Suburbia (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Umówmy się, kto kupuje dodatki żeby w nie grać? Kupuje się je tylko dlatego, że ma się silną potrzebę "domknięcia", a dziura w kolekcji jest gorsza niż dziura w górnej jedynce ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia

Post autor: rattkin »

I tylko tych wiecznie spartolonych amatorskich tłumaczeń z angielskiego szkoda...
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Suburbia

Post autor: miszcz »

Ja wiem, że teraz wszyscy czekają na Zamki Szalonego Króla Ludwika, ale czy można otrzymać jakąś informację o terminie dodruku Suburbi?
I czy polska edycja może być łączona z niepolskimi dodatkami? Tak tylko pytam czy ewentualnie po zakupie polskiej podstawki mugłbym spokojnie dołączyć do niej Suburbia 5★, na który się w najbliższym czasie nie zanosi?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: Pixa »

Jezeli nie przeszkadzaja ci ang napisy na kaflach to mozna łączyć. Szata graficzna jest taka sama.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Suburbia

Post autor: Peter128 »

Od kilku miesięcy jest instrukcja do dodatku. https://boardgamegeek.com/filepage/1171 ... star-rules

Są tam pokazane wszystkie kafelki, rewolucji nie ma , więcej starej dobrej Suburbii, kolejność graczy nie wydaje mi się tak ważna, ciekawy myk z remisowaniem celów. Co sądzicie?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Suburbia

Post autor: BartP »

Ja mam już mieszane uczucia jeśli chodzi o rozrzedzanie kafelków w Suburbii Inc.; zastanawiam się, jak dodać ten dodatek, by całość miała ręce i nogi. Chodzi mi o kafelki, które potrzebują innych tematycznych kafelków (lotniska, restauracje, szkoły, biura). W szczególności takie, które są wyjątkowo słabe (Rzeźnia) lub mocne (Salon Samochodowy), jeśli nie ma realnej szansy/ryzyka na pojawienie się tych pasujących.

A co dopiero przy Suburbii 5 Stars. Wziąłem sobie do serca recenzję Vasela, który twierdzi, że rozrzedzenie kafelków jest masakryczne wraz z dodatkiem, ponieważ połowa kafelków tylko pochodzi z podstawki + Inc., reszta musi być z 5 Stars. Na razie pas chyba.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

ja też pas


jak będę chciał więcej suburbi to sobie zagram w zamki ludwika ;) - jak wyjdą wreszcie...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: Pixa »

BartP pisze:Ja mam już mieszane uczucia jeśli chodzi o rozrzedzanie kafelków w Suburbii Inc.; zastanawiam się, jak dodać ten dodatek, by całość miała ręce i nogi. Chodzi mi o kafelki, które potrzebują innych tematycznych kafelków (lotniska, restauracje, szkoły, biura). W szczególności takie, które są wyjątkowo słabe (Rzeźnia) lub mocne (Salon Samochodowy), jeśli nie ma realnej szansy/ryzyka na pojawienie się tych pasujących.

A co dopiero przy Suburbii 5 Stars. Wziąłem sobie do serca recenzję Vasela, który twierdzi, że rozrzedzenie kafelków jest masakryczne wraz z dodatkiem, ponieważ połowa kafelków tylko pochodzi z podstawki + Inc., reszta musi być z 5 Stars. Na razie pas chyba.

Ja po walce ze soba po prostu zmieszalem kafelki z Inc z podstawka. Coz, rozrzedzenie jakies jest, ale gra sie dobrze. Dodawanie jeszcze kolejnych kafelkow to juz bylaby przesada. Ja tez mowie pas.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Suburbia

Post autor: Peter128 »

A ja chętnie przygarnę, to jest jedna z moich ulubionych gier, więc dodatek must have. Zawsze można się odrobinę pobawić w układanie stosów kafelków do gry ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia

Post autor: espresso »

BartP pisze:Ja mam już mieszane uczucia jeśli chodzi o rozrzedzanie kafelków w Suburbii Inc.; zastanawiam się, jak dodać ten dodatek, by całość miała ręce i nogi. Chodzi mi o kafelki, które potrzebują innych tematycznych kafelków (lotniska, restauracje, szkoły, biura). W szczególności takie, które są wyjątkowo słabe (Rzeźnia) lub mocne (Salon Samochodowy), jeśli nie ma realnej szansy/ryzyka na pojawienie się tych pasujących.
Mam dokładnie tak samo. Nie mam pojęcia, jak podzielić te kafelki, więc po prostu zmieszałam podstawkę i dodatek i losuję z całości. Efekt jest taki, że część kafelków stała się mocno przegięta (np. modna restauracja, bo szanse na kolejne restauracje znacznie się zmniejszyły). Niby można przed grą wybrać jakiś podzbiór kafelków, ale wtedy odpada ten element niepewności, bo wiemy dokładnie, jakie kafelki są w puli (nie mówiąc już o wydłużeniu się setupu). Najlepiej dla balansu byłby losować kafelki z podstawki tak, jakby to była podstawowa wersja gry i do tego dodatkowo po kilka kafelków z dodatku, ale to wydłuża grę... A grać na samej podstawce też już mi się nie chce, bo jednak kilka fajnych budynków pojawiło się w dodatku (+ granice, które bardzo lubię).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: Pixa »

A ja granic nie lubie i czesto gramy bez nich. Brzydko wygladaja na planszy :D
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

espresso pisze:
BartP pisze:Ja mam już mieszane uczucia jeśli chodzi o rozrzedzanie kafelków w Suburbii Inc.; zastanawiam się, jak dodać ten dodatek, by całość miała ręce i nogi. Chodzi mi o kafelki, które potrzebują innych tematycznych kafelków (lotniska, restauracje, szkoły, biura). W szczególności takie, które są wyjątkowo słabe (Rzeźnia) lub mocne (Salon Samochodowy), jeśli nie ma realnej szansy/ryzyka na pojawienie się tych pasujących.
Mam dokładnie tak samo. Nie mam pojęcia, jak podzielić te kafelki, więc po prostu zmieszałam podstawkę i dodatek i losuję z całości. Efekt jest taki, że część kafelków stała się mocno przegięta (np. modna restauracja, bo szanse na kolejne restauracje znacznie się zmniejszyły). Niby można przed grą wybrać jakiś podzbiór kafelków, ale wtedy odpada ten element niepewności, bo wiemy dokładnie, jakie kafelki są w puli (nie mówiąc już o wydłużeniu się setupu). Najlepiej dla balansu byłby losować kafelki z podstawki tak, jakby to była podstawowa wersja gry i do tego dodatkowo po kilka kafelków z dodatku, ale to wydłuża grę... A grać na samej podstawce też już mi się nie chce, bo jednak kilka fajnych budynków pojawiło się w dodatku (+ granice, które bardzo lubię).
Dużo w Suburbię nie gram ostatnio, przyznaję, ale dodatek stosuję według wariantu z instrukcji. Wyciągam kilka kafelków jednego koloru i zastępuję je kafelkami z dodatku tego samego koloru.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia

Post autor: rattkin »

A mnie to jakoś w ogóle nie przeszkadza. Ok, no to szanse na pewne kafelki są mniejsze - nikt nie każe więc kupować takich które zyskują na tym, niech sobie spadną. Z kolei niektóre właśnie na tym zyskują. Jak to tak bardzo przeszkada, to zamiast cudować z różnymi losowaniami, po prostu wyciągnąć z gry te parę kafelków które punktują za siebie nawzajem (lotniska? restauracje?). Nie sądzę by istotnie naruszyło to balans.

Granice psują trochę miasto wizualnie (takie szarobure), ale jako dodatek w kontekście mechaniki, są genialne. Pozwalają bardzo ciekawie manipulować przestrzenią.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Suburbia

Post autor: Furia »

Milion lat czekałam aż któraś z rodzimych firm zrobi w końcu dedykowany insert do Suburbii. Do jednej z karcianek zakupiłam insert "do dużych pudeł LCG". Okazało się, że idealnie pasuje do Suburbii.
Spoiler:
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Suburbia

Post autor: ernin »

Kiedyś fabryka-planszowek.pl miała dedykowany insert ale chyba już od jakiegoś czasu nie istnieją.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Suburbia

Post autor: Peter128 »

Odkopię trochę wątek, ostatnie dyskusje o polskim wydaniu Suburbii 5* toczyły się około rok temu. Co się dzieje teraz w temacie? Czy są jakieś widoki na to, że dodatek pojawi się w tym roku po polsku? Ktoś coś?
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Suburbia

Post autor: harrison »

Lacerta miała się tym zająć o czym pisali tutaj http://www.lacerta.pl/index.php/9-artyk ... czenie-sil ale jak na razie w żadnym update nie było mowy o tym, że planują wydanie
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

Czy grał ktoś z dodatkiem 5 Stars? Dodatek wnosi coś ciekawego do gameplaya? Czy 5 Stars jest grywalny jednoosobowo? Zastanawiam czy nie kupić wersji angielskiej ale jeżeli dodatek jest "taki se" to może lepiej odpuścić?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia

Post autor: rattkin »

Jest bardzo taki se. Komplikuje setup i nie daje wiele w zamian, jednocześnie rozwalając balans dotychczasowych kafelków oraz przesadnie komplikując setup. Amerykańscy naukowcy są zgodni: unikać.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

Dzięki : )
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Suburbia

Post autor: Peter128 »

A są jakieś plany wydania dodatku 5 stars po polsku?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia

Post autor: rattkin »

Z tego co pamiętam, wydawca (planszóweczka) odpiął wagony. Co tam z Lacertą, nie wiem.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Suburbia

Post autor: c08mk »

Wydawca unika tematu. Gdzieś coś pisali, że najpierw podstawkę chcą dodrukować ale to było dawno temu. Ogólnie tytuł można uważać za zamknięty po tylu latach. 5 Stars tylko po angielsku można kupić jeżeli się chce mieszać wersje językowe.
Gdybym miał kupować 5 Stars to dla dodatkowej planszy dla 5-go gracza do multi i dla dodatkowych kafli do solo.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Suburbia

Post autor: rattkin »

Coś mię się obiło o uszy, jakoby Bezier pracował nad jakąś deluxe edition - ale nic nie pokazali, ani nie wspomnieli czy i jakie dodatki wejdą.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia

Post autor: espresso »

Oooooo nie, miałam już nic a nic nie wspierać, ale chyba się złamię :shock:

Kolekcjonerska wersja Suburbii, z nowymi grafikami, wieżą-podajnikiem do kafli, wszystkimi dodatkami (i jednym nowym!) - info tutaj i tutaj.
ODPOWIEDZ