie dwie różne rozgrywki, a stałość w ramach jednej partii daje się wykazać w kminieniu ;) ).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: vinnichi »

Dzięki, mam dopiero kilkanaście partii na koncie ale myślę że warto spróbować tego wariantu. A czy używasz kafelków Vuko?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Namurenai »

vinnichi pisze: 21 wrz 2019, 18:26 Dzięki, mam dopiero kilkanaście partii na koncie ale myślę że warto spróbować tego wariantu. A czy używasz kafelków Vuko?
Jeśli nie gram z nowymi graczami, zawsze staram się ich używać.
Dodatkowa różnorodność setupu jest zawsze na plus, a nie komplikują zbyt wiele.
Pozwalają też na sporo ciekawych zagrań, które bez nich nigdy by nie mogły dojść do skutku (no i dobre wykorzystanie efektu z kafelka Vuko to skill sam w sobie jeśli nikt się nie spodziewa ;))

BTW, jedno konkretne ustawienie kolejności akcji skraca też czas rozgrywki w porównaniu do wybierania co rundę, bo eliminuje AP wśród graczy w tej fazie ;)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Blue »

Ktoś ma może te pliki kart pomocy do PLO, bo linki wygasły? :)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: rav126 »

Proszę bardzo

Karty pomocy do PLO:
Spoiler:
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: duulamon »

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat ewentualnego dodruku? Będzie/jest możliwy/nie ma szans?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: grzeslaw90 »

duulamon pisze: 24 paź 2019, 22:24 Czy ktoś ma jakieś informacje na temat ewentualnego dodruku? Będzie/jest możliwy/nie ma szans?
Nie ma szans. Już była ostra rozsprzedaż zalegającego nakładu.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: DarkSide »

Szykuje się wielki come back na stół po długiej przerwie, więc trza było sobie mocno odświeżyć zasady (Ponowne czytanie zasad od deski do deski z rozłożonymi komponentami i planszą). Jakież było moje wielkie zdziwienie gdy doczytałem kwestie kolejności znaczników na Torze Reputacji. Jest ona odwrotnie tworzona (który znacznik gdzie wchodzi na/pod stos) i tym samym odwrotnie odczytywana, niż to zwykle ma miejsce w grach. :shock: W dodatku na Torze Inicjatywy obowiązują "normalne" zasady. Szerze pisząc nie pamiętam jak drzewiej grałem :roll: ale na pewno jest to jedyna taka sytuacja z jaką się do tej pory spotkałem (gdy znacznik na dole stosu ma lepiej). Mogę wymienić wiele mnóstwo gier w których, gdy znaczniki piętrzą się na stosie, to ten na górze jest uprzywilejowany/wygrywa/remisy rozstrzygane są na jego korzyść. W dodatku jak nowy znacznik wchodzi na stos to zawsze ląduje na górze (prostsza manualnie operacja) a tu trzeba wrzucać na spód stosu (co jednak może być upierdliwe i trzeba się skupić przy tworzeniu nowego stosu). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by grać odwrotnie (i tworzyć stos tradycyjnie) i tam gdzie instrukcja odwołuje się do Toru Reputacji tam również interpretować wszystko odwrotnie. Zastanawia mnie tylko, po co ta fanaberia, czy jest w tym jakiś głębszy sens który mi umknął :?: :?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: lotheg »

Ja to zawsze tłumaczę tak, że Vuko idzie do gracza najbardziej "widocznego" przez swoje Czynienie. I ten najbardziej widoczny to ten na górze. Po prostu akcję Vuko sprawdzamy patrząc kto ma najgorszą reputację i chcemy to widzieć na pierwszy rzut oka.
Co do obsługi: jak znacznik idzie do góry to faktycznie trzeba podnieść wszystkie i wsadzić na spód, ale jak idzie na dół to już nie ma takiego problemu, więc nawet odwracając tą zasadę jest taki sam problem.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: yaro_ »

Ja zawsze pamiętam tylko tyle, że osoba która przed chwilą poprawiła reputację ma lepszą reputację niż ktoś kto już siedział w tym miejscu i nic nie robi ze swoją moralnościa :)
I w drugą stronę: osoba, która ostatnia spadła niżej ma gorszą reputację niż ktoś kto tam już siedział :)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Namurenai »

DarkSide pisze: 27 sty 2020, 09:56 W dodatku jak nowy znacznik wchodzi na stos to zawsze ląduje na górze (prostsza manualnie operacja) a tu trzeba wrzucać na spód stosu (co jednak może być upierdliwe i trzeba się skupić przy tworzeniu nowego stosu).
Tak tylko się upewnię, czy na pewno wszystko doczytałeś, bo zgodnie z instrukcją:
1.Podczas ruchu w górę na Torze Reputacji twój znacznik Reputacji zawsze jest umieszczany na SPODZIE stosiku znaczników Reputacji
(...)
3.Gdy gracz przesuwa swój znacznik Reputacji w dół na Torze Reputacji w trakcie Czynienia, to umieszcza swój znacznik na WIERZCHU stosu.
Więc musicie brać pod uwagę czy czyjaś reputacja się poprawia, czy pogarsza, bo nie jest tak, że znacznik reputacji przesuwając się +/- na torze zawsze wyląduje na spodzie - to zależy od akcji, która spowodowała ruch znacznika ;)

----
DarkSide pisze: 27 sty 2020, 09:56Zastanawia mnie tylko, po co ta fanaberia, czy jest w tym jakiś głębszy sens który mi umknął :?: :?
Sens jest, ale czy nazwiesz go odwzorowaniem klimatu czy po prostu niecodziennym zabiegiem mechanicznym (or both) to już inna sprawa.
Tematycznie uzasadnij to sobie tak, że Vuko zawsze przychodzi do tego "najgorszego", czyli tego, kto jest najniżej (a jeśli jest remis, to na górze stosu znaczników jest znacznik tego gracza, który ostatnio robił czyny niegodziwe ( :P ) (więc do niego Vuko przyjdzie).
Żeby być konsekwentnym, jak ktoś poprawia swoją reputację i akurat trafi tam, gdzie jest ktoś inny, to nie powinien trafiać na górę stosu (bo przecież Vuko nie powinien przyjść do niego, bo to nie on ostatnio pogarszał swoją reputację, a ten gracz jako ostatni robił coś dobrego poprawiając reputację).
Sigh, uzasadnienie tematu brzmi bardziej skomplikowanie niż same zasady :P

Oczywiście powyższe jest próbą "utematycznienia" mechaniki, która balance-wise wydaje się być całkiem sensownie zaimplementowana.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: DarkSide »

Namurenai pisze: 27 sty 2020, 10:31
DarkSide pisze: 27 sty 2020, 09:56 W dodatku jak nowy znacznik wchodzi na stos to zawsze ląduje na górze (prostsza manualnie operacja) a tu trzeba wrzucać na spód stosu (co jednak może być upierdliwe i trzeba się skupić przy tworzeniu nowego stosu).
Tak tylko się upewnię, czy na pewno wszystko doczytałeś, bo zgodnie z instrukcją:
1.Podczas ruchu w górę na Torze Reputacji twój znacznik Reputacji zawsze jest umieszczany na SPODZIE stosiku znaczników Reputacji
(...)
3.Gdy gracz przesuwa swój znacznik Reputacji w dół na Torze Reputacji w trakcie Czynienia, to umieszcza swój znacznik na WIERZCHU stosu.
Więc musicie brać pod uwagę czy czyjaś reputacja się poprawia, czy pogarsza, bo nie jest tak, że znacznik reputacji przesuwając się +/- na torze zawsze wyląduje na spodzie - to zależy od akcji, która spowodowała ruch znacznika ;)
Oczywiście zrobiłem w mej wypowiedzi mały skrót myślowy. Mam świadomość że przy spadku reputacji znacznik ląduje na górze stosu. (więc manualność w tę stronę łatwiejsza :wink: )
Też tak sobie zacząłem tłumaczyć, że jak ktoś ma najgorszą reputację to jest najlepszy w kategorii "Czarny PR" :twisted: Zastanawiałem się tylko czy w tym rozwiązaniu jest jakieś drugie dno, ale jak rozumiem jest to po prostu takie rozwiązanie mechaniczne.
Ja generalnie jestem prostym w obsłudze eurograczem :mrgreen: (Lubię gry złożone mechanicznie, ale nie lubię w grach komplikacji dla samej komplikacji) i chyba zbyt wiele różne gier wyrobiło we mnie nawyk, że ten kto ma znacznik na górze ma zawsze(?) lepiej. Po prostu trzeba będzie tego pilnować. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Namurenai »

DarkSide pisze: 27 sty 2020, 11:12ale na pewno jest to jedyna taka sytuacja z jaką się do tej pory spotkałem (gdy znacznik na dole stosu ma lepiej)
DarkSide pisze: 27 sty 2020, 11:12chyba zbyt wiele różne gier wyrobiło we mnie nawyk, że ten kto ma znacznik na górze ma zawsze(?) lepiej.
Więcej tego jest, aczkolwiek faktycznie rzadka sprawa.
Żeby daleko nie szukać: Argent: The Consortium i The Great Zimbabwe też ma tak, że "kto pojawił się pierwszy, ten lepszy", aczkolwiek tam do tiebreakera dochodzi relatywnie rzadko porównując z sytuacją dot. Toru Reputacji w PLO.
mtolek88
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2020, 21:11

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: mtolek88 »

Czy ktoś posiada dodatkowe figurki - lodowy ogród (zamek), czerwone wieże, znaczniki uroczysko oraz miałby możliwie ich zeskanowania?
Oczywiście nie ma możliwości ich dokupienia. Również autor gry nie odpisał na moja wiadomość na Wspieram.to dotycząca udostępnienia modeli. Dzisiaj drukarki 3D są powszechne, tanie i dokładne więc jest opcja aby wzbogacić podstawową wersję gry.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: rav126 »

Nie udostępnią Ci - figurki to też prawa autorskie, tak samo jak instrukcja. Raz ktoś sprzedawał figurki w necie do PLO, to zrobili mu wielką wojnę. Ja rozumiem, że opracowanie takich figurek to konkretne pieniądze zapłacone artyście i rzemieślnikowi. Ale jeżeli samemu nie oferuje się ich w sprzedaży, i ma się w nosie wsparcie klientów, to trochę takie zachowanie jak pies ogrodnika. W ogóle RedImp ma u mnie kiepską opinię, jeszcze z kilku innych powodów.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Muad'Dib »

mtolek88 pisze: 21 mar 2020, 21:20 Czy ktoś posiada dodatkowe figurki - lodowy ogród (zamek), czerwone wieże, znaczniki uroczysko oraz miałby możliwie ich zeskanowania?
Oczywiście nie ma możliwości ich dokupienia. Również autor gry nie odpisał na moja wiadomość na Wspieram.to dotycząca udostępnienia modeli. Dzisiaj drukarki 3D są powszechne, tanie i dokładne więc jest opcja aby wzbogacić podstawową wersję gry.
Na wspieram.to nie ma co pisać. Musisz ich męczyć mailowo lub na facebooku. Mi się udało wywalczyć kilka razy odpowiedź po strasznym męczeniu buły, czasem przez kilka miesięcy. Akurat nie odnośnie figurek, ich innych gier ale mimo wszystko może w końcu się uda. Może gdzieś im leży jakiś komplet na magazynie ale musisz atakować ich bezpośrednio. Wspieram.to ma tę wadę, że się nie otrzymuje powiadomienia o wiadomości. Jak wyślesz na maila/fb to przynajmniej masz pewność, że odczytają i męcz aż dostaniesz odpowiedź.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
mtolek88
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2020, 21:11

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: mtolek88 »

Zdaje sobie sprawę z praw autorskich. Jednak zawsze warto spróbować. Jeżeli nie uda zdobyć się skanów to pozostanie zaprojektowanie własnych w oparciu o zdjęcia. Skoro Chińczycy potrafią tworzyć "kopie" bliskie oryginału xd
Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, 22:54 przez mtolek88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Dr_Kecaj »

Prędzej radziłbym Ci pobrać jakiś darmowy model "zamku na wzgórzu" ze stron typu thingiverse i ten model sobie wyciągnąć/przerobić dodając 6 slotów kwadratowych na miejsca na kostki. Taki nowy komponent, raz że darmowy to i legalny.
Kupię Szczura rogatego PL
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Arsen »

grzeslaw90 pisze: 24 paź 2019, 22:37
duulamon pisze: 24 paź 2019, 22:24 Czy ktoś ma jakieś informacje na temat ewentualnego dodruku? Będzie/jest możliwy/nie ma szans?
Nie ma szans. Już była ostra rozsprzedaż zalegającego nakładu.
Jakoś rok temu rozmawiałem z autorem i twierdził, że będzie dodruk podstawki oraz pracuje nad dodatkiem. Jednak wypowiedziane było to w takim tonie, że rozumiem skąd biorą się takie opinie jak poniższa:
rav126 pisze: 21 mar 2020, 21:46W ogóle RedImp ma u mnie kiepską opinię, jeszcze z kilku innych powodów.
Także też skłaniałbym się ku temu, że dodruku nie będzie, a jeśli już to jest to kwestia roku/lat, a nie miesięcy ;)
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: Muadib »

Witam,
Czy ktos ma dostep do polskiej instrukcji?
Szukalem ale wszytkie linki wygasly..a wlasnie kupilem niemiecka wersje.
Z gory dziekuje:)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Post autor: japanczyk »

Muadib pisze: 14 kwie 2020, 12:48 Witam,
Czy ktos ma dostep do polskiej instrukcji?
Szukalem ale wszytkie linki wygasly..a wlasnie kupilem niemiecka wersje.
Z gory dziekuje:)
Pierwszy link google https://boardgamegeek.com/filepage/1213 ... dition-pdf ;-)
ODPOWIEDZ