Santiago (Claudia Hely, Roman Pelek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Santiago

Post autor: vojtas »

Poproszę więcej fotek.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Santiago

Post autor: sipio »

A wiadomo gdzie jest instrukcja?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: MichalStajszczak »

Na stronie Trefla, zapytanie o Santiago daje na razie tylko wynik w postaci puzzla 3D, przedstawiającego model stadionu Santiago Bernabeu
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Santiago

Post autor: mig »

MichalStajszczak pisze:Na stronie Trefla, zapytanie o Santiago daje na razie tylko wynik w postaci puzzla 3D, przedstawiającego model stadionu Santiago Bernabeu
Może to jakieś nowatorskie podejście do prezentowania instrukcji? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Santiago

Post autor: 8janek8 »

Treflu, kiedy rozpoczynasz sprzedaż gry??
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: MichalStajszczak »

Przed chwilą dowiedziałem się od przedstawiciela Trefla, że gra jest już wyprodukowana i w przyszłym tygodniu powinna trafić do sklepów
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Santiago

Post autor: 8janek8 »

Dzięki za informację:)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: palladinus »

Rzućcie okiem jakie są różnice w wykonaniu między najnowszym wydaniem Santiago od Trefla, a leciwą już edycją Amigo.

Santiago vs Santiago

A przy okazji proponujemy konkurs, w którym można wygrać właśnie tę grę:

Konkurs prosto z Santiago
Ostatnio zmieniony 09 lis 2015, 12:25 przez palladinus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: kwiatosz »

Na dziesięciolecie się nie wyrobiłem, ale na dwunastolecie już dało radę, czyli moja recka Santiago: http://kwiatosz.znadplanszy.pl/2015/12/ ... -santiago/
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Santiago

Post autor: michcic »

Zachęcony korzystną ceną w jednym ze sklepów i pozytywnymi recenzjami zakupiłem grę dla mojego 3-osobowego grona, choć przez większość rekomendowana jest raczej dla 4 i 5 osób.

Generalnie gra działa, lecz ogromne znaczenie może mieć kolejność w licytacji. Przez możliwość złożenia tylko jednej oferty w zdecydowanie uprzywilejowanym położeniu znajduje się ostatni gracz (znając oferty innych może ich spokojnie przelicytować). Prowadzi to do prostego schematu licytacji, gdzie rozpoczynający pasuje, kolejny daje 1 escudo, a ostatni 2. Grę ratuje trochę późniejsze kombinowanie z dokładaniem kafli na planszę i budowaniem kanałów, które to ruchy nie są już tak oczywiste.

Ogólnie to dobra gra, ale na tę chwilę nie jestem do końca przekonany czy wszystko działa w niej tak jak należy.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: piton »

michcic pisze:Zachęcony korzystną ceną w jednym ze sklepów i pozytywnymi recenzjami zakupiłem grę dla mojego 3-osobowego grona, choć przez większość rekomendowana jest raczej dla 4 i 5 osób.

Ogólnie to dobra gra, ale na tę chwilę nie jestem do końca przekoany czy wszystko działa w niej tak jak należy.
Dlatego jest rekomendowana na 4-5 graczy. Na 3 osoby nie ma raczej sensu grać.

Bycie ostatnim nie jest zawsze najlepszym miejscem, poza tym co kolejkę nie zawsze się jest ostatnim, ze względu na zmianę znacznika "nawadniacza". W grze nie chodzi tylko o wygranie kafelka plantacji, trzeba ją podlać, potem jeszcze pomnożyć punkty. Licytowanie to jeden mechanizm, walka o wodę dla plantacji to drugi, a w międzyczasie dochodzi wybór czy chcę być "nawadniaczem", czy też nie. A forsa na licytowanie skąd?
Gra nie jest taka prosta na jaką się wydaję, ale trzeba pograć z czterema/pięcioma(najlepiej) plantatorami... i to jeszcze z takimi wrednymi i podstępnymi plantatorami ;)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Santiago

Post autor: Cin »

michcic pisze:Przez możliwość złożenia tylko jednej oferty w zdecydowanie uprzywilejowanym położeniu znajduje się ostatni gracz (znając oferty innych może ich spokojnie przelicytować). Prowadzi to do prostego schematu licytacji, gdzie rozpoczynający pasuje, kolejny daje 1 escudo, a ostatni 2.
No ale na końcu ktoś wygrywa. Czyli pozostali dając się wpuścić w ten schemat po prostu zagrali źle. Poza tym patrząc na ten opis mam wrażenie, że musieliscie coś pomieszac z zasadami. Dlaczego pierwszy zawsze pasuje? Przecież w sytuacji, gdy np wylosuja się tylko dwa kafle z podwójnym miejscem na znaczniki to automatycznie jest to "pusty ruch".
michcic pisze:Ogólnie to dobra gra, ale na tę chwilę nie jestem do końca przekonany czy wszystko działa w niej tak jak należy.
Działa. Na trzech trochę gorzej, ale działa.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: kwiatosz »

Na 5 osób duże znaczenie ma blokowanie pewnych wartości w licytacji, już się nie patrzy tylko na samą przewidywana cenę ruchu, ale także na współgraczy.No i nie rozumiem czemu pierwszy pasuje-skoro wygrana kosztuje dwa to trzeba zacząć od dwóch. Jak ktoś potrzebuje to będzie biedniejszy przynajmniej:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Santiago

Post autor: Filip z Lublina »

Grałem wiele razy, również na 3 graczy i uważam, że w każdym wariancie jest bardzo dobrze, ale przy trzech jest po prostu zupełnie inaczej. Pasowanie jako pierwszy, jak podkreślił Kwiatosz, jest kiepściutkie bo nie dość, że dostajesz ludzika mniej(a czasem oznacza to, że nie dostajesz żadnego) to jeszcze ułatwiasz innemu graczowi zdobycie dwóch kafelków.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Santiago

Post autor: michcic »

Pasowanie ma na celu ustawienie się w korzystnej pozycji do licytacji w kolejnej turze. Porównałbym to do Cyklad i licytowania boga Apollo. ;)

Jeśli natomiast na początek zalicytuję dość wysoko, drugi gracz spasuje (albo nawet da tylko 1), a trzeci mnie przelicytuje to tak naprawdę zostaję z niczym. Trzeci prawie na pewno sprzątnie mi najlepszy kafel, a drugi nie dość, że zaoszczędzi to zyska rolę "nawadniacza" i korzystne położenie w przyszłej turze.

Nie twierdzę, że taka sytuacja będzie miała miejsce za każdym razem, wszystko zależy od wylosowanych kafli i sytuacji na planszy. Zwracam tylko uwagę, że w naszej rozgrywce trzyosobowej najczęściej licytacja przebiegała właśnie w ten sposób.

Ciekaw jestem jak gra przebiega w większym składzie. Domyślam się, że wtedy naprawdę rozwija skrzydła. :)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Santiago

Post autor: dicer »

Tak z ciekawości - czy ktoś się orientuje, dlaczego w polskim wydaniu ta gra została "zdeafrykanizowana"?

Czy był jakiś konkretny powód, że fabułę przeniesiono na inny kontynent, czy też to po prostu zwykła ignorancja autorów projektu?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Santiago

Post autor: HUBertPL »

dicer pisze:Tak z ciekawości - czy ktoś się orientuje, dlaczego w polskim wydaniu ta gra została "zdeafrykanizowana"?

Czy był jakiś konkretny powód, że fabułę przeniesiono na inny kontynent, czy też to po prostu zwykła ignorancja autorów projektu?
Zawsze myślałem że Santiago jest w Chile :) Jest też w Brazylii, nic nie wiem o takiej miejscówce w Afryce.

Chyba ten ciemnoskóry koleś ze starej okładki Cię zmylił.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Santiago

Post autor: dicer »

Santiago to największa wyspa Republiki Zielonego Przylądka.

Cytat ze wstępu w instrukcji wydania angielskiego:
"Several miles west of the African mainland lies the Cape Verde Island of Santiago."

Dlatego właśnie napisałem o ignorancji... :D
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: Leviathan »

Gra została ponownie wydana po polsku przez wydawnictwo Trefl. W jednym z ostatnich filmów przyjrzałem się temu, jak wygląda zawartość odświeżonej edycji:

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 14:10 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Santiago

Post autor: Leviathan »

Po uboxingu wpada recenzja:

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 13:49 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Santiago (Claudia Hely, Roman Pelek)

Post autor: Harun »

Czy ktoś może ma instrukcję 2 wydania.pl? Podobno w tym wydaniu jest wariant 2os.
Chętnie bym się zapoznał, gdyby znalazła się pomocna osoba i mi wysłała.
Dziękuję
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Santiago (Claudia Hely, Roman Pelek)

Post autor: kmd7 »

Instrukcja jest dostępna na stronie Trefla:
https://www.trefl.com/santiago-02304#sa ... ografika_1
dla zmyłki pod linkiem "instrukcja obsługi". Jest tam opisany wariant dwuosobowy.
ODPOWIEDZ