Kemet (Jacques Bariot, Guillaume Montiage)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Assur »

Mam Kemet i Got. Często zdarza się, że w obie gry gramy na tym samym spotkaniu.

GoT jest dłuższy, więcej w nim elementów do wzięcia pod uwagę (np dyplomacja której brak w Kemecie - przy czym ta różnica nie czyni Kemeta w moich oczach płytszą grą).

Kemet jest szybszy, bardziej dynamiczny, brak w nim asymetryczności frakcji. O ile w GoTa ciężko zagrać 2 gry pod rząd bo to zajmie cały wieczór (i kawałek nocy), to w Kemet już da się to zrobić i zostaje czas na coś więcej.

W Kemecie graczom na gorszej pozycji łatwiej nadgonić lidera. W GoCie jak popełniłeś jakiś gruby błąd już raczej nie powalczysz o zwycięstwo, w Kemecie będzie trudno ale zwykle jakaś mała szansa dalej jest.

Z ciekawostek zauważyłem, że o ile płeć piękną zwykle trudno namówić mi na GoTa, o tyle w Kemeta kobiety grają chętniej.

Moim zdaniem fajnie się uzupełniają i warto mieć obie. Blood Rage nie znam więc nie porównam.
Omnibus
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:21

Re: Kemet

Post autor: Omnibus »

Żadna ze wspomnianych gier nie jest uniwersalna. Dla grupy, która jest mocna w takiej negatywnej społecznej interakcji- GoT. Dla eurostrategów jednak Kemet, bo ciężko o większą radość niż jak się złoży do kupy małego silniczka z płytek mocy. Najbardziej "dla wszystkich" byłby BR, bo nie jest tak wymagający, daje dużo frajdy i wielu ludzi znajdzie w nim coś dla siebie. chociaż ja nie wiem, czy w Kemecie nie ma więcej elementów zdrad i sojuszy. W cyklady żem nie grał, to się nie wypowiem.

A apropo dyskusji powyżej. Ja uważam, że karty Kemetowe sa o wiele lepsze od GoTowych, dlatego, że są takie same właśnie. W Gota grałem raz i się odbiłem, bo skąd mam wiedzieć i grać competitive przy 6 stronnictwach, z których każde było inne? W Kemecie wiesz co i jak, tylko rozkminy co przeciwnik ma, a czego już się pozbył.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Kemet

Post autor: warlock »

W Kemecie wiesz co i jak, tylko rozkminy co przeciwnik ma, a czego już się pozbył.
W GoT też, przez całą grę możesz śmiało przeglądać karty rodów rywali ;).
Omnibus
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:21

Re: Kemet

Post autor: Omnibus »

Acha! To takie buty!
Faaajnie...
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Kemet

Post autor: krecilapka »

Gra o Tron jest tytułem który brakiem balansu wymusza dyplomację. Bez niej i opcji wsparcia, rozgrywka byłaby dość przewidywalna. Mapa skonstruowana tak, że wróg jest zdefiniowany od razu. Wprawdzie z 2-3 osobami z szóstki siedzącej przy stole nie będzie w zasadzie kontaktu, ale i tak w wersji podstawowej wymaga 6 graczy. Brak kogokolwiek sypie cały system, promując tego, komu brakuje naturalnego wroga. Naturalne cele frakcji się zazębiają wymuszając konflikty. A jeśli gdzieś walka się zaczęła to znak dla siedzący obok, że powinni się angażować. Dlatego należy rozsadzać zaprzyjaźnione pary, zadbać by początkujący nie zasiadł obok rodu z killerskimi kartami, gdzie od razu zaczyna się siekanina. Bo to może popsuć zabawę. Gra daje szeroki wachlarz możliwości zachowań. Może z tego wyjść meeega nudna, meeega długa partia, jak i zacięte starcia które wygra najprawdopodobniej ten, kto najdłużej się bunkrował, czekając aż dwaj sąsiedzi się wykrwawią i połknie szybko ich zamki ;).
Poniżej dwóch godzin się nie zejdzie, na początku to raczej bliżej 4 godzin gra, no i wymaga zaangażowanych w rozgrywkę 6 graczy. Długo się tłumaczy zasady.

Blood Rage to lepiej skalujący się tytuł. Opcja na dwóch graczy mniej przylepiona na siłę niż na trzech w GoT, ale rozwija skrzydła przy 3-4-5 graczach. Gdy na planszy robi się gęsto. Stety/ niestety trudniej też wtedy o taktykę komb która będzie mordercza dla przeciwników. Po prostu liczba dróg i kontr upchana w mechanikę gry powoduje, że przemyślnie zbudowana silna zdawałoby się strategia, wyłoży się na równie mocnej kombinacji kart ;). No właśnie - w grze o tron bardziej liczy się zestaw wojsko + karta dodająca bonusy, a Blood Rage'a robi tak naprawdę draft kart. To w tej fazie tworzymy sobie rękę która ustawia nasze zachowania w grze. Gra jest sprytnym misz-maszem draftowej karcianki z planszowym area control. Swoisty mariaż ameritrasha z euro ;). Jeśli potrafisz się radować dynamicznym wyścigiem na torze punktów zwycięstwa (chwały) to masz przednią zabawę. Wykładasz karty i obwieszczasz wooow... moi wojownicy zabijają wszystkich i mam milion punktów, koleś obok wykłada kartę mówiąc wooow... a moi wojownicy zabijają połowę Twoich i mam za to 2 miliony punktów, a trzeci też się cieszy bo wooowww.... jak jego giną to mu dają 3 miliony punktów :lol: I tak się radośnie wybijacie przez 3 ery. Dyplomacji między graczami praktycznie brak, bo to czysta wyżyna.
Na 5 osób między 2-3 godziny. Mniej graczy to twa krócej. Dla ludzi lubiących wynajdywać łączące się ze sobą komba w kartach i cieszących oko figurkami. Dość szybko można wytłumaczyć zasady.

Kemet też się nieźle skaluje. No te 2 osoby to racezj takie sobie, dupy nie urywa. Ale już od 3 w górę można fajnie pograć. Gra uniemożliwia kompletne usunięcie kogoś z gry (co jest możliwe w Got. Rzadkość ale widywałem to - partia trwała 4 godziny, ale po pierwszej ktoś został wyeliminowany). Tutaj osią są kafle dające bonusy które łamią podstawowe zasady gry. Nie ma za dużo miejsca na dyplomację, a to co kto ma widać. Wszyscy mają takie same talie dodające bonusy do walki. Plansza inna niż w GoT, bo tutaj wszyscy mają do siebie taką samą odległość. Więc jak siądziesz w 5 osób to bitwy możesz mieć z każdym przy stole. Dyplomacja ogranicza się do "bijemy/ powstrzymujemy tego kto ma najwięcej punktów zwycięstwa i może skończyć grę. Jednostki giną, dość łatwo wracają, znowu giną, znowu wracają i ktoś tyle razy wygrał, że wygrał i jest koniec ;).
Da się uwinąć z partią w 2 godziny. Dla ludzi lubiących ładne figurki stworów, nie mających czasu na wielką dyplomację, a chcących się ot tak pozabijać na planszy. Wytłumaczenie zasad to większe wyzwanie niż Blood Rage, ale nie aż tak jak Gra o Tron. Każdy gracz obowiązkowo powinien posiadać pomoc w postaci znaczenia kafli.

Każda z tych gier jest fajna na swój sposób. Ja najchętniej siadam do Blood Rage'a bo jest najnowszy i najmniej ograny. Kemeta mam jako tako otrzaskanego i minął czas mojego zachwytu. Gra o Tron była dla mnie fajna kiedyś, ileś tam partii wstecz. Teraz (dla mnie) za nią przemawia głównie to, że jest na 6 osób ;).
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Wincenty Jan »

Dzieki za dobry wykład niemalże w akademickim stylu :D
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Wincenty Jan »

Pierwsza partia/instrukcja w Kemecie jest trudna do ogarnięcia czy to tylko mylne wrażenie po pobieżnym przeczytaniu zasad? :(
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Kemet

Post autor: Błysk »

Mam za sobą 4 partie i zasad nie czytałem. Gra moim zdaniem jest całkiem prosta do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kemet

Post autor: Marx »

Trochę jest zasad związanych z ruchem, no i płytki mocy. Twórcy IMHO popełnili błąd, bo wydanie powinno zawierać 5 ściągawek z opisem płytek i kart boskiej interwencji, a nie tylko jedną. Poza tym to raczej nieskomplikowana gra :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Kemet

Post autor: krecilapka »

Instrukcję dałoby się skondensować do bardziej przystępnej formy. Ale jak się ruszy z grą już to okazuje się dość prosta. To tytuł z tych które są zawiłe tylko ms-a pierwszy rzut oka.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Kemet

Post autor: Błysk »

Marx pisze:Trochę jest zasad związanych z ruchem, no i płytki mocy. Twórcy IMHO popełnili błąd, bo wydanie powinno zawierać 5 ściągawek z opisem płytek i kart boskiej interwencji, a nie tylko jedną. Poza tym to raczej nieskomplikowana gra :-)
Fakt, ściągawek powinno być tyle, co możliwych graczy.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Kemet

Post autor: Wroobel »

Dlatego ja samodzielnie wydrukowałem kilka kopii ściągawki dla każdego z graczy i jest git.
Można chyba zassać PDF-a z tą ściągawką ze strony Rebela
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Kemet

Post autor: kaimada »

Zapraszam na świeżutką recenzję Kemeta :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kemet

Post autor: pattom »

Na stronie Rebela widzę: Nowe Opisy kart.pdf [441.48 kB] czy to rodzaj erraty ?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kemet

Post autor: Marx »

Sprawdzę i porównam z moim opisem kart w domu. Ciekawe, w której sekcji są zmiany (może we wszystkich).
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Kemet

Post autor: 8janek8 »

Udało się ustalić czy/jakie są różnice?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kemet

Post autor: Marx »

Mój arkusz z opisem kart jest identyczny jak ten na stronie. Swoją kopię Kemeta kupiłem niecały rok temu.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Kemet

Post autor: 8janek8 »

Dzięki za sprawdzenie.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
voo
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2016, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times

Re: Kemet

Post autor: voo »

Chciałem zakupić ostatnio Kemeta, ale zauważyłem że ceny poleciały mocno w górę i oscylują teraz w okolicy 199 zł. Pamietam, że jeszcze jakiś czas temu można było spokojnie dostać egzemplarz okolo 40-50 zł taniej. Orientuje się ktoś czy to kwestia jakiegoś nowego wydania lub dodruku?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kemet

Post autor: Marx »

Tutaj sprawdz: http://pro-gamer.com.pl/Sklep/index.php ... roduct=663 (nieaktualne).
Natomiast cena gry normalnie oscyluje w granicach 140-150zł, a wyższe kwoty łącze raczej z ograniczoną liczbą sztuk na stanie sklepów lub okresem przed przedświątecznym. Możesz podpytać Rebela czy planuje dodruk.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, 09:00 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
voo
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2016, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times

Re: Kemet

Post autor: voo »

Dzięki, zdążyłem się jeszcze załapać. Widziałem na stronie Rebela, że dodruk nie jest na tę chwilę planowany...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kemet

Post autor: Marx »

Cieszę się, że zdążyłeś. Kemet to jedna z moich ulubionych gier. Dobrej zabawy!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Kemet

Post autor: puchacz »

Czy ktoś się orientuje czy są plany dodruku dodatku Kemet: Ta-Seti ?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5223
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Gambit »

puchacz pisze:Czy ktoś się orientuje czy są plany dodruku dodatku Kemet: Ta-Seti ?
Jakby co jest jeszcze dostępny w jednym sklepia :)
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Kemet

Post autor: puchacz »

A dzięki, dzięki, zakupione ;)
ODPOWIEDZ