Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

można z neta ściągnąć plany hal z numerami stoisk? Dostaje się może mapkę do biletu?
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: JAskier »

Macie jakieś porady dla osoby, która pierwszy raz planuje się pojawić na targach (ja jestem taką osobą :D )? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i tak dalej...
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2045
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 336 times

Re: Essen 2013

Post autor: walkingdead »

Przejrzałam listę gier przygotowaną na Essen i jestem zaciekawiona poniższymi tytułami:
-Prosperity
-Skull & roses
-Shadows over the empire
-Capo dei capi
-City council
-Senji
-Luchador!mexican wrestling dice
-Armadora
-Cafe Melange
- Invaders
- Artefact
-Kampen om Norge
-Smash up!The obligatory cthulhu set
-Zombie 15
-Guardians chronicles
-Primate Fear
-Ortus
-Pelican Bay
-Relic Runners
-Steam Noir: Revolution
-S-Evolution
-Carnival Zombie
-Downtown
-Takenoko
-Corto

Mam nadzieję,że jakieś z nich pojawią się w Polsce i będzie szansa zakupu. :wink:
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

MisterC pisze:W zeszłym roku hostessy rozdawały gazety na wejściu, a w środku była rozkładówka z planem targów.
muszę w takim razie taką przydybać :mrgreen:
Niby na stronie organizatora jest plan hal, ale nie chce mi się otworzyć.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: kwiatosz »

walkingdead pisze:Przejrzałam listę gier przygotowaną na Essen i jestem zaciekawiona poniższymi tytułami:
-Skull & roses
Mam nadzieję,że jakieś z nich pojawią się w Polsce i będzie szansa zakupu. :wink:
Jest i Gringo się w Polsce nazywa - nie ma co się zastanawiać, jeno brać. O dziwo, w Empiku najtaniej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

No nie wiem czy tak brać. to nie gra a zgadywanka. Strasznie odstraszyła po wypróbowaniu. Jaki sens ma zgadywanie czy współgracze połozyli kartę z dniem, czy nocą?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: kwiatosz »

Zgadywanie? Żadnego sensu nie ma. Obserwowanie jak licytują - już większy. Jak ktoś na 7 graczy zaczyna od 2 to pewnie ma księżyc, ale jak od 5 to raczej słońce. Chyba że to mocny blef. A jak się zrobi druga rundka przed licytacją to już w ogóle trudniej ;) Generalnie jeżeli podszedłeś do gry tak, że to imprezówka, przy której można być dowolnie rozproszonym, to raczej tak się nie da, trzeba słuchać co inni mówią.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2013

Post autor: adikom5777 »

JAskier pisze:Macie jakieś porady dla osoby, która pierwszy raz planuje się pojawić na targach (ja jestem taką osobą :D )? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i tak dalej...
Nie brać ze sobą karty do bankomatu, bo można popłynąć :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2045
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 336 times

Re: Essen 2013

Post autor: walkingdead »

kwiatosz pisze:
walkingdead pisze:Przejrzałam listę gier przygotowaną na Essen i jestem zaciekawiona poniższymi tytułami:
-Skull & roses
Mam nadzieję,że jakieś z nich pojawią się w Polsce i będzie szansa zakupu. :wink:
Jest i Gringo się w Polsce nazywa - nie ma co się zastanawiać, jeno brać. O dziwo, w Empiku najtaniej.
Problem w tym,że jestem "łasa "na oprawę graficzną,a to własnie to zwróciło moją uwagę w Skull & roses :wink: Gringo wygląda zupełnie inaczej.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

kwiatosz pisze:Zgadywanie? Żadnego sensu nie ma. Obserwowanie jak licytują - już większy. Jak ktoś na 7 graczy zaczyna od 2 to pewnie ma księżyc, ale jak od 5 to raczej słońce. Chyba że to mocny blef. A jak się zrobi druga rundka przed licytacją to już w ogóle trudniej ;) Generalnie jeżeli podszedłeś do gry tak, że to imprezówka, przy której można być dowolnie rozproszonym, to raczej tak się nie da, trzeba słuchać co inni mówią.
właśnie podszedłem jak do imprezówki :mrgreen: Może w takim razie dam szansę jeszcze.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: TTR_1983 »

adikom5777 pisze:
JAskier pisze:Macie jakieś porady dla osoby, która pierwszy raz planuje się pojawić na targach (ja jestem taką osobą :D )? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i tak dalej...
Nie brać ze sobą karty do bankomatu, bo można popłynąć :)

a na wszystkich stoiskach można płacić karta?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Essen 2013

Post autor: gafik »

Co do porad na ESSEN:

Tak jak adikom5777, ustalenie budżetu i zabranie do hali ustalonej kwoty pomaga :mrgreen:

Dodatkowo należy określić czy szukamy:

a) tylko nowości (wtedy zawczasu namierzamy tytuły i wbijamy na odpowiednie stoiska wydawnictw - jak się uda zagrać to bomba, bo weryfikujemy zakup), ewentualnie pod koniec dnia łyknąć obniżone ceny (ale to może być tak, że po całym dniu okazało się że to dobra gra i nic nie zostało, albo ludzie popróbowali i stwierdzili, że słabsza gra i nie wiadomo, czy kupować - chyba, że cena drastycznie spadła - co jest rzadkością)

b) tylko starszych gier na tzw. "okazji" (np. w zeszłym roku Chinatown za 5 EUR) wtedy szukamy stoisk wyprzedaży - mogą być zgrupowane gdzieś, czy

c) a + b - wtedy to już nic nie pomoże - no może rakietowe wrotki :lol:

Oczywiście to jest teoria i w praktyce, trudno to zrealizować ze względu na czynniki rozpraszające :P
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: JAskier »

Szczęśliwie na Essen jadę nieszczególnie nastawiony na mega zakupy, raczej bardziej na poczucie atmosfery i rozejrzenie się po wydawnictwach.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Essen 2013

Post autor: gafik »

No to w takim razie nie masz czego się wystrzegać. Wręcz przeciwnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: yosz »

mulek18 pisze:można z neta ściągnąć plany hal z numerami stoisk? Dostaje się może mapkę do biletu?
Przed targami tutaj: http://merz-verlag.com/spiel/e200.php4 będzie PDF z całą rozpiską hal i stoisk. Dziwię się że tak mało osób o tym wie bo w tamtym roku non stop ktoś mi podbierał listę :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Lord Voldemort »

yosz pisze: Przed targami tutaj: http://merz-verlag.com/spiel/e200.php4 będzie PDF z całą rozpiską hal i stoisk. Dziwię się że tak mało osób o tym wie bo w tamtym roku non stop ktoś mi podbierał listę :P
Bardziej przyjazna faktycznie byla ta mapka, co zamiescili w jakims wydawnictwie komiksowym. Zdecydowanie ulatwia sprawe takze "profesjonalistom", dobra orientacja jest konieczna, gdy sie biega ze spotkania, na spotkanie a spoznic sie przeciez nie wypada.
Oficjalna mapa wymusza na uzytkowniku granie "w statki".
Podpowiedz: Jesli prowadzisz portal o planszowkach i chcesz zrobic cos naprawde wyjatkowego i przydatnego (polska grupa w Essen z roku na rok jest co raz wieksza) sam opracuj taka mape hal i stoisk dla rodakow. Przejdziesz do historii :!:
JAskier pisze:Szczęśliwie na Essen jadę nieszczególnie nastawiony na mega zakupy, raczej bardziej na poczucie atmosfery i rozejrzenie się po wydawnictwach.
Podejrzewam, ze w i tym roku warto bedzie odwiedzic stoisko Heidelbergera, gdzie byly super wyprzedaze. Za cene jednej nowosci mozna bylo nabyc wrecz walizke starszych, czesto calkiem niezlych gier.
Autorzy gier tez moga skorzystac, w grze za 5,00 EUR czesto jest wiecej "surowcow wtornych" niz przy normalnym zakupie w sklepiku spiel-material.de (ktory takze polecam).
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Essen 2013

Post autor: oopsiak »

jeszcze jedna lista

EDIT: powinno działać
Ostatnio zmieniony 09 paź 2013, 09:42 przez oopsiak, łącznie zmieniany 1 raz.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

That geeklist does not exist.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: Hiu »

adikom5777 pisze:
JAskier pisze:Macie jakieś porady ...
Nie brać ze sobą karty do bankomatu, bo można popłynąć :)
:)

Potraktuj to jak wizyte w Las Vegas - innymi slowy - boj sie :) a moze wyjdziesz z tego tylko z paroma pudlami ... ale za to bardzo ale to bardzo szczesliwy :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Essen 2013

Post autor: Rocy7 »

Z tego, co wiem na Essen pojawi się też Emil ze swoim dopiero, co ufundowanym na Kickstarterze Burning Suns.

Jest to gra 4X z kilkoma ciekawymi mechanikami, jak częściowo losowa kolejność akcji w turze (mechanizm trochę jak w Cykladach, nacje składające się z elementów (ideologie (drzewka technologiczne, rasy – statystki jednostek oraz struktury ograniczenia ruchy, walki itp.) ciekawą rolą dyplomacji oraz nowością tzw. Die ships czyli kostkami wbudowanymi w model jednostki w grze pełniącymi jednocześnie rolę licznika punktów życia.

Zapowiedź / recenzja Tom Vassel
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Essen 2013

Post autor: apfrankowski »

Trolliszcze pisze:W zeszłym roku kilka sklepów przywoziło z Essen nowe gry, na pewno Planszomania. No właśnie, drodzy właściciele sklepów - będziecie w tym roku przywozić najciekawsze nowości? Może nawet znajdą się sklepy, które zbiorą zamówienia?
Jeden już się znalazł ;) Anedia.pl
Pierwsze gry w katalogu: https://anedia.pl/sklep/?essen-2013,109, kolejne będą dodawane w najbliższych dniach. Każda gra, która jest dostępna na Essen może również ze mną przyjechać. Poproszę tylko o informację (najlepiej mailem) i zostanie dodana do katalogu. Dodam tylko, że część z tych gier (bardziej większa niż mniejsza) znajdzie też swoje miejsce w Wypożyczalni.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Tycjan »

Zaktualizowaliśmy listę gier dostępnych na targach w Essen - doszło 41 tytułów. Dodatkowo obok tytułu i autora gry pojawia się też jej cena. Uwaga: Podane ceny mogą się różnić od cen rzeczywistych ponieważ są generowane z danych pobieranych automatycznie. http://essen.znadplanszy.pl/index.php?mod=games;4
Zapraszamy do przeglądania i głosowania :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

apfrankowski pisze:Jeden już się znalazł ;) Anedia.pl
Świetny dobór tytułów, dorzućcie jeszcze Lewis & Clark ;)
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Essen 2013

Post autor: apfrankowski »

Robi się! Muszę tylko popracować nad fajną ceną :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: FortArt »

apfrankowski pisze: Jeden już się znalazł ;) Anedia.pl
Pierwsze gry w katalogu: https://anedia.pl/sklep/?essen-2013,109,
Są kolejni z Essenową ofertą.

Planszostrefa
http://www.planszostrefa.pl/pl/c/ESSEN-2013/86
Planszomania:
http://www.planszomania.pl/essen-2013/
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ