Czy ktoś grał w Hanzę?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Czy ktoś grał w Hanzę?

Post autor: Legun »

Czy ktoś grał w Hanzę i może coś napisać na ten temat?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Na razie gralem tylko raz - i do rego wybitnie mi nie poszlo, ale gra mi sie podobala. Bardzo lekka handlowka, w zasadzie tematyka nie ma tu zadnego znaczenia. Jest bardzo abstrakcyjna - trzeba to miec na uwadze - ja na przyklad mam przesyt lekkich abstrakcyjnych gier i szukam czegos innego obecnie, dlatego Hanza mnie nie zachwycila - ale na pewno do niej niebawem wroce.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Hansa

Post autor: Tele »

ja grałem bardzo dużo na sieci. Jak wejdziesz na bgg na hanse to jest link do portalu gdzie można pograć z innymi, jest też angielska instrukcja. Gorąco polecam, gra jest bardzo dobra, może i lekka ale bardzo "głęboka", easy to learn, hard to master. Trzeba się nakombinować ale na szczęście bez mózgopapki :)

Nataniel: a jakich gier teraz szukasz ??
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tele - Gwiezdnego Kupca light :) Czegos z ekonomia i budowaniem, ale do tego ze sprawna mechanika (czyli AoM odpada).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Nathaniel: a keythedral patrzyłeś ?? to może być to !!
Amun-Re (nie do końca i nie na pewno ale... zainteresuj się)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Keythedral kompletnie, ale to kompletnie mi nie podszedl. Zbyt duzy wplyw na gre ma to co zrobia inni w stosunku do tego, co zrobisz Ty. Nie podoba mi sie zupelnie. Do tego ta ohydna grafika...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Nataniel: czyli tacy rozwinięci Osadnicy ?? w stronę handlu między graczami czy raczej każdy sobie buduje itp.

Mnie się teraz bison podoba :) tyle że tam ani budowania ani nic z tych rzeczy, ale fajna mechanika
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tele - tak, rozbudowani Osadnicy :). Wpadlbys w ogole do Puerto, bede mial dzisiaj ze soba Mesopotamie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Nataniel: teraz i jeszcze przez miesiąc, półtora mam kapitalny remont domu i wolny czas mam tylko wieczorem (późnym, od 20:30, 21) jak się skończy to będę wpadał.

A tak sobie myślę: La Citta ??
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

O La Citta musze sobie poczytac w sieci - moze faktycznie to jest to.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Dwa szczegółowe pytania:
Jak jest z jej "interakcyjnością werbalną" - czy wszyscy grają milczkiem jak w Scrabble, czy też się przekrzykują jak w Osadników?
Czy w jakikolwiek sposób uczy kooperacji? Coś mi się obiło o oczy, że każe przedsięwzięcie trzeba robić we dwójkę. Na oko bardzo ciekawy, ale kontrowersyjny pomysł. Czy to prawda a jeśli tak, to jak to wychodzi?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Interakcji jest tyle, ze kazdy mowi pozostalym graczom gdzie maja plynac (plyn do mnie!). Poza tym niewiele.

Nic nie wiem o tym aby cokolwiek trzeba bylo robic we dwojke.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Post autor: Tele »

Każdy sam wykonuje swoją akcję. Nie ma de facto żadnej interakcji między graczami, chociaż można ostro komuś namieszać a rywalizacja o pozycje w miastach kwitnie. Wszystko to jednak w ramach własnych ruchów (jak np.: w Bisonie)
Rzecz jasna mówimy o hansie.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Post autor: psborsuk »

Chciałbym odświeżyć wątek, tym bardziej, że nigdzie nie znalazłem żadnej recenzji gry (tzn. na żadnym z serwisów...). Byłbym wdzięczny za kilka słów w grze, jak również ewentualne porównanie jej do innych.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Jeszcze jedno pytanie o Hanzę - czy da się w toto grać w 2 osoby?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

Legun pisze:Jeszcze jedno pytanie o Hanzę - czy da się w toto grać w 2 osoby?
Grać w to, nie grałem, ale z przeglądania bgg wiem, że na 2 osoby Hansa chodzi bardzo dobrze. :-)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Dziś pierwsza partia we dwójkę. Gra abstrakcyjna jest i owszem, ale bardzo nam się spodobała (Małżowinka wygrała, więc jej się nie dziwię :wink: ). Ruchy są szybkie, nie ma żmudnego planowania od pierwszej partii. Można grać intuicyjnie i człowiek nie ma wrażenia, że zupełnie nie wie o co chodzi. Można sobie trochę poutrudniać, ale bardzo z umiarem i bez jakiegoś stresu, że oto ktoś jednym posunięciem marnuje mi wielki plan.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

My też właśnie po pierwszej dwójkowej partii. W sumie bardzo fajny przerywnik. Handel między graczami raczej w szczątkowej formie (płaci się za towar temu, kto w danym mieście ma najwięcej straganów), w zasadzie każdy coś tam sobie ciuła i jeśli już mowa o "mieszaniu" innym, to praktycznie tylko z ustawieniem statku. BtW. strasznie zaintrygował mnie sposób przemierzania przez statek drogi lądowej (sic!) z Tonsbergu do Sztokholmu. Że niby jak? Skrzydeł dostaje czy wodami podziemnymi może? :wink:
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Owszem - to chyba jakiś motyw z Herzoga 8).

Tylko jedna uwaga do terminów (nie wiem, czy czasem nie jest to problem tłumaczenia) - zamiast "sprzedaż" powinna być IMHO "wyprzedaż". To bardziej pasuje do charakteru tej akcji - zwykła sprzedaż to jest stawianie straganów.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

W tłumaczeniu przepisów jest pewna nieścisłość. Choć w wersji angielskiej jest to napisane bardzo wyraźnie, to w polskich regułach brak informacji, że stragany w danym mieście można stawiać tylko za jeden żeton towarów. Nie można postawić dwóch straganów jednocześnie za dwa żetony "jednobeczkowe".
Swoją drogą szkoda, że to nie są jakieś bardziej ukonkretnione towary - w sumie potrzebny był tylko jakiś symbol na każdym żetonie lub rysunek paczki, czy też skrzyni.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

Legun pisze:W tłumaczeniu przepisów jest pewna nieścisłość. Choć w wersji angielskiej jest to napisane bardzo wyraźnie, to w polskich regułach brak informacji, że stragany w danym mieście można stawiać tylko za jeden żeton towarów. Nie można postawić dwóch straganów jednocześnie za dwa żetony "jednobeczkowe".
Jest to wyjaśnione w instrukcji, ale w przykładzie:

Przykład 6: Jest runda Żółtego. Ma on dwa Znaczniki Towarów przed sobą: jeden z jedną, a drugi z dwoma beczkami. Statek jest zacumowany w Danzig, gdzie Szary ma 4 Stragany, a Żółty 2. Żółty płaci 2-beczkowym Znacznikiem i umieszcza w Danzig dwa dodakowe Żetony Straganów. Ma teraz tyle samo Straganów co Szary.
Żółty pewnie chciałby zbudować dodatkowy Stragan, używając drugiego Znacznika Towarów (dałoby mu to większość w tym mieście), ale jest to niemożliwe, gdyż byłaby to druga akcja w mieście, a to jest zabronione.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czy ktoś grał w Hanzę?

Post autor: Arhtu »

A jak wygląda w tej grze sprawa losowości? I czy dobrze działa na więcej niż 2 osoby?
-
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Czy ktoś grał w Hanzę?

Post autor: pawel1454 »

Arhtu pisze:A jak wygląda w tej grze sprawa losowości? I czy dobrze działa na więcej niż 2 osoby?
Losowość występuje na początku rozgrywki. W każdym mieście umieszczamy jeden lub dwa zakryte żetony towarów, a następnie je odkrywamy. Pozostałe żetony umieszczamy w stosach na wyznaczonych miejscach na planszy, również zakryte. Są one odkrywane w trakcie gry, w ustalonej w instrukcji kolejności, kiedy chcemy uzupełnić towary w miastach.
Natomiast odnośnie drugiego pytania, mogę odpowiedzieć, że gra podobno chodzi dobrze przy każdej ilości graczy. Ja grałem tylko na dwie osoby, nie mam żadnych zastrzeżeń. Rozgrywka w pełnym składzie miała odbyć się wczoraj, ale, niestety, współgracze odmówili posłuszeństwa :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: Czy ktoś grał w Hanzę?

Post autor: Odi »

Losowość jest minimalna - ot, żeby urozmaicić rozgrywkę, co jakiś czas w losowy sposób dokładane są na plansze towary.
Hansa działa znakomicie w każdym składzie. Jest krótka, prosta, a przy tym dość mózgożerna. Jedyną wadą jest to, że jest nieco.... sucha. No i nie nazwałbym jej ekonomiczną :)
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czy ktoś grał w Hanzę?

Post autor: Arhtu »

Jak myślicie, czy spodoba się osobom lubiącym Wysokie Napięcie lub Eufrat i Tygrys?
-
ODPOWIEDZ