Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: berni »

Vester pisze:Wcześnie wystartowaliście, Panowie... Jeszcze wiele gier może spaść z list, a Wy już się nagrzewacie :)
Ty nie marudź malkontencie, tylko rób swoją listę. Pamiętam, że w zeszłym roku wygrzebałeś całkiem fajne tytuły ;]
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: sipio »

berni pisze:
Vester pisze:Wcześnie wystartowaliście, Panowie... Jeszcze wiele gier może spaść z list, a Wy już się nagrzewacie :)
Ty nie marudź malkontencie, tylko rób swoją listę. Pamiętam, że w zeszłym roku wygrzebałeś całkiem fajne tytuły ;]
Ja bym chętnie zobaczył tą listę w wersji 2.0 to znaczy już po zagraniu i pewnie kupieniu większości przez Vestera.
Ciekaw jestem jaki procent tych gier rzeczywiście się ostał.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2013

Post autor: Vester »

No jasne, że sporo sprzedałem. Robienie list to nie konkurs na jasnowidza, tylko namierzanie gier, które mają potencjał korelujący z naszym gustem.

Własne i forumowe doświadczenia są zgodne: czytanie instrukcji nie zamyka tematu. Po fascynującej lekturze faktyczna gra może się okazać gniotem. I na odwrót. Pytanie do weteranów, jak oceniają po latach swojego czuja do gier i na ile są w tym obiektywni wobec siebie (w sensie nie dopasowują nastawienia, gdy już grają w dany tytuł do swojej wstępnej oceny).

Wszystko to zabawa, jakby nie spojrzeć. Moja uwaga o wczesnym starcie dotyczyła faktu, że wiele gier może zostać wycofanych (dotyczy to mniejszych wydawnictw, które chcą doszlifować produkt). My tu przeczytamy instrukcję i się napalimy, a potem okaże się, że nie wiadomo po co, bo instrukcja i sama gra ulegną zmianie.

W każdym razie, swoją listę przyrządzę na bank, ale dopiero we wrześniu. :-)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2013, 23:24 przez Vester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: zedd »

Vester pisze:Wcześnie wystartowaliście, Panowie... Jeszcze wiele gier może spaść z list, a Wy już się nagrzewacie :)
Hehe, w takim razie nie tylko oni: http://boardgamegeek.com/blogpost/21128 ... -it-begins
Zapraszam do subskrypcji :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Essen 2013

Post autor: jax »

Poza rzeczami o ktorych się już mówiło długo (KanBan, Cave Farmers, gra Chvatila o przyzywaniu stworów na arenę etc) czy świeżymi newsami (np Glass Road) moja uwagę zwrócił następca Factory Fun czyli Factory Fever (tym razem upychamy towary w naszym magazynie), no i oczywiście nokautująca seria dodatków z mojego ulubionego wydawnictwa czyli do:
Last Will
Dungeon Petz
Galaxy Trucker (C Ships)
plus jeszcze dodatek do Tzolkina (no ale osobiście na to akurat nie czekam)

Super :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2013

Post autor: Epyon »

Zrobiłem też swoją geeklistę. Na razie nie ma na niej dużo tytułów, ale pewnie z czasem dodam jeszcze kilka.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: skolo »

Epyon pisze:Zrobiłem też swoją geeklistę. Na razie nie ma na niej dużo tytułów, ale pewnie z czasem dodam jeszcze kilka.
subskrybowałem. nie jestem euro graczem ale widze rozne ciekawe tytuly :)
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: Essen 2013

Post autor: tophat »

Czy jest gdzieś może lista gier polskich wydawców, które będą miały premierę na Essen?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Tycjan »

tophat pisze:Czy jest gdzieś może lista gier polskich wydawców, które będą miały premierę na Essen?
Najlepiej przejrzeć listę na BGG: http://boardgamegeek.com/geeklist/15235 ... 13-preview

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: Essen 2013

Post autor: tophat »

Wyłuskałem z podenej geeklisty polskie premiery:

Diablos Polakos:
Cichociemni: Akcja Most III

FGH:
Bohaterowie Wyklęci

Granna:
CV

Kuźnia Gier:
Top-A-Top Kids
Veto: The Boardgame

Portal:
The Legacy: Testament of Duke de Crecy
Neuroshima Hex! Mephisto
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island - The Naturalist
Theseus: The Dark Orbit

Red Imp:
Enclave

Tylko dlaczego nie ma tutaj Rebela, ani G3?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

Bo nikt nie dodał :)
G3 z tego co wiem ma kilka premier, choćby Imperializm, o którym już pisali kilka miesięcy temu.
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: Essen 2013

Post autor: tophat »

Uaktualniona lista:

Diablos Polakos:
Cichociemni: Akcja Most III

FGH:
Bohaterowie Wyklęci

G3:
7 days of Westerplatte
Craftsmen
Enclave
Raverun
Imperializm

Granna:
CV

Kuźnia Gier:
Top-A-Top Kids
Veto: The Boardgame

Portal:
The Legacy: Testament of Duke de Crecy
Neuroshima Hex! Mephisto
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island - The Naturalist
Theseus: The Dark Orbit

Red Imp:
Enclave

Niestety nie mogę namierzyć jakie premiery szykuje Rebel :(
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2013

Post autor: mig »

"Essenowość" części z tych gier dość umowna jest skoro premiery przewidziane są znacznie wcześniej (np. Enclave - koniec sierpnia, Bohaterowie wyklęci, 7 dni Westerplatte, Craftsman, Raverun - sierpień/wrzesień) ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: palladinus »

I chyba po to wymyślono termin prapremiera ;)
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: RedImp »

Enclave:Zakon Krańca Świata - Polska premiera w dniach 29 sierpień -1 wrzesień w Warszawie podczas Polconu. Przypominamy o dostępności instrukcji w serwisie BGG.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2013

Post autor: Vester »

Dla zainteresowanych:

Kanban i Guilds of London nie dotrą na Essen 2013.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2013

Post autor: Pasza26 »

Najprawdopodobniej wybiorę się w tym roku na Essen, bo będę w tym czasie w Niemczech. Jednak nie będę w stanie siedzieć tam 3 dni, a najprawdopodobniej wpadne tylko na jeden konkretny dzień. Czy ktoś ze swoich wcześniejszych doświadczeń mógłby podpowiedzieć jak zazwyczaj wyglądają te targi? Ktorego dnia najbardziej warto jechać? A może co roku wygląda to inaczej? Znalazł już ktoś szczegółowy plan imprezy?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2013

Post autor: adikom5777 »

Jak chodzi o tłum ludzi, to najgorzej wspominam sobotę. Straszny tłok i ciężko coś zobaczyć.
trzewik

Re: Essen 2013

Post autor: trzewik »

Jeśli polujesz na nowości, bądź w czwartek. Niektórzy wydawcy mają gry w małych nakładach (np. Splotter) i bywa, że pod koniec pierwszego dnia targów gra jest wyprzedana. Warto więc być na targach w czwartek i zdobyć to na czym najbardziej ci zależy.

Piątek jest dniem dość spokojnym, geekowie przestają z obłędem biegać po halach, a weekendowych tłumów jeszcze nie ma...

Sobota to właśnie weekendowe tłumy, po halach nie da się praktycznie poruszać, jeśli chcesz zwiedzić targi i odwiedzić różne stoiska w sobotę będzie to katorga.

Niedziela z rana to nadal tłumy, wiele rodzin przychodzi na targi pospacerować, pooglądać gry, pograć (głównie oczywiście znajdują się raczej wśród niemieckich gigantów typu Kosmos), z każdą godziną jest jednak bardziej pusto i hale zaczynają pustoszeć. Niedziela to dzień w którym część wydawców organizuje przeceny i daje dodatkowe upusty, byle tylko pozbyć się gier i nie być zmuszonym do transportowania gier z powrotem z targów - jeśli masz żyłkę negocjatora i lubisz wypatrywać okazji, niedziela może dostarczyć ci wiele frajdy.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2013

Post autor: Pasza26 »

Dzięki wielkie za porady, zapewne wybiorę sie w czwartek lub piątek, bo nie ma nic bardziej męczącego niż stanie w kolejkach.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2013

Post autor: jolietjake »

Jeszcze w Essen nie byłem stąd moje pytania. Czy na targach można upolować gry taniej niż w Polsce? To prawda, że już od paru euro można kupić normalnie dużo droższe gry? Gdzie na targach szukać takich wyprzedaży? Czy niedostępne już normalnie gry, tam można znaleźć? Czy są stoiska sprzedające gry używane? Jakieś rady, sugestie, doświadczenia w tym temacie? :wink: Z góry dzięki za pomoc!
Joliet Jake na BGG
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

jest jakaś możliwość, żeby zamówić bilety na targi w necie i zapłacić przelewem, tak żeby nie stać na miejscu w kolejkach?
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: nikozja_dg »

mulek18 pisze:jest jakaś możliwość, żeby zamówić bilety na targi w necie i zapłacić przelewem, tak żeby nie stać na miejscu w kolejkach?
tak -jest taka możliwość informacja o tym bedzie na stronie targów
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

nikozja_dg pisze:
mulek18 pisze:jest jakaś możliwość, żeby zamówić bilety na targi w necie i zapłacić przelewem, tak żeby nie stać na miejscu w kolejkach?
tak -jest taka możliwość informacja o tym bedzie na stronie targów
tutaj? http://www.messen.de/de/7696/in/Essen/Spiel/info.html słaba ta strona :/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: MichalStajszczak »

Ale mając bilet też trzeba stać w kolejce do wejścia
ODPOWIEDZ