Boże Igrzysko: Magnaci (Jaro Andruszkiewicz, Waldek Gumienny)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Hrabia Jaro
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:24

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Hrabia Jaro »

Gra kupiona i zagraliśmy parę razy.

Rozgrywka jest łatwa, przyjemna i wciąga. Wielkim plusem jest na pewno tło historyczne.
Mapa , portrety, obrazy i ryciny jeszcze bardziej dodaje klimatu gry.

W dodatku mógłby się pojawić jeszcze postacie kobiece takie jak:
Izabela Lubomirska zwana Błękitną Markizą której losy kraju były obojętne oraz dla kontrastu Izabela Czartoryska która była wielką patriotką.

Myślę że gra dobrze by się sprawdziła na zjazdach i rekonstrukcjach historycznych.

Fotki z rozgrywki:

Obrazek Obrazek Obrazek
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Szaweł »

Zajefajna, że tak powiem, sceneria pod Magnatów. Pani ze zdjęcia była w zestawie? Ja cholipcia takiej nie otrzymałem, a myślałem, że mam wypasioną wersję... :(
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Hrabia Jaro
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:24

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Hrabia Jaro »

Dama powyżej ograła wszystkich :D By wczuć sie klimat zrobiliśmy sobie wieczorek XVIII wieczny :D Jednym z elementów była właśnie gra.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: nikozja_dg »

Hrabia Jaro pisze:Dama powyżej ograła wszystkich :D By wczuć sie klimat zrobiliśmy sobie wieczorek XVIII wieczny :D Jednym z elementów była właśnie gra.
Ale klimat! :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: schizofretka »

Jak mi tapatalk dał podgląd zdjęcia, to myślałem, że to wątek 'drożyzny nie do przegapienia' ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Peter128 »

Gdzie można zrobić taki wieczorek XVIII wieczny? :o
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: kaimada »

W 350. rocznicę katastrofalnego rozejmu andruszowskiego publikuję recenzję Bożego Igrzyska: Magnatów. W tej grze macie możliwość zdobycia i utrzymania Smoleńska do XVIII wieku i nie dopuszczenia do rozbiorów i upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Głównie dbacie tutaj jednak o swój ród i jego potęgę. Zapraszam!
Agata Kokos
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2017, 13:53

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Agata Kokos »

WitamWszystkich. Pokierowano mnie tu bY zapytać Was. Czy gra będzie odpowiedniA i do opanowaniA dla dziecka wieku 10 LAT ?? Chciałam zakupić chRześniakowi na urodzinY i się mocno zastanawiam. JEdnak bardzo piękne zdjęCia z pałacu zachecają bArdzo do zakupU GRy nawet dla siebie.
Agata Kokos.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: ozy »

Tak, umiejętność czytania i liczenia wystarcza by zagrać w Magnatów w pełni. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Olgierdd »

Agata Kokos pisze:WitamWszystkich. Pokierowano mnie tu bY zapytać Was. Czy gra będzie odpowiedniA i do opanowaniA dla dziecka wieku 10 LAT ?? Chciałam zakupić chRześniakowi na urodzinY i się mocno zastanawiam. JEdnak bardzo piękne zdjęCia z pałacu zachecają bArdzo do zakupU GRy nawet dla siebie.
Agata Kokos.
Ja tylko od siebie dodam, że dobrze byłoby aby jeszcze 1-2 gry wytłumaczył i zagrał z nim ktoś dorosły, bo o ile gra faktycznie jest prosta do zrozumienia dla 10 latka, o tyle z własnego doświadczenia wiem, że jednak dzieci w tym wieku mogą się mocno zniechęcić lekturą instrukcji, jeśli pozostawi się ją im samym.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Leszy2 »

Olgierdd pisze:Ja tylko od siebie dodam, że dobrze byłoby aby jeszcze 1-2 gry wytłumaczył i zagrał z nim ktoś dorosły, bo o ile gra faktycznie jest prosta do zrozumienia dla 10 latka, o tyle z własnego doświadczenia wiem, że jednak dzieci w tym wieku mogą się mocno zniechęcić lekturą instrukcji, jeśli pozostawi się ją im samym.
Absolutnie! Jest rzeczą niezbędną aby dzieci nauczyć grać w grę, a nie pozostawić samym sobie. Dotyczy to większości omawianych tutaj gier jak i również starszych niż 10 lat dzieci.
Agata Kokos
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2017, 13:53

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Agata Kokos »

DziEkuje za szybkA odpowiedz.ChrzeŚniak interesuje siE historiA i pomySlałam że taki prezent bEdzie ciekawszy niz kolejna ksiAzka lub album. DziEkuje za pomoc.Chciałam z ciekawoSci jeszcze zapytaC w ktOrym pałacu była robiona reklama do gry??
Pozdrawaiam,Agata Kokos.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Haloon »

Ktoś coś wie o planach dodatku do Magnatów? Sprawa żyje czy były to tylko luźne przemyślenia?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Szaweł »

Podobno ma wyjść na dziesięciolecie podstawki ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: ramar »

Leszy2 pisze:
Olgierdd pisze:Ja tylko od siebie dodam, że dobrze byłoby aby jeszcze 1-2 gry wytłumaczył i zagrał z nim ktoś dorosły, bo o ile gra faktycznie jest prosta do zrozumienia dla 10 latka, o tyle z własnego doświadczenia wiem, że jednak dzieci w tym wieku mogą się mocno zniechęcić lekturą instrukcji, jeśli pozostawi się ją im samym.
Absolutnie! Jest rzeczą niezbędną aby dzieci nauczyć grać w grę, a nie pozostawić samym sobie. Dotyczy to większości omawianych tutaj gier jak i również starszych niż 10 lat dzieci.
Dokładnie. Np. dotyczy to mojej żony :lol:
IP68
Posty: 18
Rejestracja: 31 lip 2017, 14:15

Magnaci - wydania

Post autor: IP68 »

Mam pytanie odnośnie gry "Magnaci". Czytałem o kartach bonusowych, drugim wydaniu itd. Czy ktoś mógłby usystematyzować temat poszczególnych wersji? I czy "Boże igrzysko"to niejako protoplasta i w pewnym sensie prequel tej gry?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Magnaci - wydania

Post autor: WRS »

"Boże igrzysko" wspólną ma tematykę (okres historyczny) i wydawcę (w Polsce). Mechanicznie to zupełnie odmienna gra.

1. wydanie ma drzewniane dworki (chyba już niedostępne w sprzedaży, tylko z drugiej ręki)
w 2. wydaniu są żetony (pięknie ilustrowane) oraz nieco zmieniona (na bardziej czytelną) kolorystyka planszy

Karty promocyjne pasują do obu wydań:
- Prywatne Księstwo
- Santa Piva di Polonia
- Zdrada
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
IP68
Posty: 18
Rejestracja: 31 lip 2017, 14:15

Re: Magnaci - wydania

Post autor: IP68 »

Dziękuję, to wyjaśnia sprawę :)
i wydawcę (w Polsce)
Czy to oznacza, że było wydawane za granicą? Jeśli tak, to gdzie? Czy Magnaci także zostali wydani poza Polską? - Pytam z czytej ciekawości :)
- Prywatne Księstwo
- Santa Piva di Polonia
- Zdrada
W jaki sposób można było wejść w ich posiadanie i czy teraz też jest to realne?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Magnaci - wydania

Post autor: Andy »

"Boże Igrzysko" to polska wersja "God's Playground", gry Martina Wallace'a.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Magnaci - wydania

Post autor: Hiu »

Mozna powiedziec, ze magnaci to uproszczona wersja BI - ale to tak jak powiedziec, ze Godfather to uproszczony CITOW.
Cos w tym jest - ale pewnie caly swiat powie veto.

Magnaci byli wydawani poza granicami PL - bylo wydanie ENG - zgadywalbym ze UK.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Magnaci - wydania

Post autor: WRS »

Wydanie angielskie było także Phalanxa.
Prócz tego hiszpański wydawca - Ediciones MasQueOca

Karty promocyjne - zwykle na konwentach, ale także dołączane do Kuriera Planszowego.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Boże Igrzysko: Magnaci

Post autor: jrz8888 »

Witam,
Zarejestrowałem się jedynie ze względu na Magnatów.
Mam do Was jedno pytanie, chociaż nie wiem czy ktokolwiek będzie jeszcze się udzielał w tym wątku.
Najpowazniejszą wadą tej gry, moim zdaniem, jest brak motywacji dla graczy, aby odzyskać utraconą prowincję. Jeśli zależy na niej jednemu graczowi albo nie ma na niej żadnych posiadłości, to każdy będzie przechodził obok prowincji obojętnie i będą rzucane najsłabsze karty. W końcu mogą być aż trzy rozbiory. Myślałem nad rozwiązaniem i uatrakcyjnieniem gry, wobec czego chcę zapytac: czy ktokolwiek z Was wpadł ma jakiś pomysł i go wprowadził z powodzeniem? Jakieś kary za brak zaangażowania?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: Magnaci

Post autor: zakwas »

jrz8888 pisze:Witam,
Zarejestrowałem się jedynie ze względu na Magnatów.
Mam do Was jedno pytanie, chociaż nie wiem czy ktokolwiek będzie jeszcze się udzielał w tym wątku.
Najpowazniejszą wadą tej gry, moim zdaniem, jest brak motywacji dla graczy, aby odzyskać utraconą prowincję. Jeśli zależy na niej jednemu graczowi albo nie ma na niej żadnych posiadłości, to każdy będzie przechodził obok prowincji obojętnie i będą rzucane najsłabsze karty. W końcu mogą być aż trzy rozbiory. Myślałem nad rozwiązaniem i uatrakcyjnieniem gry, wobec czego chcę zapytac: czy ktokolwiek z Was wpadł ma jakiś pomysł i go wprowadził z powodzeniem? Jakieś kary za brak zaangażowania?
Brak zaangażowania wynika ze zbytniej dominacji gracza nad prowincją. Wniosek powinien być taki, że nie warto za szybko pakować sił w jedną prowincję, bo wtedy łatwiej ją stracić ostatecznie już na starcie rozgrywki przez zabór właśnie. Nie wydaje mi się żeby to była wada gry, tylko bardziej graczy. ;)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: ozy »

Majątki w rozebranej prowincji liczą się do zwycięstwa. To motywuje graczy, o ile o tym wiedzą. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: Magnaci

Post autor: mauserem »

jrz8888 pisze:Witam,
Zarejestrowałem się jedynie ze względu na Magnatów.
Mam do Was jedno pytanie, chociaż nie wiem czy ktokolwiek będzie jeszcze się udzielał w tym wątku.
Najpowazniejszą wadą tej gry, moim zdaniem, jest brak motywacji dla graczy, aby odzyskać utraconą prowincję. Jeśli zależy na niej jednemu graczowi albo nie ma na niej żadnych posiadłości, to każdy będzie przechodził obok prowincji obojętnie i będą rzucane najsłabsze karty. W końcu mogą być aż trzy rozbiory. Myślałem nad rozwiązaniem i uatrakcyjnieniem gry, wobec czego chcę zapytac: czy ktokolwiek z Was wpadł ma jakiś pomysł i go wprowadził z powodzeniem? Jakieś kary za brak zaangażowania?
To jest chyba podstępny - edukacyjny cel tej gry. Uświadomić graczom, że brak zaangażowania zawsze kończy się wspólną przegraną.
I to jest ta postulowana przez Ciebie kara - przegrana wszystkich.
Jeszcze chyba nie mieliśmy wygranej z czystym kontem. Zawsze wejdzie jakiś "cień" - najazd, bunt. Potem gra to swoiste "push your luck" ile damy radę odpuścić aby tylko własny ród nie stracił. I w zasadzie to nawet nie jest kwestia szczęścia a tylko zajadłości pozostałych graczy.
Jeśli trafi się przy stole "wariat", który nie odpuszcza, tej gry nie da się wygrać. Jak w życiu - a to taka prosta gra :)
Wygrane trafiają się, kiedy wszyscy subtelnie dociskają, próbując wygrać "muśnięciem" - bez napinania, bez dominacji - wyniki są wtedy bardzo blisko siebie, a zwycięstwo to efekt ostatnich akcji z prowincji, albo decyzja prymasa.
ODPOWIEDZ