Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Essen 2013

Post autor: KubaP »

Wiem, że do Essen jeszcze prawie pół roku, ale w tym roku wyjątkowo dużo tytułów będzie można nabyć jedynie w preorderze Kickstarterowym. Może więc warto już powoli przyglądać się temu, co się tam pojawi.

Moja Geeklista (mocno eurogrowa).
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Essen 2013

Post autor: DJCrovley »

Kickstarter to jeden wielki kot w worku, więc jeśli nie dostane jakiegoś tytułu bo będzie 'kickstarter only' to poczekam aż będzie w sklepie, a jak do sklepów nie trafi to będę wiedział ze tego wydawce należny omijać szerokim łukiem.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Rozumiem, że to tyczy się wszystkich tytułów? Również autorstwa Wallace'a, Felda, etc?
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Essen 2013

Post autor: DJCrovley »

To się tyczy przede wszystkim tych tytułów, jeśli autor jest znany i zrobił grę dla dużego wydawnictwa to wyciąganie ręki po pieniądze by wydać grę za nie swoje pieniądze jest czystej wody chamstwem (by nie określić dosadniej), i dla mnie taka gra jest skreślona. wolę wesprzeć małego raczkującego twórce z jego pierwszą, drugą grą który bez tych pieniędzy mógłby nie dać rady. Mam ponad 200 gier, jedna mniej dużej różnicy mi nie zrobi.

Dlatego też wsparłem Euphorie a chłodno patrzę na Amerigo choć jestem wielkim fanem Felda.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

DJCrovley pisze:To się tyczy przede wszystkim tych tytułów, jeśli autor jest znany i zrobił grę dla dużego wydawnictwa to wyciąganie ręki po pieniądze by wydać grę za nie swoje pieniądze jest czystej wody chamstwem (by nie określić dosadniej), i dla mnie taka gra jest skreślona. wolę wesprzeć małego raczkującego twórce z jego pierwszą, drugą grą który bez tych pieniędzy mógłby nie dać rady. Mam ponad 200 gier, jedna mniej dużej różnicy mi nie zrobi.

Dlatego też wsparłem Euphorie a chłodno patrzę na Amerigo choć jestem wielkim fanem Felda.
Ok... Ja na szczęście nie mam żadnych moralnych imperatywów związanych z kupowaniem planszówek :) Ale szanuję Twoje zdanie.

Swoją drogą jestem bardzo ciekaw Euphorii.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: 100rk »

Dobra lista, ta Madeira wygląda nad wyraz ciekawie. No i na pewno kupię "Wiedźmy..." (grałem i wiem co mówię:) )
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen 2013

Post autor: staszek »

Madeira miała wyjść już rok temu-zobaczymy czy tym razem się uda.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2013

Post autor: Krwawisz »

Bardzo mocno zastanawiam się nad wsparciem Euphorii... 50$ bez żadnych dodatkowych kosztów plus milion bonusów - chyba warto nawet za kota w worku :-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Krwawisz pisze:Bardzo mocno zastanawiam się nad wsparciem Euphorii... 50$ bez żadnych dodatkowych kosztów plus milion bonusów - chyba warto nawet za kota w worku :-)
Mam to samo :)
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Essen 2013

Post autor: eyrmin »

Akurat w przypadku Euphorii jest o tyle dobrze, ze spokojnie mozna sobie zrobic PnP i samemu sprawdzic zanim sie zdecyduje jesli nie chce sie brac kota w worku. Pliki sa ciagle uaktualniane z najnowszymi poprawkami.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2013

Post autor: Krwawisz »

Chętnie bym to zrobił, ale kompletnie nie mam czasu. Tona gotowych gier do przetestowania czeka, a i do drukowania też się pare znajdzie - choćby 8 Minutes Empire... :/ Także chyba trzeba będzie wyskrobać 50 baksów z dna szafy ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

krawiszu, a może zrzutka po pół i poleży trochę u Ciebie trochę u mnie i komu sie bardziej spodoba spłaca drugiego? :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2013

Post autor: Krwawisz »

Nie ma takiej opcji. Jak już się do niej dopadnę to MUSI być moja i nie oddam ! :-)

Poza tym, co jeśli nam obu się spodoba? Albo nikomu się nie spodoba? Coś kulawy ten plan :-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Krwawisz pisze:Nie ma takiej opcji. Jak już się do niej dopadnę to MUSI być moja i nie oddam ! :-)

Poza tym, co jeśli nam obu się spodoba? Albo nikomu się nie spodoba? Coś kulawy ten plan :-)
No dobra, dobra :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: Karit »

Czy ktoś może podać jakiś link pod którym są zebrane wszystkie planszówki o których mówicie / które maja być na Essen?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Tu możesz znaleźć listę w większości eurogier, które ja subiektywnie uznałem za ciekawe. Lista powstała w wyniku grzebania w BGG i kompilacji kilku róznych fragmentów różnych list: http://boardgamegeek.com/geeklist/15807 ... spiel-2013
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

Gdybym stworzył listę, wyglądałaby podobnie (wywaliłbym tylko wszystko, co ma licytacje). Z wartych uwagi gier czekam na pewno jeszcze na:
Targi - angielska wersja językowa, dotychczas ukazała się tylko niemiecka
Bruges - angielska wersja językowa, dotychczas ukazała się tylko niemiecka, Feld
Railways Express - był Kickstarter, ale nawet nie oferowali wysyłki do Polski ;]
Templar

Obserwuję sporo innych, o których niestety wciąż mało wiadomo, więc nie ma co spekulować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Templar i Targi mnie nie przekonują. Brugia będzie chyba wcześniej niż na Essen, nie?
Co do Railways Express... hmmm... no nie, chyba pass, ile można grać w te kolejówki :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

Zachłanność, czystej wody chamstwo... No proszę. Macie prawo do własnego zdania, bez względu na to, jak głupie ono mi się wydaje ;].
Kickstarter to model biznesowy, nie chcecie z niego korzystać jako klienci, to nie, kupicie potem w sklepie. Dzięki niemu firma może zebrać kasę, mieć większą płynność finansową, więcej kasy na wydanie innych gier itp. Amerigo na pewno by zostało wydane bez Kickstartera, ale może kosztem innych pozycji? Uważam, że nie jest to zachłanność, ani nawet chamstwo, tylko normalne prowadzenie biznesu, w którym liczą się pieniądze. Queen Games to wcale nie jest duża firma, przerzucająca setki tysięcy dolarów tam i sram, jak część z was może myśleć.

To, że Kickstarter zmienił swój wizerunek i stał się platformą do pre-orderów, jest innym tematem. Wiele firm z tego korzysta, ale z jakiegoś powodu ludzie uwzięli się na Queen Games. Uwaga, pamiętajcie, iż w modzie jest też oskarżanie ich o zachłanność, bo Queenowe gry są droższe niż się przyjęło. Co oni sobie wyobrażają, nie?
Brugia będzie chyba wcześniej niż na Essen, nie?
A może tak, ja nie zwracam akurat uwagi, czy coś wyjdzie "na Essen", miesiąc później czy wcześniej, bo i tak tam nie jadę ;].
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze:Kickstarter to model biznesowy
Może ktoś się orientuje, czy są jakieś ograniczenia w korzystaniu z Kickstartera? Czy np. firma Hasbro mogłaby na Kickstarterze zebrać fundusze na wydanie kolejnej wersji Monopoly?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

A dlaczego nie? To platforma fundraisingowa a nie startupowa.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: Karit »

MichalStajszczak pisze:
BartP pisze:Kickstarter to model biznesowy
Może ktoś się orientuje, czy są jakieś ograniczenia w korzystaniu z Kickstartera? Czy np. firma Hasbro mogłaby na Kickstarterze zebrać fundusze na wydanie kolejnej wersji Monopoly?
a dla czego mieli by im tego zakazać?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: prz22 »

A grał ktokolwiek w tę Euphorie już? Jakiej to jest klasy ciężkości? Tzolkin?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Essen 2013

Post autor: BartP »

Nie grałem, ale z lektury instrukcji i z wrażeń tych, co wydrukowali sobie całość, wynika, iż jest to raczej gra średniej ciężkości. Czyli wg mnie mniej skomplikowana niż Tzolk'in, który w samą mechanikę ma wpisane ogarnianie parę tur na przód i planowanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2013

Post autor: KubaP »

Mnie też bardzo ciekawią The Nobles of Paris: http://boardgamegeek.com/boardgame/5246 ... s-of-paris, po lekturze instrukcji mam bardzo, bardzo duży apetyt na ten tytuł.
ODPOWIEDZ