Taluva (Marcel-André Casasola Merkle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: FortArt »

lhw pisze:Zagrałem kilka razy w 2 osoby i stosując zasadę po 12 kafli na gracza, (...)
O, coś się zmieniło w przepisach na dwie osoby w nowym wydaniu. Wprowadzono zasadę 12 kafli na gracza?
To jest teraz standard czy wariant?

To byłaby spora zmiana, bo dotąd granie w grze 2-osobowej na wyczerpanie kafelków nie było w ogóle możliwe.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Taluva

Post autor: Fiszu »

lhw pisze: Wprowadzono zasadę 12 kafli na gracza?
To jest teraz standard czy wariant?
Standard, wariantem jest granie z większą ilością:-)
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Taluva

Post autor: lhw »

Instrukcja mówi aby użyć 48 płytek dla 4 graczy, odpowiednio 36 dla 3 i 24 dla 2, czyli wychodzi po 12 kafli na gracza. Jest też opisany wariant, że można zdecydować się na używanie wszystkich płytek niezależnie od ilości graczy.

Nie mam jeszcze zbyt wielu rozegranych gier, jednak po tych kilku stwierdzam, że przy 12 kaflach na gracza w grze 2-osobowej, niezwykle ciężko jest skończyć grę przed czasem i tak naprawdę kto wcześniej postawił świątynię ten przy uważnej grze z reguły wygrywa. Znaczenie wież też wydaje się być wtedy drugorzędne, bo nawet przy ich postawieniu, co łatwe nie jest, brakuje czasu na wybudowanie wszystkich chatek, a wtedy rozstrzygają świątynie których z reguły ma się mniej.
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Taluva

Post autor: Fiszu »

udało się kilka razy skończyć przed czasem,
ale zazwyczaj nie w sposób świątynie + wieże który może wydaje się najprostszy, ale świątynie + chatki, ew. wieże + chatki.
dobrze operując rozbudową chatek, można ich się naprawdę szybko pozbyć,
trzeba tylko uważać bo można skończyć przed czasem, ale nie koniecznie wygrywając:-)
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Taluva

Post autor: lhw »

Fiszu pisze:udało się kilka razy skończyć przed czasem
Właśnie o to chodzi. Kończenie przed czasem wydaje się być na tyle sporadyczne, że praktycznie nie opłaca się iść w wieże + chatki, bo wtedy ktoś kto postawi jedną lub dwie świątynie, wraz z dołożeniem ostatniej płytki automatycznie zostaje zwycięzcą. Nie czuję się jeszcze ekspertem w tej grze, ale po tych kilku partiach właśnie takie odnoszę wrażenie. Dodam jeszcze, że w rozgrywkach brały udział umysły typowych szachistów :-)

Grając na wszystkie kafelki, tak naprawdę nie potrzeba było ich dużo ponad te regulaminowe 12 na gracza. Dobraliśmy ich chyba po 2 lub 3, kiedy to zwycięzca dołożył ostatnią chatkę i wygrał na chatki i wieże, podczas gry przegrany po wybudowaniu ostatniej świątyni został chyba z kilkoma, chociaż jedną wieżę też udało mu się wybudować. W tym też wariancie stwierdziliśmy, że gra mimo prostych zasad ma sporą głębię i duże możliwości strategiczne. Ważne jest wszystko - to w jaki sposób dokładamy kafelki, gdzie i jak budujemy chatki, w jaki sposób rozbudowujemy nasze osady oraz kiedy i jak stawiamy świątynie lub wieże. Trzeba też uważać aby blokując przeciwnika przypadkiem mu nie pomóc, co zdarzało się przy burzeniu chatek - powstawały wtedy tereny o wyższych poziomach blisko pojedynczych i niemożliwych do zniszczenia wrogich osad, a to już otwarta droga do budowania wież przez rywala.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Taluva

Post autor: dizzit »

To ja sie wypowiem, bo gre mam dobrych kilka lat i napewno conajmniej dziesiąt rozegranych partii.

Potwierdzam że 12 płytek na gracza jest bardzo dobrym założeniem. zazwyczaj kończe gre jak zostaje 1-3 płytki do dociągnięcia.

Statystycznie najczęściej wygrywam właśnie układem wieże + chatki. Jak sie dobrze układa puzelki to na własnym podwórku mozna spokojnie ogarnąć sytuacje gdzie na jednym dostawionym puzlu na 3 pozimie postawie 2 wieżyczki (zasada że w wiosce może być 1 wieża czy swiątynia przed ruchem a nie po ruchu).
dodatkowo łatwo zaplnowac akcje gdzie dostawiamy puzelek gdzieś z boku wyspy i stawiamy tam domek. Prawie zawsze można tak ułożyc kolejne puzle żeby wbudowac klif przy tym domku, a jestesmy o ruch wczesniej od przeciwnika z postawieniem tego domku.

Ze świątyniami idelany układ jak nam sie udaje chatki w "węzyku zbudować i po postawieniu swiątyni "odcinać ja od reszty wioski, niestety bardzo żadno wychodziło mi coś takiego - bardzo łatwo to popsuć przeciwnikowi
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: piton »

jest niejaka DeLuxe wersja:
http://boardgamegeek.com/boardgame/188076/taluva-deluxe

pełno nowości: dodatkowe elementy - drewno/kafle, plansza do gry. Szaleństwo ;) nie wiem czy dojonko, czy faktycznie przemyślane zmiany.
jak to będzie działać to chylę czoła, bo obecna wersja jest dla mnie kompletna w 100%. Oby tylko świetnej gry nie zepsuli.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Taluva

Post autor: gafik »

:shock: Gdzie to kupić można?!
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Taluva

Post autor: floyd »

Było do kupienia na Kickstarterze - https://www.kickstarter.com/projects/20 ... escription
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: FortArt »

Ktoś coś wie o Taluva Extension?

Bo ja tu ze smutkiem czytam, że posiadacze I wydania nie użyją jednego z 4 rozszerzeń wewnątrz zawartych - mianowicie dodatek dla piątego gracza ma tyły identyczne z II wydaniem, a odmienne od I.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Taluva

Post autor: sigmarpriest »

Można kupić duży woreczek z materiału i po kłopocie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Taluva

Post autor: Quille »

Ktoś ma dodatek? Warto? Rozumiem, że pionki dla piątego gracza to niekoniecznie (skoro już w czwórkę gra się tak se), ale reszta fajna?
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Taluva

Post autor: sigmarpriest »

Plansza bardzo dużo daje, wymusza na graczach budowanie się w górę.
Łódka (jako kolejny rodzaj budynku) zwiększa ilość możliwości, wg. niektórych współgraczy jest łatwiejsza do wystawienia, ale nie wlicza się do zajmowanego obszaru i nie można się z niej rozbudowywać.
Podwójne hexy, zamiast dobierać kafelek w ciemno możemy dołożyć jeden z widocznych kafli, daje pewną decyzyjność ale jest do wykorzystania 1/grę/gracza.
Drewienka dla 5 gracza dodają czarny kolor.
Pudełko jest dużo mniejsze i mieści WSZYSTKO.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Taluva

Post autor: Quille »

Super, bardzo Ci dziękuję za taki dokładny opis. Czyli warto :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Taluva

Post autor: gafik »

Prezent chcę zrobić.
Czy aktualnie gdzieś jest ta gra w drewnianym pudełku z KS do kupienia, czy tylko zestaw Nowe Wydanie + Rozszerzenie jest do dyspozycji?
bohomaz
Posty: 25
Rejestracja: 15 wrz 2009, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Taluva

Post autor: bohomaz »

gafik pisze:Prezent chcę zrobić.
Czy aktualnie gdzieś jest ta gra w drewnianym pudełku z KS do kupienia, czy tylko zestaw Nowe Wydanie + Rozszerzenie jest do dyspozycji?
Taluva Deluxe jest dostępna np. na Amazonie za 120euro.
Objęta jest "realizacją przez Amazon" więc prawdopodobnie wysyłają z Sadów pod Poznaniem i dochodzi następnego dnia.

Z innej beczki - czy ktoś wie czym się różni Taluvy wydanie II od wydania III?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: raphaell7 »

bohomaz pisze:Z innej beczki - czy ktoś wie czym się różni Taluvy wydanie II od wydania III?
Wyłącznie grafiką na pudełku [źródło]
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
bohomaz
Posty: 25
Rejestracja: 15 wrz 2009, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Taluva

Post autor: bohomaz »

raphaell7 pisze:
bohomaz pisze:Z innej beczki - czy ktoś wie czym się różni Taluvy wydanie II od wydania III?
Wyłącznie grafiką na pudełku [źródło]
Dzięki!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: FortArt »

Lekkie rozczarowanie dodatkiem.

Statki buduje się banalnie - wystarczy zrobic dziurę w heksach koło swojej wioski. Nadal trzeba ukończyć dwa rodzaje budynków, tylko teraz to są dwa z czterech. A statków są raptem dwie sztuki i nie nawet limitu jeden na wioskę. Cudzą dziurę wykorzystać trudno - bo przecież jest warunek "obok własnej wioski", a zatkać nie sposób.

Dwuheksy ułatwiają budowanie w górę czy dzielenie własnej wioski.

W efekcie realizacja warunku zwycięstwa stała się łatwiejsza i gra przyspieszyła. Mam wrażenie, że jeśli ktoś lubi grać w Taluvę i zagra z dodatkiem to ów dodatek coś mu odejmie - gry w Taluvę będzie miał mniej.

Oczywiście doceniam, że pojawiła się nowa strategia.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Taluva

Post autor: Fojtu »

Ja mam podobne wrażenia. Jedyny sensowny moduł to plansza, ale z drugiej strony ona jest dość upierdliwa w użyciu, bo nie daj boże coś Ci się przesunie i potem dyskusja czy gdzieś można położyć płytkę czy nie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Taluva

Post autor: Legun »

Jakimś cudem przez lata ominęła mnie tak ciekawa gra... Zagrałem ostatnio kilka razy i na pewno będę do niej wracał. Mam co prawda obawy, że jest ona trochę za konfrontacyjna i za bardzo zależna od orientacji przestrzennej jak na gusta moich dziewczyn, lecz kto wie, może chwyci w jakieś wakacje. Przy okazji rzuciłem okiem na dodatek i znalazłem odpowiedź na jeden zgłaszany tu problem:
FortArt pisze: 15 mar 2018, 13:53 Statki buduje się banalnie - wystarczy zrobic dziurę w heksach koło swojej wioski. Nadal trzeba ukończyć dwa rodzaje budynków, tylko teraz to są dwa z czterech. A statków są raptem dwie sztuki i nie nawet limitu jeden na wioskę. Cudzą dziurę wykorzystać trudno - bo przecież jest warunek "obok własnej wioski", a zatkać nie sposób.
Ponoć jeśli przyjąć, że laguna, na której można postawić statek, musi mieć na choć jednym brzegu "klif", czyli heks drugiego poziomu, gra się lepiej balansuje. Może ktoś potwierdzić?

Inna rzecz, że gra ma chyba całkiem solidne "frycowe". Nowa osoba, zanim się zorientuje w podstawowych taktykach, traci szansę na wyrównany pojedynek. Na szczęście gra się całkiem szybko, więc można zacząć od nowa. Sprawdzał ktoś, jak to działa w warunkach weterani kontra nowicjusze?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Taluva

Post autor: Fojtu »

Statki wg. mnie są beznadziejne. Banalne do postawienia, i szczerze po prostu lepiej grać bez nich, a nie próbować naprawiać. Ogólnie dodatek nie wnosi zbyt wielu ciekawych rzeczy, wolę czystą podstawkę.

Co do nowicjuszy, to zazwyczaj niestety w pierwszej partii kompletnie nie ogarniają o co chodzi, nawet doświadczeni gracze mają problem ze zrozumieniem o co tak naprawdę w grze chodzi. Ja liczyłem, że ta gra będzie przyjemną gierką z casualami, ale kompletnie się do tego nie sprawdza, bo niektórzy nie mają predyspozycji do gier przestrzennych i nawet po kilku grach się słabo bawią.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Taluva

Post autor: Furan »

Od niedawna można też pociąć w Taluvę online na Boardgamearena.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: raphaell7 »

Polecam wariant "Double Taluva", wystarczy mieć 2 egzemplarze :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Taluva (Marcel-André Casasola Merkle)

Post autor: Legun »

Pograłem ostatnio więcej w dwie osoby z tym samym przeciwnikiem. Bardzo ciekawe obserwacje. W zasadzie zanika niszczenie domków przeciwnika, bo nikt nie jest taki głupi, żeby się tak podkładać. Za to jest niezwykle urokliwe wymyślanie nowych kombinacji taktycznych.
W łikęd zagrałem za to z trójką/czwórką nowych graczy. Potwierdziła się trudna bariera wejścia. Domki nowego gracza są regularnie masakrowane, zanim nauczy się, jak je stawiać, by się na to nie narażać. Można na kilka posunięć przed końcem stracić jakiekolwiek szanse na wyrównany wyścig. Za to przy grze w więcej niż 2 osoby pojawia się zupełnie inny problem. Można ryzykować, że nikt się nie zdecyduje marnować swojego ruchu, żeby cię zablokować, bo "gdzie dwóch się bije..." Tu jednak uruchamiają się osobiste profile psychologiczne i gra jest cięższa niż w dwie osoby.
W sumie wygląda to tak:
- przy dwóch doświadczonych osobach konfrontacja wyraźnie maleje, zaś gra jest jedną z najlepszych przestrzennych układanek,
- przy większej liczbie osób gra podnosi poprzeczkę, choć widać, że w dobrym towarzystwie jest bardzo niebanalna.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ