Room 25 (Francois Rouze)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Room 25 (Francois Rouze)

Post autor: Curiosity »

Obrazek

Na zakończonym właśnie Pyrkonie miałem okazję pograć w znakomitą grę "Room 25", wzorowaną na kultowym filmie Cube. Grałem z maksymalną liczbą graczy (w sześcioro) i to wydaje się być optymalna liczba.

Gra zaczyna się tak jak film - "budzimy się" w środkowej sali wielkiego sześcianu i próbujemy znaleźć wyjście. W grze jest to tytułowy "Pokój 25". Plansza składa się z 25 kafelków, które wyglądają identycznie, ale odwrócone odkrywają tajemnice - czasami jest bezpiecznie, czasami znajdujemy pułapkę, a czasami po prostu giniemy. Akcje, jakie możemy podjąć to: zajrzenie do sąsiedniego pomieszczenia, przejście do niego, przesunięcie całego rzędu pokoi, albo wepchnięcie kogoś do sąsiedniej salki.

Właśnie, wepchnięcie... Gracze wcielają się w określone (tajne!) role. W 6-osobowym składzie jest 4 więźniów i 2 strażników. Strażnicy muszą zabić co najmniej dwóch więźniów albo w inny sposób uniemożliwić im znalezienie pokoju 25. Jeśli wszyscy więźniowie się w nim znajdą - strażnicy przegrywają.

Zabawa jest fantastyczna, a sama gra nie jest długa (maksymalnie pewnie ok.45 minut, choć były rozgrywki trwające niecałe 10). Kombinacje do wykonania są tylko 4, ale to wystarczy. W grze jest naprawdę sporo różnych, robiących różne rzeczy pomieszczeń. Możemy trafić do salki z piłami mechanicznymi, zalanymi wodą, albo wypełnionymi trującym gazem. Niektóre są puste, a niektóre potrafią być pomocne (np. teleport czy pokój iluzji).

Ponieważ nie wiadomo, kto jest kim, zabawie towarzyszą ciągłe rozważania i negocjacje. Komuś trzeba zaufać, bo tylko współpracując uda się odnaleźć właściwą komnatę. Czy osoba, z którą jesteś w jednej sali wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń, czy może wepchnie w zabójcze płomienie?

Zagrajcie - polecam zwłaszcza, że cena jest bardzo atrakcyjna. W pudełku dostajemy kilkadziesiąt solidnych płytek-pomieszczeń, plastikowe figurki bohaterów oraz żetony o odpowiedniej jakości i grubości. To wszystko w cenie poniżej 70zł.

Polecam. Naprawdę polecam, zresztą każdy kto w to grał był tego samego zdania (grałem w dwóch różnych 6-osobowych składach, w sumie kilkanaście razy). Ja zamawiam jak tylko pojawi się w sklepie, w którym mam już wyrobiony mały rabat :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Pierzasty »

Kurde, to przez Ciebie wszędzie wykupili! :twisted:
Ale jak tylko będzie (np. w Zakamarach - słyszy Kromka? :mrgreen:) to nie omieszkam nabyć. Grałem i jest super. Szybkie, a zarazem jest coś na stole, a nie tylko parę kart jak w Resistance :)
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Darboh »

Po zapowiedziach ślinka pociekła, ale teraz mam normalny ślinotok....
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: tomuch »

A jak działa na 2 osoby? No i na BGG widzę, że jest też możliwość grania solo - wie ktoś coś o tym?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: LordDisneyland »

Właśnie- tryb solo najbardziej by mię interesował, więc przyłączam się do pytania poprzednika...
Raczej małżonki nie namówię do rozgrywki, bo film wyjątkowo nie przypadł jej do gustu ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

W trybie na 2 osoby każdy działa na własną rękę, czyli każdy stara się jako pierwszy odnaleźć pokój 25 (ale żeby nie było zbyt pusto na planszy, to każdy prowadzi dwie postacie).

W tryb solo nie grałem i nie wiem o co w nim dokładnie chodzi.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Veridiana »

Tryb solo:
Gracz kieruje czterema więźniami używając żetonów akcji na bieżąco, bez programowania. Wygrywa, jeśli wszystkie postaci znajdą się w Pokoju 25 i uciekną w nim z budynku. Jeśli chociaż jeden z więźniów zostanie wyeliminowany, gracz przegrywa. No i oczywiście, gdy nie wszyscy zdążą uciec przed końcem 8 tury.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: LordDisneyland »

Dzięki za szybkie zaspokojenie ciekawości... Trzeba się będzie przyjrzeć stanowi portfela :wink:
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Amenhotep »

Cube dobry jest :) Najlepsze jest to , że można zginąć w 2 rundzie , hehe... :lol: Kupa śmiechu jest wtedy... :lol:
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Pierzasty »

W drugiej? Wychodzimy z centralnej sali, kolega mówi że jest zielona, a tu Mortal Chamber, heh. :roll:
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Amenhotep »

Hehe , noo tak też można w sumie, ale to trochę niefrasobliwe , wierzyć komuś już w pierwszym ruchu. Cholera wie przecież kto jaką postać gra. Lepiej zaprogramować sobie jako pierwszy ruch podejrzenie pomieszczenia, i ewentualnie tam iść.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

Amenhotep pisze:Hehe , noo tak też można w sumie, ale to trochę niefrasobliwe , wierzyć komuś już w pierwszym ruchu. Cholera wie przecież kto jaką postać gra. Lepiej zaprogramować sobie jako pierwszy ruch podejrzenie pomieszczenia, i ewentualnie tam iść.
No właśnie w pierwszym ruchu jak najbardziej opłaca się iść "w ciemno" :)
Jak zginiesz, to zaraz koniec gry i rozkładamy od nowa. Jak przeżyjesz, to o jeden odgadnięty kafelek więcej :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: kwiatosz »

Tego uczą właśnie eurogry - zero poszanowania dla klimatu i życia ludzkiego... ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Lubel »

Wszystko brzmi zachęcająco. A wiadomo już kiedy premiera ?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

Premiera była na Essen 2012. Gra jest już normalnie dostępna w sprzedaży.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Lubel »

Curiosity pisze:Gra jest już normalnie dostępna w sprzedaży.
ale chyba w żadnym z polskich sklepów :(
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: rastula »

kupiłem w 3-trollach

nie wiem czy ktoś wspomniał ale gra ma pudełku "made in poland" :) (ale brak instrukcji i opisu komnat po polsku - jest eng, de, fr i jakiś język germański ( holenderski chyba)


grałem wczoraj 2 partie 2 -osobowe (co-op) i comeptition - gra ma potencjał na dobrego fillera dla osób które nie boja się noża wbitego w plecy - z obrażalskimi bym nie ryzykował :D
kolo
Posty: 12
Rejestracja: 27 maja 2012, 01:06

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: kolo »

Chciałem domówić w 3-trollach, bo moje zamówienie i tak czeka na NS: Hex Sharrash, ale już wykupione :p
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

Wyślij im maila, że czekasz na tę grę. Szybciej sprowadzą.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: prz22 »

A jak oceniacie poziom, wpływ i rolę losowości w tej grze;)? Nie jest tak, że przypadkiem wejdziesz do złego pomieszczenia i zginiesz bo miałeś pecha?;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

prz22 pisze:A jak oceniacie poziom, wpływ i rolę losowości w tej grze;)? Nie jest tak, że przypadkiem wejdziesz do złego pomieszczenia i zginiesz bo miałeś pecha?;)
Oczywiście, że może tak być, że wejdziesz do złego pomieszczenia i giniesz. Jeśli wcześniej nie sprawdzałeś, lub uwierzyłeś temu kto sprawdzał (a on skłamał), to możesz wpaść w kłopoty, albo natychmiastowo zginąć. Ale od razu mówię, że pokoi, w których jest permanentny zgon jest chyba nie więcej niż 4 (na 25).

Są pokoje "połowicznie zabójcze", np. pokój wypełniony gazem. Działa to tak, że póki jest w nim jedna osoba, to nic się nie dzieje (pewnie tlenu starcza akurat do oddychania), ale jak wejdzie kolejna, to pierwsza automatycznie ginie. Jest pokój iluzji, który podmieniasz na inny dowolny ZAKRYTY kafelek i rozpatrujesz jego działanie. Jest też np. pokój, w którym możesz być tylko przez jedną kolejkę - w kolejnej MUSISZ wyjść albo giniesz.

Nawet jeśli zdarzy Ci się zginąć, to pocieszający jest fakt, że rozgrywka w sumie nie trwa długo. Te kilkanaście minut da się spokojnie wysiedzieć ;) A losowość zależy od graczy, bo jeśli chcą, to mogą wszystkie akcje robić na pewniaka (najpierw sprawdzić pokój, potem do niego wejść), albo na odwrót - wszystko w ciemno :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Pierzasty »

Curiosity pisze:Jest też np. pokój, w którym możesz być tylko przez jedną kolejkę - w kolejnej MUSISZ wyjść albo giniesz
Akcję, nie kolejkę. A że w jednej turze nie można powtarzać akcji, to jeśli tam wejdziesz pierwszą akcją, to przerąbane :)

VVV: A to przepraszam, myślałem że chodziło o tą z piłami, o wodzie zapomniałem :P
Ostatnio zmieniony 27 mar 2013, 00:49 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: Curiosity »

Jestem pewny, że była komnata opisana jako "until next turn". Gry nie mam, więc nie zacytuję dokłądnie... ale to w sumie szczegół.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: rastula »

jest taka - "wypełnia się wodą" i musisz ją opuścić do końca następnej tury.


Ta z piłami mechanicznymi morduje cię po najbliższej akcji.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: "Room 25" - filmowy Cube na planszy.

Post autor: tomuch »

Gra leci już do mnie :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ