Taluva (Marcel-André Casasola Merkle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Taluva (Marcel-André Casasola Merkle)

Post autor: TTR_1983 »

Witam,
Posiada ktoś polską instrukcję do tej gry?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: WRS »

Mam.
Podaj maila na PW, to podeślę.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Taluva

Post autor: Platan »

Mam pytanie co do zasad.
W instrukcji jest napisane, że budując chatkę nie możemy jej położyć na polu przylegającym już do naszej osady.
"W rozbudowie istniejącej osady" z tego jak ja to zrozumiałem to możliwość taka istnieje w momencie kiedy wybierzemy sobie określony tryb krajobrazu. Wówczas możemy wybrać sobie takie np pojedyncze sąsiadujące pole i postawić tam chatkę, która właśnie będzie sąsiadować z naszą osadą.
Tak więc te dwie reguły się wykluczają czy ja coś źle zrozumiałem?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Taluva

Post autor: rastula »

Platan pisze:Mam pytanie co do zasad.
W instrukcji jest napisane, że budując chatkę nie możemy jej położyć na polu przylegającym już do naszej osady.
"W rozbudowie istniejącej osady" z tego jak ja to zrozumiałem to możliwość taka istnieje w momencie kiedy wybierzemy sobie określony tryb krajobrazu. Wówczas możemy wybrać sobie takie np pojedyncze sąsiadujące pole i postawić tam chatkę, która właśnie będzie sąsiadować z naszą osadą.
Tak więc te dwie reguły się wykluczają czy ja coś źle zrozumiałem?

nie do końca - jeśli zastosujesz zasadę rozbudowy i będziesz miał więcej kafelków tego samego rodzaju wokół osady to nie możesz sobie wybrać jednego ale musisz obstawić je wszystkie ( zgodnie z poziomami na 1 jedna chatka na 2 dwie chatki itd)...

Może się zdazyć sytuacja, że z daną osadą sąsiaduje tylko jedno pole danego rodzaju. Wtedy rzeczywiście stawiasz tylko jedną chatkę ( na poziomie pierwszym)...w tym przypadku jednak (mimo pozornej sprzeczności z zasadą niewystawiania chatki w sąsiedztwie już istniejącej osady) korzystasz z innego trybu wystawiania chatki (rozbudowy)

też przy pierwszej grze zwróciliśmy na to uwagę :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: FortArt »

Pytania odnośnie zasad zadajemy na właściwym forum, konkretnie tu: http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 42&t=13133

Zapis o zakazie wznoszenia nowej chatki obok własnej osady jest zmianą w zasadach nowej edycji, dawniej było to dozwolone.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Taluva

Post autor: dumspirospero »

Jeśli ktoś nie miał jeszcze do czynienia z Taluvą, to zapraszam do recenzji:
http://www.boardtime.pl/2013/10/taluva- ... oraca.html
http://www.boardtime.pl/2013/10/taluva-recenzja.html
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Taluva

Post autor: mig »

Świetna gra. Szybka i dynamiczna, bez dużego downtime`u ale też wymagająca pomyślunku i jakiejś sensownej strategii. Zasady są na tyle proste, że można skoncentrować się na myśleniu jak grać a nie na pamiętaniu o regułach.
Nie za bardzo sobie tylko wyobrażam grę na 4 osoby, bo chaos niemożebny pewnie tam panuje (u nas w grze na 3 osoby już robiło się zamieszanie i trudno było coś sensownego zaplanować - zwłaszcza jak grało się w oparciu o zasadę "bij lidera"). I te pudełkowe 40 minut na grę to żadna ściema - spokojnie da się i w pół godziny skończyć (w 3 osoby).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Taluva

Post autor: mr.big »

Czym różni się najnowsze wydanie (2013) od poprzednich ?
Tylko grafiką pudełka czy wnętrzem też ?



Pytam bo chciałbym kupić używaną grę, i nie wiem którą wersję wybrać.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Taluva

Post autor: Hiu »

nie znam sie - to sie wypowiem.

zakladajac, ze gra sklada sie z tilesow i kilku domkow z drewna - mysle, ze nie powinno miec to znaczenia.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Taluva

Post autor: Furan »

mr.big pisze:Czym różni się najnowsze wydanie (2013) od poprzednich ?
Tylko grafiką pudełka czy wnętrzem też ?
Kafelki/pionki - bez zmian. Inna jest okładka i (w nowej wersji) brak plastykowej wytłoczki na elementy.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Taluva

Post autor: Piehoo »

Jeżeli ktoś jeszcze nie widział jak budować wioskę na wyspie wulkanicznej, zapraszam do przykładowej rozgrywki. :)
Przykładowa rozgrywka
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Taluva

Post autor: Karol Madaj »

Czy ktoś z posiadaczy mógłby uprzejmie podać rozkład pól krajobrazu na płytkach wulkanu? Na 48 płytkach zawsze jest jeden wulkan, czy pozostałe 5 rodzajów pól krajobrazu występuje równomiernie na wszystkich płytkach? Ile jest płytek podwójnych z każdego rodzaju krajobrazu?

Przymierzam się samoróbki i stąd prośba.

Z góry dziękuję!
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Taluva

Post autor: dizzit »

Karol Madaj pisze:Czy ktoś z posiadaczy mógłby uprzejmie podać rozkład pól krajobrazu na płytkach wulkanu? Na 48 płytkach zawsze jest jeden wulkan, czy pozostałe 5 rodzajów pól krajobrazu występuje równomiernie na wszystkich płytkach? Ile jest płytek podwójnych z każdego rodzaju krajobrazu?

Przymierzam się samoróbki i stąd prośba.

Z góry dziękuję!
Na szybko wygląda to tak:
1. Jest po jednym puzzlu na którym mamy podwójnie ten sam krajoobraz (dla każdego rodzaju krajoobrazu)
2. Statystycznie w grze najwięcej jest lasów a najmniej jeziorek
Dokładny spis czego ile (statystyka) znajdziesz łatwo na BGG

Jeżeli masz zamiar robić samoróbkę to sugeruje znaleźć materiał ze zdjęć po otworzeniu pudełka z widokiem na wszystkie wypraski. kombinacji możliwych jest mniej niz puzzli, i niektóre sie przez to powtarzają
Ostatnio zmieniony 14 paź 2014, 12:11 przez dizzit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Taluva

Post autor: tomb »

Karol Madaj pisze:Czy ktoś z posiadaczy mógłby uprzejmie podać rozkład pól krajobrazu na płytkach wulkanu? Na 48 płytkach zawsze jest jeden wulkan, czy pozostałe 5 rodzajów pól krajobrazu występuje równomiernie na wszystkich płytkach? Ile jest płytek podwójnych z każdego rodzaju krajobrazu?

Przymierzam się samoróbki i stąd prośba.

Z góry dziękuję!
http://boardgamegeek.com/image/155164/taluva?size=large
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Taluva

Post autor: Karol Madaj »

Znakomicie. Piękne dzięki!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Taluva

Post autor: gafik »

Grę poznałem dość dawno (2 lata), ale od razu ją polubiłem. Zajęło mi około 10 rozgrywek by ją pokochać. Majstersztyk prostoty, głębi i elegancji. Satysfakcja z gry jest niesamowita. 5 min. tłumaczenia zasad, ok. 30 min. rozgrywka (nawet w 4 osoby). Nie wyobrażam sobie kolekcji bez tej pozycji.
Obrazek
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 277 times
Been thanked: 160 times

Re: Taluva

Post autor: lacki2000 »

gafik, nie hajpuj, nie mam pieniędzy :) Od jakiegoś czasu mam to na radarze i chętnie bym zobaczył Taluvę na stole, choć obawiam się, że wtedy skrobałbym dno portfela.
Hmm... gdyby sklepy przysyłały pudełka gier w opakowaniach ze zjadliwego kartonu to można by trochę pieniędzy zamiast na jedzenie odłożyć na grę i jakoś przeżyć do wypłaty... To może być pomysł na biznes :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Taluva

Post autor: schizofretka »

No, ja do końca miesiąca będę na obiad i kolację ssał kostki Q-workshop :) Ale Taluva to gra absolutnie genialna, śliczna, o banalnych regułach i bardzo taktyczna. skaluje się wbrew pozorom nieźle, najgorzej jest na 3 osoby. W dwie przeszkodzenie przeciwnikowi lub pomożenie sobie jest równoważne, w 4 się trochę wszystko rozkłada, a w 3 jak kogoś zablokujesz to tracisz ruch do trzeciego. Niemniej ponieważ i tak nie wiesz, co wylosujesz następnego, jakiegoś wielkiego planowania do przodu nie ma, więc fakt, że trzy osoby się ruszą przed kolejnym twoim ruchem paradoksalnie mniej przeszkadza niż w carcu.

Najlepszy chwiler i najlepsza gra kafelkowa ever imo.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Taluva

Post autor: Firenski »

Niechętnie, ale muszę zgodzić się z gafikiem i schizofretką. Bo ja generalnie nie lubię krótkich gierek, ale Taluva w tym segmencie jest genialna :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Taluva

Post autor: Karol Madaj »

Gra jest faktycznie super... dwa wieczory kolorowania i stówka w kieszeni :D

Obrazek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ac9 ... c6082.html
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Taluva

Post autor: gafik »

Toś pan grubo po bandzie pojechałeś... :P

A ten "kotek" zaorał mi pod sufitem :shock:

Skąd pan wziął akuratnie kafle?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Taluva

Post autor: Karol Madaj »

To nie kotek tylko puma :wink:
A z kaflami mi się udało, bo dostałem po znajomości niezadrukowane "konie" z gry Rancho :) Dlatego warto przychodzić do Monsoona, bo czasem "rzucają" taki towar...
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Taluva

Post autor: Fuser.exe »

Rozumiem, że jeśli szukam czegoś prostego, ładnego i dość mózgożernego w swej prostocie to Taluvy nie mogę odpuścić? Nie będzie zbyt podobna do Takenoko, Shoguna i Suburbii? (Tak tylko pytam, bo kafelki i te figurki).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Taluva

Post autor: mig »

Fuser.exe pisze:Rozumiem, że jeśli szukam czegoś prostego, ładnego i dość mózgożernego w swej prostocie to Taluvy nie mogę odpuścić? Nie będzie zbyt podobna do Takenoko, Shoguna i Suburbii? (Tak tylko pytam, bo kafelki i te figurki).
To zupełnie inny typ gry. Sama trudność zasad jest bardziej na poziomie Takenoko. Ale głębia rozgrywki znacznie wyższa. Imho podobieństw do ww gier jest niewiele.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Taluva

Post autor: lhw »

Zagrałem kilka razy w 2 osoby i stosując zasadę po 12 kafli na gracza, nigdy jeszcze nie udało mi się zakończyć gry przed czasem poprzez wybudowanie wszystkich budynków dwóch typów. Niezależnie czy grało się na świątynie czy na wieże, po dołożeniu ostatniego kafelka zawsze coś do wybudowania pozostawało. Czy to normalne? Dodam tylko że dosyć często blokowaliśmy sobie możliwość budowy świątyń poprzez burzenie osad a także uniemożliwialiśmy stawianie wież dzięki tworzeniu "dziur" w strukturach lub rozbudowę chatek na wyższe poziomy.

Dla odmiany spróbowaliśmy zagrać na wszystkie kafle i dopiero wtedy, po dociągnięciu kilku dodatkowych, udało się zakończyć budowę ostatniej świątyni oraz zejść ze wszystkich chatek. Niby instrukcja dopuszcza zastosowanie takiego wariantu, jednak zastanawiam się w jaki sposób może to wpływać na mechanikę i czy równowaga w możliwych do wyboru strategiach nie zostanie przez to zachwiana.
ODPOWIEDZ